Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Demokraatlik süvendamine ja jõukus Euroopa Liidus

Autor: Inactive user |
Uuendatud: 20/05/2022 |
Vaatamiste arv: 713

Suur vastuolu

Liidu kodanikena elame vabadusel, Euroopa alal, mõtleme vabalt, väljendame end vabalt, me teeme vabalt valikuid ja liigume vabalt. Ilma piiranguteta saame Euroopat selle erinevates vormides kogeda, saame olla see, mida me soovime kodanikena, rahvastena ja eraldi identiteetidena. Me saame õppida ja töötada kõikjal ELis, me jagame ühisraha ning meie positsioon maailmas on tugev.

Liidu kodanikena oleme uuest valitsemissüsteemist lahutatud. Vabadusel rajaneval alal on poliitiline valikuvabadus nõrk. Kes määrab kindlaks Euroopa tuleviku, kellelt nad korraldusi võtavad, kust nad on õiguspärased? Oleme andnud oma suveräänsuse üle rahvusvahelistele struktuuridele, mida me ei kontrolli, kellel on suveräänsus ja kelle nimel? Kuidas reguleerib ametisse nimetatud Euroopa Komisjon, kes dikteerib ja kes oma õigusakte määrab? Kui suur on Euroopa Parlamendi poliitiline võim, kui palju on Euroopa Ülemkogul? Retoorikalised küsimused – kriitilised otsused ELis tehakse vastavalt võimule, mida igaüks väljendab Euroopa Ülemkogus, suletud ruumides, kus iga riigi poliitiline ja eelkõige majanduslik võim on otsustava tähtsusega. Euroopa Komisjon annab õigusliku vormi ja muudab otsused sobimatuks, mistõttu kaasotsustamismenetlus muudab otsused osaliselt demokraatlikuks. Kui lihtne on liidu kodanikel laburiiniga seotud otsuseid järgida, keda nad saavad tunnustada ja kellele nad saavad vastutust panna? Euroopa valitsemismudelil puudub vastutus, puudub demokraatlik kontroll ja rahva mandaat. Tekkimas on poliitiline kastike, mis määratakse kindlaks tavakodanike jaoks keerulise menetlusega, lihtsate valimistega inimeste poolt, kes näevad vanu, ning Euroopas võimu omav inimene teab Euroopa „heat“ paremini kui keegi teine. Sageli räägib Euroopa väärtuste üle kui oma vigadest, kliimamuutusi käsitlev arutelu varjab, et me oleme üks suurimaid saastajaid maailmas, rahuteemaline arutelu varjab, et me oleme üks suurimaid relvakauplejaid, ning skeptitsism, mida me väljendame autoritaarsuse suhtes, mis valitseb suures osas maailmas, varjab meie enda demokraatia defitsiiti.

Majanduslik hiiglaslik ja poliitiline kääbus

ELil puudub poliitiline autonoomia, ELi küsimusi käsitletakse erinevate huvide alusel, lahendused on pigem regulatiivsed kui reformistlikud ning enamikul juhtudel teeb see kompromisse ja väikeseid samme, samal ajal kui maailm muutub radikaalselt. See, kuidas otsuste tegemine taastab ebavõrdsust ega anna ELile vajalikku hoogu. Mitmel korral näevad riikide valitsused patuoinaid, kes on ainsad vastutavad, ainsad, keda ähvardab arutelu ja valimistega seotud vaidlus. Raamistik, mis varjab Euroopa institutsioonide poliitilist ebapiisavust, nende suutmatust pöörduda ELi poole, nagu see on tõeliselt, üksteisest tugevalt sõltuvate üksuste süsteemina, mis nõuab sidusat lähenemisviisi. ELil puudub selgelt määratletud juhtroll, mis käsitleks tervet tervikut ja teeks otsuseid kogu maailmas, mis koondab võimu ja prestiiži, mis ühendab kogu tervikut.

Mida me nõuame

Euroopa kodanikena nõuame, et neil, kes väljendavad ELis suveräänsust, oleks õigus hääletada turvalisuse, sotsiaalse ühtekuuluvuse ja meie kõigi heaolu alusel. Kolm järjestikust kriisi – võlakriis, pandeemiakriis ja sõda Ukrainas – rõhutavad vajadust. Demokraatlike protsesside tõttu orienteerunud Euroopa valitsemine on tagasilöök autoritaarsusele, mille eest meie rahvad on kannatanud ja selle eest võidelnud. On tungiv vajadus Euroopa võimu järele, mis annaks oma maine ja tunnustuse Euroopa rahvastelt, mis on Euroopa rahvaste südametunnistuses legitiimne. Need on omadused, mis muudavad Euroopa võimu kiireks ja tõhusaks otsuste tegemisel, muudavad selle sidusaks sidemeks meie, mitte manipulatsioonide ja tausta vahel, mitte võimu väljendamiseks kõige tugevamalt nõrgemalt.

Me tunnistame, et üleminek selgele Euroopa võimule, mis esindab meid demokraatlikult, ei ole lihtne, vaid see on vajalik ja vältimatu. On aeg, et Euroopa põhiseadus peatub eelnõuna, kuid muutub ametlikuks ja aktiivseks, ning ELi kohustus on teavitada inimesi vajadusest Euroopa põhiseaduse järele, mis määratleks sidusa Euroopa riigi.

Avalik arutelu võib anda lootust. Muutuvas maailmas, kus kerkivad esile uued jõud, kus levivad autoritaarsus, mis on poliitiliselt ühtne, kaitseb demokraatlik Euroopa oma väärtusi, on tugevalt esindatud ning jääb heaolu ja vabaduse kohaks. Üheskoos saame me võita.

Avalik arutelu võib leevendada hirme selles arutelus: Rikkad mõistavad, et föderaalfondide mõistlik ülekandmine ei jäta neid ilma jõukusest, vaid loob jõukust, millest nad saavad osa võtta. Sellised ajaloolised näited on olemas. Riikliku julgeoleku pooldajad mõistavad, et üleeuroopaline julgeolekusüsteem tagab stabiilsuse tulemuslikumalt, ennetades piirkondlikke konflikte ja nendest tulenevaid pagulasvooge, tagab takistamatu juurdepääsu loodusvaradele ja stabiliseerib kaupade hinnad. Väiksemate riikide pooldajad mõistavad, et tugev riigiülene struktuur võib paremini toetada omavarustatust ja innovatsiooni, suurendada tootlikkust, kaitsta Euroopa tööstust ja põllumajanduslikku tootmist. Teised suured riigid on edukalt teinud ja saavutanud juhtrolli. Rahvusliku identiteedi pooldajad mõistavad, et ühtegi identiteeti ei võrdsustata, kuid tugevneb Euroopa identiteet ja see on Euroopa identiteet, mis tagab rahvusliku, rassilise, seksuaalse või mis tahes muu identiteedi.

Me oleme Kreeka kooli õpilased. Me arutasime üksikasjalikult, mis on EL, kuidas see meid mõjutab ja kuidas me saame tulevastel kodanikel seda mõjutada. Me näeme, et ajalugu areneb, mõistame sügavaid ja tugevaid suhteid, mis Euroopas arenevad. Selles uues laiendatud kontekstis nõuame, et meil oleksid olulised valimised, me nõuame, et meil oleksid need, kes delegeeriksid võimu riigiülesel tasandil, et tagada meie põhiõigused, väljendada oma nõudmisi, arendada tasakaalustatud suhteid, vältida konflikte, parandada koostööd ja teha ühiseid edusamme. Me ei ole nõus, et komisjonide ja nõukogude liikmed teevad otsuse meie puudumise korral. Me ei nõustu Euroopa poliitilise maastiku hiinastamisega.

Euroopa, vana kontinent, demokraatiat sünnitanud kontinent, valgustus, inimõigused ja riik võivad siiski luua ideid, riikidevaheline põhiseadus on väravates ja mida varem me mõistame seda turvalisemalt muutuvas maailmas.

Categories
Osalusdemokraatia
0
Hääletage

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.
Vastutuse välistamine: Euroopa kodanikualgatuse foorumil avaldatud arvamused kajastavad üksnes nende autorite seisukohta. Neid ei saa mingil juhul pidada Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu seisukoha väljenduseks.