Apie „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“.
„Už kosmetiką be gyvūnų kančių ir Europą be bandymų su gyvūnais“ – jau 9-oji sėkminga Europos piliečių iniciatyva (EPI), joje Europos Komisija raginama imtis ryžtingų veiksmų, kad būtų nutraukti bandymai su gyvūnais mokslinių tyrimų, reglamentuojami bandymai ir bandymai švietimo tikslais.
2021 m. birželio 30 d. įregistruota iniciatyva „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ greitai sulaukė visuomenės pritarimo. Kampanijos parašai oficialiai pradėti rinkti 2021 m. rugpjūčio 31 d. ir pasiekta išskirtinių rezultatų – surinkta 1 217 916 patikrintų pritarimo pareiškimų. Mažiausios ribinės vertės buvo pasiektos 21 valstybėje narėje, o tai rodo tvirtą ir plataus masto paramą visoje ES.
Iniciatyva siekiama:
- išsaugoti ir sugriežtinti draudimą atlikti bandymus su gyvūnais kosmetikos srityje: inicijuoti teisinius pokyčius, kuriais vartotojų, darbuotojų ir aplinkos apsauga būtų užtikrinama niekada neatliekant bandymų su gyvūnais dėl jokių kosmetikos sudedamųjų dalių;
- pertvarkyti ES cheminių medžiagų teisės aktus: užtikrinti, kad cheminės medžiagos būtų tvarkomos ir žmonių sveikata bei aplinka būtų saugomos nenustatant jokių naujų bandymų su gyvūnais reikalavimų;
- modernizuoti mokslą Europos Sąjungoje: įsipareigoti pateikti pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto, kuriame būtų pateiktas veiksmų planas, kaip iki dabartinės Parlamento kadencijos pabaigos ES palaipsniui nutraukti visus bandymus su gyvūnais.
Pritarimo pareiškimus patikrinus, 2023 m. sausio 25 d. iniciatyva buvo oficialiai pateikta Europos Komisijai (pranešimas spaudai). Komisija reagavo 2023 m. liepos 25 d. paskelbdama komunikatą, kuriame išdėstė savo poziciją, ir tai buvo labai svarbus žingsnis dedant pastangas visoje ES bandymus su gyvūnais pakeisti humaniškomis ir moksliškai pažangiomis alternatyvomis.
Iniciatyva įregistruota
2021 06 30
Parašų rinkimo laikotarpio pradžia
2021 08 31
Parašų rinkimo laikotarpio pabaiga
2022 08 31
Europos Komisija patvirtino iniciatyvą
2023 01 25
Europos Komisijos pateikė atsakymą dėl iniciatyvos
2023 07 25
Kas paskatino iniciatyvos „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ sėkmę?
Iniciatyva „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ ne tik pasiekė, bet ir viršijo visus tikslus, jai surinkta daugiau kaip 1,2 mln. parašų ir pasiektos minimalios ribinės vertės net 21-oje valstybėje narėje, o tai gerokai viršija 1 mln. parašų ir ribinių verčių reikalavimus bent 7 šalyse. Pasak jos organizatorių, prie šios sėkmės prisidėjo trys pagrindiniai veiksniai:
Pasiekti sėkmę itin padėjo tai, kad remiantis įgyvendinant ankstesnes Europos piliečių iniciatyvas įgyta patirtimi, buvo parengti parašų skaičiaus tikslai kiekvienoje valstybėje narėje, o kampanijos eigoje koreguojama rinkodaros strategija.
Aiškūs ir pragmatiški su ES teise suderinti tikslai padėjo parodyti iniciatyvos įgyvendinamumą. Sutelkus dėmesį į pagrindinius teisės aktų pakeitimus, visoje ES ši kampanija sulaukė rekordinės paramos 21 valstybėje narėje.
Stipri gyvūnų apsaugos organizacijų ir įmonių koalicija atliko labai svarbų vaidmenį stiprinant šią žinią. Teikdami patogią naudoti komunikacijos medžiagą partneriai galėjo veiksmingai įtraukti savo auditoriją ir kuo labiau padidinti poveikį.
Strategija, kuria grindžiama iniciatyva „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“
Pasirengimas
2014 m. Europos cheminių medžiagų agentūra ir Komisija paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame paaiškino savo nuomonę dėl to, kad tam tikromis ribotomis aplinkybėmis kosmetikos gaminių ingredientai vis dar gali būti bandomi su gyvūnais. Tai paskelbta praėjus vos 18 mėnesių po to, kai buvo visiškai įgyvendinti kosmetikos bandymų ir rinkodaros draudimai, ir tai sukėlė pasipiktinimą ir pasmerkimą visoje ES. Po daugelį metų trukusių kampanijų, kuriomis nepavyko pasiekti politikos pokyčių, penkios didžiausios ES masto gyvūnų apsaugos organizacijos (PETA, „Cruelty Free Europe“, „Euro grupė už gyvūnus“, Europos eksperimentų su gyvūnais panaikinimo koalicija ir „Humane Society International/Europe“) kartu pateikė pasiūlymą dėl Europos piliečių iniciatyvos prieš bandymus su gyvūnais.
Iniciatyvos „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ organizatoriai kruopščiai parengė iniciatyvos tikslus ir uždavinius, siekdami užtikrinti, kad jie būtų pragmatiški, pasiekiami ir (svarbiausia) atitiktų ES sutartis. Organizatoriai taip pat gavo teisines konsultacijas iš EPI forumo specialistų, siekdami užtikrinti, kad iniciatyva būtų sėkmingai užregistruota.
Pasirengimo etapu kampanijos „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ organizatoriams pravertė pokalbiai su ankstesniais EPI organizatoriais, iš kurių kampanijų rengimo ir įgyvendinimo patirties jie pasimokė.
Prieš pradedant įgyvendinti kampaniją buvo svarbu sukurti partnerių tinklą, kuris padėtų vykdyti internetinę kampaniją. Organizatoriai susisiekė su keliomis gyvūnų apsaugos organizacijomis ir bendrovėmis, kurių vertybės buvo suderintos su kampanija „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“, kad padėtų skleisti šios iniciatyvos idėją. Vienas iš pagrindinių veiksnių, užtikrinančių, kad šis partnerių tinklas būtų aktyvus ir veiktų visą kampaniją, buvo nuolatinė komunikacija ir komunikacijos ištekliai, kuriuos organizatoriai teikė savo partneriams.
Lėšų rinkimas ir ištekliai
Iniciatyvos „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ organizatoriai iš 22 rėmėjų surinko 2 160 614,83 EUR paramos ir lėšų: daug prisidėjo tokios organizacijos kaip PETA ir „Dove“. Šios lėšos gautos iš 91 rėmėjų įnašo.
Finansavimo šaltiniai (EUR)
Pastaba. Daugiau informacijos apie iniciatyvos „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ paramą ir finansavimą galima rasti „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ puslapyje EPI registre. Reikia pranešti tik apie įnašus, viršijančius 500 EUR vienam rėmėjui.
Kampanijos strategija ir parašų rinkimo planas
Iniciatyvos „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ organizatoriai visų pirma mobilizavo savo partnerių tinklą, rengė informacinius internetinius seminarus, sukūrė specialią skaitmeninių išteklių erdvę ir bendravo e. paštu. Tačiau vykstant kampanijai organizatoriai vietoje e. pašto ėmė naudoti interneto bendradarbiavimo platformą „Slack“, kurioje galėjo reguliariai skelbti naujausią informaciją, dalytis informacija, atsakyti į klausimus ir susisiekti su partneriais, prireikus pagalbos.
Organizatoriai ne tik nuolat palaikė ryšius su savo partnerių tinklu, bet ir suteikė galimybių partneriams pritaikyti komunikacijos medžiagą naudojant jų logotipus. Skatindami spaudos ir visuomenės aktyvumą organizatoriai pateikė medžiagos, kurioje akcentavo tam tikras su iniciatyvos tikslais susijusias tarptautines minėtinas dienas (pvz., tarptautinę kačių dieną), ir parengė medžiagą, skirtą kiekvienam iš trijų iniciatyvos tikslų. Organizatoriai taip pat pateikė informacinius vaizdo įrašus ir išteklius, kad padėtų žmonėms naršyti parašų rinkimo platformoje, ir pasidalijo įtikinamais vaizdo įrašais įvairiomis kalbomis, pasitelkę gerai žinomus nuomonės formuotojus ir įžymybes, pavyzdžiui, serą Paulą McCartney, komedijos aktorių Ricky Gervaisą, Suomijos sunkiojo metalo grupę „Lordi“, aktorę Evanną Lynch ir dainininką Redą Canzianą. Organizatoriai taip pat aktyviai bendradarbiavo su vietos spauda, rengė viešas demonstracijas ir gatvės meno kampanijas.
Organizatoriai ne tik derino savo kampaniją su keliais suinteresuotaisiais subjektais ir informacijos skleidėjais, bet ir užtikrino, kad būtų surinkti būtini duomenys (kai įmanoma), kad būtų galima įvertinti veiklos rezultatus ir gerinti padėtį kampanijos metu. Organizatoriai stebėjo reklamos rezultatus ir vienoje valstybėje narėje pasiteisinusias strategijas kartojo kitose valstybėse narėse.
Iniciatyvą propagavo 100 nacionalinių organizacijų ir jų rėmėjų, taip pat pasaulinių su žiauriu elgesiu su gyvūnais kovojančių prekių ženklų, pavyzdžiui, „Dove“ ir „The Body Shop“.
Parašų rinkimo ir tikrinimo procesas
Organizatoriai pradėjo parašų rinkimo etapą kruopščiai suplanavę ir apsvarstę veiklą. Organizatoriai kiekvienai valstybei narei nustatė tikslus remdamiesi keliais veiksniais, įskaitant toje valstybėje narėje anksčiau surinktų parašų, susijusių su panašiomis kampanijomis, skaičių, toje valstybėje narėje esančių kampaniją remiančių organizacijų skaičių ir vietos organizacijų informavimo internete pajėgumus. Organizatoriai taip pat apsvarstė galimas kliūtis, su kuriomis piliečiai susiduria pasirašydami iniciatyvą, pavyzdžiui, technologines spragas ir poreikį internete pateikti asmens tapatybės duomenis. Įvertinę šiuos veiksnius, organizatoriai nustatė pagrindines tikslines šalis, kuriose rinko informaciją apie savo rinkodaros strategiją ir kurioje buvo užtikrinti, kad iniciatyva surinks ne mažiau kaip 1 000 000 parašų.
Nepaisant kruopštaus planavimo ir pasirengimo, parašų rinkimo etapu organizatoriai susidūrė su tam tikrais sunkumais. Todėl organizatoriai turėjo pritaikyti savo kampanijos strategiją valstybėse narėse, kuriose parašų rinkimas buvo lėtas, ir prie krizinių situacijų, pavyzdžiui, Ukrainoje vykstančio karo, dėl kurio organizacijos partnerės turėjo nukreipti energiją ir išteklius pagalbai tiems, kuriems jos reikia. Organizatoriai parengė informacinius vaizdo įrašus apie iniciatyvos pasirašymą per Komisijos pateiktą centrinę internetinę pritarimo pareiškimų rinkimo sistemą, tačiau vis tiek gavo atsiliepimų iš piliečių, kad jie nesupranta, ko iš jų reikalaujama arba kodėl jie turėjo pateikti tokią išsamią asmeninę informaciją. Be to (kaip jau minėta), organizatoriai naudojo reklaminę veiklą, kad padėtų tobulinti savo rinkodaros strategiją per visą kampanijos laikotarpį. Tačiau organizatoriai nustatė, kad centrinė internetinė pritarimo pareiškimų rinkimo sistemoje nepavyko pakankamai išsamiai atsekti duomenų rodiklių, kad būtų galima informuoti apie socialinės žiniasklaidos kampaniją, ir tai apribojo jų galimybes naudotis šia informacija savo strategijai tobulinti. Nuo to laiko ši funkcija sistemoje buvo patobulinta. Organizatoriai vis tiek, kai buvo įmanoma, toliau koregavo savo strategiją.
Parašų dėl iniciatyvos „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ rinkimas baigtas 2022 m. rugpjūčio 31 d. Šie pritarimo pareiškimai buvo nusiųsti už tikrinimą atsakingoms kiekvienos valstybės narės nacionalinėms institucijoms. Atlikusios oficialią procedūrą, nacionalinės institucijos galutinai patvirtino 1 217 916 parašus. Minimalioji riba pasiekta net 21-oje valstybėje narėje.
Po to 2023 m. sausio 25 d. iniciatyva oficialiai pateikta Komisijai ir pradėtas šešių mėnesių tikrinimo laikotarpis.
Iniciatyvos „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ surinktų pritarimo pareiškimų skaičius kiekvienoje valstybėje narėje
Diagramoje pažymėtos tos ES valstybės narės, kuriose sėkmingai surinktas minimalus parašų skaičius, reikalingas iniciatyvai paremti. Iniciatyvai „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ paremti reikalingos minimalios ribinės vertės pasiektos 21-oje valstybių narių. Visa lentelė su pritarimo iniciatyvai „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ pareiškimais pateikiama „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ puslapyje EPI registre.
Išlaikyti pagreitį lobistinės veiklos etape
Organizatoriams pradėjus kampanijos lobistinę veiklą, buvo labai svarbu išlaikyti stiprų pagreitį. Tam buvo pasitelktas bendravimas su Europos Parlamento nariais ir pagrindiniais sprendimus priimančiais asmenimis. Organizatoriai sukūrė įvairių išteklių, įskaitant medžiagą ir laiškus savo partneriams, skirtus jų regionų valdžios institucijoms. Jie parengė išsamų informacinį dokumentą, kuris buvo išplatintas prieš susitikimą su Komisijos nariais ir klausymą Europos Parlamente. Taip pat parengė klausimų ir atsakymų dokumentą, kuriame nagrinėjami ir paneigiami visi pareiškimai, kuriuos jie laiko nepagrįstais ar klaidinančiais.
Be to, organizatoriai pristatė savo iniciatyvą Europos Parlamento jungtinės grupės dėl gyvūnų gerovės ir išsaugojimo posėdyje. Jie aktyviai bendradarbiavo su šios grupės nariais, siekdami užtikrinti, kad šie būtų gerai pasirengę 2023 m. liepos 10 d. plenarinėje sesijoje vyksiančioms diskusijoms.
Iniciatyvos „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ poveikis
Oficialus pateikimas ir susitikimai su Komisija
2023 m. sausio 25 d. oficialiai pateikus iniciatyvą „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ (pranešimas spaudai)), organizatoriai 2023 m. kovo 17 d. susitiko su už vertybes ir skaidrumą atsakinga Komisijos pirmininko pavaduotoja Věra Jourová ir už vidaus rinką atsakingu Europos Komisijos nariu Thierry Bretonu (nuotraukos).
Viešas svarstymas Europos Parlamente
2023 m. gegužės 25 d. Europos Parlamentas surengė viešąjį klausymą dėl iniciatyvos „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ (viešasis klausymas; įrašas). Organizatoriai pristatė iniciatyvos tikslus ir bendradarbiavo su EP nariais („Cruelty Free Europe Takeaways“). 2023 m. liepos 10 d. Europos Parlamento plenarinėje sesijoje buvo aptarta iniciatyva „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ (įrašas).
Oficialus Europos Komisijos atsakymas
2023 m. liepos 25 d. Komisija priėmė komunikatą, kuriame nustatyti veiksmai, kurių ji ketina imtis reaguodama į iniciatyvą. Komisija palankiai vertina šią iniciatyvą ir pripažįsta, kad gyvūnų gerovė ir toliau kelia didelį susirūpinimą Europos piliečiams. Komunikate įvertinti kiekvieno iniciatyvos pasiūlymo privalumai (pranešimas spaudai).
Komunikate pabrėžiamas ES vadovaujamas vaidmuo palaipsniui nutraukiant gyvūnų naudojimą bandymams ir apskritai gerinant gyvūnų gerovę. Konkrečiau, Komisija pasiūlė šiuos teisėkūros ir su teisėkūra nesusijusius veiksmus, kuriais siekiama iniciatyvos „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ tikslų:
- toliau taikyti draudimą atlikti bandymus su gyvūnais ir užtikrinti jo vykdymą pagal ES Kosmetikos gaminių reglamentą;
- apsvarstyti, ar reikia keisti teisės aktus, kad būtų dar aiškiau apibrėžta ES kosmetikos gaminių ir REACH reglamentų sąsaja, remiantis vykstančios teisminės peržiūros rezultatais;
- pradėti rengti veiksmų gaires dėl bandymų su gyvūnais pakeitimo cheminės saugos vertinimuose įvairiais veiksmais ir laipsnišku bandymų su gyvūnais pakeitimo keliu, įtraukiant visus susijusius suinteresuotuosius subjektus;
- inicijuoti keletą veiksmų siekiant paspartinti bandymų su gyvūnais mažinimą mokslinių tyrimų, švietimo ir mokymo srityse (įskaitant tiriamuosius seminarus) ir remti naujas mokslininkų mokymo iniciatyvas ankstyvuoju jų karjeros etapu;
- ES lėšomis toliau remti alternatyvių bandymų su gyvūnais mokslinius tyrimus.
2023 m. lapkričio 8 d. organizatoriai, susitikę su Komisijos nariu V. Sinkevičiumi, aptarė Komisijos atsaką į Europos piliečių iniciatyvą.
Idėjos ir patarimai būsimiems organizatoriams
Štai keletas svarbių patarimų, kuriuos pateikė iniciatyvos „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ organizatoriai, kad jūsų kampanija būtų sėkminga:
Užtikrinti, kad organizacijos partnerėms būtų paprasta dalyvauti, paskelbiant išverstus skelbimus, pasiūlant pritaikomus skaitmeninius išteklius ir individualiems poreikiams pritaikomą kampanijų medžiagą. Kuo sklandesnis procesas, tuo aktyvesnis dalyvavimas.
Svarbu turėti savo komandoje ne tik kampanijai dirbančių žmonių, kurie išmanytų kampanijos temą, bet ir tų, kurie moka kurti įdomų turinį, analizuoti kampanijos rezultatus, skatinti bendradarbiavimą su kitais ir bendradarbiauti su atitinkamais EP nariais.
Reikia sekti išlaidas (įskaitant paramą natūra), nes teisiškai privaloma deklaruoti įnašus, viršijančius 500 EUR (taip pat nepiniginę tos ar didesnės vertės paramą).
Jei turite abejonių dėl savo iniciatyvos, pasiteiraukite mūsų ekspertų!
Papildoma informacija
Papildomos informacijos apie iniciatyvą „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ rasite šios iniciatyvos puslapyje EPI registre.