Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Цялостният преглед на ЕГИ от страна на Европейската комисия приветства форума на ЕГИ за неговата подкрепа за организаторите на инициативи

Актуализирано на: 21/12/2023

Комисията представи последния си доклад относно Европейската гражданска инициатива (ЕГИ), като отбеляза първия всеобхватен преглед след влизането в сила на новия регламент през 2020 г. В доклада Комисията се позовава на специалното проучване с организаторите на ЕГИ, което дава като цяло положителна оценка по отношение на съветите, предоставени от Форума на ЕГИ на различни етапи от процеса на ЕГИ, включително по време на двуетапната процедура за регистрация (когато те трябва да преразгледат първоначалното си подаване) и по време на етапа на събиране на изявления за подкрепа. Организаторите на ЕГИ използваха широко учебните материали на форума, преди да се регистрират, и оцениха високо уебинарите, блоговете, онлайнкурсовете и способността да търсят други членове на своята група.

Докладът на Комисията за преглед до Европейския парламент и Съвета, публикуван през декември 2023 г., определя тона за следващите четири години до следващата оценка.  Преди това, през юни 2023 г., Парламентът публикува собствена резолюция, в която предложи идеи за далновидни идеи за повишаване на ефикасността на ЕГИ. 

Предложенията на Парламента включваха свързване на ЕГИ с европейски граждански панели, където въпросите, повдигнати от успешните ЕГИ, ще се превърнат в теми на европейските граждански панели на Комисията (потомството на участието на Конференцията за бъдещето на Европа). На следващо място, тя предложи прогресивна финансова схема за ЕГИ, с която да се реши проблемът, с който много ЕГИ се сблъскват с ограничени ресурси, които засягат провеждането на кампании. Парламентът призова за финансова подкрепа за ЕГИ, които достигат прагове под 1 милиона подписа, а не само за тези, които достигат прага от милиона. Освен това той насърчи държавите членки да намалят възрастта за подписване на ЕГИ, като благодарение на новия регламент държавите членки вече могат да решат да намалят възрастта за подписване на ЕГИ. Въпреки това само малка част от тях са се възползвали от тази възможност, както е посочено по-горе. И накрая, Парламентът се ангажира да засили ролята си в ЕГИ, като гласува парламентарна резолюция след всяка успешна ЕГИ, последвана от законодателен доклад по собствена инициатива. Това е естествена следваща стъпка за засилване на ролята на Парламента във връзка с ЕГИ и за това парламентаристите да отговарят пряко на въпросите, повдигнати от гражданите. 

След това Комисията представи позицията си по резолюцията на Парламента в своя отговор на резолюцията и се позова на някои от въпросите, изложени в настоящата резолюция в нейния доклад за преразглеждане. 

Докладът на Комисията за преглед показва напредъка, постигнат от 2020 г. насам, и въвежда практически мерки за допълнително усъвършенстване на ЕГИ. За да оцени ефективността на ЕГИ съгласно преразгледания регламент, Комисията се консултира с организаторите на ЕГИ, органите на държавите членки, организациите на гражданското общество, уебсайта на ЕГИ и ползвателите на форума, поддръжниците и други заинтересовани страни.

След тези консултации беше подчертан значителен технически напредък, включително централната система за събиране на изявления за подкрепа онлайн, услугата за обмен на файлове, модернизирания Форум на ЕГИ и обновения уебсайт на ЕГИ. По-специално шест държави членки (Белгия, Германия, Естония, Гърция, Малта и Австрия) намалиха възрастта за подписване на ЕГИ под 18 години, като Финландия и Ирландия обмислят да последват този пример.

Научете повече за новата централна система за събиране на изявления за подкрепа онлайн

При оценката на използването на ЕГИ Комисията отбелязва, че италианските граждани имат водеща роля в организирането на ЕГИ, следвани от германци и френски. От 2020 г. насам Комисията регистрира всички искания за ЕГИ с изключение на една, което може да се дължи на обновения Форум на ЕГИ, предлагащ правни съвети преди искането за регистрация, и двуетапната процедура, която дава възможност на организаторите да преразглеждат инициативи.

Table with overview of ECIs

През последните три години се наблюдаваха рекордни пет ЕГИ, които събраха над 1 милиона подписа! От 9 г. насам са събрани над 2020 милиона подписа, предимно онлайн, поради намалените присъствени дейности по време на пандемията от COVID-19.

Комисията също така публикува пет действия, които планира да подобри допълнително ЕГИ въз основа на консултациите със заинтересованите страни, както и на постиженията и предизвикателствата пред ЕГИ през последните три години. 

На първо място, Комисията ще повиши осведомеността и видимостта на ЕГИ, като активно търси участието на Европейския парламент и държавите членки чрез националните звена за контакт, както и като приветства приноса на регионалните и местните органи, други институции на ЕС, образователни институции и организации на гражданското общество. В това отношение бяха предприети няколко действия, включително дейности, свързани с комуникационната кампания за ЕГИ, и Комисията ще продължи да рационализира многоезичната кампания, особено в социалните медии и да дава приоритет на младите хора. 

След това Комисията ще засили подкрепата си за организаторите на ЕГИ, например чрез допълнително засилване на подкрепата в натура за организаторите. Планира се също така непрекъснато подобряване на централната система за събиране на изявления за подкрепа онлайн, тъй като индивидуалната система за събиране на изявления за подкрепа онлайн постепенно беше премахната в съответствие с новия регламент. Във връзка с това Комисията ще доразвие системата въз основа на обратна информация и предложения и ще обмисли други подобрения, като например добавяне на допълнителни възможности за персонализиране на системата, за да стане тя по-благоприятна за кампанията и привлекателна както за организаторите, така и за подписалите страни. 

Освен това Комисията ще засили прилагането на ЕГИ на национално равнище и ще подобри сътрудничеството с гражданското общество чрез определяне на нуждите от допълнително обучение и насоки за организаторите на ЕГИ и повишаване на осведомеността и видимостта на ЕГИ. 

И накрая, Комисията ще предприеме по-видими последващи действия във връзка с ЕГИ. Тя ще направи това, като гарантира, че успешните ЕГИ се вземат предвид систематично при разработването на предложения за политики в отговор на тези ЕГИ и че организаторите се включват последователно в консултациите, свързани със съответните предложения.

 Докладът на Комисията за преглед и резолюцията на ЕП проправят пътя за бъдещето на този новаторски инструмент за транснационална демокрация на участието. Само на 11 години ЕГИ все още е в своето подрастващо състояние, но все още успява да позволи на гражданите да издигнат своите тревоги и идеи. През следващото десетилетие от живота на ЕГИ би било интересно да се види как ЕГИ продължава да се подобрява и да се преобразува в инструмент с по-голямо въздействие и отзивчивост за демократично участие, който дава възможност на европейските граждани активно да оформят общото си бъдеще. 

Научете повече от шест от деветте успешни ЕГИ, които са събрали над 1 милиона подписа и са представени на Комисията за разглеждане от 1 януари 2020 г. насам:

Как да организираме кампания на организаторите на Minority SafePack — един милион подписа за многообразието в Европа

Как се събират подписи от организатора на End the Cage Age (Край на клетките)

Успехът на „Да спасим пчелите и земеделските стопани“

Анатомия на чудо: как последните 20 дни от кампанията на ЕС „Спрете рязането на перки на акули“ се превърнаха в бамехангер

Защо Save Cruel-Free Cosmetics избра да използва Европейската гражданска инициатива

Какво означава Европа без кожа

Автори

Даниела Ванчич

Даниела Ванчич е ръководител на европейската програма в Democracy International. Тя ръководи работата на форума по консултациите със заинтересованите страни. В тази статия тя представя основните моменти от доклада на Европейската комисия до Европейския парламент и Съвета относно прилагането на Регламент (ЕС) 2019/788 относно европейската гражданска инициатива. 

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.
Готови сте да регистрирате вашата инициатива?

Искате да подкрепите инициатива? Искате да научите повече за текущи и минали инициативи?