Tudnivalók az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékekről
A „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket – az állatkísérlet-mentes előállítási folyamatok melletti uniós kötelezettségvállalás érdekében” elnevezésű kezdeményezés a kilencedik a sikeres európai polgári kezdeményezések sorában. A kezdeményezés arra kéri fel az Európai Bizottságot, hogy tegyen határozott lépéseket az állatok tudományos kutatások, jogszabályban előírt vizsgálatok és oktatás céljára történő felhasználásának beszüntetésére.
A 2021. június 30-án nyilvántartásba vett „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” elnevezésű kezdeményezés gyorsan jelentős támogatottságot szerzett. A kezdeményezés szervezői 2021. augusztus 31-én indították el hivatalosan az aláírásgyűjtést, és rendkívüli eredményt értek el: 1 217 916 ellenőrzött támogató nyilatkozatot gyűjtöttek össze. Az összegyűjtött nyilatkozatok száma 21 tagállamban éri el a minimális küszöbértéket, ami azt bizonyítja, hogy a kezdeményezés EU-szerte erős és széles körű támogatottságot élvez.
Ami a konkrét célkitűzéseket illeti, a kezdeményezés a következőkre irányult:
- a kozmetikai célú állatkísérletek tilalmának védelme és megerősítése – jogszabály-módosítás kezdeményezése annak érdekében, hogy a fogyasztók, a munkavállalók és a környezet védelme minden kozmetikai összetevő tekintetében anélkül valósuljon meg, hogy bármikor, bármilyen célból állatkísérletekre kerülne sor;
- a vegyi anyagokról szóló uniós jogszabályok átalakítása – az emberi egészség és a környezet oly módon való védelmezése, amely a vegyi anyagok kezeléséhez nem vezet be új állatkísérleti követelményeket;
- a tudomány korszerűsítése az EU-ban – kötelezettségvállalás olyan jogalkotási javaslat előterjesztésére a jelenlegi jogalkotási ciklus vége előtt, amely ütemtervet vázol fel az EU-ban végzett összes állatkísérlet fokozatos megszüntetésére.
A támogató nyilatkozatok ellenőrzésének végeztével a szervezők 2023. január 25-én hivatalosan benyújtották a kezdeményezést az Európai Bizottságnak (sajtóközlemény). A Bizottság válaszul 2023. július 25-én közleményt tett közzé, felvázolva abban álláspontját. Ez kulcsfontosságú lépés volt azoknak az erőfeszítéseknek a terén, melyek arra irányulnak, hogy az állatkísérleteket Unió-szerte humánus és tudományosan fejlett alternatívákkal váltsák fel.
A kezdeményezés nyilvántartásba vétele
2021. június 30.
Az aláírásgyűjtés kezdete
2021. augusztus 31.
Az aláírásgyűjtés vége
2022. augusztus 31.
A kezdeményezés benyújtása az Európai Bizottsághoz
2023. január 25.
Az Európai Bizottság válasza a kezdeményezésre
2023. július 25.
Mi a „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” elnevezésű kezdeményezés sikerének titka?
Ahhoz, hogy egy kezdeményezés sikerrel járjon, 1 millió aláírást kell a szervezőknek összegyűjteniük, és az összegyűjtött támogató nyilatkozatok számának legalább 7 országban el kell érnie az adott országra vonatkozó küszöbértéket. A „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” elnevezésű kezdeményezés nem csupán elérte, hanem messze túl is teljesítette ezeket a célértékeket, hiszen az összegyűlt aláírások száma meghaladta az 1,2 milliót, országos szinten pedig 21 tagállamban érte el az előírt küszöbértéket. A kezdeményezés szervezői szerint az alábbi három kulcstényező alapozta meg a sikerüket:
Kulcsszerepet játszott a sikerben, hogy a korábbi európai polgári kezdeményezések tapasztalataira építve a szervezők mindegyik tagállam tekintetében konkrét célszámot határoztak meg azt illetően, hány aláírást szeretnének az adott országban összegyűjteni, és a kampány során rendszeresen kiigazították kampánystratégiájukat.
A szervezők egyértelmű, pragmatikus, az uniós joggal összhangban álló célokat tűztek ki, amelyek jól szemléltették a kezdeményezés megvalósíthatóságát. Azáltal, hogy a legfontosabb jogszabályi változásokra összpontosítottak, a kampány Unió-szerte erős visszhangot váltott ki, és 21 tagállamban rekordszintű támogatottságot eredményezett.
A részt vevő állatvédő szervezetek és cégek erős koalíciója döntő szerepet játszott az üzenet felerősítésében. A szervezők felhasználóbarát kommunikációs anyagokkal látták el partnereiket, hogy azok hatékonyan meg tudják nyerni közönségüket az ügynek, és maximalizálják a kampány hatását.
A „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezés stratégiája
Előkészítés
2014-ben az Európai Vegyianyag-ügynökség és a Bizottság közös nyilatkozatot adott ki. Ebben tisztázták a vonatkozó jogszabályi rendelkezésekkel kapcsolatos értelmezésüket, megállapítva, hogy – bizonyos korlátozott körülmények között – továbbra is lehet kozmetikumokat állatokon tesztelni. Ez a hír, mely mindössze 18 hónappal azt követően látott napvilágot, hogy a kozmetikumok tesztelésére és forgalmazására vonatkozó tilalmak teljeskörűen életbe léptek, Unió-szerte felháborodást váltott ki és visszatetszést keltett az emberek körében. Azután, hogy éveken át végzett kampánytevékenységük ellenére nem sikerült szakpolitikai változást elérniük, az öt legnagyobb uniós szintű állatvédő szervezet (PETA, Cruelty Free Europe, Eurogroup for Animals, European Coalition for Animals, European Coalition to End Animal Experimentation és a Humane Society International/Europe) együttes erővel európai polgári kezdeményezésre irányuló javaslatot állított össze az állatkísérletek beszüntetésének céljával.
A „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” elnevezésű kezdeményezés szervezői nagy figyelmet fordítottak arra, hogy pragmatikus és teljesíthető célokat fogalmazzanak meg, és – ami a legfontosabb – hogy ezek a célkitűzések összhangban álljanak az uniós szerződésekkel. A szervezők jogi tanácsot is kértek az európai polgári kezdeményezés fórumának szakértőitől, hogy kezdeményezésük sikeres nyilvántartásba vételét elősegítsék.
A kezdeményezés előkészítése során a „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kampány szervezői felvették a kapcsolatot korábbi európai polgári kezdeményezések szervezőivel, hogy kamatoztassák azokat a tapasztalatokat, amelyeket az érintettek az általuk lebonyolított kampányok előkészítése és megvalósítása folyamán szereztek.
A kampány végrehajtása előtt fontos feladatot jelentett a partneri hálózat kiépítése az online kampány előmozdítása céljából. A szervezők több olyan állatvédő szervezettel és céggel is felvették a kapcsolatot, amelyek értékrendje összhangban állt a „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kampánnyal, felkérve őket, hogy segítsék a kezdeményezés üzenetének népszerűsítését. A partnerek végig tevékenyen és lelkesen segítették a kampányt, amiben döntő szerepet játszott, hogy a szervezők folyamatosan egyeztettek velük, és kommunikációs anyagokat bocsátottak a rendelkezésükre.
Adománygyűjtés és források
A „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezés szervezői 22 szponzortól 2 160 614,83 euró összegű támogatást és finanszírozást gyűjtöttek, és jelentős hozzájárulást kaptak a PETA-tól, a Dove-tól és más szervezetektől. Az említett pénzösszeg összesen 91 adományból gyűlt össze.
Finanszírozási források (euró)
Megjegyzés: A „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezés finanszírozási és támogatási forrásairól további információk találhatók az európai polgári kezdeményezések nyilvántartásában, a „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezésről szóló oldalon. Csak a szponzoronként 500 eurót meghaladó hozzájárulásokat kell bejelenteni.
Kampánystratégia és aláírásgyűjtési terv
A „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezés szervezői nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy partnerhálózatukat bevonják a kampányba. Ennek érdekében tájékoztató webináriumokat rendeztek, külön felületet hoztak létre a digitális anyagok és eszközök számára, és e-maileket váltottak partnereikkel. A kampány előrehaladtával azonban a szervezők az e-mailben folytatott kommunikációról áttértek a Slack nevű online együttműködési platform használatára, hogy ott rendszeresen naprakész információkat tegyenek közzé és osszanak meg partnereikkel, megválaszolják kérdéseiket, és segítséget kérjenek tőlük.
Amellett, hogy folyamatosan párbeszédet folytattak velük, a szervezők lehetővé tették partnereik számára, hogy a kampány kommunikációs anyagait személyre szabják, feltüntetve rajtuk saját logójukat. Ezenfelül – a sajtó és a polgárok érdeklődésének felkeltése érdekében – olyan anyagokról is gondoskodtak, amelyek reflektorfénybe állítottak több, a kezdeményezés célkitűzései szempontjából releváns nemzetközi napot (köztük a macskák világnapját), és anyagokat dolgoztak ki a kezdeményezés mindhárom célkitűzésének bemutatására. Tájékoztató videókat és egyéb anyagokat is közzétettek, hogy segítsenek az embereknek eligazodni az aláírásgyűjtési platformon, ezen túlmenően pedig izgalmas, több nyelven is megtekinthető kisfilmeket osztottak meg, amelyekben ismert véleményvezérek és hírességek álltak ki a kezdeményezés mellett, így például Sir Paul McCartney, Ricky Gervais humorista, a Lordi nevű finn heavy metal együttes, Evanna Lynch színésznő és Red Canzian dalszerző-énekes. A szervezők a helyi sajtóval is együttműködtek, és kampányukhoz egyebek mellett az utcaművészetet is segítségül hívták, hogy felkeltsék a nyilvánosság figyelmét a kezdeményezésük iránt.
A szervezők számos érdekelt féllel és multiplikátorral is egyeztettek a kampány során, és (a lehetőségek határain belül) arra is gondjuk volt, hogy a kampány előrehaladtával adatokat gyűjtsenek saját teljesítményük kiértékelése és javítása céljából. Figyelemmel kísérték, mennyire voltak eredményesek a kezdeményezést reklámozó hirdetések, és más uniós országokban is bevetették azokat a stratégiákat, amelyek jól beváltak valamelyik tagállamban.
A kezdeményezést több, állatkínzás nélkül előállított globális márkaterméket gyártó cég – például a Dove és a The Body Shop –, valamint 100 tagállami szervezet és ezeknek a szervezeteknek a támogatói népszerűsítették.
Aláírásgyűjtési és ellenőrzési folyamat
A szervezők körültekintően és gondosan tervezték meg az aláírásgyűjtés folyamatát. Több szempont alapján célszámokat határoztak meg arra vonatkozóan, hány aláírást kívánnak összegyűjteni az egyes tagállamokban. A célszámok meghatározásánál többek között abból indultak ki, hogy az adott országban hány aláírást sikerült korábban, hasonló kampányok keretében összegyűjteni, hány támogató szervezet működik, és hány embert tudnak elérni az interneten a helyi szervezetek. A szervezők emellett azt is mérlegelték, milyen lehetséges akadályok hátráltatják a polgárokat a támogató nyilatkozat aláírásában. Példaként említhetők a technológiai hiányosságok, de idetartozik az a követelmény is, hogy az aláíróknak igazolniuk kell személyazonosságukat az interneten. E tényezők kiértékelését követően a szervezők meghatározták, mely tagállamok lesznek a legfontosabb célországok kampánystratégiájuk szempontjából, azaz hogy mely országokból tudnak majd várhatóan legalább egymillió támogató aláírást összegyűjteni a kezdeményezés sikerének biztosításához.
A körültekintő tervezés és a gondos előkészületek ellenére a szervezők nehézségekbe ütköztek az aláírásgyűjtési szakaszban, ezért módosítaniuk kellett kampánystratégiájukat azokban a tagállamokban, ahol az aláírásgyűjtés lassan haladt. Válsághelyzetek kialakulása, így például az ukrajnai háború is szükségessé tette a stratégia kiigazítását, a rászorulók megsegítése ugyanis erőforrásokat és kapacitásokat vont el a partnerszervezetektől. A szervezők oktatóvideókat is készítettek arról, hogyan kell aláírni a kezdeményezést a Bizottság központi online gyűjtési rendszerén keresztül, de továbbra is kaptak olyan visszajelzéseket, amelyekből kiderült: a polgárok egy része nem értette, milyen lépéseket kell végrehajtania, illetve miért kell olyan sok személyes adatot megadnia a rendszerben. Ezenkívül (ahogy korábban már említettük) a szervezők figyelték, mennyire voltak eredményesek a kezdeményezés népszerűsítését célzó reklámok, hogy ezeknek az információknak a segítségével folyamatosan tökéletesítsék kampánystratégiájukat. Ugyanakkor úgy találták, hogy a központi online gyűjtési rendszer nem tette lehetővé, hogy megfelelő részletességgel nyomon kövessék a mérőszámok alakulását, amire a közösségimédia-kampány módosításához lett volna szükségük, és így ezeket az információkat csak korlátozott mértékben tudták felhasználni stratégiájuk javításához. Ezt a funkciót azóta javította a Bizottság a rendszerben. Ennek ellenére a szervezők a lehetőségek határain belül továbbra is arra törekedtek, hogy a fejleményeknek megfelelően alakítsák stratégiájukat.
A „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezést támogató aláírások gyűjtése 2022. augusztus 31-én zárult le. A támogató nyilatkozatokat a szervezők megküldték az ellenőrzésért felelős tagállami hatóságoknak. A hivatalos eljárást követően a nemzeti hatóságok 1 217 916 aláírást hagytak jóvá. Rekordszámú – összesen 21 – tagállamban sikerült elérni az adott országra vonatkozóan előírt küszöbértéket.
Az ellenőrzést követően a szervezők 2023. január 25‑én hivatalosan benyújtották a kezdeményezést a Bizottságnak, és ezzel kezdetét vette a 6 hónapos vizsgálati időszak.
A „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezés által összegyűjtött támogató nyilatkozatok száma tagállamonként
Az ábrán a pipa ikon azokat az uniós tagállamokat jelöli, ahol a támogató nyilatkozatok száma elérte az előírt minimális aláírási küszöbértéket. A „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezés esetében ez 21 tagállamban sikerült. A kezdeményezést támogató nyilatkozatok tagállamonkénti és összesített számát részletesen ismertető táblázat az európai polgári kezdeményezések nyilvántartásában, a „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezésről szóló oldalon tekinthető meg.
A lendület fenntartása a lobbitevékenység során
Amikor megkezdődött a lobbitevékenységgel kapcsolatos munka, a szervezők nagyon fontosnak tartották, hogy fenntartsák a lendületet, hogy továbbra se fulladjon ki a kampány. Ennek érdekében a szervezők azon dolgoztak, hogy európai parlamenti képviselőket és kulcsfontosságú döntéshozókat nyerjenek meg ügyüknek. A szervezők sokféle anyagot, köztük leveleket dolgoztak ki, hogy partnereik a kezdeményezés népszerűsítése során felhasználhassák azokat a regionális hatóságokkal folytatott kommunikáció céljára. Részletes tájékoztató dokumentumot is összeállítottak, hogy azt az uniós biztosokkal történő találkozás és az Európai Parlamentben tartandó meghallgatás előtt megköröztessék. Emellett „Kérdések és válaszok” formájában egy olyan dokumentumot is készítettek, amelyben számba vették és megcáfolták azokat a kezdeményezéssel kapcsolatos állításokat, amelyeket megalapozatlannak vagy félrevezetőnek találtak.
A fentieken túlmenően a szervezők bemutatták kezdeményezésüket az állatjóléttel és -védelemmel foglalkozó közös munkacsoport ülésén, az Európai Parlamentben, és tevékenyen együttműködtek a munkacsoport tagjaival annak érdekében, hogy megfelelően felkészítsék őket a 2023. július 10-i plenáris vitára.
A „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezés hatása
Hivatalos benyújtás és találkozások a Bizottság képviselőivel
A „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezés 2023. január 25-i hivatalos benyújtását (sajtóközlemény) követően a szervezők 2023. március 17-én találkoztak Věra Jourovával, a Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnökével és Thierry Bretonnal, a belső piacért felelős európai biztossal (fényképek).
Európai parlamenti nyilvános meghallgatás
Az Európai Parlament 2023. május 25-én nyilvános meghallgatást tartott a „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezésről (nyilvános meghallgatás, felvétel). A szervezők ismertették a kezdeményezés célkitűzéseit, és eszmecserét folytattak az európai parlamenti képviselőkkel (a meghallgatást ismertető weboldal a szervezők honlapján). 2023. július 10-én az Európai Parlament plenáris ülésén a képviselők megvitatták a „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezést (felvétel).
Az Európai Bizottság hivatalos válasza
Az Európai Bizottság 2023. július 25-én közleményt fogadott el, amelyben körvonalazta a kezdeményezésre adott válaszát. A Bizottság üdvözölte a kezdeményezést, és elismerte, hogy az állatjólét kérdése továbbra is nagyon aggasztja az európai polgárokat. Közleményében a Bizottság a kezdeményezést alkotó javaslatok mindegyikét kiértékelte (sajtóközlemény).
A közlemény kiemeli, hogy az EU vezető szerepet játszik az állatkísérletek fokozatos megszüntetésében és általában véve az állatjólét javításában. A „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezésben megfogalmazott célkitűzésekre válaszul a Bizottság a következő jogalkotási és nem jogalkotási intézkedéseket javasolta:
- a továbbiakban is alkalmazni kell és érvényre kell juttatni az állatkísérletek tilalmát, a kozmetikai termékekről szóló uniós rendeletnek megfelelően;
- mérlegelni kell a folyamatban lévő bírósági felülvizsgálat kimenetele alapján, hogy szükség van-e jogszabály-módosításokra a kozmetikai termékekről szóló uniós rendelet és a REACH-rendelet közötti kapcsolódási pontok további tisztázása érdekében;
- ütemtervet kell elkezdeni kidolgozni a kémiai biztonsági értékelésekben alkalmazott állatkísérletek kiváltására, különféle intézkedésekkel, az állatkísérletek kiváltásának folyamatát lépésről lépésre meghatározva, az összes releváns érdekelt fél közreműködésével;
- egy sor intézkedést (pl. munkaértekezleteket) kell kezdeményezni annak érdekében, hogy felgyorsuljon az állatkísérletek visszaszorítása a kutatás, az oktatás és a képzés terén, illetve hogy új kezdeményezések kapjanak teret a karrierjük korai szakaszában lévő tudósok képzésében;
- a jövőben is támogatni kell uniós forrásokkal az állatkísérletek alternatíváira irányuló kutatást.
A szervezők 2023. november 8-án találkoztak Virginijus Sinkevičius biztossal, hogy megvitassák vele az Európai Bizottság kezdeményezésükre adott válaszát.
Tanácsok és tippek más kezdeményezések szervezőinek
Íme néhány fontos tanács a „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezés szervezőitől a sikeres kampányoláshoz:
Gondoskodni kell arról, hogy a partnerszervezetek könnyen részt vehessenek a munkában, ellátva őket az országuk nyelvére lefordított hirdetésekkel, adaptálható digitális erőforrásokkal és testre szabható kampányanyagokkal. Minél gördülékenyebb a folyamat, annál nagyobb a részvétel.
A szervezői csapatban nemcsak olyan emberekre van szükség, akik jól ismerik a kezdeményezés tárgyát, hanem olyanokra is, akik képesek vonzó tartalmakat létrehozni, a kampány eredményeit elemezni, a másokkal folytatott együttműködést előmozdítani, valamint az érintett európai parlamenti képviselőkkel kapcsolatba lépni és kommunikálni.
Fontos pontosan nyilvántartani a pénzügyeket (a természetbeni támogatásokat is ideértve), mivel a jogszabályok értelmében kötelező bejelenteni az 500 eurónál nagyobb összegű támogatást (illetve az ennek megfelelő vagy ennél nagyobb értékű természetbeni támogatást).
Forduljanak szakértőinkhez, ha kérdésük van a kezdeményezésükkel kapcsolatban!
További információk
Ha szeretne részletesebben tájékozódni a „Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket” kezdeményezésről, látogasson el a kezdeményezés oldalára az európai polgári kezdeményezések nyilvántartásában.