Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Sofias algab Euroopa kodanikualgatuse kampaania

Uuendatud: 06/01/2021

Euroopa kodanikualgatuse tutvustamine sai alguse 29.–31. mail Bulgaarias Sofias toimunud Euroopa kodanikupäevadel. Üritus andis kodanikuühiskonna osalejatele ainulaadse võimaluse üksteiselt teavet jagada ja üksteiselt õppida ning hõlmas Euroopa kodanikualgatuse foorumi esitlust, teadlikkuse suurendamise kampaania Take algatus “ sissejuhatust ning väärtuslikku teavet algatuse Bulgaaria perspektiivi ja osalusdemokraatia kohta laiemalt.

 

Euroopa kodanikualgatuse tutvustamine sai alguse Bulgaarias Sofias 29.–31. mail toimunud Euroopa kodanikupäevadel, mis on esimene peatus kogu Euroopat hõlmaval reisil, mille eesmärk on edendada suuremat osalusdemokraatiat ja suurendada kodanike osalust kodanikualgatuste kaudu.

Võttes arvesse demokraatia ja kodanikuühiskonna tegutsemisruumi praegust olukorda Euroopas, tõi üritus, mille korraldasid ühiselt kodanike osalusfoorum, Euroopa kodanike foorum, BlueLinki sihtasutus ja Euroopa Kodanike Teenistuse (ECAS), esile positiivseid näiteid kodanikuosalusest ja kaasotsustamismenetlusest poliitikakujundamises. See andis kodanikuühiskonna osalejatele ainulaadse võimaluse jagada ja õppida erinevatest kogemustest, kuulata ära erinevatelt sidusrühmadelt ning kavandada viise Euroopa demokraatia uuendamiseks kooskõlas võrdõiguslikkuse, solidaarsuse ja kaasatuse põhiväärtustega.

Euroopa kodanike päevade raames tutvustas Euroopa kodanikualgatuse meeskond vahendit ja andis ajakohastatud teavet selle õigusliku aluse käimasoleva läbivaatamise kohta. Meeskond jagas ka uudiseid hiljuti käivitatud foorumi kohta.

Interaktiivne kabiin ja kontaktide loomise müür kutsus osalejaid üles avaldama arvamust teemadel, mida nad tõeliselt hooldavad ja sooviksid näha Euroopa kodanikualgatusena. Nende ideed liiguvad nüüd teistesse ELi riikidesse, et otsida sarnaseid seisukohti jagavaid kodanikke ja organisatsioone, kes soovivad teha koostööd muutuste elluviimiseks.

Kaasotsustamine kodanikega: koostöö ja vastastikune mõju

Euroopa Komisjoni peasekretariaadi Euroopa kodanikualgatuse meeskonna juht Pascal Herry nimetas foorumit paljude aastate jooksul sidusrühmadega peetud paljude konsultatsioonide konkreetseks tulemuseks. „Foorum on katseprojekt, mille eesmärk on muuta algatus kodanikusõbralikumaks, parandada ettepanekute kvaliteeti ja tuua kogukond kokku,“ lisas ta, et vahend on väljatöötamisel. Ta kutsus osalejaid üles aitama seda parandada, andes veebis tagasisidet.

Foorumi funktsioone tutvustades juhtis ECASi digitaalse demokraatia juht Elisa Lironi tähelepanu sellele, et Euroopa kodanikualgatus on ainulaadne ja riikidevaheline vahend, mis võimaldab kodanikel osaleda ELi otsustusprotsessis. Vahendi täiustamiseks ütles ta, et kõik kodanikuühiskonna organisatsioonid peavad jätkama koostööd. Assya Kavrakova, ECASe direktor ja paneelarutelu moderaator *name*., lisas, et foorum on oluline samm selle eesmärgi suunas ja et see peaks toimima ökosüsteemina.

Vastuseks kuulajaskonna märkusele arutasid paneelarutelu liikmed mitmesuguseid mõjusid, mida algatus võib lisaks seadusandlikule ettepanekule avaldada. Euroopa Komisjoni soovitused hõlmasid arutelu Euroopa Parlamendis, teadlikkuse suurendamist kohalikul, riiklikul ja ELi tasandil, sidusrühmade kaasamist ja võrgustike loomist sarnaste probleemide lahendamiseks kõigis ELi riikides.  

Küsides, mis on algatuse edendamisel oluline, rõhutas üks osaleja, et kui kampaaniasõnumis keskendutakse millelegi, millel on inimeste elule negatiivne mõju – see on kiireloomuline küsimus või hädaolukord – levib see palju kiiremini ja edukamalt.

Samal ajal rõhutas Atanas Slavov otsedemokraatia instituudist, et mastaap on oluline. Tuginedes oma kogemustele seoses teabevahetuse ja allkirjade kogumisega algatustele ja petitsioonidele, ütles ta, et kodanikeni jõudmine ja nende kaasamine kohalikul tasandil, kus mõju on käegakatsutavam, on oluliselt tõhusam ja mõõdetavam kui tegevus riiklikul tasandil.

Tehke algatus: teabevahetus ja kaasamine

Paneelarutelu teemal „Algatuse elluviimine: uus kogu ELi hõlmav teavituskampaania Euroopa kodanikualgatuse kohta“ tõi esile huvitava vaatenurga selle kohta, kuidas edendada õppimist ja vahetust, ning näitab, kuidas teabevahetus võib pikas perspektiivis viia üha arvukamate edukate algatusteni.

GOPA Com. ELi kampaaniate meeskonna juht Fabien Dongradi tutvustas uut teadlikkuse suurendamise kampaaniat „Take the Initiative“, mis hõlmab mitmesuguseid tegevusi ja vahendeid, mis keskenduvad sidusrühmade kaasamisele kogu Euroopas. Ta rääkis rändsõidust, kus aasta lõpuks külastatakse veel kuut riiki – Poolat, Eestit, Tšehhi Vabariiki, Portugali, Prantsusmaad ja Austriat – ning mis hõlmab järgmise kahe aasta jooksul kõiki ELi liikmesriike.

Viidates eelmisel paneelarutelul peetud arutelule, juhtis hr Dongradi tähelepanu sellele, et kuigi teavituskampaania käivitati Brüsselis, on eesmärk kohtuda kohalike osalejatega ja kuulata neilt kohapeal toimuvat. Siinkohal on riiklikel organisatsioonidel otsustav roll sõna levitamisel kohalikul tasandil oma liikmete või valimisringkondade kaudu. „Kui soovite osaleda selle erilise ja ainulaadse vahendi edus, ühendage meid sõna levitamisega,“ ütles ta, kutsudes kõiki osalisi üles laadima alla valmis teabevahetusmaterjalid, mis on veebis kättesaadavad Euroopa kodanikualgatuse veebisaidil kõigis ELi keeltes, ja kasutama neid oma teabevahetuskanalite kaudu.

Bulgaaria perspektiivi esitasid Sofia Ülikooli Atanas Slavov ja Otsedemokraatia Instituut ning Radostina Pavlova õigusabikeskusest: Hääl Bulgaarias – käimasoleva algatuse „Me oleme teretulnud Euroopa“ kohalik koordinaator.

Atanas Slavov märkis, et Euroopa kodanikualgatus ei puuduta üksnes kodanike osalemist, vaid moodustab osa laiemast pildist – see on oluline element ELi demokraatlikumaks muutmisel ja keskendub Euroopa ühiste väärtuste tugevdamisele. Seejärel juhtis ta tähelepanu positiivsetele muudatustele, mis sisalduvad komisjoni ettepanekus vaadata läbi Euroopa kodanikualgatuse määrus, mida ELi kaasseadusandjad praegu arutavad:

  • suurema arvu ELi kodanike frantsiisimine, alandades algatuse toetamise vanusepiiri 16 aastale;
  • võimalus registreerida konkreetne juriidiline isik, et pakkuda korralduslikku tuge;
  • suurendada Euroopa Komisjoni toetust veebipõhise allkirjade kogumise süsteemi ning nõuande- ja konsultatsioonifoorumi kaudu; ning
  • isikuandmete esitamise nõuete vähendamine algatuse allkirjastamisel.

Oliver Slavov leiab, et Euroopa Komisjoni ennetav lähenemisviis mõjutab positiivselt riiklikke õigusakte ja uute algatuste propageerimist riiklikul tasandil.

Radostina Pavlova rääkis oma otsesest kogemusest algatuse „Me oleme teretulnud Euroopa“ korraldajana ning oma lähenemisviisist teabevahetusele, allkirjade kogumisele ja võrgustike loomisele. Rääkides sellistest probleemidest nagu protsessi keerukus, kampaania läbiviimiseks vajalikud teadmised ja ressursid ning tugeva kodanikuosaluse traditsioon Bulgaarias, juhtis ta tähelepanu mitmele olulisele elemendile, mida algatuse koordinaatorid peaksid meeles pidama:

  • kohandada sõnumeid ja keelestiili kohalikule kontekstile, et need oleksid paremini vastukajaks;
  • leida partnereid, kes töötavad laiemas kontekstis ja laiema liikmeskonnaga;
  • püsiva partnerluse loomine väljaspool konkreetset algatust (nt lõid nad kodanikuühiskonna haru); ning
  • kõigi suhtlusvõimaluste kasutamine, sealhulgas vahetu suhtlemine, meedias esinemine, loengud ülikoolides jne.

Euroopa kodanikualgatus: mõju lisaks allkirjadele

Seejärel avas paneelarutelu juht Assya Kavrakova koos kuulajatega arutelu Euroopa kodanikualgatuse mõju üle, mis ei ole seotud õigusaktide muutmise lõppeesmärgiga. „Euroopa kodanikualgatusel on palju rohkem võimalusi kui koguda ja jõuda 1 miljoni allkirjani. On mõistlik nõuda ELi nõukogus algatusega tegeleva kõrgetasemelise töörühma loomist, kes saaks ettepanekuid arutada. On palju algatusi ja ideid, mida saab arendada ka ilma seadusandlike muudatusteta,“ ütles Kavrakova.

Publik nõustus, et Euroopa kodanikualgatuste edukust tuleks mõõta laiemalt, võttes arvesse selliseid tulemusi nagu toetuse konsolideerimine ja võrgustike tugevdamine, sõnumite nähtavuse suurendamine, riiklike õigusaktide reformimine ja kogu ELi hõlmavate arutelude algatamine.

Nagu ütles pr Pavlova: „Euroopa kodanikualgatus annab võimaluse laiemaks toetuskampaaniaks nii ELi kui ka liikmesriikide tasandil. See on võimalus öelda ELi kodanikele, et nad ei ole üksi ja et on võimalik ühiselt muutusi ellu viia.“

Autorid

Yana Pargova, kampaaniajuht @ EUTakeTheInitiative

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.

Kommentaarid

Công ty TNHH PR Việt | 29/09/2022

I love roadshow events, it helps people communicate and solve problems more effectively.

Vastutuse välistamine: Euroopa kodanikualgatuse foorumil avaldatud arvamused kajastavad üksnes nende autorite seisukohta. Neid ei saa mingil juhul pidada Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu seisukoha väljenduseks.