Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Demokratijos stiprinimas ir klestėjimas Europos Sąjungoje

Autorius: Vagelis Karanasos |
Atnaujinta: 20/05/2022 |
Peržiūrų skaičius: 704

Didelis prieštaravimas

Mes, Sąjungos piliečiai, gyvename laisvės erdvėje, Europos erdvėje, manome laisvai, reiškiame savo laisvę, laisvai pasirenkame ir judame laisvai. Be apribojimų galime susidurti su įvairiomis Europos formomis, todėl galime būti tai, ko norime kaip piliečiai, tautos ir kaip atskiros tapatybės. Galime studijuoti ir dirbti bet kurioje ES vietoje, turime bendrą valiutą, o mūsų pozicija pasaulyje yra tvirta.

Mes, kaip Sąjungos piliečiai, gyvename atsieti nuo naujosios valdymo sistemos laisvės srityje politinio pasirinkimo laisvė yra silpna. Kas sprendžia dėl Europos ateities, iš ko jie priima įsakymus, iš kur jie įgyja teisėtumą? Perdavėme savo suverenitetą tarpvalstybinėms struktūroms, kurių nekontroliuojame, kurios naudojasi suverenitetu ir kurių vardu? Kaip paskirta Europos Komisija priima teisės aktus, kas dėsto ir kas vertina jos teisės aktus? Kiek politinių galių turi Europos Parlamentas, kiek Europos Vadovų Taryba turi? Retoriniai klausimai, kritiniai sprendimai ES priimami atsižvelgiant į visus Europos Vadovų Taryboje išreikštus įgaliojimus, uždarose patalpose, kuriose lemiamas veiksnys yra kiekvienos šalies politinė ir ypač ekonominė galia. Pagal bendro sprendimo procedūrą Europos Komisija suteikia teisinę formą ir sprendimus laiko sunkiais, todėl sprendimai tampa iš dalies demokratiški. Ar Sąjungos piliečiams lengva sekti šiuos sprendimus dėl labyrintrinto, kas gali pasidžiaugti ir kam jie gali priskirti atsakomybę? Europos valdymo modeliui trūksta atskaitomybės, demokratinės kontrolės ir visuotinių įgaliojimų. Formuojasi politinės kastos, jos skiriamos taikant procedūras, kurias sunku atlikti paprastiems piliečiams, paprasti žmonių rinkimai atrodo seni, o Europos galią turintis asmuo geriau nei kas nors kitas žino, kad Europa yra „gera“. Dažnai Europa diskutuoja apie vertybes kaip savo pačios defektų dangą, diskusijos dėl klimato kaitos slepia tai, kad esame vieni iš didžiausių teršėjų pasaulyje, diskusijos dėl taikos slėpimo, kurios mes esame vieni didžiausių prekybos ginklais dalyvių, ir skepticizmas, kurį reiškiame apie autoritarizmą, kuris vyrauja daugelyje pasaulio šalių, slepia mūsų pačių demokratijos stoką.

Ekonomikos milžinas ir politinis šuolis

ES trūksta politinio savarankiškumo, ES klausimai sprendžiami remiantis atskirais interesais, sprendimai yra reguliuojamojo pobūdžio, o ne reformuojami, ir daugeliu atvejų ji daro kompromisus ir nedidelius žingsnius, nors pasaulis radikaliai keičiasi. Sprendimų priėmimo būdas atkartoja nelygybę ir nesuteikia ES reikiamo postūmio. Nacionalinės vyriausybės dažnai atrodo kaip „scapegoats“ – vieninteliai atskaitingi, vieninteliai, dėl kurių vyksta diskusijos ir vyksta su rinkimais susiję nesutarimai. Sistema, kuri slepia politinį Europos institucijų nepakankamumą, jų nesugebėjimą iš tikrųjų kreiptis į ES, nes tai yra glaudžiai tarpusavyje susijusių subjektų sistema, kuriai reikalingas darnus požiūris. ES trūksta aiškiai apibrėžtos lyderystės, kuri būtų atsakinga už visą visumą, priimanti sprendimus dėl visos jėgos ir prestižo, kuri vienija visą visumą.

Ko prašome?

Mes, kaip Europos piliečiai, reikalaujame, kad tie, kurie išreiškia suverenumą ES, turėtų teisę balsuoti saugumo, socialinės sanglaudos ir visų mūsų gerovės pagrindu. Trys viena po kitos einančios krizės – skolos krizė, pandemijos krizė ir karas Ukrainoje – išryškina poreikį. Europos valdymas, kurį lemia demokratiniai procesai, yra kliūtis autoritarizmui, nuo kurio nukentėjo ir kovojo mūsų tautos. Skubiai reikia Europos valdžios institucijos, kuri savo prestižą ir pripažinimą kildina iš Europos tautų, kuri įteisinta Europos tautų sąžine. Būtent dėl šių bruožų Europos institucija galės greitai ir veiksmingai priimti sprendimus, todėl ji taps darniu ryšiu tarp mūsų, o ne su manipuliavimu ir aplinkybėmis, o ne nuo stipriausių iki silpniausių.

Pripažįstame, kad perėjimas prie aiškios demokratiškai mums atstovaujančios Europos institucijos nėra lengvas, tačiau tai yra būtina ir neišvengiama. Atėjo laikas Europos Konstitucijoje sustabdyti projekto įgyvendinimą, tačiau tapti oficialiu ir aktyviu. ES pareiga – informuoti žmones apie tai, kad reikalinga Europos konstitucija, kurioje būtų apibrėžta darni Europos valstybė.

Viešos diskusijos gali suteikti vilties. Besikeičiančiame pasaulyje, kuriame atsiranda naujų jėgų, kur plinta autoritarizmas, politiškai vieninga, demokratinė Europa propaguos savo vertybes, aktyviai dalyvaus, išliks gerovės ir laisvės vieta. Kartu galime laimėti.

Vieši debatai gali išsklaidyti baimę šiose diskusijose: Turtingi asmenys suvoks, kad apdairus federalinių lėšų pervedimas neatima iš jų turto, bet sukurs turtą, kuriame jie gali perimti tam tikrą turtą; tokie istoriniai pavyzdžiai egzistuoja. Nacionalinio saugumo šalininkai suvoks, kad visos Europos saugumo sistema veiksmingiau užtikrina stabilumą, užkerta kelią regioniniams konfliktams ir su jais susijusiems pabėgėlių srautams, užtikrina nekliudomą prieigą prie gamtos išteklių ir stabilizuoja prekių kainas. Mažesnės valstybės šalininkai suvoks, kad stipri viršvalstybinė struktūra gali geriau remti savarankiškumą ir inovacijas, didinti našumą, apsaugoti Europos pramonę ir žemės ūkio gamybą, o kitos didelės šalys sėkmingai padarė ir įgijo lyderystę. Nacionalinės tapatybės šalininkai suvoks, kad jokia tapatybė nėra prilyginama, tačiau stiprinama europinė tapatybė, o europinė tapatybė yra nacionalinės, rasinės, seksualinės ar kitokios tapatybės garantas.

Mes moksleiviai iš Graikijos mokyklos, išsamiai aptarėme, kas yra ES, kaip ji veikia mus ir kaip rytojaus piliečiai gali ją paveikti. Matome istorijos raidą, supratome gilius ir tvirtus santykius, kurie Europoje vystosi. Šiomis naujomis išplėstomis aplinkybėmis reikalaujame esminės rinkimų teisės, reikalaujame, kad mes esame tie, kurie perduoda valdžią viršnacionaliniu lygmeniu, siekdami užtikrinti savo pagrindines teises, išreikšti savo reikalavimus, plėtoti subalansuotus santykius, vengti konfliktų, geriau bendradarbiauti ir siekti kolektyvinės pažangos. Mes nesutinkame, kad komitetų ir tarybų nariai priimtų sprendimą mums nedalyvaujant. Nepritariame tam, kad kinų kalbos būtų Europos politinėje arenoje.

Europa, senasis žemynas, žemynas, sukūręs demokratiją, šviesą, žmogaus teises ir valstybę, vis dar gali kurti idėjas, prie vartų yra tarpvalstybinė konstitucija, o kuo greičiau tai suvokiame kaip saugesnį besikeičiančiame pasaulyje.

0
Balsavimas

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.
Esate pasirengę užregistruoti savo iniciatyvą?

Norite paremti iniciatyvą? Norite gauti daugiau informacijos apie dabartines arba ankstesnes iniciatyvas?