Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Potrebna je še večja reforma evropske državljanske pobude: Kratkoročni in dolgoročni predlog

Spremenjeno dne: 29/10/2020

Kljub nekaterim velikim pričakovanjem ob njeni uvedbi evropska državljanska pobuda ni bila zgodba o uspehu. Za izboljšanje demokratične kakovosti instrumenta je ključnega pomena, da se poveča njegova učinkovitost. Predlagam dve rešitvi: Kratkoročno mora Evropska komisija korenito spremeniti svoj pristop k uspešnim pobudam ter Parlamentu in Svetu omogočiti, da se odločita o njihovi usodi. Dolgoročne spremembe Pogodb EU bi morale omogočiti nadnacionalne referendume kot resnično inovativen in posledično demokratičen instrument v Evropi.

Ko je bila Lizbonska pogodba ratificirana, so njeni zagovorniki opozorili na novo evropsko državljansko pobudo kot del rešitve za „demokratični primanjkljaj“ EU, o katerem se je veliko razpravljalo. Na inovativnem področju zbiranje milijona podpisov aktivistom omogoča, da Evropski komisiji predlagajo zakonodajni akt. Hkrati je treba doseči razmeroma nizke minimalne pragove v vsaj četrtini držav članic EU. Ta instrument naj bi organiziranim državljanom, tudi tistim zunaj „bruseljskega balona“, omogočil, da vplivajo na oblikovanje politik na ravni EU. „Več besede pri politikah, ki vplivajo na vaše življenje“ je obljuba Komisije v zvezi z evropsko državljansko pobudo.

brux

Vendar zgodovina evropske državljanske pobude kaže, da instrument ni izpolnil te obljube. Od leta 2012 je samo šest pobud zbralo zahtevane podpise – manj kot eno na leto. V zvezi s štirimi pobudami, ki so že prejele uradni odgovor, Komisija nikoli ni ukrepala z natančnim predlogom, na katerem temelji pobuda, in ni izpolnila zahtev aktivistov. Zaradi tega številni aktivisti evropske državljanske pobude niso bili le razočarani nad priložnostmi za sodelovanje, temveč so tudi drugi aktivisti civilne družbe razmišljali o tem, da bi evropsko državljansko pobudo obravnavali kot potencialno učinkovit pristop k vplivanju na politični proces. Šele nedavno se je število prijavnih številk pobud ponovno povečalo. Ključnega pomena je, da je znanje javnosti o evropski državljanski pobudi ostalo zelo omejeno – le manjšina državljanov EU se zaveda, da instrument sploh obstaja.

Čeprav je res, da je imela evropska državljanska pobuda določen učinek pri določanju dnevnega reda v institucijah EU in da se je povečalo število akterjev civilne družbe, ki sodelujejo s politiko EU, evropska državljanska pobuda ni postala učinkovito orodje demokratične udeležbe. Instrument bi morali oceniti glede na slednjo razsežnost: Aktivisti se organizirajo, da bi dosegli koristi politike. Navsezadnje gre pri demokraciji za „prizadevanje za večjo besedo pri politikah, ki vplivajo na vaše življenje“, Dominik Hierlemann in Christian Huesmann pravilno opozarjata na koristi nedavne reforme evropske državljanske pobude. Vendar je potrebnih več sprememb. Na voljo sta dva predloga za izboljšanje možnosti aktivistov evropske državljanske pobude, da bi imeli več besede.

Kratkoročno mora Evropska komisija korenito spremeniti svoj pristop do evropskih državljanskih pobud. Kot je znano, je Komisija zakonodajni vratar EU. Blokira lahko kateri koli predlog pobude, kar Evropskemu parlamentu in Svetu preprečuje, da bi odločali o katerem koli zakonodajnem predlogu, ki ga predlagajo državljani EU. Vendar sta Evropski parlament in Svet veliko bolj demokratično legitimna kot Komisija. Zato bi se morala Komisija v primeru uspešnih prizadevanj za zbiranje podpisov EDP prostovoljno vzdržati uporabe svoje pravice veta, ki jo zagotavlja njen monopol nad zakonodajno pobudo. Da bi povečali učinek uspešnega zbiranja podpisov evropske državljanske pobude, bi se morala Komisija prostovoljno zavezati, da se bo na vsako evropsko državljansko pobudo, ki jo podpira milijon državljanov EU, odzvala z ustrezno zakonodajno pobudo, ki bo bolj predstavniškim organom EU – Evropskemu parlamentu in Svetu – omogočila, da se odločijo o usodi posameznega predloga. Tudi podobni instrumenti na nacionalni ravni se vedno nanašajo na zakonodajne organe. Seveda bi takšna sprememba odziva na kampanje evropske državljanske pobude zahtevala ogromen samoomejevanje Komisije – prostovoljno zavezo, da ne bo uporabila moči. Glede na sedanjo zasnovo evropske državljanske pobude pa je to najpreprostejši način za izboljšanje kakovosti instrumenta in povečanje možnosti za izvajanje kampanje evropske državljanske pobude, ali da se predstavnikom državljanov EU vsaj omogoči, da zavrnejo določen predlog. Pomembno je, da ni nevarnosti, da bi Komisija predlagala nezakonite ukrepe, saj se o tem, ali je kampanja evropske državljanske pobude v skladu s pravnimi pooblastili Komisije, odloča že ob prijavi. Ni presenetljivo, da so tudi možganski trusti, kot je Carnegie Europe, nedavno poudarili potrebo po večji vključenosti Evropskega parlamenta in nacionalnih parlamentov v razprave o pobudah evropske državljanske pobude.

Dolgoročno je treba evropsko državljansko pobudo temeljito reformirati v okviru naslednje spremembe Pogodbe EU: uspešna prizadevanja za zbiranje podpisov evropske državljanske pobude bi se morala končati z zavezujočim referendumom na ravni EU o pravem vprašanju. Tu sledim predlogom Bruna Kaufmanna, ki pozivajo k nadnacionalni neposredni demokraciji v EU. Takšna reforma bi vsem državljanom EU omogočila, da izrazijo svoje mnenje o konkretnih vprašanjih. Zato se zdi, da bi se prag podpisa evropske državljanske pobude povečal z milijona podpisov na (rahlo) višje število podpisov, da bi se izognili pretiranemu številu referendumov. Poleg tega je treba tako kot pri glasovanju v Svetu tudi s pravili o kvalificirani večini zagotoviti, da ne le večina prebivalstva EU, temveč tudi večina držav članic EU soglaša s predlogom. Nadnacionalni referendumi lahko prispevajo k oblikovanju „evropskega javnega prostora“, kar je pomemben pogoj za demokratizacijo politike EU. Pomembno je, da bi se s takšno reformo instrumenta močno povečalo tudi število državljanov EU, ki jih evropska državljanska pobuda zanima: Menili bi, da bi lahko instrument učinkovito vplival na politični proces, tj. imel bi večji vpliv na politike, ki vplivajo na njihovo življenje.

Mane

Avtorji člankov

Manès Weisskircher

Dr. Manès Weisskircher je politični znanstvenik na TU Dresden (MIDEM – Mercator Forum za migracije in demokracijo). Njegovi raziskovalni interesi vključujejo družbena gibanja, politične stranke in demokracijo. Tviti št. @ManesWeissk

Z njim lahko stopite v stik na forumu evropske državljanske pobude ali kliknete tukaj.

Categories
Regulativni okvir

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.
Želite prijaviti pobudo?

Želite podpreti pobudo? Želite vedeti več o trenutnih in preteklih pobudah?