Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Pieci faktori, kas liecina par sekmīgo Igaunijas pilsoņu iespēju veicināšanas platformu

Atjaunināšanas datums: 28/06/2023

Pēc brīvības atgūšanas 1991. gadā Igaunija ir kļuvusi par līderi digitālās pārvaldes un e-pārvaldības jomā, mazajai Baltijas valstij īstenojot inovatīvus risinājumus, lai uzlabotu demokrātisko procesu. Viens no ievērojamākajiem sasniegumiem šajā jomā ir “Cilvēku iniciatīvas” Rahvaalgatus.ee izveide — digitāla platforma, kas iedzīvotājiem dod iespēju piedalīties savas valsts politikas un tiesību aktu izstrādē. Koncentrējoties uz pieciem faktoriem, mēs esam redzējuši, kā tikai septiņu gadu laikā platforma no nišas vietnes ir pārveidojusies par mājsaimniecības nosaukumu, un tai ir tiesības sākt publiskas debates un grozīt tiesību aktus.

Tomēr, pirmkārt, ir jāsaprot tiesību akti. Platforma, tāpat kā Eiropas pilsoņu iniciatīva (EPI), ļauj Igaunijas pilsoņiem ierosināt, apspriest un kopīgi veidot jaunus tiesību aktus un politiku, izmantojot mūsdienīgus digitālos rīkus. EPI viena miljona parakstu vietā Igaunijā jums ir vajadzīgi 1000 paraksti, lai nosūtītu savu iniciatīvu Parlamentam, vai 1 % vietējās pašvaldības iedzīvotāju paraksti, lai to nosūtītu minētajai pašvaldībai.

Platforma nesen svinēja septīto dzimšanas dienu. Šajā laikā ir saņemti vairāk nekā 500000 parakstu (vairāk nekā trešdaļa Igaunijas iedzīvotāju, ES ekvivalents būtu 200 miljoni parakstu), 119 iniciatīvas ir nosūtītas Parlamentam, 60 — vietējām pašvaldībām (aptuveni puse no visām vietējām pašvaldībām ir saņēmušas iniciatīvu ar Rahvaalgatus.ee starpniecību), un to lietotāju bāze joprojām strauji pieaug. Rahvaalgatus lietotāju skaits ir salīdzināms ar Eiropas Parlamenta 2019. gada vēlēšanās Igaunijā nodoto digitālo parakstu skaitu.

Figure 1. How many digital votes were cast in the Estonian elections from 2005-2023: KOV-local municipality elections, RK- parliament elections, EP- European Parliament elections.

Attēls 1. Cik digitālo balsu tika nodotas Igaunijas vēlēšanās 2005.–2023. gadā: KOV pašvaldību vēlēšanas, RK — parlamenta vēlēšanas, EP un Eiropas Parlamenta vēlēšanas.

 

Ja mēs aplūkojam balsu skaitu, ko mūsu 101 deputāts saņēma 2023. gada vēlēšanās, un salīdzinām to ar parakstu skaitu par 101 populārāko iniciatīvu Rahvaalgatus.ee., mēs redzam, ka tās ir līdzīgas. Ņemot vērā pašreizējo tendenci, nākamo divu gadu laikā būtu jānāk klajā ar 500000 parakstiem, taču mēs jau varam droši apgalvot, ka Rahvaalgatus.ee un tā apkārtnē esošā ekosistēma ir piesaistījusi regulārākus pilsoņus piedalīties politikā nekā jebkur citur Igaunijā (papildus pašas balsošanai).

Figure 2. The number of signatures the top 101 Rahvaalgatus.ee initiatives got (orange) vs votes that 101 parliament members got (blue) in the last elections.

2.attēls. Pirmajās 101 Rahvaalgatus.ee iniciatīvās tika uzņemts (oranžs) parakstu skaits, savukārt pēdējās vēlēšanās tika balsots 101 parlamenta deputāts (zilā krāsā).

 

Šajos gados esam pieredzējuši, ka vairākas iniciatīvas ir kļuvušas par tiesību aktiem. Piemēram, 2019. gada iniciatīva par kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Igaunijā, kuras rezultātā parlaments no 2023. gada jūlija aizliedza kažokzvēru audzētavas, un 2020. gada lūgumraksts grozīt Ģimenes likumu, kurā ierosināts grozīt ģimeni, kas diskriminē viendzimuma pārus, un nodrošināt viņu konstitucionālās tiesības uz vienlīdzīgu attieksmi, kā rezultātā no 2023. gada jūnija tika legalizētas viendzimuma laulības. Par daudzām vietējām problēmām ir notikušas ļoti nepieciešamās diskusijas, un sabiedrības uzmanības centrā ir neskaitāmi temati. Viens no šiem tematiem 2022. gadā bija ģimenes pabalstu jautājums. Igaunijas Sadarbības asamblejā mēs intervējām divas sievietes — Teele un Liina. Viņu iniciatīva to nepadarīja par likumu, bet, viņuprāt, viņi varēja izmantot platformu, lai uzsāktu visas publiskās debates par šo tematu un pārtrauktu ar to saistīto klusumu. Turklāt viņi norādīja, ka viņu iniciatīvu motivēja valdība, sagraujot likumu, nevis pieturoties pie labas likumdošanas prakses noteikumiem, rīkojoties kā protests pret valdību, kas velta visas pārējās puses. Gadu pēc tam autori ir sākuši jaunu populāru iniciatīvu, lai mainītu likumu, un jaunā valdība retorikā ir atbalstījusi ideju pārrakstīt lielas daļas no šķietami saspringtā ģimenes pabalstu likuma. Tas nozīmē, ka platforma ir devusi iedzīvotājiem iespēju ne tikai paust savu viedokli Parlamentam, bet arī reāli izmērāma ietekme uz likumdošanas procesu. 

Graphic of all Estonian Initiatives - 538 Discussions, 381 Initiatives, 544513 Signatures, 180+19 Sent

Mūsu analīzē šie platformas panākumi ir saistāmi ar pieciem galvenajiem faktoriem, kas ir bijuši mūsu darba priekšplānā:

  1. Pieejamība: Rahvaalgatus.ee ir izstrādāta tā, lai tā būtu lietotājdraudzīga un viegli pieejama visiem iedzīvotājiem neatkarīgi no viņu tehnoloģiskajām zināšanām. Tas ir ievērojami samazinājis šķēršļus pilsoniskās līdzdalības ienākšanai un devis iespēju plašākam viedokļu klāstam sniegt ieguldījumu demokrātiskajā procesā.
  2. Pārredzamība: Platforma veicina pārvaldības pārredzamību, atvieglojot iedzīvotājiem iespēju sekot līdzi savu priekšlikumu virzībai un uzraudzīt, kā valdība tos risina. Tā kā jūs varat sekot līdzi jūsu atbalstītās iniciatīvas norisei, tas ir veicinājis uzticības sajūtu starp valdību un tās iedzīvotājiem, tādējādi palielinot pilsonisko līdzdalību. 
    Timeline: Co-creation - Signing - In Riigikogu - Follow-up
  3. Sadarbība: Rahvaalgatus.ee veicina sadarbību, ļaujot lietotājiem komentēt un apspriest cits cita priekšlikumus, paredzot obligātu līdzradīšanas posmu (vismaz 3 dienas). Šī iezīme ir radījusi visaptverošākus un pilnīgākus priekšlikumus, jo lietotāji var balstīties uz citam cita idejām un novērst iespējamos trūkumus, vienlaikus arī savstarpēji rodot un apvienojot līdzīgas iniciatīvas vienā.
  4. Reaģētspēja: Igaunijas parlaments ir apliecinājis stingru apņemšanos nopietni ņemt vērā priekšlikumus par Rahvaalgatus.ee.ee. Iesaistot pilsoņu idejas un iekļaujot viņu atsauksmes likumdošanas procesā, parlaments ir apliecinājis, ka tas augstu vērtē savu vēlētāju ieguldījumu, vēl vairāk uzlabojot demokrātisko procesu Igaunijā.
  5. Integrācija ar e-pārvaldību: Rahvaalgatus.ee ir nevainojami integrēts Igaunijas esošajā e-pārvaldības infrastruktūrā, piemēram, elektroniskajā identifikācijas karšu sistēmā, SIM kartēs centrētā mobilajā identifikācijas sistēmā un uz viedtālruņiem orientētā jaunā partnerē: viedais ID. Šī integrācija ir vēl ērtāk iedzīvotājiem piedalīties demokrātiskajā procesā, vēl vairāk veicinot platformas pieņemšanu.

Pēdējos 1,5 gados, kad esmu bijis EPI vēstnieks, ir bijis prieks atzīt, ka šie pamatprincipi ir iekļauti arī EPI un ka vispārējā loģika ir ļoti līdzīga mūsu pašu darbam. Ja dalībvalstis izstrādā un popularizē savus valsts instrumentus, kas iedzīvotājiem dod iespēju piedalīties valsts tiesību aktu izstrādē, pastāv iespēja, ka arvien vairāk cilvēku lūkojas arī uz ES līmeni, radot plašu sinerģiju, palielinot iedzīvotāju līdzdalību politikā, kas savukārt leģitimizē mūsu demokrātisko sistēmu.

Autori

Karl-Hendrik Pallo

Karls-Hendriks Pallo darbojas kā demokrātijas eksperts Igaunijas Sadarbības asamblejā, dodot iedzīvotājiem iespēju spēcīgāk ietekmēt lēmumu pieņemšanu un veicinot līdzdalības demokrātiju vietējā un valsts līmenī. Viņš ir arī EPI vēstnieks.

Igaunijas prezidenta 2007. gadā izveidotā Igaunijas Sadarbības asambleja ir kompetences centrs, kas atbalsta līdzdalības demokrātijas attīstību, veicina demokrātiju jauniešu vidū un publicē Igaunijas tautas attīstības ziņojumu, kurā apzināti un uzraudzīti jautājumi, kas ietekmē Igaunijas ilgtermiņa attīstību.

Viena no Karla un viņa kolēģu pamatdarbībām ir pilsoņu iniciatīvas platformas darbība, kas veicina (e-)demokrātiju, ļaujot iedzīvotājiem digitāli izstrādāt un nosūtīt parakstītus kolektīvus priekšlikumus vietējām pašvaldībām un Igaunijas parlamentam. Platforma ļauj iedzīvotājiem mobilizēt un pieprasīt izmaiņas tiesību aktos un risinājumus sabiedrības problēmām vietējā un valsts līmenī.

https://citizens-initiative.europa.eu/spread-word/eci-ambassadors/karl-hendrik-pallo-estonian-cooperation-assembly_en

 

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.