Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Reikia dar daugiau Europos piliečių iniciatyvos reformos: Trumpalaikis ir ilgalaikis pasiūlymas

Atnaujinta: 29/10/2020

Nepaisant didelių vilčių, kad Europos piliečių iniciatyva bus pradėta įgyvendinti, ji nebuvo sėkminga. Siekiant pagerinti demokratinę priemonės kokybę, labai svarbu padidinti jos veiksmingumą. Siūlau du sprendimus: Trumpuoju laikotarpiu Europos Komisija turi iš esmės pakeisti savo požiūrį į „sėkmingas“ iniciatyvas ir leisti Parlamentui ir Tarybai nuspręsti dėl jų likimo. Ilgainiui ES sutarčių pakeitimai turėtų sudaryti sąlygas tarpvalstybiniams referendumams, kaip tikrai novatoriškai ir atitinkamai demokratinei priemonei Europoje.

Kai buvo ratifikuota Lisabonos sutartis, jos šalininkai nurodė, kad naujoji Europos piliečių iniciatyva yra vienas iš būdų išspręsti ES daug diskutuojamo „demokratinio deficito“ problemą. Naujoviškai, surinkus vieną milijoną parašų, kampanijos rengėjai gali pasiūlyti Europos Komisijai teisės aktą. Be to, bent ketvirtadalyje ES valstybių narių turi būti laikomasi palyginti žemų minimalių ribų. Šia priemone turėtų būti sudarytos sąlygos organizuotiems piliečiams, taip pat esantiems už Briuselio burbulo ribų, daryti įtaką politikos formavimui ES lygmeniu. Komisijos pažadas dėlEuropos piliečių iniciatyvos yra „didesnis balsas jūsų gyvenimui įtakos turinčioje politikoje“.

brux

Tačiau iš Europos piliečių iniciatyvos istorijos matyti, kad priemonė nesilaikė šio pažado. Nuo 2012 m. tik šešioms iniciatyvoms pavyko surinkti reikiamus parašus – mažiau nei vieną kartą per metus. Kalbant apie keturias iniciatyvas, dėl kurių jau pateiktas oficialus atsakymas, Komisija niekada nenagrinėjo tikslaus iniciatyvos pasiūlymo, kuris neatitinka kampanijos dalyvių reikalavimų. Tai ne tik paliko daug EPI aktyvistų nepasitenkinimą dėl dalyvavimo galimybių, bet ir paskatino kitus pilietinės visuomenės aktyvistus laikyti EPI potencialiai veiksmingu būdu daryti įtaką politiniam procesui. Tik pastaruoju metu vėl padaugėjo iniciatyvų registracijos numerių. Svarbiausia, kad visuomenės žinios apie Europos piliečių iniciatyvą taip pat buvo labai ribotos – tik mažuma ES piliečių suvokia, kad priemonė netgi egzistuoja.

Nors tiesa, kad EPI turėjo tam tikrą poveikį nustatant darbotvarkę ES institucijose ir paskatino pilietinės visuomenės veikėjų, dalyvaujančių ES politikoje, skaičių, EPI netapo veiksminga demokratinio dalyvavimo priemone. Priemonę turėtume įvertinti atsižvelgdami į pastarąjį aspektą: Kampanijos rengėjai organizuoja veiklą, kad gautų naudos iš politikos. Galiausiai demokratija reiškia, kad „turėtume daugiau įtakos jūsų gyvenimui poveikį darančioms politikos sritims“, Dominikas Hierlemannas ir Christianas Huesmannas teisingai atkreipė dėmesį į naujausios Europos piliečių iniciatyvos reformos naudą. Tačiau reikia daugiau pokyčių. Štai du pasiūlymai, kaip pagerinti EPI aktyvistų galimybes turėti didesnę įtaką.

Trumpuoju laikotarpiu Europos Komisija turi iš esmės pakeisti savo požiūrį į Europos piliečių iniciatyvas. Kaip gerai žinoma, Komisija yra ES teisėkūros prieigos valdytoja. Ji gali blokuoti bet kokios iniciatyvos pasiūlymą, todėl Europos Parlamentas ir Taryba negali priimti sprendimo dėl bet kurio ES piliečių siūlomo teisės akto. Tačiau Europos Parlamentas ir Taryba yra kur kas demokratiškiau įteisinti nei Komisija. Todėl sėkmingų EPI parašų rinkimo pastangų atveju Komisija turėtų savanoriškai nesinaudoti savo veto teise, kurią suteikia teisėkūros iniciatyvos monopolis. Siekdama padidinti sėkmingų EPI parašų rinkimo pastangų poveikį, Komisija turėtų savanoriškai įsipareigoti reaguoti į kiekvieną Europos piliečių iniciatyvą, kuriai pritarė vienas milijonas ES piliečių, ir pateikti atitinkamą teisėkūros iniciatyvą, kuri leistų labiau atstovaujamiesiems ES organams – Europos Parlamentui ir Tarybai – nuspręsti dėl konkretaus pasiūlymo likimo. Panašios priemonės nacionaliniu lygmeniu visada taikomos teisės aktų leidėjams. Žinoma, tokiam atsakui į EPI kampanijas pakeisti prireiktų didžiulių Komisijos saviribos – savanoriško įsipareigojimo nenaudoti galios. Tačiau, atsižvelgiant į dabartinę EPI struktūrą, tai yra paprasčiausias būdas pagerinti priemonės kokybę ir padidinti galimybes įgyvendinti EPI kampaniją arba bent leisti ES piliečių atstovams atmesti konkretų pasiūlymą. Svarbu tai, kad klausimas, ar EPI kampanija atitinka Komisijos teisinius įgaliojimus, jau sprendžiamas registracijos metu, todėl nėra pavojaus, kad Komisija siūlys neteisėtas priemones. Nenuostabu, kad tokios ekspertų grupės kaip „Carnegie Europe“ neseniai pabrėžė būtinybę labiau įtraukti Europos Parlamentą ir nacionalinius parlamentus į EPI iniciatyvų aptarimą.

Ilguoju laikotarpiu būtina iš esmės reformuoti Europos piliečių iniciatyvą, atsižvelgiant į kitą ES sutarties pakeitimą: sėkmingos Europos piliečių iniciatyvos parašų rinkimo pastangos turėtų baigtis privalomu referendumu ES lygmeniu būtent šiuo klausimu. Čia pritariu tokiems, kaip Bruno Kaufmanno, pasiūlymams, kuriuose raginama užtikrinti tarpvalstybinę ES tiesioginę demokratiją. Tokia reforma suteiktų galimybę visiems ES piliečiams pareikšti savo nuomonę konkrečiais klausimais. Todėl manoma, kad, siekiant išvengti pernelyg didelio referendumų skaičiaus, EPI parašų riba turėtų būti padidinta nuo vieno milijono parašų iki (mažo) didesnio skaičiaus. Be to, kaip ir balsavimo Taryboje atveju, kvalifikuotos balsų daugumos taisyklėmis turi būti užtikrinta, kad pasiūlymui pritartų ne tik ES gyventojų dauguma, bet ir dauguma ES valstybių narių. Tarpvalstybiniai referendumai gali padėti sukurti „Europos viešąją erdvę“, kuri yra svarbi ES politikos demokratizacijos sąlyga. Svarbu tai, kad tokia priemonės reforma taip pat labai padidintų Europos piliečių, kurie domisi Europos piliečių iniciatyva, skaičių: Jie mano, kad priemonė gali būti veiksminga priemonė daryti įtaką politiniam procesui, t. y. turėti daugiau įtakos jų gyvenimui poveikį darančioms politikos sritims.

Mane

Autoriai

Mančs Weisskircher

Dr. Mančs Weisskircher yra TU Dresden (MIDEM – Mercator Forum Migration and Democracy) politikos mokslininkas. Jo mokslinių tyrimų interesai apima socialinius judėjimus, politines partijas ir demokratiją. „Twitter“ žinutės @ManesWeissk

Galite susisiekti su juo Europos piliečių iniciatyvos forume arba spustelėję čia!

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.