Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Обединени в многообразието: проучване сред националните органи показва огромни различия в популярността, правния статут и въздействието на гражданските инициативи в държавите — членки на ЕС

Актуализирано на: 26/10/2023

Неотдавнашно проучване сред националните органи в 13 държави — членки на ЕС, разкри значителни различия между инструментите, които те използват за участие на гражданите в процеса на вземане на решения в областта на публичната политика, особено по отношение на тяхната популярност, правен статут и въздействие.

Проучването, проведено от Democracy International от март до юни 2023 г., имаше за цел да събере най-добри практики по отношение на националните инициативи за определяне на програми или подобни инструменти за подаване на петиции на национално равнище. Целта на проучването беше да се съберат правила за организаторите относно това как да създават инициативи, какви услуги за подкрепа се предлагат, онлайн инфраструктурата, свързана с инициативата, как се управляват цифровите подписи и минималния брой поддръжници за национални инициативи в държавите членки.

Проучването имаше за цел също така да разбере колко успешни са гражданите при регистрирането на техните национални инициативи и как успешните регистрирани инициативи се превръщат в законодателство, както и как се повишава осведомеността на гражданите за тези инструменти. Бяха получени валидни отговори от 13 от 18-те държави с инструменти за гражданско участие: Австрия, България, Дания, Финландия, Унгария, Латвия, Литва, Нидерландия, Полша, Португалия, Словакия, Словения и Испания.

Що се отнася до процента на регистриране на национални граждански инициативи, само Австрия, Дания, Финландия, Унгария и Латвия докладваха за над 30 регистрирани инициативи годишно. България и Словения докладваха за между 11 и 20 регистрирани инициативи, докато Нидерландия, Литва, Полша, Португалия, Словакия и Испания изостават само от една до 10 регистрирани инициативи годишно. Тези различия отразяват различията на национално равнище по отношение на популярността на инструментите на националните граждански инициативи, определеното време за събиране на подписи и изисквания минимален брой поддръжници. 

Number of National citizens' initiatives registered per year

 

В следващите раздели е представен преглед на инструментите на националните граждански инициативи, налични в 13-те проучени държави. Поради несъответствия в статистическите данни между държавите те са групирани въз основа на броя на инициативите, регистрирани годишно, но описанията на националните инструменти са представени отделно.

Една до 10 инициативи годишно: Нидерландия, Литва, Полша, Португалия, Словакия и Испания

На Нидерландия

Инициирането на успешна гражданска инициатива в Нидерландия е по-сложно в сравнение с други изследвани държави. Освен събирането на 40,000 подписа, предложеният въпрос не трябва да е бил обсъждан в Парламента поне две години преди това. Поради това изискване процентът на успеваемост на инициативите, достигащи до Парламента, е относително нисък, като само две инициативи отговарят на критериите. Въпреки че успешните инициативи се обсъждат на пленарно заседание на парламента, крайното правомощие за вземане на решения принадлежи на отговорния правителствен служител. Поради това инструментът остава необвързващ.

Литва

От 2000 г. насам Литва е регистрирала 23 граждански инициативи, от които 10 успешно са събрали необходимите подписи. Окончателното решение дали следва да се предприемат по-нататъшни действия обаче се взема от Сейма (Парламента), което прави този инструмент необвързващ.

Полша

В Полша гражданската инициатива трябва да събере 100,000 подписа, за да може предложението да бъде представено в Сейма (долната камара на парламента) в срок от три месеца. Съдбата на предложението обаче зависи от свободата на преценка на членовете на Парламента, тъй като не съществува задължение за приемане на законодателство във връзка с предложението. Последните успешни граждански инициативи в Полша се случиха през 2019 г., когато две предложения получиха необходимата подкрепа.

Португалия

Инструментът за гражданска инициатива не се използва широко в Португалия. Средно около три инициативи се регистрират годишно, а през предходния законодателен мандат само четири от общо десет инициативи успяха да получат достатъчна подкрепа. Като цяло бяха приложени три закона въз основа на португалски граждански инициативи

Словакия

Словашкият инструмент за гражданска инициатива е сред последните, които трябва да бъдат приети от държава членка. Събирането на подписи се извършва изцяло онлайн, а организаторите разполагат с 30 дни, за да съберат 15,000 подписа. Ако дадена инициатива е успешна, правителството обсъжда и взема решение по нея чрез резолюция. Резолюцията може да възложи на съответните министри или ръководители на държавни органи да предприемат последващи мерки, като например изготвяне на правни регламенти или незаконодателни предложения. Към днешна дата нито една инициатива все още не е получила достатъчна подкрепа.

Испания

От 1982 г. насам Испания има богата история на граждански инициативи, като са представени общо 161 предложения, като над 110 от тях са получили 500,000 подписа. Липсата на обвързващ ефект в основата на този инструмент обаче доведе само до три инициативи, които успешно приключиха парламентарния процес с положителни резултати, което в крайна сметка доведе до приемането на закон.

 

Единадесет до двадесет инициативи годишно: България, Словения

България

В България процесът на събиране на подписи за инициативи е доста уникален. Организаторите разполагат с три месеца, за да съберат възможно най-много подписи, без минимално изискване или праг, който да бъде надхвърлен. След като изминат три месеца, Народното събрание не обсъжда инициативите и не съществува правна процедура за разглеждане на предложения за инициативи.

Словения

Инструментът за гражданска инициатива придобива все по-голямо значение в Словения, особено след избухването на пандемията от COVID. От 2013 г. насам обаче само 22 инициативи са получили успешно необходимата подкрепа. Както и в други държави, Парламентът има последната дума по отношение на тези инициативи.

 

Над 20 инициативи годишно:  Австрия, Дания, Финландия, Унгария и Латвия

Австрия

Австрийският инструмент за гражданска инициатива се използва най-добре за определяне на дневния ред, тъй като не разполага с обвързващи правомощия. Въпреки това австрийският орган е съобщил, че този инструмент е „много популярен“, като всяка година са регистрирани над 30 инициативи. Въпреки 33 инициативи, които получават необходимата подкрепа от 2018 г. насам, е важно да се отбележи, че този инструмент служи като платформа за предлагане на идеи, но окончателното решение се взема от Парламента.

Дания

Датският пример се откроява като най-ефективният инструмент сред изследваните държави членки, като на уебсайта на правителството са публикувани общо 1,500 предложения. Само през последните пет години 45 предложения събраха 50,000 подписа, като успешно достигнаха необходимия минимален брой подписи. След като бъде достигнат прагът, законопроектът се третира като други резолюции на Парламента. Въпреки че няма правно задължение за приемане на успешна инициатива, законопроектът ще бъде обсъден в парламентарната камара и съответните комисии. Членовете на Парламента ще гласуват по този въпрос, както биха гласували с всеки друг законопроект.

Финландия

Във Финландия успешните инициативи подлежат на обсъждане по усмотрение на Парламента. Този инструмент, широко възприет от гражданите, показа потенциала си да повлияе на новото законодателство, въпреки че липсва обвързваща сила. Всяка година се регистрират над 30 инициативи, като приблизително 6 са постигнали успех в рамките на същия период от време. За да се квалифицира като успешна, дадена инициатива трябва да събере най-малко 50,000 изявления за подкрепа, проверени от Агенцията за цифрови данни и данни за населението. Към юни 2023 г. гражданите са инициирали 1,555 предложения, от които 66 са получили необходимата подкрепа, за да продължат работата си. Тези, които успяват да участват в този процес, се обсъждат в рамките на Парламента. Досега четири инициативи са довели до приемането на нови закони: закон за равенството между половете, Закон за майчинството, укрепващ правата на женските двойки, забрана на гениталното осакатяване на жени и предотвратяване на приватизацията на водоснабдяването.

Унгария

В Унгария последният валиден и успешен референдум се състоя през 2008 г., което доведе до законодателна промяна. Въпреки че бяха представени над 30 инициативи, последните успешни инициативи не доведоха до референдум поради решение на конституционния съд. Въпреки това, ако дадена инициатива се окаже валидна и успешна след референдум, тя възлага на Парламента да приеме съответното законодателство.

Латвия

Събирането на подписи в Латвия представлява значително предизвикателство за успеха на законодателните инициативи. От 2013 г. насам нито една инициатива не е успяла да събере необходимия брой подписи. Ако обаче една десета от електората подкрепи инициативата в рамките на 12-месечен период, тя се внася в Централната избирателна комисия. Оттам той преминава към председателя, който след това го предава на Сейма (Парламента). Ако Сейма не приеме законопроекта или изменението на конституцията без изменения, ще се проведе референдум. Въпреки че е трудно да се достигне прагът за подписване, този национален инструмент за демокрация на участието предлага най-сериозните последващи законодателни действия в сравнение с други инструменти, което доведе до създаването на 59 законодателни акта до момента. 

 

Прочетете също: Националните граждански инициативи и европейските граждански инициативи: пропорционално са необходими повече подписи в по-кратък срок

 

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.
Готови сте да регистрирате вашата инициатива?

Искате да подкрепите инициатива? Искате да научите повече за текущи и минали инициативи?