Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Egyesülve a sokféleségben: a nemzeti hatóságok körében végzett felmérés hatalmas különbségeket mutat a polgári kezdeményezések népszerűsége, jogi státusza és hatása tekintetében az uniós tagállamokban

Frissítés dátuma: 26/10/2023

Egy 13 uniós tagállam nemzeti hatóságai körében nemrégiben végzett felmérés jelentős különbségeket tárt fel a polgárok közpolitikai döntéshozatalban való részvételét szolgáló eszközök között, különösen népszerűségük, jogállásuk és hatásuk tekintetében.

A Democracy International által 2023 márciusa és júniusa között végzett felmérés célja az volt, hogy összegyűjtse a nemzeti menetrendeket meghatározó kezdeményezésekre vagy hasonló petíciós eszközökre vonatkozó bevált gyakorlatokat nemzeti szinten. A felmérés célja az volt, hogy szabályokat gyűjtsön a szervezők számára a kezdeményezések elindításának módjáról, a kínált támogató szolgáltatásokról, a kezdeményezéshez kapcsolódó online infrastruktúráról, a digitális aláírások kezelésének módjáról, valamint a nemzeti kezdeményezések aláíróinak minimális számáról a tagállamokban.

A felmérés célja volt továbbá annak megértése, hogy a polgárok mennyire sikeresen regisztrálják nemzeti kezdeményezéseiket, és hogy a sikeres nyilvántartásba vett kezdeményezések milyen jogszabályokká válnak, valamint hogy a polgárok hogyan növelik az ezekkel az eszközökkel kapcsolatos tudatosságot. A polgárok részvételét biztosító eszközökkel rendelkező 18 ország közül 13-tól érkeztek érvényes válaszok: Ausztria, Bulgária, Dánia, Finnország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Spanyolország, Szlovákia és Szlovénia.

Ami a nemzeti polgári kezdeményezések nyilvántartásba vételi arányát illeti, csak Ausztria, Dánia, Finnország, Magyarország és Lettország számolt be évente több mint 30 nyilvántartásba vett kezdeményezésről. Bulgária és Szlovénia 11–20 nyilvántartásba vett kezdeményezésről számolt be, míg Hollandia, Litvánia, Lengyelország, Portugália, Szlovákia és Spanyolország évente mindössze egy-tíz nyilvántartásba vett kezdeményezéssel maradt le. Ezek az eltérések a nemzeti polgári kezdeményezési eszközök népszerűsége, az aláírásgyűjtésre rendelkezésre álló idő és az aláírók előírt minimális száma közötti országos különbségeket tükrözik. 

Number of National citizens' initiatives registered per year

 

A következő szakaszok áttekintést nyújtanak a 13 vizsgált országban rendelkezésre álló nemzeti polgári kezdeményezési eszközökről. Az országok statisztikái közötti eltérések miatt azokat az évente nyilvántartásba vett kezdeményezések száma alapján csoportosítják, de a nemzeti eszközök leírása külön kerül bemutatásra.

Éventeegy-tíz kezdeményezés: Hollandia, Litvánia, Lengyelország, Portugália, Szlovákia és Spanyolország

Tagállam: Hollandia

A sikeres polgári kezdeményezés kezdeményezése Hollandiában összetettebb, mint a felmérésben részt vevő más országoké. A 40,000 aláírás összegyűjtése mellett a javasolt kérdést legalább két éve nem lehet megvitatni a Parlamentben. E követelmény miatt a Parlamentbe érkező kezdeményezések sikerességi aránya viszonylag alacsony, és csak két kezdeményezés felel meg a kritériumoknak. Bár a sikeres kezdeményezéseket plenáris ülésen vitatják meg, a végső döntéshozatali hatáskör az illetékes kormánytisztviselőt illeti meg. Ezért az eszköz továbbra sem kötelező erejű.

Litvánia

2000 óta Litvánia 23 polgári kezdeményezést vett nyilvántartásba, amelyek közül 10 sikeresen összegyűjtötte a szükséges aláírásokat. Arról azonban, hogy szükség van-e további intézkedésekre, a végső döntést a Seimas (a Parlament) hozza meg, így ez az eszköz nem kötelező erejű.

Lengyelország

Lengyelországban a polgári kezdeményezésnek 100,000 aláírást kell gyűjtenie ahhoz, hogy a javaslatot három hónapon belül bemutassák a Szejmben (a Parlament alsóházában). A javaslat sorsa azonban a parlamenti képviselők mérlegelési jogkörétől függ, mivel nem kötelező a javaslatra vonatkozó jogalkotás. A legutóbbi sikeres lengyelországi polgári kezdeményezésekre 2019-ben került sor, amikor két javaslat kapta meg a szükséges támogatást.

Portugália

A polgári kezdeményezés eszközét Portugáliában nem használják széles körben. Évente átlagosan mintegy három kezdeményezést vesznek nyilvántartásba, és az előző jogalkotási ciklusban tíz kezdeményezésből csak négynek sikerült elegendő támogatást szereznie. Összességében három jogszabályt hajtottak végre portugál polgári kezdeményezések alapján

Szlovákia

Szlovákia polgári kezdeményezési eszköze az egyik legutóbbi tagállam által elfogadott eszköz. Az aláírásgyűjtés teljes mértékben online történik, és a szervezőknek 30 nap áll rendelkezésükre ahhoz, hogy 15,000 aláírást gyűjtsenek. Ha egy kezdeményezés sikeres, a kormány határozat útján megvitatja és döntést hoz róla. Az állásfoglalás kijelölheti az érintett minisztereket vagy kormányzati szervek vezetőit, hogy hozzanak nyomonkövetési intézkedéseket, például jogi rendeletek vagy nem jogalkotási javaslatok kidolgozását. Eddig egyetlen kezdeményezés sem kapott elegendő támogatást.

Spanyolország

1982 óta Spanyolország számos polgári kezdeményezéssel rendelkezik: összesen 161 javaslatot terjesztettek elő, és közülük több mint 110-en 500,000 aláírást kaptak. Az eszköz kötelező erejének hiánya azonban csak három kezdeményezéshez vezetett, amelyek pozitív eredményekkel zárták le sikeresen a parlamenti folyamatot, ami végül törvényhez vezetett.

 

11–20 kezdeményezés évente: Bulgária, Szlovénia

Bulgária

Bulgáriában a kezdeményezésekhez szükséges aláírások gyűjtésének folyamata meglehetősen egyedülálló. A szervezőknek három hónapjuk van arra, hogy a lehető legtöbb aláírást összegyűjtsék, anélkül, hogy meghaladnák a minimumkövetelményt vagy a küszöbértéket. Az Országgyűlés a három hónap eltelte után nem vitatja meg a kezdeményezéseket, és nincs jogi eljárás a kezdeményezési javaslatok kezelésére.

Szlovénia

Szlovéniában egyre fontosabbá válik a polgári kezdeményezés eszköze, különösen a Covid-járvány kitörése óta. 2013 óta azonban csak 22 kezdeményezés nyerte el sikeresen a szükséges támogatást. Más országokhoz hasonlóan a parlamentnek van a végső beleszólása e kezdeményezésekről.

 

Évente több mint 20 kezdeményezés:  Ausztria, Dánia, Finnország, Magyarország és Lettország

Ausztria

Ausztria polgári kezdeményezési eszközét használják a legjobban a menetrend meghatározásához, mivel nem rendelkezik kötelező erővel. Az osztrák hatóság azonban arról számolt be, hogy ez az eszköz „nagyon népszerű”, és évente több mint 30 kezdeményezést regisztráltak. Annak ellenére, hogy 2018 óta 33 kezdeményezés biztosította a szükséges támogatást, fontos megjegyezni, hogy ez az eszköz platformként szolgál ötletek előterjesztéséhez, a végső döntést azonban a Parlament hozza meg.

Dánia

A dán példa a megkérdezett tagállamok közül a leghatékonyabb eszköz: összesen 1500 javaslatot tettek közzé a kormány honlapján. Csak az elmúlt öt évben 45 javaslat 50,000 aláírást foglalt magában, és elérte az előírt minimális számú aláírást. A küszöbérték elérését követően a törvényjavaslatot a Parlament más állásfoglalásaihoz hasonlóan kezelik. Bár a sikeres kezdeményezés elfogadására nem vonatkozik jogi kötelezettség, a törvényjavaslatot a parlamenti ülésteremben és az illetékes bizottságokban vitatják meg. A parlamenti képviselők szavaznak erről, csakúgy, mint bármely más törvényjavaslat esetében.

Finnország

Finnországban a sikeres kezdeményezések megvitatása a Parlament mérlegelési jogkörébe tartozik. Ez az eszköz, amelyet a polgárok széles körben alkalmaznak, bizonyította, hogy képes befolyásolni az új jogszabályokat, annak ellenére, hogy nem rendelkezik kötelező erővel. Évente több mint 30 kezdeményezést vesznek nyilvántartásba, és körülbelül 6 kezdeményezést sikerült elérni ugyanezen időkereten belül. Ahhoz, hogy egy kezdeményezés sikeresnek minősüljön, legalább 50,000, a Digitális és Népesedési Adatügynökség által ellenőrzött támogató nyilatkozatot kell összegyűjtenie. 2023 júniusáig a polgárok 1555 javaslatot kezdeményeztek, amelyek közül 66 biztosította a szükséges támogatást a továbblépéshez. Azokat, akik sikeresen részt vesznek ebben a folyamatban, ezt követően a Parlamenten belül tanácskoznak. Eddig négy kezdeményezés vezetett új jogszabályok elfogadásához: az egyenlőségről szóló törvény, a női párok jogait erősítő anyasági törvény, a női nemi szervek megcsonkításának tilalma, valamint a vízellátás privatizációjának megakadályozása.

Magyarország

Magyarországon a legutóbbi érvényes és sikeres népszavazásra 2008-ban került sor, ami jogszabályi változást eredményezett. Annak ellenére, hogy több mint 30 kezdeményezést nyújtottak be, az utolsó sikeres kezdeményezések az alkotmánybíróság döntése miatt nem vezettek népszavazáshoz. Mindazonáltal, amennyiben egy kezdeményezés népszavazást követően érvényesnek és sikeresnek bizonyul, megbízza a Parlamentet, hogy megfelelő jogszabályokat fogadjon el.

Lettország

Lettországban az aláírásgyűjtés jelentős kihívást jelent a jogalkotási kezdeményezések sikere szempontjából. 2013 óta egyetlen kezdeményezés sem tudta összegyűjteni a szükséges számú aláírást. Ha azonban a választók egytizede támogatja a kezdeményezést 12 hónapon belül, akkor a központi választási bizottság elé kerül. Onnan az elnökhöz fordul, aki aztán a Saeima (parlament) elé terjeszti. Amennyiben a Saeima nem fogadja el a törvénytervezetet vagy az alkotmánymódosítást módosítás nélkül, népszavazásra kerül sor. Bár nehéz elérni az aláírási küszöböt, a részvételi demokrácia ezen nemzeti eszköze kínálja a legkomolyabb jogalkotási nyomon követést más eszközökhöz képest, ami eddig 59 jogszabályt eredményezett. 

 

További érdekes tartalmak: Nemzeti polgári kezdeményezések kontra európai polgári kezdeményezések: arányosan több aláírásra van szükség rövidebb időn belül

 

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?