Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Демократично задълбочаване и просперитет в Европейския съюз

Автор: Inactive user |
Актуализирано на: 20/05/2022 |
Брой прегледи: 713

Голямото противоречие

Като граждани на Съюза живеем в пространство на свобода, европейско пространство, мислим свободно, изразяваме се свободно, избираме свободно и се движим свободно. Без ограничения можем да изпитаме Европа в нейните многобройни различни форми, можем да бъдем това, което искаме като граждани, като нации и като отделни идентичности. Можем да учим и работим навсякъде в ЕС, ние споделяме общата валута и нашата позиция в света е силна.

Като граждани на Съюза живеем откъснати от новата система на управление, в пространство на свобода свободата на политическия избор е слаба. Кой определя бъдещето на Европа, от кого взема поръчки, откъде черпи легитимност? Предадехме нашия суверенитет на транснационални структури, които не контролираме, кой упражнява суверенитет и от името на кого? Как определя назначената Европейска комисия, кой диктува и кой преценява нейното законодателство? Каква е политическата власт, с която разполага Европейският парламент, до каква степен разполага Европейският съвет? Реторичните въпроси, критичните решения в ЕС се вземат в съответствие с правомощията, които всеки изразява в Европейския съвет, в затворени зали, където политическата и особено икономическата мощ на всяка държава е решаващ фактор. Европейската комисия определя правната форма и прави решенията неуместни, а процедурата за съвместно вземане на решения прави решенията частично демократични. Колко лесно гражданите на Съюза следват тези решения в лабиринтин, кой може да ги приветства и на кого могат да възложат отговорности? В европейския модел на управление липсва отчетност, липсва демократичен контрол и липсва народен мандат. Появяват се политически касти, които се назначават по трудни за обикновения гражданин процедури, прости избори от хората изглеждат остарели, а този, който има власт в Европа, познава „доброто“ на Европа по-добре от всеки друг. Често Европа обсъжда ценностите като прикритие на собствените си дефекти, дебатът за изменението на климата крие, че сме един от най-големите замърсители в света, дебатът за мир, който ние сме един от най-големите търговци на оръжие, и скептицизмът, който изразяваме относно авторитаризма, който преобладава в голяма част от света, крие нашия собствен демократичен дефицит.

Икономически гигант и политически джудф

ЕС не разполага с политическа автономност, въпросите на ЕС се разглеждат въз основа на отделни интереси, решенията са по-скоро регулаторни, отколкото реформистки, а в повечето случаи той прави компромиси и малки стъпки, докато светът се променя радикално. Начинът, по който вземането на решения възпроизвежда неравенствата и не дава на ЕС необходимия тласък. Много пъти националните правителства изглеждат като изкупителни жертви, единствените, които носят отговорност, единствените, които са изложени на дебати и изборни спорове. Рамка, която скрива политическата неадекватност на европейските институции, тяхната неспособност да подхождат към ЕС в действителност, като система от силно взаимозависими субекти, която изисква съгласуван подход. ЕС не разполага с ясно определено ръководство, което да се занимава с всички, да взема решения за всички, да черпи власт и престиж от цялото, което обединява всички.

Какво искаме

Като европейски граждани настояваме за правото на глас на тези, които изразяват суверенитет в ЕС, въз основа на сигурността, социалното сближаване и благосъстоянието на всички нас. Три последователни кризи — кризата с дълга, кризата с пандемията и войната в Украйна — подчертават необходимостта. Европейското управление, което е осиротяло от демократичните процеси, е пречка за авторитаризма, от който нашите народи са пострадали и се бориха да избягат. Съществува спешна необходимост от европейски орган, който да черпи престижа и приемането си от народите на Европа, което е легитимирано в съзнанието на европейските народи. Това са характеристиките, които ще направят Европейския орган бърз и ефективен при вземането на решения, ще го направят сплотена връзка между нас, а не манипулации и контекст, а не израз на власт от най-силното към най-слабото.

Признаваме, че преходът към ясен европейски орган, който ни представлява демократично, не е лесен, но е необходим и неизбежен. Време е Европейската конституция да не се използва като проект, но да стане формална и активна, и ЕС е длъжен да информира хората за необходимостта от европейска конституция, която да определя последователна европейска държава.

Един обществен дебат може да даде надежда. В един променящ се свят, в който се появяват нови сили, където авторитаризмът се разпространява, политически обединена, демократична Европа ще отстоява своите ценности, ще има силно присъствие, ще остане място за просперитет и свобода. Заедно можем да спечелим.

Общественият дебат може да разсее страховете в този дебат: Богатите ще осъзнаят, че разумното прехвърляне на федерални фондове няма да ги лиши от богатство, а ще създаде богатство, в което те могат да вземат част, съществуват такива исторически примери. Поддръжниците на националната сигурност ще осъзнаят, че една общоевропейска система за сигурност осигурява стабилност по-ефективно, предотвратява регионалните конфликти и произтичащите от тях бежански потоци, осигурява безпрепятствен достъп до природни ресурси и стабилизира цените на стоките. Поддръжниците на една по-малка държава ще осъзнаят, че една силна наднационална държавна структура може по-добре да подкрепи самодостатъчността и иновациите, да повиши производителността, да защити европейската промишленост и селскостопанското производство, а други големи държави успешно са постигнали и спечелили водеща роля. Поддръжниците на националната идентичност ще осъзнаят, че нито една идентичност не е асимилирана, но европейската идентичност е тази, която се укрепва и е гаранция за националната, расовата, сексуалната или всяка друга идентичност.

Ние сме ученици от училище в Гърция, обсъдихме подробно какво представлява ЕС, как той ни засяга и как ние като граждани на бъдещето можем да влияем върху него. Виждаме, че историята се развива, ние осъзнаваме дълбоките и силни отношения, които се развиват в Европа. В този нов разширен контекст настояваме за основното избирателно право, настояваме да бъдем тези, които делегират правомощия на наднационално равнище, с цел гарантиране на нашите основни права, изразяване на нашите искания, развиване на балансирани отношения, избягване на конфликти, по-добро сътрудничество и колективен напредък. Ние не приемаме членовете на комитетите и съветите да вземат решения в нашето отсъствие. Не приемаме китайзизацията на европейската политическа сцена.

Европа, старият континент, континентът, който роди демокрацията, просвещението, правата на човека и държавата, все още могат да генерират идеи, транснационалната конституция е на вратата и колкото по-скоро я осъзнаваме, че ще бъдем по-безопасни в един променящ се свят.

0
Глас

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.