Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Potrebna nam je još veća reforma europske građanske inicijative: Kratkoročni i dugoročni prijedlog

Ažurirano: 29/10/2020

Unatoč velikim nadima prilikom njezina uvođenja, europska građanska inicijativa (EGI) nije bila priča o uspjehu. Kako bi se poboljšala demokratska kvaliteta instrumenta, ključno je povećati njegovu učinkovitost. Predlažem dva rješenja: Kratkoročno, Europska komisija treba drastično promijeniti svoj pristup „uspješnim” inicijativama i dopustiti Parlamentu i Vijeću da odluče o njihovoj sudbini. Dugoročno, izmjenama ugovora EU-a trebali bi se omogućiti transnacionalni referendumi kao istinski inovativan i posljedični demokratski instrument u Europi.

Kad je Ugovor iz Lisabona ratificiran, njegovi su zagovornici istaknuli novu europsku građansku inicijativu kao dio rješenja za „demokratski deficit” EU-a o kojem se mnogo raspravljalo. Na inovativan način, prikupljanje milijuna potpisa omogućuje aktivistima da Europskoj komisiji predlože zakonodavni akt. Istodobno se moraju dosegnuti relativno niski minimalni pragovi u najmanje četvrtini država članica EU-a. Taj bi instrument trebao omogućiti organiziranim građanima, među ostalim i onima izvan briselskog balona, da utječu na oblikovanje politika na razini EU-a. „Imati veći utjecaj na politike koje utječu na vaš život” Komisijino je obećanje u pogledu europske građanske inicijative.

brux

Međutim, povijest europske građanske inicijative pokazuje kako instrument nije zadržao to obećanje. Od 2012. godine samo je šest inicijativa uspjelo prikupiti potrebne potpise – manje od jedne godišnje. Kad je riječ o četirima inicijativama koje su već dobile službeni odgovor, Komisija nikad nije odgovorila na točan prijedlog inicijative i nije ispunila zahtjeve aktivista. Zbog toga su mnogi aktivisti europske građanske inicijative razočarali prilike za sudjelovanje, ali i druge aktiviste civilnog društva učinile su skeptičnima kada je riječ o tome da se EGI smatra potencijalno učinkovitim pristupom za utjecanje na politički proces. Tek su se nedavno ponovno povećali registracijski brojevi inicijativa. Ključno je da je znanje javnosti o europskoj građanskoj inicijativi i dalje vrlo ograničeno – samo manjina građana EU-a shvaća da taj instrument čak postoji.

Iako je istina da je europska građanska inicijativa u određenoj mjeri utjecala na utvrđivanje programa u institucijama EU-a i dovela do povećanja broja aktera civilnog društva koji sudjeluju u politici EU-a, europska građanska inicijativa nije postala učinkovito sredstvo demokratskog sudjelovanja. Trebali bismo procijeniti instrument u skladu s potonjom dimenzijom: Aktivisti se organiziraju kako bi ostvarili koristi od politika. Naposljetku, demokracija „ima veći utjecaj na politike koje utječu na vaše živote”, Dominik Hierlemann i Christian Huesmann ispravno ističu prednosti nedavne reforme europske građanske inicijative. Međutim, potrebne su dodatne promjene. Ovo su dva prijedloga za poboljšanje izgleda za veći utjecaj aktivista europske građanske inicijative.

Kratkoročno, Europska komisija treba drastično izmijeniti svoj pristup europskim građanskim inicijativama. Kao što je poznato, Komisija je zakonodavni nadzornik EU-a. Može blokirati svaki prijedlog inicijative i spriječiti Europski parlament i Vijeće da odluče o bilo kojem predloženom zakonodavnom aktu građana EU-a. Međutim, Europski parlament i Vijeće imaju puno demokratski legitimitet od Komisije. Zbog toga bi se Komisija u slučaju uspješnih napora za prikupljanje potpisa EGI-ja trebala dobrovoljno suzdržati od korištenja prava veta koje pruža njezin monopol na zakonodavnu inicijativu. Kako bi se povećao učinak uspješnog prikupljanja potpisa EGI-ja, Komisija bi se trebala dobrovoljno obvezati da će odgovoriti na sve europske građanske inicijative koje podupire milijun građana EU-a odgovarajućom zakonodavnom inicijativom koja zatim omogućuje reprezentativnijim tijelima EU-a – Europskom parlamentu i Vijeću – da odluče o sudbini određenog prijedloga. Slični instrumenti na nacionalnoj razini uvijek se odnose i na zakonodavce. Naravno, takva promjena u odgovoru na kampanje europske građanske inicijative zahtijevala bi golemo samoograničavanje Komisije, što je dobrovoljan angažman Komisije da se ne koristi moć. Međutim, s obzirom na trenutačni oblik europske građanske inicijative, to je najjednostavniji način za povećanje kvalitete instrumenta i povećanje izgleda za provedbu kampanje EGI-ja ili barem za dopuštanje predstavnicima građana EU-a da odbiju određeni prijedlog. Važno je napomenuti da, s obzirom na to da se o pitanju je li kampanja europske građanske inicijative u skladu s pravnim ovlastima Komisije već odlučuje pri registraciji, ne postoji opasnost da Komisija predloži nezakonite mjere. Nije iznenađujuće što su i skupine za strateško promišljanje kao što je Carnegie Europe nedavno istaknule potrebu da se Europski parlament i nacionalni parlamenti više uključe u raspravu o inicijativama europske građanske inicijative.

Dugoročno je potrebno temeljito reformirati europsku građansku inicijativu u okviru sljedeće izmjene Ugovora o EU-u: uspješan rad na prikupljanju potpisa europske građanske inicijative trebao bi završiti obvezujućim referendumom na razini EU-a o samom pitanju o kojem je riječ. Ovdje slijedim prijedloge kao što je onaj Bruna Kaufmanna, u kojem pozivam na transnacionalnu izravnu demokraciju EU-a. Takva bi reforma svim građanima EU-a omogućila da se očituju o konkretnim pitanjima. Stoga se smatra da bi se prag za potpisivanje EGI-ja trebao povećati s jednog milijuna potpisa na (malo) veći broj kako bi se izbjegao prekomjeran broj referenduma. Osim toga, kao i glasovanje u Vijeću, pravilima o kvalificiranoj većini mora se osigurati da se ne samo većina stanovništva EU-a već i većina država članica EU-a slože s prijedlogom. Transnacionalni referendumi mogu doprinijeti stvaranju „europske javne sfere”, što je važan preduvjet za demokratizaciju politike EU-a. Važno je napomenuti da bi se takvom reformom instrumenta znatno povećao i broj građana EU-a zainteresiranih za europsku građansku inicijativu: Smatrali bi da instrument može biti učinkovito sredstvo za utjecanje na politički proces, tj. za veći utjecaj na politike koje utječu na njihove živote.

Mane

Objavitelji

Manès Weisskircher

Dr. Manès Weisskircher politički je znanstvenik u TU Dresdenu (MIDEM – Mercator Forum Migration and Democracy). Njegovi istraživački interesi uključuju društvene pokrete, političke stranke i demokraciju. Tweet @ManesWeissk

Možete stupiti u kontakt s njim na Forumu europske građanske inicijative ili kliknite ovdje!

Categories
Regulatorni okvir

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?