Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Kompleksowy przegląd europejskiej inicjatywy obywatelskiej Komisji Europejskiej wyraża uznanie dla forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej za jego wsparcie dla organizatorów inicjatywy

Data aktualizacji: 21/12/2023

Komisja przedstawiła swoje najnowsze sprawozdanie w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej (EIO), co stanowiło pierwszy kompleksowy przegląd od czasu wejścia w życie nowego rozporządzenia w 2020 r. W sprawozdaniu Komisja odnosi się do specjalnego badania przeprowadzonego wśród organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej, w którym przedstawiono ogólną pozytywną ocenę porad udzielanych przez forum EIO na różnych etapach procesu EIO, w tym podczas dwuetapowej procedury rejestracji (kiedy muszą oni zmienić swoje pierwotne zgłoszenie) oraz na etapie zbierania deklaracji. Organizatorzy europejskiej inicjatywy obywatelskiej w szerokim zakresie korzystali z materiałów dydaktycznych Forum przed rejestracją i wysoko ocenili seminaria internetowe, blogi, kursyonline i możliwość poszukiwania innych członków w swojej grupie.

Sprawozdanie Komisji z przeglądu dla Parlamentu Europejskiego i Rady, opublikowane w grudniu 2023 r., wyznacza ton na następne cztery lata aż do następnej oceny.  Wcześniej w czerwcu 2023 r. Parlament opublikował własną rezolucję, w której zaproponował perspektywiczne pomysły na zwiększenie skuteczności europejskiej inicjatywy obywatelskiej. 

Propozycje Parlamentu obejmowały połączenie europejskich paneli obywatelskich z europejskimi panelami obywatelskimi, w których kwestie poruszone w wyniku udanej inicjatywy stałyby się tematami europejskich paneli obywatelskich Komisji (potom uczestniczącym w Konferencji w sprawie przyszłości Europy). Następnie zaproponowała progresywny system finansowy dla europejskich inicjatyw obywatelskich, który rozwiązuje problem wielu europejskich inicjatyw obywatelskich o niskich zasobach, które mają wpływ na prowadzenie kampanii. Parlament zaapelował o wsparcie finansowe dla europejskich inicjatyw obywatelskich, które osiągają próg poniżej 1 mln podpisów, a nie tylko dla tych, które osiągną ten cel pośredni. Ponadto zachęciła państwa członkowskie do obniżenia wieku podpisywania europejskiej inicjatywy obywatelskiej, w przypadku której dzięki nowemu rozporządzeniu państwa członkowskie mogą teraz zdecydować się na obniżenie wieku podpisywania europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Niemniej jednak, jak wspomniano powyżej, tylko kilka osób skorzystało z tej możliwości. Ponadto Parlament zobowiązuje się do zwiększenia swojej roli w europejskiej inicjatywie obywatelskiej poprzez głosowanie nad rezolucją parlamentarną po każdej zakończonej powodzeniem EIO, a następnie sporządzenie sprawozdania z własnej inicjatywy w kwestiach ustawodawczych. Jest to naturalny kolejny krok w kierunku zwiększenia roli Parlamentu w zakresie europejskiej inicjatywy obywatelskiej i zapewnienia, by parlamentarzyści odpowiadali bezpośrednio na kwestie poruszane przez obywateli. 

Następnie Komisja przedstawiła swoje stanowisko w sprawie rezolucji Parlamentu w odpowiedzi na rezolucję, a także odniosła się do niektórych kwestii zawartych w tej rezolucji w sprawozdaniu z przeglądu. 

W sprawozdaniu Komisji z przeglądu przedstawiono postępy poczynione od 2020 r. i wprowadzono praktyczne środki mające na celu dalsze udoskonalenie europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Aby ocenić skuteczność europejskiej inicjatywy obywatelskiej na mocy zmienionego rozporządzenia, Komisja skonsultowała się z organizatorami EIO, organami państw członkowskich, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, stroną internetową EIO i użytkownikami forum, sygnatariuszami i innymi zainteresowanymi stronami.

W wyniku tych konsultacji podkreślono istotne postępy techniczne, w tym centralny system zbierania deklaracji on-line, usługę wymiany plików, zmodernizowane forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej oraz zmodernizowaną stronę internetową dotyczącą europejskiej inicjatywy obywatelskiej. W szczególności sześć państw członkowskich (Belgia, Niemcy, Estonia, Grecja, Malta i Austria) obniżyło wiek podpisywania europejskiej inicjatywy obywatelskiej poniżej 18 lat, przy czym Finlandia i Irlandia rozważają podjęcie działań następczych.

Dowiedz się więcej o nowym centralnym systemie zbierania deklaracji online

Oceniając wykorzystanie europejskiej inicjatywy obywatelskiej, Komisja zauważa, że obywatele włoscy odgrywają wiodącą rolę w organizowaniu europejskich inicjatyw obywatelskich, a następnie Niemców i Francuzów. Od 2020 r. Komisja rejestruje wszystkie wnioski o europejską inicjatywę obywatelską z wyjątkiem jednego, potencjalnie ze względu na zmodernizowane forum EIO oferujące doradztwo prawne przed złożeniem wniosku o rejestrację oraz dwuetapową procedurę umożliwiającą organizatorom przegląd inicjatyw.

Table with overview of ECIs

W ciągu ostatnich trzech lat pięć europejskich inicjatyw obywatelskich zgromadziło ponad milion podpisów! Od 2020 r. zebrano ponad 9 mln podpisów, głównie w internecie, ze względu na ograniczoną aktywność fizyczną podczas pandemii COVID-19.

W oparciu o konsultacje z zainteresowanymi stronami oraz osiągnięcia i wyzwania związane z europejską inicjatywą obywatelską w ciągu ostatnich trzech lat Komisja opublikowała również pięć działań, które zamierza podjąć w celu dalszej poprawy europejskiej inicjatywy obywatelskiej. 

Po pierwsze, Komisja zwiększy świadomość i widoczność europejskiej inicjatywy obywatelskiej poprzez aktywne dążenie do zaangażowania Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich za pośrednictwem krajowych punktów kontaktowych, a także z zadowoleniem przyjmuje wkład władz regionalnych i lokalnych, innych instytucji UE, instytucji edukacyjnych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. W tym względzie podjęto szereg działań, w tym działania komunikacyjne dotyczące europejskiej inicjatywy obywatelskiej, a Komisja będzie nadal usprawniać wielojęzyczną kampanię, zwłaszcza w mediach społecznościowych, i priorytetowo traktować młodych ludzi. 

Następnie Komisja zwiększy wsparcie dla organizatorów EIO, na przykład poprzez dalsze zwiększanie wsparcia rzeczowego dla organizatorów. Planuje się również dalszą poprawę centralnego systemu zbierania deklaracji on-line, ponieważ stopniowo wycofano indywidualny system zbierania deklaracji on-line, zgodnie z nowym rozporządzeniem. W związku z tym Komisja będzie dalej rozwijać system w oparciu o informacje zwrotne i sugestie oraz rozważy inne usprawnienia, takie jak dodanie dalszych możliwości dostosowania systemu, tak aby stał się on bardziej przyjazny dla aktywistów i atrakcyjniejszy zarówno dla organizatorów, jak i sygnatariuszy. 

Ponadto Komisja wzmocni wdrażanie europejskiej inicjatywy obywatelskiej na szczeblu krajowym i poprawi współpracę ze społeczeństwem obywatelskim poprzez określenie dalszych potrzeb w zakresie szkoleń i wytycznych dla organizatorów EIO oraz zwiększenie świadomości i widoczności europejskiej inicjatywy obywatelskiej. 

Ponadto Komisja wdroży bardziej widoczne działania następcze w związku z europejskimi inicjatywami obywatelskimi. W tym celu Komisja zadba o to, by udane inicjatywy obywatelskie były systematycznie uwzględniane przy opracowywaniu propozycji politycznych w odpowiedzi na te inicjatywy oraz aby organizatorzy byli konsekwentnie włączani do konsultacji związanych z przedmiotowymi propozycjami.

 Sprawozdanie Komisji z przeglądu oraz rezolucja PE torują drogę dla przyszłości tego pionierskiego narzędzia ponadnarodowej demokracji uczestniczącej. W wieku zaledwie 11 lat europejska inicjatywa obywatelska nadal znajduje się w dorastającym państwie, ale nadal pozwala obywatelom na podniesienie ich obaw i pomysłów. W następnej dekadzie życia europejskiej inicjatywy obywatelskiej interesujące byłoby zobaczenie, w jaki sposób europejska inicjatywa obywatelska nadal się poprawia i przekształca w bardziej skuteczny i elastyczny instrument demokratycznego uczestnictwa, umożliwiający obywatelom europejskim aktywne kształtowanie ich wspólnej przyszłości. 

Dowiedz się więcej o sześciu z dziewięciu udanych europejskich inicjatyw obywatelskich, które zebrały ponad milion podpisów i które zostały przedłożone Komisji do analizy od 1 stycznia 2020 r.:

Jak zorganizować kampanię organizatorów inicjatywy Minority SafePack – milion podpisów za różnorodnością w Europie

Jak gromadzić podpisy od organizatora „Koniec epoki klatkowej”

Sukces „Ratujmy pszczoły i rolników”

Anatomia miraksu: w jaki sposób ostatnie 20 dni kampanii „Stop Finning EU” stało się przełomem

Dlaczego Save Cruelty-Free Cosmetics zdecydowało się skorzystać z europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Co nasza wolna Europa oznacza

Autorzy

Daniela Vancic

Daniela Vancic jest kierownikiem programu europejskiego w Democracy International. Kieruje pracami Forum nad konsultacjami z zainteresowanymi stronami. W artykule tym przedstawiła najważniejsze punkty sprawozdania Komisji Europejskiej dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie stosowania rozporządzenia (UE) 2019/788 w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej. 

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?