Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Az európai polgári kezdeményezés Európai Bizottság általi átfogó felülvizsgálata méltatja az európai polgári kezdeményezés fórumát a kezdeményezés szervezőinek nyújtott támogatásáért

Frissítés dátuma: 21/12/2023

A Bizottság közzétette az európai polgári kezdeményezésről szóló legutóbbi jelentését, amely az új rendelet 2020. évi hatálybalépése óta az első átfogó felülvizsgálat. A jelentésben a Bizottság hivatkozik az európai polgári kezdeményezések szervezői körében végzett célzott felmérésre, amely összességében pozitív értékelést ad az európai polgári kezdeményezés fóruma által az európai polgári kezdeményezés folyamatának különböző szakaszaiban – többek között a kétlépcsős nyilvántartásba vételi eljárás során (amikor felül kell vizsgálni az eredeti benyújtást) és a gyűjtési szakaszban – nyújtott tanácsokról. Az európai polgári kezdeményezések szervezői a regisztráció előtt széles körben felhasználták a fórum tananyagait, és nagyra értékelik a webináriumokat, a blogokat, az online kurzusokat ésa csoportjuk más tagjainak keresésére való képességet.

A Bizottság 2023 decemberében közzétett, az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak címzett felülvizsgálati jelentése meghatározza a következő négy év hangulatát a következő értékelésig.  Ezt megelőzően, 2023 júniusában a Parlament saját állásfoglalást adott ki, amelyben előremutató elképzeléseket javasol az európai polgári kezdeményezés hatékonyságának fokozására. 

A Parlament javaslatai között szerepelt az európai polgári kezdeményezések és az európai polgári vitacsoportok összekapcsolása, ahol a sikeres európai polgári kezdeményezések által felvetett kérdések a Bizottság európai polgári vitacsoportjainak (az Európa jövőjéről szóló konferencia részvételen alapuló utódainak) témáivá válnak. Ezt követően javaslatot tett az európai polgári kezdeményezésekre vonatkozó progresszív pénzügyi rendszerre, amely kezeli azt a problémát, amellyel sok európai polgári kezdeményezés szembesül a kampányt befolyásoló alacsony forrásokkal. A Parlament az 1 millió aláírás alatti küszöbértéket elérő európai polgári kezdeményezések pénzügyi támogatására szólított fel, nem csak azok számára, amelyek elérik az egymilliós mérföldkövet. Emellett arra ösztönözte a tagállamokat, hogy csökkentsék az európai polgári kezdeményezés aláírásának korhatárát – ahol az új rendeletnek köszönhetően a tagállamok dönthetnek úgy, hogy csökkentik az európai polgári kezdeményezés aláírásának korhatárát. A fent említettek szerint azonban csak néhányan éltek ezzel a lehetőséggel. Végezetül a Parlament kötelezettséget vállal arra, hogy növeli szerepét az európai polgári kezdeményezésben azáltal, hogy minden sikeres európai polgári kezdeményezést követően parlamenti állásfoglalásról szavaz, amelyet saját kezdeményezésű jogalkotási jelentés követ. Ez természetes következő lépés a Parlament európai polgári kezdeményezése szerepének megerősítése és annak érdekében, hogy a parlamenti képviselők közvetlenül reagáljanak a polgárok által felvetett kérdésekre. 

A Bizottság ezt követően az állásfoglalásra adott válaszában ismertette a Parlament állásfoglalásával kapcsolatos álláspontját, valamint felülvizsgálati jelentésében hivatkozott az állásfoglalásban szereplő egyes pontokra. 

A Bizottság felülvizsgálati jelentése bemutatja a 2020 óta tett lépéseket, és gyakorlati intézkedéseket vezet be az európai polgári kezdeményezés további finomítása érdekében. Az európai polgári kezdeményezés felülvizsgált rendelet szerinti hatékonyságának felmérése érdekében a Bizottság konzultált az európai polgári kezdeményezések szervezőivel, a tagállami hatóságokkal, a civil társadalmi szervezetekkel, az európai polgári kezdeményezés weboldalával és a fórum felhasználóival, az aláírókkal és más érdekelt felekkel.

E konzultációkat követően jelentős technikai előrelépésekre derült fény, többek között a központi online gyűjtési rendszer, a fájlcserélő szolgáltatás, a korszerűsített európai polgári kezdeményezés fóruma és az európai polgári kezdeményezés felülvizsgált weboldala. Nevezetesen hat tagállam (Belgium, Németország, Észtország, Görögország, Málta és Ausztria) 18 év alá csökkentette az európai polgári kezdeményezés aláírási korhatárát, Finnország és Írország pedig a követendő eljárást fontolgatja.

Tudjon meg többet az új központi online gyűjtési rendszerről

Az európai polgári kezdeményezés használatának értékelése során a Bizottság megjegyzi, hogy az olasz polgárok vezető szerepet játszanak az európai polgári kezdeményezések megszervezésében, őket a németek és a francia állampolgárok követik. 2020 óta a Bizottság egy kivételével valamennyi európai polgári kezdeményezés iránti kérelmet nyilvántartásba vett, potenciálisan a nyilvántartásba vételi kérelem előtt jogi tanácsadást nyújtó, átdolgozott európai polgári kezdeményezési fórum, valamint a szervezők számára a kezdeményezések felülvizsgálatát lehetővé tevő kétszakaszos eljárás miatt.

Table with overview of ECIs

Az elmúlt három évben rekordméretű öt európai polgári kezdeményezés gyűlt össze több mint 1 millió aláírással. 2020 óta több mint 9 millió aláírást gyűjtöttek, elsősorban online, mivel a Covid19-világjárvány idején csökkent a személyes tevékenységek száma.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk, valamint az európai polgári kezdeményezés elmúlt három év során elért eredményei és kihívásai alapján a Bizottság öt intézkedést tett közzé az európai polgári kezdeményezés továbbfejlesztésére. 

Először is, a Bizottság növelni fogja az európai polgári kezdeményezés ismertségét és láthatóságát azáltal, hogy aktívan törekszik az Európai Parlament és a tagállamok bevonására a nemzeti kapcsolattartó pontokon keresztül, valamint üdvözli a regionális és helyi hatóságok, más uniós intézmények, oktatási intézmények és civil társadalmi szervezetek hozzájárulását. E tekintetben számos intézkedésre került sor, többek között az európai polgári kezdeményezés kommunikációs kampánya keretében, és a Bizottság folytatni fogja a többnyelvű kampány egyszerűsítését, különösen a közösségi médiában, és a fiatalok előtérbe helyezését. 

Ezt követően a Bizottság megerősíti az európai polgári kezdeményezések szervezőinek nyújtott támogatást, például azáltal, hogy tovább fokozza a szervezőknek nyújtott természetbeni támogatást. A központi online gyűjtési rendszer további fejlesztését is tervezik, mivel az egyedi online gyűjtési rendszert az új rendelettel összhangban fokozatosan megszüntették. E tekintetben a Bizottság a visszajelzések és javaslatok alapján továbbfejleszti a rendszert, és egyéb javításokat is fontolóra vesz, például a rendszer testreszabására vonatkozó további lehetőségek bővítését annak érdekében, hogy az kampánybarátabb és vonzóbb legyen a szervezők és az aláírók számára egyaránt. 

Ezen túlmenően a Bizottság meg fogja erősíteni az európai polgári kezdeményezések nemzeti szintű végrehajtását, és javítani fogja a civil társadalommal folytatott együttműködést azáltal, hogy további képzési és iránymutatási igényeket határoz meg az európai polgári kezdeményezések szervezői számára, valamint növeli az európai polgári kezdeményezés ismertségét és láthatóságát. 

Végezetül a Bizottság láthatóbbá fogja tenni az európai polgári kezdeményezések nyomon követését. Ennek érdekében biztosítja, hogy a sikeres európai polgári kezdeményezéseket szisztematikusan figyelembe vegyék az ezen európai polgári kezdeményezésekre vonatkozó szakpolitikai javaslatok kidolgozása során, és hogy a szervezőket következetesen bevonják az érintett javaslatokkal kapcsolatos konzultációkba.

 A Bizottság felülvizsgálati jelentése és az EP állásfoglalása megnyitja az utat a transznacionális részvételi demokrácia úttörő eszközének jövője előtt. 11 éves korában az európai polgári kezdeményezés még mindig serdülőben van, de még mindig képes lehetővé tenni a polgárok számára, hogy hangot adjanak aggodalmaiknak és elképzeléseiknek. Az európai polgári kezdeményezés életének következő évtizedében érdekes lenne látni, hogy az európai polgári kezdeményezés hogyan fejlődik tovább, és hogyan alakul át a demokratikus részvétel hatékonyabb és reagálóbb eszközévé, lehetővé téve az európai polgárok számára, hogy aktívan formálják közös jövőjüket. 

A kilenc sikeres európai polgári kezdeményezés közül hatból, amelyek több mint 1 millió aláírást gyűjtöttek össze, és amelyeket 2020. január 1. óta nyújtottak be a Bizottsághoz vizsgálatra:

Hogyan szervezzünk kampányt a Minority SafePack szervezői – egymillió aláírás a sokszínűségért Európában

Hogyan gyűjtsünk aláírásokat az „End the Cage Age” szervezőtől

A „Mentsük meg a méheket és a mezőgazdasági termelőket!” kezdeményezés sikere

Egy csoda anatómiája: hogyan vált gyökeres változást a cápauszony-leválasztás megállítására irányuló uniós kampány utolsó 20 napja?

Miért választotta a Save Cruelty-Free Cosmetics az európai polgári kezdeményezést

Mit jelent a Fur Free Europe?

Közreműködők

Daniela Vancic

Daniela Vancic a Democracy International európai programvezetője. Ő vezeti a fórumnak az érdekelt felekkel folytatott konzultációkkal kapcsolatos munkáját. Ebben a cikkben bemutatja az európai polgári kezdeményezésről szóló (EU) 2019/788 rendelet alkalmazásáról szóló, az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak címzett európai bizottsági jelentés főbb pontjait. 

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?