Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Zachraňte kosmetiku bez krutosti – zachovejte Evropu bez testování na zvířatech

 

O iniciativě „Save Cruelty Free Cosmetics“

„Zachraňte kosmetiku bez krutosti – zachovejte Evropu bez testování na zvířatech“ je devátou úspěšnou evropskou občanskou iniciativou, která vyzývá Evropskou komisi, aby přijala rozhodná opatření k ukončení zkoušek na zvířatech pro vědecký výzkum, zákonem stanovené zkoušky a vzdělávací účely.

Občanská iniciativa „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“ byla zaregistrována 30. června 2021 a rychle získala podporu veřejnosti. Sběr podpisů byl oficiálně zahájen 31. srpna 2021 a organizátorům se podařilo shromáždit 1 217 916 ověřených prohlášení o podpoře. Minimální prahové počty podpisů byly splněny ve 21 členských státech, což prokázalo širokou podporu napříč celé EU.

Cíle iniciativy byly stanoveny takto:

  • Zachovat a zpřísnit zákaz testování kosmetických přípravků na zvířatech: iniciovat legislativní změnu s cílem dosáhnout ochrany spotřebitelů, pracovníků i životního prostředí, pokud jde o všechny kosmetické přísady, aniž by se prováděly zkoušky těchto přísad na zvířatech, a to kdykoli a za jakýmkoliv účelem,
  • Změna právních předpisů EU týkajících se chemických látek: zajistit ochranu lidského zdraví a životního prostředí v souvislosti s nakládáním s chemickými látkami, aniž by se rozšířily požadavky na zkoušky na zvířatech,
  • Modernizace vědy v EU: přislíbit vydání legislativního návrhu, v němž se stanoví plán postupného ukončení všech zkoušek na zvířatech v EU před koncem stávajícího volebního období.

Po ukončení této fáze byla iniciativa 25. ledna 2023 formálně předložena Evropské komisi (tiskové oznámení). Komise reagovala zveřejněním sdělení, v němž nastínila svůj postoj 25. července 2023. To byl zásadní krok v probíhajícím úsilí o nahrazení zkoušek na zvířatech humánními a vědecky pokročilými alternativami v celé EU.

  1. Registrace iniciativy

    30/6/2021

  2. Zahájení sběru podpisů

    31/8/2021

  3. Ukončení sběru podpisů

    31/8/2022

  4. Potvrzení iniciativy ze strany Evropské komise

    25/1/2023

  5. Odpověď Komise na iniciativu

    25/7/2023

Díky čemu iniciativa uspěla?

Iniciativa „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“ nejenže splnila, ale dokonce překročila všechny minimální předepsané limity (tedy požadavek na 1 milion podpisů a minimální počet podpisů v nejméně 7 státech). Podpisů se podařilo shromáždit přes 1,2 milionu a minimální hranici podpisů splnit v 21 členských státech. Podle organizátorů k tomuto úspěchu přispěly tři klíčové faktory:

Strategická příprava

Stanovení cílového počtu podpisů pro každý členský stát na základě zkušeností získaných z předchozích evropských občanských iniciativ a adaptace strategie i v průběhu kampaně.

Přesvědčivé a realizovatelné cíle

O proveditelnosti iniciativy pomohly veřejnost přesvědčit jasně formulované a pragmatické cíle, které jsou zároveň v souladu s právem EU. Tím, že se kampaň zaměřila na klíčové legislativní změny, našla odezvu v celé EU a získala podporu v rekordních 21 členských státech.

Účinná spolupráce

Rozhodující úlohu při šíření poselství iniciativy hrála silná koalice organizací a subjektů na ochranu zvířat. Kvalitní komunikační materiály umožnily partnerům účinně zapojit okruh svých příznivců a maximalizovat dopad.

Strategie, která stojí za iniciativou „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“

 

Příprava

V roce 2014 vydala Komise spolu s Evropskou agenturou pro chemické látky společné prohlášení, v němž objasnily, proč se domnívají, že kosmetické přísady mohou být za určitých omezených okolností na zvířatech i nadále testovány. Prohlášení bylo zveřejněno pouhých 18 měsíců po úplném zavedení zákazu zkoušek kosmetických přípravků na zvířatech a zákazu uvádění na trh, což vyvolalo rozhořčení a odsouzení v celé EU. Po mnoha letech propagace zákazu testování na zvířatech, během nichž se nepodařilo dosáhnout žádné změny politiky, se spojilo pět největších celoevropských organizací na ochranu zvířat (PETA, Evropa bez krutosti, Euroskupina pro zvířata, Evropská koalice pro ukončení pokusů na zvířatech a Humane Society International/Europe) a předložilo návrh evropské občanské iniciativy zaměřené proti testování na zvířatech. 

Organizátoři iniciativy „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“ formulovali její cíle tak, aby byly pragmatické, dosažitelné a (především) v souladu se Smlouvami EU. Rovněž využili právního poradenství oborníků Fóra s cílem zajistit úspěšnou registraci iniciativy. 

Během přípravné fáze využili možnost setkat se s organizátory předešlých evropských občanských iniciativ, aby se poučili z jejich zkušeností s přípravou i vedením kampaně. 

Před spuštěním kampaně bylo důležité vybudovat síť partnerských organizací, které měly přispět k šíření kampaně online. Organizátoři se obrátili na řadu organizací na ochranu zvířat a podniků, jež se ztotožňují s hodnotami a poselstvím prosazovanými v rámci této kampaně, aby pomohly s propagací. Jedním z klíčových faktorů, díky nimž se podařilo zajistit, že síť partnerů byla v průběhu kampaně aktivní, byla snaha organizátorů být s nimi stále v kontaktu, komunikovat a poskytnout jim náležité komunikační materiály.

Získávání finančních prostředků a zdroje

Organizátoři iniciativy „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“ získali podporu a finanční prostředky ve výši 2 160 615 EUR od 22 sponzorů. Významně přispěly organizace jako PETA a Dove. Prostředky pocházely z celkem 91 darů.

Zdroje financování (v EUR)

 

 Pozn.: Další informace o podpoře a financování jsou k dispozici na stránce iniciativy „Zachraňte kosmetika bez krutosti“ v registru evropských občanských iniciativ. Vykazovat se musí pouze příspěvky nad 500 eur na sponzora.

Strategie kampaně a shromažďování podpisů

Organizátoři iniciativy „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“ upřednostňovali využít při spolupráci se sítí partnerů informačních webinářů, specializovaných digitálních zdrojů a komunikace prostřednictvím e-mailu. V průběhu kampaně se však rozhodli od e-mailové komunikace upustit a přesunout se na online platformu pro spolupráci s názvem Slack, kde pravidelně zveřejňovali aktuality, sdíleli informace, odpovídali na dotazy a kontaktovali partnerské subjekty s žádostí o pomoc. 

Kromě neustálé komunikace se sítí partnerů jim organizátoři umožnili, aby si komunikační materiály upravili a používali vlastní logo. Pokud jde o zapojení médií a veřejnosti, organizátoři jim dali k dispozici materiály týkající se některých mezinárodních dnů souvisejících s cíli iniciativy (např. Mezinárodní den koček) a rovněž vypracovali materiály, které se zaměřily na každý ze tří cílů iniciativy. Dále zveřejnili informační videa a zdroje, jež lidem pomohly lépe se na platformě pro sběr podpisů zorientovat, a sdíleli propagační videa v různých jazycích, v nichž vystupovali známí influenceři a celebrity, jako je Sir Paul McCartney, Ricky Gervais, finská heavymetalová skupina Lordi, herečka Evanna Lynchová a zpěvák . Organizátoři také navázali spolupráci s místním tiskem a pořádali informační kampaně zaměřené na veřejnost, při nichž používali dema a street art.

 

Kromě spolupráce s mnoha zúčastněnými stranami a tvůrci veřejného mínění v rámci kampaně se organizátoři rovněž postarali o to, aby získali co nejvíce údajů nezbytných k vyhodnocení účinnosti kampaně, aby ji případně mohli v zájmu optimalizace upravit. Organizátoři rovněž pečlivě sledovali dopad reklamní kampaně. Strategii, která se osvědčila v jednom členském státě, pak použili i v dalších zemích.

Iniciativu podpořilo 100 vnitrostátních organizací a jejich příznivců, jakož i celosvětové značky, které na zvířatech netestují, jako je Dove a The Body Shop.

Proces sběru a ověřování podpisů

Fázi sběru prohlášení o podpoře organizátoři pečlivě naplánovali. Pro jednotlivé členské státy si stanovili cíle na základě několika faktorů, včetně počtu podpisů, které se v daném členském státě podařilo v rámci podobných kampaní shromáždit dříve, dále počtu podpůrných organizací v daném členském státě a informační kapacity a vlivu místních organizací v online prostředí. Organizátoři rovněž zvážili možné překážky, s nimiž se občané při podpisu iniciativy setkávají, jako jsou technické problémy nebo ověřování totožnosti online. Po posouzení těchto faktorů pak organizátoři stanovili klíčové cílové země, které posloužily jako podklad pro marketingovou strategii a jež měly zajistit, aby se pro iniciativu získalo nejméně 1 milion podpisů.

Navzdory pečlivému plánování a přípravě se organizátoři ve fázi sběru podpisů potýkali s určitými obtížemi. Museli proto upravit strategii kampaně v členských státech, kde byl sběr podpisů pomalý, a uzpůsobit ji také krizovým situacím, jako byla válka na Ukrajině, jež přispěla k tomu, že partnerské organizace přesměrovaly energii a zdroje na pomoc potřebným. Organizátoři dále vyhotovili informační videa o možnosti podpisu iniciativy prostřednictvím centrálního online systému sběru, který zajišťuje Komise. I přesto obdrželi od veřejnosti zpětnou vazbu, v níž si občané stěžovali, že nerozumí tomu, co se od nich požaduje nebo proč musí poskytnout tak podrobné osobní údaje. Kromě toho organizátoři vypracovali analýzu účinnosti své reklamy, aby tak mohli marketingovou strategii zlepšovat v průběhu celé kampaně. Zjistili však, že centrální online systém sběru jim neumožnil sledovat získané údaje dostatečně podrobně na to, aby je mohli využít v kampani v sociálních médiích, což je zároveň omezilo při využití informací ke zlepšení marketingové strategie. Tato funkce se v systému od té doby zlepšila. I přesto ji nadále upravovali, kdykoli to bylo možné.

Sběr podpisů pro iniciativu „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“ byl ukončen 31. srpna 2022. Získaná prohlášení o podpoře byla předána vnitrostátním orgánům, které měly v jednotlivých členských státech na starost jejich ověření. Po úředním ověření uznaly vnitrostátní orgány celkem 1 217 916 podpisů. Požadovaného minimálního počtu podpisů tak bylo dosaženo v rekordních 21 členských státech.

Poté byla iniciativa dne 25. ledna 2023 formálně předložena Komisi a bylo zahájeno 6timěsíční období jejího přezkumu.

Počet prohlášení o podpoře shromážděných organizátory iniciativy „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“ podle členských států

 

Zaškrtnutí v mapě označuje členské státy EU, ve kterých se podařilo překročit minimální požadovaný počet podpisů. Organizátorům iniciativy „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“ se podařilo shromáždit minimální předepsaný počet podpisů v 21 členských státech. Úplná tabulka s údaji o prohlášeních o podpoře iniciativy je k dispozici na stránce věnované iniciativě v registru evropských občanských iniciativ.

Využití zájmu veřejnosti ve fázi lobbování

Po zahájení fáze lobbování za kampaň bylo důležité udržet zájem, který se iniciativě podařilo vzbudit. Proto organizátoři oslovili poslance Evropského parlamentu a klíčové činitele s rozhodovací pravomocí. Vytvořili různé materiály a podklady, včetně dopisů, které mohli jejich partneři předložit orgánům ve svých regionech. Připravili podklady s podrobnými informacemi, jež dali k dispozici před setkáním s komisaři a slyšením v Evropském parlamentu. Vypracovali také dokument s otázkami a odpověďmi s cílem vyvrátit veškerá tvrzení, která považovali za nepodložená nebo zavádějící. 

Organizátoři dále představili svou iniciativu na zasedání meziskupiny pro dobré životní podmínky a ochranu zvířat v Evropském parlamentu. Se členy této skupiny aktivně spolupracovali s cílem zajistit, aby byli dobře připraveni na rozpravu v plénu konanou 10. července 2023.

Dopad iniciativy

Formální předložení iniciativy a setkání s Komisí

Po formálním předložení iniciativy „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“ dne 25. ledna 2023 se organizátoři 17. března 2023 (tiskové oznámení) setkali s Věrou Jourovou, místopředsedkyní Komise odpovědnou za hodnoty a transparentnost, a s Thierrym Bretonem, evropským komisařem pro vnitřní trh (fotografie ze setkání).

 

Veřejné slyšení v Evropském parlamentu

Dne 25. května 2023 uspořádal Evropský parlament k iniciativě „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“ veřejné slyšení. záznam). Organizátoři iniciativy představili její cíle a poté s poslanci Evropského parlamentu diskutovali (viz Cruelty Free Europe Takeaways). Dne 10. července 2023 byla iniciativa projednána na plenárním zasedání Evropského parlamentu (záznam).

Odpověď Evropské komise

Evropská komise přijala 25. července 2023 sdělení, v němž nastínila, jaké hodlá v reakci na iniciativu učinit kroky. Komise tuto iniciativu uvítala a vzala na vědomí, že dobré životní podmínky zvířat leží Evropanům i nadále na srdci. Ve svém sdělení pak posoudila přínosy jednotlivých návrhů iniciativy (tisková zpráva).

Zdůraznila vůdčí úlohu EU v postupném ukončování využívání zvířat při zkouškách a ve zlepšování životních podmínek zvířat obecně. V reakci na cíle iniciativy „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“ pak konkrétně navrhla následující legislativní a nelegislativní opatření:

  • pokračovat v uplatňování a prosazování zákazu zkoušek na zvířatech v rámci nařízení EU o kosmetických přípravcích,
  • zvážit potřebu legislativních změn s cílem dále vyjasnit styčné plochy mezi nařízeními EU o kosmetických přípravcích a nařízením REACH na základě výsledku probíhajícího soudního přezkumu,
  • zahájit práci na plánu, jak zkoušky na zvířatech při posuzování chemické bezpečnosti nahradit řadou opatření a postupně pak nahradit veškeré testování na zvířatech, a to při zapojení všech příslušných zúčastněných stran,
  • iniciovat přijetí řady opatření, jimiž by se urychlilo snižování počtu zkoušek na zvířatech ve výzkumu, vzdělávání a odborné přípravě (včetně průzkumných seminářů), a podpořit nové vzdělávací iniciativy pro vědce v rané fázi jejich profesní dráhy,
  • pokračovat v podpoře výzkumu alternativ k testování na zvířatech prostřednictvím finančních prostředků EU.

Dne 8. listopadu 2023 se organizátoři setkali s komisařem Sinkevičiusem, aby projednali odpověď Komise na evropskou občanskou iniciativu.

 

Rady a tipy pro organizátory budoucích iniciativ

Zde je několik důležitých rad od organizátorů iniciativy „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“, které vám pomohou realizovat úspěšnou kampaň:

Naprosto zásadní je příprava! 

Zajistit, aby se mohly snadno zapojit partnerské organizace: poskytnout přeložené komunikační materiály, přizpůsobitelné digitální zdroje a další přizpůsobitelné materiály. Čím je proces hladší, tím snáze se angažují další aktéři.

Vytvořit dobře fungující tým

Zapotřebí není pouze lidí v samotném týmu řídícím kampaň, kteří jsou s tématem důvěrně obeznámeni. Potřebujete také někoho, kdo bude vytvářet atraktivní obsah, analyzovat výsledky kampaně, podporovat spolupráci s ostatními a spolupracovat s příslušnými poslanci EP.

Mít přehled o účetním výkaznictví

Sledujte výdaje (včetně věcné podpory), protože jste ze zákona povinni příspěvky přesahující 500 eur vykázat (jakož i věcnou podporu, která by dosáhla této nebo vyšší hodnoty).

Pokud váháte ohledně některých aspektů vaší iniciativy, obraťte se na naše odborníky!

Další informace

ZACHRAŇTE KOSMETIKU BEZ KRUTOSTI – ZACHOVEJTE EVROPU BEZ TESTOVÁNÍ NA ZVÍŘATECH