Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Celovit pregled evropske državljanske pobude, ki ga je opravila Evropska komisija, izreka pohvalo forumu evropske državljanske pobude za podporo organizatorjem pobud

Spremenjeno dne: 21/12/2023

Komisija je predstavila svoje zadnje poročilo o evropski državljanski pobudi, ki označuje prvi celovit pregled od začetka veljavnosti nove uredbe leta 2020. Komisija se v poročilu sklicuje na namensko anketo z organizatorji evropske državljanske pobude, ki daje splošno pozitivno oceno glede nasvetov foruma evropske državljanske pobude v različnih fazah postopka evropske državljanske pobude, tudi v dvostopenjskem postopku prijave (ko morajo spremeniti svojo prvotno predložitev) in v fazi zbiranja. Organizatorji evropske državljanske pobude so pred prijavo obsežno uporabili učno gradivo foruma in zelo ocenili spletne seminarje, bloge, spletne tečaje in možnost iskanja drugih članov za svojo skupino.

Poročilo Komisije o pregledu Evropskemu parlamentu in Svetu, objavljeno decembra 2023, določa okvir za naslednja štiri leta do naslednje ocene.  Pred tem je junija 2023 objavil lastno resolucijo, v kateri je predlagal zamisli o nadaljnjem razmisleku za povečanje učinkovitosti evropske državljanske pobude. 

Predlogi Parlamenta so vključevali povezovanje evropskih državljanskih pobud z evropskimi državljanskimi forumi, kjer bi vprašanja, ki jih sprožajo uspešne evropske državljanske pobude, postala tema evropskih državljanskih forumov Komisije (sodelovalec Konference o prihodnosti Evrope). Nato je predlagala progresivno finančno shemo za evropske državljanske pobude, ki bi obravnavala vprašanje številnih evropskih državljanskih pobud, ki se soočajo z nizkimi sredstvi, ki vplivajo na kampanje. Parlament je pozval k finančni podpori za evropske državljanske pobude, ki dosegajo prag pod 1 milijon podpisov, ne le za tiste, ki dosegajo mejnik na milijon. Poleg tega je države članice spodbudil, naj znižajo starost za podpis evropske državljanske pobude, pri čemer se lahko države članice zaradi nove uredbe zdaj odločijo za znižanje starosti za podpis evropske državljanske pobude. Kljub temu je to priložnost izkoristilo le peščica, kot je navedeno zgoraj. Parlament se zavezuje, da bo povečal svojo vlogo v evropski državljanski pobudi z glasovanjem o parlamentarni resoluciji po vsaki uspešni evropski državljanski pobudi, ki ji bo sledilo zakonodajno samoiniciativno poročilo. To je naravni naslednji korak pri krepitvi vloge Parlamenta pri evropski državljanski pobudi in zagotavljanju, da se poslanci neposredno odzovejo na vprašanja, ki jih izpostavijo državljani. 

Komisija je nato v svojem odgovoru na resolucijo predstavila svoje stališče o resoluciji Parlamenta, nekatere točke iz te resolucije pa je omenila v svojem poročilu o pregledu. 

Poročilo Komisije o pregledu prikazuje napredek, dosežen od leta 2020, in uvaja praktične ukrepe za nadaljnjo izpopolnitev evropske državljanske pobude. Komisija se je za oceno učinkovitosti evropske državljanske pobude v skladu z revidirano uredbo posvetovala z organizatorji evropske državljanske pobude, organi držav članic, organizacijami civilne družbe, spletiščem in forumom evropske državljanske pobude, podpisniki in drugimi deležniki.

Po teh posvetovanjih je bil poudarjen znaten tehnični napredek, vključno s centralnim sistemom spletnega zbiranja, storitvijo za izmenjavo datotek, posodobljenim forumom o evropski državljanski pobudi in prenovljenim spletiščem o evropski državljanski pobudi. Šest držav članic (Belgija, Nemčija, Estonija, Grčija, Malta in Avstrija) je zmanjšalo podpis evropske državljanske pobude, mlajše od 18 let, pri čemer sta Finska in Irska razmišljali o tem.

Več o novem centralnem sistemu spletnega zbiranja

Komisija pri ocenjevanju uporabe evropske državljanske pobude ugotavlja, da imajo italijanski državljani vodilno vlogo pri organizaciji evropskih državljanskih pobud, sledijo pa jim Nemci in francoščina. Komisija je od leta 2020 evidentirala vse zahtevke za evropsko državljansko pobudo razen ene, po možnosti zaradi prenovljenega foruma o evropski državljanski pobudi, ki zagotavlja pravno svetovanje pred vložitvijo zahtevka za prijavo, in dvostopenjskega postopka, ki organizatorjem omogoča revizijo pobud.

Table with overview of ECIs

V zadnjih treh letih je bilo zabeleženih rekordnih pet evropskih državljanskih pobud, ki so zbrale več kot milijon podpisov! Od leta 2020 je bilo zbranih več kot 9 milijonov podpisov, predvsem na spletu, zaradi zmanjšanih dejavnosti v živo med pandemijo COVID-19.

Komisija je objavila tudi pet ukrepov, ki jih načrtuje za nadaljnje izboljšanje evropske državljanske pobude na podlagi posvetovanj z deležniki ter dosežkov in izzivov evropske državljanske pobude v zadnjih treh letih. 

Prvič, Komisija bo okrepila ozaveščenost o evropskih državljanskih pobudah in njihovo prepoznavnost, tako da si bo dejavno prizadevala za sodelovanje Evropskega parlamenta in držav članic prek nacionalnih kontaktnih točk ter pozdravila prispevek regionalnih in lokalnih organov, drugih institucij EU, izobraževalnih ustanov in organizacij civilne družbe. V zvezi s tem je bilo sprejetih več ukrepov, vključno z dejavnostmi komunikacijske kampanje v okviru evropske državljanske pobude, Komisija pa bo še naprej racionalizirala večjezično kampanjo, zlasti v družbenih medijih, pri čemer bo dajala prednost mladim. 

Nato bo Komisija okrepila podporo organizatorjem evropske državljanske pobude, na primer z nadaljnjo krepitvijo podpore organizatorjem v naravi. Načrtuje se tudi stalno izboljševanje centralnega sistema spletnega zbiranja, saj je bil individualni sistem spletnega zbiranja postopno odpravljen v skladu z novo uredbo. V zvezi s tem bo Komisija še naprej razvijala sistem na podlagi povratnih informacij in predlogov ter razmislila o drugih izboljšavah, kot so dodatne možnosti za prilagoditev sistema, da bi bil bolj prijazen do kampanj in privlačen tako za organizatorje kot za podpisnike. 

Poleg tega bo Komisija okrepila izvajanje evropske državljanske pobude na nacionalni ravni in izboljšala sodelovanje s civilno družbo, tako da bo opredelila potrebe po nadaljnjem usposabljanju in usmerjanju za organizatorje evropske državljanske pobude ter povečala ozaveščenost in prepoznavnost evropske državljanske pobude. 

Poleg tega bo Komisija izvedla vidnejše nadaljnje ukrepanje v zvezi z evropskimi državljanskimi pobudami. To bo storila z zagotavljanjem, da se uspešne evropske državljanske pobude sistematično upoštevajo pri pripravi predlogov politik v odziv na te evropske državljanske pobude in da so organizatorji dosledno vključeni v posvetovanja v zvezi z zadevnimi predlogi.

 Poročilo Komisije o pregledu in resolucija Evropskega parlamenta utirata pot prihodnjemu pionirskemu orodju nadnacionalne participativne demokracije. Že 11 let je evropska državljanska pobuda še vedno v svoji najstnici, vendar državljanom še vedno omogoča, da pojasnijo svoje pomisleke in zamisli. V naslednjem desetletju življenja evropske državljanske pobude bi bilo zanimivo videti, kako se evropska državljanska pobuda še naprej izboljšuje in spreminja v bolj učinkovit in odziven instrument za demokratično udeležbo, ki bo evropskim državljanom omogočil, da dejavno oblikujejo svojo skupno prihodnost. 

Več informacij o šestih od devetih uspešnih evropskih državljanskih pobud, ki so zbrale več kot milijon podpisov in so bile od 1. januarja 2020 predložene v preučitev Komisiji:

Kako organizirati kampanjo organizatorjev pobude Zaščita manjšin – milijon podpisov za raznolikost v Evropi

Kako zbirati podpise organizatorja dobe kletk

Uspeh organizacije Save the Bees and Farmers

Anatomija čudeža: kako je zadnjih 20 dni kampanje EU „Ustavimo odstranjevanje plavuti“ postalo prelomnica

Zakaj se je organizacija Save Cruelty-Free Cosmetics odločila za uporabo evropske državljanske pobude

Kaj pomeni Evropa svobodna Evropa

Avtorji člankov

Daniela Vancic

Daniela Vancic je vodja evropskega programa pri organizaciji Democracy International. Vodi delo foruma v zvezi s posvetovanji z deležniki. V tem članku predstavlja poudarke Poročila Evropske komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o uporabi Uredbe (EU) 2019/788 o evropski državljanski pobudi. 

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.
Želite prijaviti pobudo?

Želite podpreti pobudo? Želite vedeti več o trenutnih in preteklih pobudah?