Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Zjednotení v rozmanitosti: prieskum medzi vnútroštátnymi orgánmi poukazuje na obrovské rozdiely v popularite, právnom postavení a vplyve iniciatív občanov v členských štátoch EÚ.

Dátum aktualizácie: 26/10/2023

Nedávny prieskum medzi vnútroštátnymi orgánmi v 13 členských štátoch EÚ odhalil značné rozdiely medzi nástrojmi, ktoré používajú na účasť občanov na rozhodovaní o verejnej politike, najmä pokiaľ ide o ich popularitu, právne postavenie a vplyv.

Cieľom prieskumu, ktorý uskutočnila organizácia Democracy International od marca do júna 2023, bolo zhromaždiť najlepšie postupy týkajúce sa vnútroštátnych iniciatív alebo podobných petičných nástrojov na vnútroštátnej úrovni. Cieľom prieskumu bolo zhromaždiť pravidlá pre organizátorov týkajúce sa spôsobu vytvárania iniciatív, ponúkaných podporných služieb, online infraštruktúry súvisiacej s iniciatívou, spôsobu riadenia digitálnych podpisov a minimálneho počtu signatárov vnútroštátnych iniciatív v členských štátoch.

Cieľom prieskumu bolo tiež pochopiť, ako úspešní občania registrujú svoje vnútroštátne iniciatívy a ako sa úspešne zaregistrované iniciatívy stávajú právnymi predpismi, ako aj ako sa zvyšuje informovanosť občanov o týchto nástrojoch. Od 13 z 18 krajín boli doručené platné odpovede s nástrojmi na účasť občanov: Rakúsko, Bulharsko, Dánsko, Fínsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko a Španielsko.

Pokiaľ ide o mieru registrácie národných iniciatív občanov, len Rakúsko, Dánsko, Fínsko, Maďarsko a Lotyšsko nahlásili ročne viac ako 30 zaregistrovaných iniciatív. Bulharsko a Slovinsko oznámili 11 až 20 zaregistrovaných iniciatív, zatiaľ čo Holandsko, Litva, Poľsko, Portugalsko, Slovensko a Španielsko zaostávajú len s jednou až desiatimi registrovanými iniciatívami ročne. Tieto rozdiely odrážajú rozdiely na úrovni jednotlivých krajín, pokiaľ ide o popularitu vnútroštátnych nástrojov iniciatívy občanov, pridelený čas na zber podpisov a minimálny požadovaný počet signatárov. 

Number of National citizens' initiatives registered per year

 

V nasledujúcich oddieloch sa uvádza prehľad vnútroštátnych nástrojov iniciatívy občanov dostupných v 13 skúmaných krajinách. V dôsledku rozdielov v štatistikách medzi krajinami sú tieto údaje zoskupené podľa počtu iniciatív registrovaných za rok, ale opisy vnútroštátnych nástrojov sa uvádzajú samostatne.

Jedna až 10 iniciatív ročne: Holandsko, Litva, Poľsko, Portugalsko, Slovensko a Španielsko

Holandska

Iniciovanie úspešnej iniciatívy občanov v Holandsku je v porovnaní s ostatnými skúmanými krajinami zložitejšie. Okrem zozbierania 40,000 podpisov sa o navrhovanej otázke nesmie rokovať v Parlamente aspoň dva roky pred. V dôsledku tejto požiadavky je miera úspešnosti iniciatív, ktoré sa dostali do Parlamentu, pomerne nízka, pričom kritériá spĺňajú len dve iniciatívy. Hoci sa o úspešných iniciatívach diskutuje na plenárnej schôdzi parlamentu, konečnú rozhodovaciu právomoc má zodpovedný vládny úradník. Nástroj preto zostáva nezáväzný.

Litva

Litva od roku 2000 zaregistrovala 23 iniciatív občanov, z ktorých 10 úspešne získalo potrebné podpisy. Konečné rozhodnutie o tom, či by sa mali prijať ďalšie opatrenia, však prijíma Seimas (Parlament), čím sa tento nástroj stáva nezáväzným.

Poľsko

V Poľsku musí iniciatíva občanov zozbierať 100,000 podpisov na predloženie návrhu v Sejme (dolná komora Parlamentu) do troch mesiacov. Osud návrhu však závisí od diskrečnej právomoci poslancov Parlamentu, keďže neexistuje povinnosť prijímať právne predpisy o návrhu. K najnovším úspešným iniciatívam občanov v Poľsku došlo v roku 2019, keď dva návrhy získali požadovanú podporu.

Portugalsko

Nástroj iniciatívy občanov sa v Portugalsku nevyužíva vo veľkej miere. V priemere sa ročne registrujú približne tri iniciatívy a v predchádzajúcom volebnom období sa len štyrom z desiatich iniciatív podarilo získať dostatočnú podporu. Celkovo sa na základe portugalských iniciatív občanov vykonali tri zákony

Slovensko

Slovenský nástroj iniciatívy občanov patrí medzi najnovšie, ktoré má prijať členský štát. Zber podpisov sa uskutočňuje úplne online a organizátori majú 30 dní na zozbieranie 15,000 podpisov. Ak je iniciatíva úspešná, vláda o nej diskutuje a rozhodne o nej prostredníctvom uznesenia. Uznesenie môže poveriť príslušných ministrov alebo predsedov vládnych orgánov, aby prijali následné opatrenia, ako je vypracovanie právnych predpisov alebo nelegislatívnych návrhov. Do dnešného dňa žiadna iniciatíva ešte nezískala dostatočnú podporu.

Španielsko

Od roku 1982 má Španielsko bohatú históriu občianskych iniciatív s celkovým počtom 161 predložených návrhov a viac ako 110 z nich získalo 500,000 podpisov. Nedostatok záväzného účinku tohto nástroja však viedol len k trom iniciatívam, ktoré úspešne dokončili parlamentný proces s pozitívnymi výsledkami, čo v konečnom dôsledku viedlo k prijatiu právneho predpisu.

 

Jedenásť až dvadsať iniciatív ročne: Bulharsko, Slovinsko

Bulharsko

V Bulharsku je proces zberu podpisov pre iniciatívy dosť jedinečný. Organizátori majú tri mesiace na zozbieranie čo najväčšieho počtu podpisov bez toho, aby sa prekročila minimálna požiadavka alebo prahová hodnota. Národné zhromaždenie nerokuje o iniciatívach po uplynutí troch mesiacov a neexistuje žiadny právny postup na riešenie návrhov iniciatív.

Slovinsko

Nástroj iniciatívy občanov nadobúda v Slovinsku čoraz väčší význam, najmä od vypuknutia pandémie COVID-19. Od roku 2013 však požadovanú podporu úspešne získalo len 22 iniciatív. Tak ako v iných krajinách má v súvislosti s týmito iniciatívami posledné slovo parlament.

 

Viac ako 20 iniciatív ročne:  Rakúsko, Dánsko, Fínsko, Maďarsko a Lotyšsko

Rakúsko

Rakúsky nástroj iniciatívy občanov sa najlepšie používa pri stanovovaní programu, pretože mu chýba záväzná autorita. Rakúsky orgán však uviedol, že tento nástroj je „veľmi obľúbený“, pričom ročne sa registruje viac ako 30 iniciatív. Napriek 33 iniciatívam, ktoré získali potrebnú podporu od roku 2018, je dôležité poznamenať, že tento nástroj slúži ako platforma na navrhovanie nápadov, ale konečné rozhodnutie zostáva na Parlamente.

Dánsko

Príklad Dánska vyniká ako najúčinnejší nástroj spomedzi skúmaných členských štátov s celkovým počtom 1500 návrhov uverejnených na webovom sídle vlády. Len za posledných päť rokov bolo v 45 návrhoch zozbieraných 50,000 podpisov, čím sa úspešne dosiahol minimálny požadovaný počet podpisov. Po dosiahnutí prahovej hodnoty sa s návrhom zákona zaobchádza ako s inými uzneseniami v Parlamente. Hoci neexistuje žiadna právna povinnosť úspešne absolvovať iniciatívu, o návrhu zákona sa bude diskutovať v parlamentnej snemovni a príslušných výboroch. Poslanci Parlamentu o ňom budú hlasovať rovnako ako pri akomkoľvek inom návrhu zákona.

Fínsko

Vo Fínsku sú úspešné iniciatívy predmetom diskusie podľa uváženia Parlamentu. Tento nástroj, ktorý občania vo veľkej miere využívajú, preukázal svoj potenciál ovplyvňovať nové právne predpisy, a to aj napriek chýbajúcej záväznej právomoci. Ročne sa registruje viac ako 30 iniciatív, pričom približne 6 iniciatív dosiahlo úspech v rovnakom časovom rámci. Aby sa iniciatíva mohla považovať za úspešnú, musí zhromaždiť aspoň 50,000 vyhlásení o podpore overených Agentúrou pre digitálne údaje a údaje o populácii. Do júna 2023 občania iniciovali 1555 návrhov, z ktorých 66 získalo potrebnú podporu na pokračovanie. O tých, ktorí v tomto procese uspejú, sa potom rokuje v Parlamente. Doterajšie štyri iniciatívy viedli k prijatiu nových právnych predpisov: zákon o manželstve rovnosti, zákon o materstve, ktorým sa posilňujú práva ženských párov, zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov a predchádzanie privatizácii dodávok vody.

Maďarsko

V Maďarsku sa v roku 2008 uskutočnilo posledné platné a úspešné referendum, ktorého výsledkom bola legislatívna zmena. Napriek predloženiu viac ako 30 iniciatív posledné úspešné iniciatívy nevyvrcholili referendom z dôvodu rozhodnutia ústavného súdu. Ak by sa však iniciatíva po referende ukázala ako platná aj úspešná, poveruje Parlament, aby prijal príslušné právne predpisy.

Lotyšsko

Zber podpisov v Lotyšsku predstavuje veľkú výzvu pre úspech legislatívnych iniciatív. Od roku 2013 sa žiadnej iniciatíve nepodarilo zhromaždiť potrebný počet podpisov. Ak však desatina voličov iniciatívu podporí do 12 mesiacov, postúpi ju ústrednej volebnej komisii. Odtiaľ postupuje predsedovi, ktorý ho následne predloží Saeima (Parlament). Ak Saeima neprijme návrh zákona alebo zmenu ústavy bez zmien, uskutoční sa referendum. Hoci je ťažké dosiahnuť prahovú hodnotu pre podpis, tento vnútroštátny nástroj participatívnej demokracie ponúka najzávažnejšie legislatívne opatrenia v porovnaní s inými nástrojmi, čo doteraz viedlo k 59 právnym predpisom. 

 

Pozri tiež: Národné iniciatívy občanov verzus európske iniciatívy občanov: proporčne sa vyžaduje viac podpisov v kratšom časovom rámci.

 

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.
Ste pripravení zaregistrovať svoju iniciatívu?

Chcete niektorú z iniciatív podporiť? Potrebujete viac informácií o súčasných alebo minulých iniciatívach?