Pāvels ir 25 gadus vecs programmatūras inženierijas students Vienradža universitātē Prāgā, Čehijā, un ir kaislīgs spēlētājs. Viņš ir viens no vadošajiem cilvēkiem Eiropas pilsoņu iniciatīvā “Pārtraukt videospēļu iznīcināšanu”,kas iestājas par digitālo spēļu kā kultūras mantojuma saglabāšanu un cenšas nepieļaut, ka spēļu izdevēji atsauc piekļuvi iegādātajam saturam. Šajā intervijā Pāvels apspriež kampaņas iemeslus, tās progresu un plašāku ietekmi uz digitālajām tiesībām Eiropā.
Pāvels: Iedomājieties, ja katrs filmas vai mūzikas albuma eksemplārs pēkšņi tiktu iznīcināts — barbarisks, vai ne? Tomēr tieši tas notiek citā izklaides pasaules nostūrī: videospēļu nozare. Kad jūs pērkat filmu vai mūzikas gabalu, jums tas pieder, un jūs varat to saglabāt tik ilgi, cik vēlaties. Taču videospēlēm nav tādu pašu garantiju. Kad izdevējs nolemj izņemt spēli no tirgus, spēlētāji var zaudēt piekļuvi pilnībā. Tas, par ko jūs samaksājāt, vienkārši pazūd, un jūs paliekat bez nekā. Un spēļu industrija ir lielāka par filmām vai mūziku kopā!
Mūsu iniciatīva ir par patērētāju tiesību aizsardzību azartspēļu nozarē. Mēs vēlamies novērst to, ka izdevēji atspējo spēles, kuras cilvēki jau ir iegādājušies. Mēs arī vēlamies saglabāt spēles kā kultūras un digitālo mantojumu nākamajām paaudzēm. Spēles ir mākslas veids, un mēs nevēlamies, lai tās tiktu izdzēstas no vēstures.
(Tron ir 1982. gada zinātniskās fantastikas filma, kurā varonīga programma aizstāv reālās pasaules lietotāju tiesības totalitārā datorsistēmā.)
Arvien vairāk izdevēju pārdod videospēles, kuru darbībai ir pastāvīgi interneta savienojumi ar izdevēja serveriem. Lai gan šis modelis pēc būtības nav problemātisks, reālā problēma sākas, kad atbalsts beidzas: izdevēji slēdza serverus, padarot spēles nespēlējamas un efektīvi devalvējot katru pārdoto kopiju.
Šī prakse ne tikai atņem patērētājiem produktus, par kuriem viņi ir samaksājuši, bet, mūsuprāt, arī pārkāpj ES Direktīvu 93/13/EEK par negodīgiem noteikumiem patērētāju līgumos, kurā noteikts, ka digitālajiem uzņēmumiem ir jārīkojas godprātīgi un jāpiedāvā godīgi, pārredzami lietošanas noteikumi saviem lietotājiem.
Atšķirībā no citiem medijiem, spēles var pilnībā izdzēst. Mēs vienkārši prasām, lai patērētāji saglabātu piekļuvi licencētām kopijām, par kurām viņi ir samaksājuši, spēlējamā formā.
Ir tik daudz spēļu , kuras mēs vēlamies saglabāt nākamajām paaudzēm , piemēram, Zagļu jūra , Valorant, World of Warcraft un daudz kas cits .
Sākot ar 2025. gada maiju, iniciatīva “Pārtraukt videospēļu iznīcināšanu” ir savākusi vairāk nekā 440 000 parakstu, un to skaits katru dienu turpina pieaugt — tas ir skaidrs signāls, ka Eiropas spēlētāji pieprasa ilgstošas pārmaiņas.
Jāatzīmē, ka tikai pirmajā mēnesī kampaņa sasniedza vairāk nekā 300 000 parakstu. Tikai desmit dienas vēlāk lielākais izdevējs Ubisoft paziņoja , ka pievērsīsies šīm bažām , ieviešot bezsaistes režīmus The Crew 2 un The Crew Motorfest. The Crew 2 bezsaistes režīms tika oficiāli uzsākts testēšanai 2025. gada aprīlī, iezīmējot taustāmus agrīnus panākumus kustībai.
No draugiem līdz ballītēm: kā mēs rīkojam kampaņu
Mēs jau esam sasnieguši nepieciešamo minimālo parakstu skaitu septiņās ES dalībvalstīs - Somijā, Polijā, Vācijā, Zviedrijā, Nīderlandē, Dānijā un Īrijā. Beļģijā, Spānijā un Francijā mēs tuvojamies arī šo mērķu sasniegšanai. Kampaņa gūst popularitāti arī Centrāleiropā.
Ir svarīgi uzsvērt, ka mēs strādājam bez budžeta — mūsu kampaņu gandrīz pilnībā vada brīvprātīgie.
Mums ir aptuveni 5000 brīvprātīgo, un mēs koordinējam visu caur mūsu Discord serveri. [Discord ir tiešsaistes platforma, ko kopienas izmanto, lai tērzētu, izmantojot tekstu, balsi un video organizētos kanālos - populārs gan spēlētāju, gan aktīvistu vidū.] Kad kāds pievienojas mūsu Discord, tas nozīmē, ka viņi rūpējas par šo jautājumu pietiekami, lai būtu daļa no kopienas. Tas nav kā sekot kontam Instagram - jums faktiski ir jāpievienojas telpai, jāpieņem pielāgotie noteikumi un jāiesaistās. Kad viņi ir iekšā, serveris paziņo mums, ka ir pievienojusies jauna persona, un mēs varam sazināties tieši, uzņemt viņus un vadīt viņus uz pareizajiem kanāliem. Tas rada reālu kontaktu. Brīvprātīgie var savstarpēji sarunāties, atbildēt uz jaunumiem un palīdzēt veikt dažādus uzdevumus atkarībā no tā, kas viņus interesē. Tas patiešām ir labākais instruments, ko mēs varētu izmantot kaut kam līdzīgam.
Satura veidotāji un plašsaziņas līdzekļi palīdz mums izplatīt vēstījumu, un mēs paļaujamies arī uz saviem personīgajiem tīkliem un draugiem, lai izplatītu šo informāciju. Tagad mums ir aptuveni 4500 brīvprātīgo visās ES dalībvalstīs un ārpus tām. Mēs darām visu iespējamo visās jomās, lai to paveiktu. Mēs esam saņēmuši atbalstu arī no Eiropas Pirātu partijas un GOG, medījamo dzīvnieku saglabāšanas programmas. Mums pat ir atbalstītāji ASV, Kanādā un Apvienotajā Karalistē, kuri arī palīdz mums sasniegt pēc iespējas vairāk cilvēku.
Ceru, ka tiks savākts miljons parakstu (NB!Parakstu vākšana beigsies 2025. gada 31. jūlijā). Sākumā šķita, ka mēs varētu sasniegt miljonu parakstu tikai divu vai trīs mēnešu laikā. Mēs pa ceļam zaudējām zināmu impulsu, bet mēs to atjaunojam. Mūsu Discord serverī ir vairāk nekā 5000 cilvēku — ja katrs ienes vēl desmit, un šie desmit ienes vēl desmit, mēs varam tur nokļūt. Tā ir ķēdes reakcija. Un tas man dod cerību.
Lasīt tālāk:
- Kā sekmīgi īstenot Eiropas pilsoņu iniciatīvu: Stratēģiskā plānošana, pārrobežu sadarbība un mērķtiecīgas kampaņas
- Skatieties Pavel Zalesak un Daniel Ondruska no tīmekļsemināra “Pārtraukt videospēļu iznīcināšanu” “AtraisītEiropas pilsoņu iniciatīvas spēku: Īsti stāsti un praktiski padomi
- Globālā haosa apstākļos EPI aktīvisms ir svarīgs kā jebkad, saka komisārs Šefčovičs
- Aizsargātu darbu bezmaksas kopīgošana, vienlaikus izmaksājot kompensāciju autoriem [EPI par saistītu tematu]
- Kategorijas
EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Ierakstīt komentāru
Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.