Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Euroopa Komisjoni põhjalik Euroopa kodanikualgatuse läbivaatamine kiidab Euroopa kodanikualgatuse foorumit algatuse korraldajate toetamise eest

Uuendatud: 21/12/2023

Komisjon on avaldanud oma viimase aruande Euroopa kodanikualgatuse kohta, mis tähistab esimest põhjalikku läbivaatamist pärast uue määruse jõustumist 2020. aastal. Aruandes viitab komisjon spetsiaalsele uuringule Euroopa kodanikualgatuse korraldajatega, mis annab üldiselt positiivse hinnangu Euroopa kodanikualgatuse foorumi antud nõuannetele Euroopa kodanikualgatuse protsessi eri etappides, sealhulgas kaheetapilise registreerimismenetluse ajal (kui nad peavad oma esialgse esitamise läbi vaatama) ja kogumisetapis. Euroopa kodanikualgatuse korraldajad on enne registreerimist laialdaselt kasutanud foorumi õppematerjale ning hinnanud väga palju veebiseminare, blogisid, veebikursusi ja võimalust otsida oma rühmale teisi liikmeid.

2023. aasta detsembris avaldatud komisjoni läbivaatamisaruandes Euroopa Parlamendile ja nõukogule esitatakse toon järgmiseks neljaks aastaks kuni järgmise hindamiseni.  Enne seda avaldas parlament 2023. aasta juunis oma resolutsiooni, milles esitati tulevikku suunatud ideed Euroopa kodanikualgatuse tõhususe suurendamiseks. 

Parlamendi ettepanekud hõlmasid Euroopa kodanikualgatuste ühendamist Euroopa kodanike paneelaruteludega, kus edukate Euroopa kodanikualgatuste tõstatatud küsimused muutuksid komisjoni Euroopa kodanike paneelarutelude (Euroopa tuleviku konverentsi osalusjärglane) teemadeks. Seejärel tegi komisjon ettepaneku luua Euroopa kodanikualgatuste jaoks progressiivne rahastamiskava, mis tegeleks paljude Euroopa kodanikualgatuste probleemiga, mida iseloomustavad kampaaniat mõjutavad väikesed vahendid. Parlament nõudis rahalist toetust Euroopa kodanikualgatustele, mis ületavad alla ühe miljoni allkirja künnise, mitte ainult neid, mis saavutavad miljoni vahe-eesmärgi. Lisaks julgustati liikmesriike alandama Euroopa kodanikualgatuse allkirjastamise vanust – tänu uuele määrusele võivad liikmesriigid nüüd otsustada Euroopa kodanikualgatuse allkirjastamise vanust alandada. Nagu eespool mainitud, on seda võimalust siiski kasutanud vaid käegakatsutav. Lõpuks kohustub parlament suurendama oma rolli Euroopa kodanikualgatuses, hääletades parlamendi resolutsiooni üle pärast iga edukat Euroopa kodanikualgatust, millele järgneb seadusandlik algatusraport. See on loomulik järgmine samm parlamendi Euroopa kodanikualgatuse rolli suurendamisel ja parlamendiliikmete otsesel reageerimisel kodanike tõstatatud küsimustele. 

Seejärel esitas komisjon oma seisukoha parlamendi resolutsiooni kohta oma vastuses resolutsioonile ning viitas mõnele käesolevas resolutsioonis esitatud küsimusele oma läbivaatamisaruandes. 

Komisjoni läbivaatamisaruandes tutvustatakse alates 2020. aastast tehtud edusamme ja kehtestatakse praktilised meetmed Euroopa kodanikualgatuse edasiseks täiustamiseks. Läbivaadatud määruse kohase Euroopa kodanikualgatuse tõhususe hindamiseks konsulteeris komisjon Euroopa kodanikualgatuse korraldajate, liikmesriikide ametiasutuste, kodanikuühiskonna organisatsioonide, Euroopa kodanikualgatuse veebisaidi ja foorumi kasutajate, allakirjutanute ja muude sidusrühmadega.

Pärast konsultatsioone tõsteti esile olulisi tehnilisi edusamme, sealhulgas keskne veebipõhine toetusavalduste kogumise süsteem, failivahetusteenus, uuendatud Euroopa kodanikualgatuse foorum ja uuendatud Euroopa kodanikualgatuse veebisait. Kuus liikmesriiki (Belgia, Saksamaa, Eesti, Kreeka, Malta ja Austria) on langetanud alla 18 aasta vanuse, kusjuures Soome ja Iirimaa kaaluvad eeskuju järgimist.

Lisateave uue veebipõhise toetusavalduste kogumise kesksüsteemi kohta

Euroopa kodanikualgatuse kasutamise hindamisel märgib komisjon, et Itaalia kodanikud juhivad Euroopa kodanikualgatuste korraldamist, millele järgnevad sakslased ja prantsuse keel. Alates 2020. aastast on komisjon registreerinud kõik Euroopa kodanikualgatuse taotlused peale ühe, mis võib olla tingitud uuendatud Euroopa kodanikualgatuse foorumist, mis pakub enne registreerimistaotlust õigusalast nõu, ja kaheetapilise menetluse tõttu, mis võimaldab korraldajatel algatusi läbi vaadata.

Table with overview of ECIs

Viimase kolme aasta jooksul on rekordiline viis Euroopa kodanikualgatust kogunud üle miljoni allkirja! Alates 2020. aastast on kogutud üle 9 miljoni allkirja, peamiselt internetis, kuna COVID-19 pandeemia ajal vähenes kohapealne tegevus.

Komisjon avaldas ka viis meedet, mida ta kavatseb Euroopa kodanikualgatust veelgi täiustada, tuginedes sidusrühmadega peetud konsultatsioonidele ning Euroopa kodanikualgatuse saavutustele ja väljakutsetele viimase kolme aasta jooksul. 

Esiteks suurendab komisjon Euroopa kodanikualgatuse alast teadlikkust ja nähtavust, püüdes aktiivselt kaasata Euroopa Parlamenti ja liikmesriike riiklike kontaktpunktide kaudu ning tervitades piirkondlike ja kohalike omavalitsuste, teiste ELi institutsioonide, haridusasutuste ja kodanikuühiskonna organisatsioonide panust. Sellega seoses on võetud mitmeid meetmeid, sealhulgas Euroopa kodanikualgatuse teavituskampaaniad, ning komisjon jätkab mitmekeelse kampaania lihtsustamist, eelkõige sotsiaalmeedias ja seades esikohale noored. 

Seejärel tugevdab komisjon toetust Euroopa kodanikualgatuse korraldajatele, näiteks suurendades korraldajatele antavat mitterahalist toetust. Samuti on kavas jätkata veebipõhise toetusavalduste kogumise kesksüsteemi täiustamist, kuna veebipõhine toetusavalduste kogumise üksiksüsteem on kooskõlas uue määrusega järk-järgult kasutuselt kõrvaldatud. Sellega seoses arendab komisjon süsteemi edasi, tuginedes tagasisidele ja soovitustele, ning kaalub muid parandusi, näiteks täiendavate võimaluste lisamist süsteemi kohandamiseks, et muuta see kampaania läbiviijasõbralikumaks ja atraktiivsemaks nii korraldajate kui ka allakirjutanute jaoks. 

Lisaks tugevdab komisjon Euroopa kodanikualgatuse rakendamist riiklikul tasandil ja parandab koostööd kodanikuühiskonnaga, määrates kindlaks Euroopa kodanikualgatuse korraldajate täiendavad koolitus- ja juhendamisvajadused ning suurendades Euroopa kodanikualgatuse teadlikkust ja nähtavust. 

Komisjon rakendab Euroopa kodanikualgatuste suhtes nähtavamaid järelmeetmeid. Selleks tagab komisjon, et edukaid Euroopa kodanikualgatusi võetakse süstemaatiliselt arvesse poliitikaettepanekute väljatöötamisel vastusena nendele Euroopa kodanikualgatustele ning et korraldajad kaasatakse järjepidevalt asjaomaste ettepanekutega seotud konsultatsioonidesse.

 Komisjoni läbivaatamisaruanne ja Euroopa Parlamendi resolutsioon sillutavad teed selle teedrajava riikidevahelise osalusdemokraatia vahendi tulevikule. Vaid 11-aastane Euroopa kodanikualgatus on endiselt noorukis, kuid see võimaldab kodanikel oma muresid ja ideid väljendada. Euroopa kodanikualgatuse järgmisel kümnendil oleks huvitav näha, kuidas Euroopa kodanikualgatus jätkab täiustamist ja muutumist mõjukamaks ja reageerimisvõimelisemaks demokraatliku osalemise vahendiks, mis annab Euroopa kodanikele võimaluse oma ühist tulevikku aktiivselt kujundada. 

Lisateave üheksast edukast Euroopa kodanikualgatusest, mis on kogunud üle miljoni allkirja ja mis on alates 1. jaanuarist 2020 komisjonile läbivaatamiseks esitatud:

Kuidas korraldada kampaania Minority SafePack korraldajate poolt – miljon allkirja mitmekesisuse toetuseks Euroopas

Kuidas koguda „End the Cage Age“ korraldajalt allkirju

Save the Bees and Farmers (Päästkem mesilased ja põllumajandustootjad) edu

Imetaja anatoomia: kuidas muutus ELi kampaania „Stop Finning“ viimased 20 päeva

Miks otsustas Save Cruelty-Free Cosmetics kasutada Euroopa kodanikualgatust

Mida tähendab Fur Free Europe

Autorid

Daniela Vancic

Daniela Vancic on organisatsiooni Democracy International Euroopa programmijuht. Ta juhib foorumi tööd sidusrühmadega konsulteerimisel. Selles artiklis tutvustab ta Euroopa Komisjoni aruannet Euroopa Parlamendile ja nõukogule Euroopa kodanikualgatust käsitleva määruse (EL) 2019/788 kohaldamise kohta. 

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.
Vastutuse välistamine: Euroopa kodanikualgatuse foorumil avaldatud arvamused kajastavad üksnes nende autorite seisukohta. Neid ei saa mingil juhul pidada Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu seisukoha väljenduseks.
Kas olete valmis oma algatuse registreerima?

Kas soovite algatust toetada? Kas soovite lisateavet praeguste või varasemate algatuste kohta?