Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

W Sofii rozpoczyna się wystawa drogowa europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Data aktualizacji: 06/01/2021

Podczas Europejskich Dni Obywatelskich w Sofii (Bułgaria) w dniach 29–31 maja zainicjowano wystawę drogową europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Wydarzenie to zapewniło podmiotom obywatelskim wyjątkową przestrzeń do wymiany informacji i uczenia się od siebie nawzajem oraz obejmowało prezentację forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej, wprowadzenie do kampanii uświadamiającej „ Przejdź inicjatywę” oraz cenny wgląd w bułgarskie spojrzenie na inicjatywę i ogólnie na temat demokracji uczestniczącej.

 

Podczas Europejskich Dni Obywatelskich (29–31 maja) w Sofii (Bułgaria) rozpoczęto pokaz dróg europejskiej inicjatywy obywatelskiej – pierwszy przystanek w całej Europie, którego celem jest zachęcenie do większej demokracji uczestniczącej i zwiększenie udziału obywateli za pomocą inicjatyw obywatelskich.

Podsumowując obecny stan demokracji i przestrzeni obywatelskiej w Europie, wydarzenie to, współorganizowane przez Forum Udziału Obywatelskiego, Europejskie Forum Obywatelskie, Fundację BlueLink i Europejską Służbę Działań Obywatelskich (ECAS), zwróciło uwagę na pozytywne przykłady zaangażowania obywatelskiego i współdecydowania w kształtowaniu polityki. Zapewnił on podmiotom obywatelskim wyjątkową przestrzeń do dzielenia się różnymi doświadczeniami i uczenia się z nich, słyszenia opinii różnych zainteresowanych stron i przewidywania sposobów odnowy europejskiej demokracji zgodnie z podstawowymi wartościami, jakimi są równość, solidarność i inkluzywność.

W ramach Europejskich Dni Obywatelskiej zespół ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej przedstawił ten instrument i przedstawił aktualne informacje na temat trwającego przeglądu jego podstawy prawnej. Zespół podzielił się również wiadomościami na temat niedawno uruchomionego forum.

Interaktywna kabina i ściana umożliwiająca nawiązywanie kontaktów zachęcały uczestników do zabierania głosu na tematy, których naprawdę interesują i które chcieliby postrzegać jako europejską inicjatywę obywatelską. Ich pomysły udają się teraz do innych krajów UE w poszukiwaniu obywateli i organizacji o podobnych poglądach, którzy chcą współpracować na rzecz wprowadzenia zmian.

Współdecydowanie z obywatelami: współpraca i interakcja

Pascal Herry, kierownik zespołu ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej w Sekretariacie Generalnym Komisji Europejskiej, nazwał forum konkretnym wynikiem wielu konsultacji z zainteresowanymi stronami na przestrzeni wielu lat. „Forum jest projektem pilotażowym, którego celem jest uczynienie inicjatywy bardziej przyjazną dla obywateli, poprawę jakości wniosków i zbliżenie społeczności”, dodał, że narzędzie to jest w trakcie opracowywania. Zaapelował do uczestników o pomoc w jej poprawie poprzez dostarczanie informacji zwrotnych online.

Podczas prezentacji funkcji forum Elisa Lironi, kierownik ds. demokracji cyfrowej w ECAS, zwróciła uwagę, że europejska inicjatywa obywatelska jest wyjątkowym, ponadnarodowym narzędziem umożliwiającym obywatelom udział w procesie decyzyjnym UE. Stwierdziła, że aby ulepszyć to narzędzie, wszystkie organizacje społeczeństwa obywatelskiego muszą kontynuować współpracę. Assya Kavrakova, dyrektor ECAS i moderator panelu *name*.., dodała, że forum jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu i powinno funkcjonować jako ekosystem.

W odpowiedzi na uwagi uczestników panelu dyskutowali na temat różnych skutków, jakie dana inicjatywa może mieć oprócz wniosku ustawodawczego. Zalecenia Komisji Europejskiej obejmowały debatę w Parlamencie Europejskim, podnoszenie świadomości na szczeblu lokalnym, krajowym i unijnym, zaangażowanie zainteresowanych stron oraz tworzenie sieci wokół podobnych problemów we wszystkich krajach UE.  

Zapytany o to, co ma znaczenie przy promowaniu inicjatywy, jeden uczestnik podkreślił, że gdy przesłanie kampanii koncentruje się na czymś, co ma negatywny wpływ na życie ludzi – kwestią pilną lub sytuacją nadzwyczajną – rozprzestrzenia się znacznie szybciej i skuteczniej.

Jednocześnie Atanas Slavow z Instytutu Demokracji Bezpośredniej podkreślił, że skala jest ważna. Opierając się na swoich doświadczeniach w zakresie komunikacji i zbierania podpisów pod inicjatywami i petycjami, stwierdził, że docieranie do obywateli i mobilizowanie ich na szczeblu lokalnym, gdzie skutki są bardziej wymierne, jest znacznie skuteczniejsze i mierzalne niż prowadzenie działań na szczeblu krajowym.

Podjęcie inicjatywy: komunikacja i zaangażowanie

Dyskusja panelowa na temat „Take the Initiative: nowa ogólnounijna kampania informacyjna na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej” przyniosła interesujące spojrzenie na to, jak wspierać uczenie się i wymianę, oraz pokazać, w jaki sposób komunikacja może doprowadzić do zwiększenia liczby udanych inicjatyw w perspektywie długoterminowej.

Fabien Dongradi, lider zespołu kampanii UE w GOPA Com., przedstawił nową kampanię informacyjną „Przejdźinicjatywę”, która obejmuje różnorodne działania i narzędzia, które koncentrują się na zaangażowaniu zainteresowanych stron w całej Europie. Rozmawiał o wystawie drogowej, która do końca roku odwiedzi kolejne sześć krajów – Polskę, Estonię, Republikę Czeską, Portugalię, Francję, Austrię – i obejmie wszystkie państwa członkowskie UE w ciągu najbliższych dwóch lat.

Odnosząc się do dyskusji w ramach poprzedniego panelu, Dongradi zwrócił uwagę, że chociaż kampania informacyjna została zainicjowana w Brukseli, celem jest spotkanie z podmiotami lokalnymi i bezpośrednie wysłuchanie ich na temat tego, co dzieje się w terenie. W tym kontekście rola organizacji krajowych ma kluczowe znaczenie dla rozpowszechniania tego słowa na szczeblu lokalnym za pośrednictwem swoich członków lub okręgów wyborczych. „Jeśli chcesz uczestniczyć w sukcesie tego narzędzia, które jest szczególne i wyjątkowe, dołącz do nas w celu rozpowszechniania tego słowa”, powiedział, zapraszając wszystkich uczestników do pobrania gotowych materiałów informacyjnych dostępnych online na stronie internetowej europejskiej inicjatywy obywatelskiej we wszystkich językach UE oraz do korzystania z nich we własnych kanałach komunikacji.

Perspektywę bułgarską przedstawili Atanas Slavov z Uniwersytetu w Sofii oraz Instytut Demokracji Bezpośredniej i Radostina Pavlova z Centrum Pomocy Prawnej: Głos w Bułgarii – lokalny koordynator trwającej inicjatywy „Jestemy przyjemną Europą”.

Atanas Slavov zauważył, że europejska inicjatywa obywatelska dotyczy nie tylko uczestnictwa obywateli, ale wpisuje się w szerszy obraz sytuacji – jest to zasadniczy element uczynienia UE bardziej demokratyczną i koncentruje się na umacnianiu wspólnych wartości europejskich. Następnie podkreślił pozytywne zmiany zawarte we wniosku Komisji dotyczącym przeglądu rozporządzenia w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej, który jest obecnie przedmiotem dyskusji między współprawodawcami UE:

  • włączenie większej liczby obywateli UE poprzez obniżenie wieku, w którym należy poprzeć inicjatywę, do 16 lat;
  • możliwość zarejestrowania konkretnego podmiotu prawnego w celu zapewnienia wsparcia organizacyjnego;
  • zwiększenie wsparcia ze strony Komisji Europejskiej za pośrednictwem internetowego systemu zbierania podpisów na potrzeby zbierania podpisów online oraz forum zapewniającego doradztwo i konsultacje; oraz
  • ograniczenie wymogów dotyczących przekazywania danych osobowych przy podpisywaniu inicjatywy.

Zdaniem Wolfganga SŁAWOWA proaktywne podejście Komisji Europejskiej będzie miało pozytywny wpływ na ustawodawstwo krajowe i na zwiększenie poparcia dla nowych inicjatyw na szczeblu krajowym.

Radostina Pavlova mówiła o swoim bezpośrednim doświadczeniu jako organizatorze inicjatywy „Jestemy przyjemną Europą” oraz o swoim podejściu do komunikacji, zbierania podpisów i budowania sieci kontaktów. Wspominając o wyzwaniach takich jak złożoność procesu, wiedza fachowa i zasoby potrzebne do przeprowadzenia kampanii oraz brak silnej tradycji zaangażowania obywatelskiego w Bułgarii, zwróciła uwagę na kilka ważnych elementów, które koordynatorzy inicjatywy powinni mieć na uwadze:

  • dostosowanie komunikatów i stylów językowych do lokalnego kontekstu, tak aby lepiej się odzwierciedliły;
  • znalezienie partnerów pracujących w szerszym kontekście i posiadających szerszą bazę członkowską;
  • tworzenie trwałych partnerstw wykraczających poza konkretną inicjatywę (np. zainicjowały kryzys społeczeństwa obywatelskiego); oraz
  • wykorzystanie pełnego zakresu możliwości komunikacyjnych, w tym bezpośredniego zaangażowania, wystąpień w mediach, wykładów na uniwersytetach itp.

Europejska inicjatywa obywatelska: wpływ wykraczający poza podpisy

Moderator panelu Assya Kavrakova otworzyła dyskusję na temat wpływu europejskiej inicjatywy obywatelskiej poza ostatecznym celem zmian legislacyjnych z udziałem publiczności. „Europejska inicjatywa obywatelska to o wiele więcej niż zbieranie i zbieranie 1 mln podpisów. Uzasadnione jest dążenie do utworzenia w Radzie UE grupy roboczej wysokiego szczebla ds. tej inicjatywy, która będzie mogła omawiać propozycje. Istnieje wiele inicjatyw i pomysłów, które można opracować nawet bez zmian legislacyjnych” – powiedziała Kawrakowa.

Uczestnicy zgodzili się, że sukces europejskich inicjatyw obywatelskich należy mierzyć szerzej, z uwzględnieniem wyników takich jak konsolidacja wsparcia i wzmocnienie sieci, zwiększenie widoczności przekazów, reforma krajowych aktów ustawodawczych oraz rozpoczęcie ogólnounijnych debat.

Jak stwierdziła pani Pavlova: „Europejska inicjatywa obywatelska jest okazją do szerszej kampanii promocyjnej zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym. Jest to sposób na powiedzenie obywatelom UE, że nie są oni sami i że istnieje sposób na wspólne wprowadzenie zmian”.

Autorzy

Yana Pargova, kierownik kampanii @ EUTakeTheInitiative

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.

Komentarze

Công ty TNHH PR Việt | 29/09/2022

I love roadshow events, it helps people communicate and solve problems more effectively.

Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.