Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Potrebujeme ešte väčšiu reformu európskej iniciatívy občanov: Krátkodobý a dlhodobý návrh

Dátum aktualizácie: 29/10/2020

Napriek určitej vysokej nádeji na jej zavedenie nebola európska iniciatíva občanov úspešným príbehom. Na zlepšenie demokratickej kvality nástroja je nevyhnutné zvýšiť jeho účinnosť. Navrhujem dve riešenia: V krátkodobom horizonte musí Európska komisia radikálne zmeniť svoj prístup k „úspešným“ iniciatívam a umožniť Parlamentu a Rade rozhodnúť o ich osude. Z dlhodobého hľadiska by zmeny zmlúv EÚ mali umožniť nadnárodné referendá ako skutočne inovačný a následný demokratický nástroj v Európe.

Keď bola Lisabonská zmluva ratifikovaná, jej zástancovia poukázali na novú európsku iniciatívu občanov ako súčasť riešenia veľmi prerokovaného „demokratického deficitu“ EÚ. Inovatívne, zozbieranie jedného milióna podpisov umožňuje aktivistom navrhnúť právny predpis Európskej komisii. Zároveň sa musia dosiahnuť relatívne nízke minimálne prahové hodnoty aspoň v štvrtine členských štátov EÚ. Tento nástroj by mal umožniť organizovaným občanom, a to aj tým, ktorí nie sú súčasťou „bruselskej bubliny“, ovplyvňovať tvorbu politiky na úrovni EÚ. „Zvýšiť slovo v politikách, ktoré ovplyvňujú váš život“ je prísľub Komisie týkajúci sa európskej iniciatívy občanov.

brux

História európskej iniciatívy občanov však ukazuje, ako nástroj nedodržal tento sľub. Od roku 2012 sa len šiestim iniciatívam podarilo zozbierať požadované podpisy – menej ako jedna iniciatíva ročne. Pokiaľ ide o štyri iniciatívy, ktoré už dostali oficiálnu odpoveď, Komisia nikdy nereagovala na presný návrh iniciatívy, ktorý nespĺňal požiadavky aktivistov. Tým nielenže mnohí aktivisti európskej iniciatívy občanov sklamali príležitosti na účasť, ale aj iní aktivisti občianskej spoločnosti boli skreslení, pokiaľ ide o to, či sa európska iniciatíva občanov považuje za potenciálne účinný prístup k ovplyvňovaniu politického procesu. Len nedávno sa registračné čísla iniciatív opäť zvýšili. Rozhodujúce je, že aj verejné poznatky o európskej iniciatíve občanov sú veľmi obmedzené – len menšina občanov EÚ si uvedomuje, že tento nástroj dokonca existuje.

Hoci je pravda, že európska iniciatíva občanov mala určitý vplyv na stanovenie agendy v rámci inštitúcií EÚ a viedla k zvýšeniu počtu aktérov občianskej spoločnosti, ktorí sa angažujú v politike EÚ, európska iniciatíva občanov sa nestala účinným nástrojom demokratickej účasti. Nástroj by sme mali posúdiť podľa tohto druhého rozmeru: Aktivisti sa organizujú s cieľom dosiahnuť politické prínosy. Napokon demokracia spočíva v tom, že „prijmú väčšie slovo v politikách, ktoré ovplyvňujú váš život“, Dominik Hierlemann a Christian Huesmann správne poukazujú na výhody nedávnej reformy európskej iniciatívy občanov. Je však potrebná väčšia zmena. Tu sú dva návrhy na zlepšenie šance aktivistov európskej iniciatívy občanov na väčšie slovo.

V krátkodobom horizonte musí Európska komisia radikálne zmeniť svoj prístup k európskym iniciatívam občanov. Ako je známe, Komisia je strážcom právnych predpisov EÚ. Môže zablokovať akýkoľvek návrh iniciatívy a zabrániť Európskemu parlamentu a Rade, aby rozhodli o akomkoľvek navrhovanom právnom predpise občanov EÚ. Európsky parlament a Rada sú však demokraticky legitimizovanejšie ako Komisia. Preto by sa Komisia v prípade úspešného úsilia o zber podpisov európskej iniciatívy občanov mala dobrovoľne zdržať využitia svojej právomoci veta, ktorú jej poskytuje jej monopol na legislatívnu iniciatívu. S cieľom zvýšiť vplyv úspešného úsilia o zber podpisov európskej iniciatívy občanov by sa Komisia mala dobrovoľne zaviazať, že bude reagovať na každú európsku iniciatívu občanov podporovanú miliónom občanov EÚ príslušnou legislatívnou iniciatívou, ktorá potom umožní reprezentatívnejším orgánom EÚ – Európskemu parlamentu a Rade – rozhodnúť o osude konkrétneho návrhu. Podobné nástroje na vnútroštátnej úrovni sa vždy týkajú aj zákonodarcov. Takáto zmena v reakcii na kampane európskej iniciatívy občanov by si, samozrejme, vyžadovala obrovské obmedzenie zo strany Komisie – dobrovoľný záväzok nevyužívať moc. Vzhľadom na súčasnú podobu európskej iniciatívy občanov je to však najjednoduchší spôsob, ako zvýšiť kvalitu nástroja a zvýšiť šance na realizáciu kampane európskej iniciatívy občanov – alebo aspoň umožniť zástupcom občanov EÚ zamietnuť daný návrh. Dôležité je, že keďže o otázke, či je kampaň ECI v súlade so zákonnými právomocami Komisie, sa rozhoduje už pri registrácii, nehrozí, že Komisia navrhne nezákonné opatrenia. Nie je prekvapujúce, že aj expertné skupiny ako Carnegie Europe nedávno zdôraznili, že je potrebné, aby sa Európsky parlament a národné parlamenty viac zapájali do diskusií o iniciatívach európskej iniciatívy občanov.

Z dlhodobého hľadiska je potrebné podstatne zreformovať európsku iniciatívu občanov ako súčasť budúcej zmeny Zmluvy o EÚ: úspešné úsilie o zber podpisov európskej iniciatívy občanov by malo skončiť v záväznom referende na úrovni EÚ o tejto otázke. V tejto súvislosti sledujem návrhy, ako napríklad návrh Bruna Kaufmanna, v ktorom sa požaduje nadnárodná priama demokracia EÚ. Takáto reforma by umožnila všetkým občanom EÚ vyjadriť sa ku konkrétnym otázkam. Preto je vhodné zvýšiť prah podpisu európskej iniciatívy občanov z jedného milióna podpisov na (mierne) vyšší počet, aby sa zabránilo nadmernému počtu referend. Rovnako ako pri hlasovaní v Rade, pravidlá kvalifikovanej väčšiny musia tiež zabezpečiť, aby s návrhom súhlasila nielen väčšina obyvateľstva EÚ, ale aj väčšina členských štátov EÚ. Nadnárodné referendá môžu prispieť k vytvoreniu „európskej verejnej sféry“, ktorá je dôležitým predpokladom demokratizácie politiky EÚ. Dôležité je, že takáto reforma nástroja by tiež výrazne zvýšila počet občanov EÚ, ktorí sa zaujímajú o európsku iniciatívu občanov: Mali by pocit, že nástroj môže byť účinným prostriedkom na ovplyvňovanie politického procesu, t. j. mať väčšie slovo v politikách, ktoré ovplyvňujú ich životy.

Mane

Prispievatelia

Manès Weisskircher

Dr. Manès Weisskircher je politický vedca v TU Dresden (MIDEM – Mercator Forum Migration and Democracy). Medzi jeho výskumné záujmy patria sociálne hnutia, politické strany a demokracia. Tweety @ManesWeissk

Môžete sa s ním skontaktovať na fóre európskej iniciatívy občanov alebo kliknutím sem!

Categories
Regulačný rámec

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.
Ste pripravení zaregistrovať svoju iniciatívu?

Chcete niektorú z iniciatív podporiť? Potrebujete viac informácií o súčasných alebo minulých iniciatívach?