Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Eiropas Komisijas visaptverošais EPI pārskats atzinīgi vērtē EPI forumu par tā atbalstu iniciatīvu organizatoriem

Atjaunināšanas datums: 21/12/2023

Komisija ir nākusi klajā ar savu jaunāko ziņojumu par Eiropas pilsoņu iniciatīvu (EPI), kas iezīmē pirmo visaptverošo pārskatīšanu kopš jaunās regulas stāšanās spēkā 2020. gadā. Ziņojumā Komisija atsaucas uz īpašo aptauju ar EPI organizatoriem, kurā sniegts kopumā pozitīvs novērtējums par EPI foruma sniegtajiem ieteikumiem dažādos EPI procesa posmos, tostarp divu posmu reģistrācijas procedūras laikā (kad tiem jāpārskata sākotnējais iesniegums) un vākšanas posmā. EPI organizatori pirms reģistrācijas plaši izmanto foruma mācību materiālus un augstu vērtēja tīmekļseminārus, blogus, tiešsaistes kursusun spēju meklēt citus dalībniekus savai grupai.

Komisijas pārskata ziņojumā Eiropas Parlamentam un Padomei, kas publicēts 2023. gada decembrī, ir noteikts tonis nākamajiem četriem gadiem līdz nākamajam novērtējumam.  Pirms tam Parlaments 2023. gada jūnijā nāca klajā ar rezolūciju, kurā tika ierosinātas tālredzīgas idejas, kā uzlabot EPI efektivitāti. 

Parlamenta ierosinājumi ietvēra EPI savienošanu ar Eiropas pilsoņu paneļdiskusijām, kur sekmīgo EPI izvirzītie jautājumi kļūtu par tematiem Komisijas Eiropas pilsoņu paneļdiskusijās (konferences par Eiropas nākotni līdzdalīgajiem pēcnācējiem). Pēc tam tā ierosināja progresīvu finansēšanas shēmu EPI, risinot jautājumu par daudzām EPI, kas saskaras ar zemiem resursiem, kuri ietekmē kampaņas. Parlaments aicināja finansiāli atbalstīt EPI, kuru parakstu skaits ir mazāks par 1 miljonu, nevis tikai tām, kas sasniedz miljonu starpposma mērķi. Turklāt tā mudināja dalībvalstis samazināt vecumu, kurā parakstīt EPI, un, pateicoties jaunajai regulai, dalībvalstis tagad var izvēlēties samazināt vecumu, no kura parakstīt EPI. Tomēr, kā minēts iepriekš, tikai nedaudzi ir izmantojuši šo iespēju. Visbeidzot, Parlaments apņemas palielināt savu lomu EPI, balsojot par Parlamenta rezolūciju pēc katras sekmīgās EPI un pēc tam sagatavojot normatīvu patstāvīgo ziņojumu. Tas ir dabisks nākamais solis, lai palielinātu Parlamenta EPI lomu un panāktu, ka Parlamenta deputāti tieši reaģē uz iedzīvotāju izvirzītajiem jautājumiem. 

Pēc tam Komisija savā atbildē uz rezolūciju izklāstīja savu nostāju par Parlamenta rezolūciju, kā arī savā pārskata ziņojumā atsaucās uz dažiem šīs rezolūcijas punktiem. 

Komisijas pārskata ziņojumā ir izklāstīti kopš 2020. gada gūtie panākumi un ieviesti praktiski pasākumi, lai vēl vairāk pilnveidotu EPI. Lai novērtētu EPI efektivitāti saskaņā ar pārskatīto regulu, Komisija apspriedās ar EPI organizatoriem, dalībvalstu iestādēm, pilsoniskās sabiedrības organizācijām, EPI tīmekļa vietni un foruma lietotājiem, parakstītājiem un citām ieinteresētajām personām.

Pēc šīm konsultācijām tika uzsvērti būtiski tehniskie sasniegumi, tostarp centrālā vākšanas tiešsaistes sistēma, datņu apmaiņas pakalpojums, atjaunināts EPI forums un atjaunināta EPI tīmekļa vietne. Proti, sešas dalībvalstis (Beļģija, Vācija, Igaunija, Grieķija, Malta un Austrija) ir pazeminājušas EPI parakstīšanas vecumu, kas ir jaunāks par 18 gadiem, un Somija un Īrija apsver iespēju sekot šim piemēram.

Uzziniet vairāk par jauno centralizēto vākšanas tiešsaistes sistēmu

Novērtējot EPI izmantošanu, Komisija norāda, ka EPI organizēšanā vada Itālijas pilsoņi, kam seko vācieši un franču valoda. Kopš 2020. gada Komisija ir reģistrējusi visus EPI pieprasījumus, izņemot vienu, iespējams, pateicoties pārveidotajam EPI forumam, kas piedāvā juridiskas konsultācijas pirms reģistrācijas pieprasījuma, un divu posmu procedūru, kas ļauj organizatoriem pārskatīt iniciatīvas.

Table with overview of ECIs

Pēdējo trīs gadu laikā piecas EPI ir savākušas vairāk nekā 1 miljonu parakstu! Kopš 2020. gada ir savākti vairāk nekā 9 miljoni parakstu, galvenokārt tiešsaistē, jo Covid-19 pandēmijas laikā samazinājās klātienes darbības.

Komisija arī publicēja piecas darbības, ko tā plāno vēl vairāk uzlabot EPI, pamatojoties uz apspriedēm ar ieinteresētajām personām un EPI sasniegumiem un problēmām pēdējo trīs gadu laikā. 

Pirmkārt, Komisija uzlabos informētību par EPI un tās pamanāmību, aktīvi mēģinot iesaistīt Eiropas Parlamentu un dalībvalstis ar valstu kontaktpunktu starpniecību, kā arī atzinīgi vērtēs reģionālo un vietējo iestāžu, citu ES iestāžu, izglītības iestāžu un pilsoniskās sabiedrības organizāciju ieguldījumu. Šajā sakarā ir veikti vairāki pasākumi, tostarp EPI komunikācijas kampaņas pasākumi, un Komisija turpinās racionalizēt daudzvalodu kampaņu, jo īpaši sociālajos medijos un par prioritāti izvirzot jauniešus. 

Pēc tam Komisija pastiprinās atbalstu EPI organizatoriem, piemēram, vēl vairāk uzlabojot atbalstu natūrā organizatoriem. Ir plānots arī turpināt uzlabot centralizēto vākšanas tiešsaistes sistēmu, jo saskaņā ar jauno regulu ir pakāpeniski likvidēta individuālā vākšanas tiešsaistes sistēma. Šajā sakarā Komisija turpinās pilnveidot sistēmu, pamatojoties uz atsauksmēm un ierosinājumiem, un apsvērs citus uzlabojumus, piemēram, papildu iespēju pievienošanu sistēmas pielāgošanai, lai to padarītu vēl draudzīgāku un pievilcīgāku gan organizatoriem, gan parakstītājiem. 

Turklāt Komisija stiprinās EPI īstenošanu valstu līmenī un uzlabos sadarbību ar pilsonisko sabiedrību, apzinot turpmākas apmācības un norādījumu vajadzības EPI organizatoriem un palielinot informētību par EPI un pamanāmību. 

Visbeidzot, Komisija īstenos redzamāku Eiropas pilsoņu iniciatīvu pēcpārbaudi. Tas tiks darīts, nodrošinot, ka sekmīgās EPI tiek sistemātiski ņemtas vērā, izstrādājot politikas priekšlikumus, reaģējot uz šīm EPI, un ka organizatori tiek konsekventi iekļauti apspriedēs, kas saistītas ar attiecīgajiem priekšlikumiem.

 Komisijas pārskata ziņojums un EP rezolūcija paver ceļu šā transnacionālās līdzdalības demokrātijas progresīvā instrumenta nākotnei. Tikai 11 gadus veca Eiropas pilsoņu iniciatīva joprojām ir pusaudžu stāvoklī, tomēr tā joprojām ļauj pilsoņiem paust savas bažas un idejas. Nākamajā EPI dzīves desmitgadē būtu interesanti redzēt, kā EPI turpina uzlaboties un pārveidoties par ietekmīgāku un reaģētspējīgāku demokrātiskās līdzdalības instrumentu, kas dod iespēju Eiropas pilsoņiem aktīvi veidot savu kopīgo nākotni. 

Uzziniet vairāk par sešām no deviņām sekmīgām EPI, kuras ir savākušas vairāk nekā 1 miljonu parakstu un kuras kopš 2020. gada 1. janvāra ir iesniegtas izskatīšanai Komisijā:

Kā organizēt Minority SafePack organizatoru kampaņu — viens miljons parakstu par daudzveidību Eiropā

Kā vākt parakstus no “Izbeigt sprostu laikmetu” organizatora

“Glābiet bites un lauksaimniekus” panākumi

Mirbuļa anatomija: kā ES kampaņas “Stop Finning” pēdējās 20 dienas kļuva par pavērsiena punktu

Kāpēc “Saglabāt nežēlīgas kosmētikas līdzekļus” izvēlējās izmantot Eiropas pilsoņu iniciatīvu

Ko nozīmē “Fur Free Europe”

Autori

Daniela Vancic

Daniela Vancic ir Democracy International Eiropas programmu vadītāja. Viņa vada foruma darbu pie apspriedēm ar ieinteresētajām personām. Šajā rakstā viņa iepazīstina ar svarīgākajiem elementiem Eiropas Komisijas ziņojumā Eiropas Parlamentam un Padomei par Regulas (ES) 2019/788 par Eiropas pilsoņu iniciatīvu piemērošanu. 

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu?

Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?