Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Az európai polgári kezdeményezés úthirdetése Szófiában

Frissítés dátuma: 06/01/2021

Az európai polgári kezdeményezés úthirdetése a május 29–31-én Szófiában (Bulgária) megrendezett Európai Polgári Napokon indult. A rendezvény egyedülálló teret biztosított a civil szereplőknek ahhoz, hogy megosszák egymással és tanuljanak egymástól, és többek között bemutatták az európai polgári kezdeményezés fórumát, bemutatták a Tegyük meg a kezdeményezéstfigyelemfelkeltő kampányt, és értékes betekintést nyertek a kezdeményezéssel és tágabb értelemben a részvételi demokráciával kapcsolatos bolgár perspektívába.

 

Az európai polgári kezdeményezés úthirdetése a május 29–31-én Szófiában (Bulgáriában) megrendezett Európai Polgári Napokon indult – ez volt az első állomás egy olyan európai utazáson, amelynek célja a nagyobb részvételi demokrácia ösztönzése és a polgári részvétel polgári kezdeményezések révén történő ösztönzése.

A demokrácia és a civil tér jelenlegi európai helyzetét számba véve a Polgári Részvételi Fórum, az Európai Polgári Fórum, a BlueLink Alapítvány és az Európai Polgári Akciószolgálat (ECAS) által közösen szervezett rendezvény a polgári szerepvállalás és az együttdöntés pozitív példáit emelte ki a politikai döntéshozatalban. Egyedülálló teret biztosított a civil szereplőknek ahhoz, hogy megosszák egymással a különböző tapasztalatokat, meghallgassák a különböző érdekelt feleket, és az egyenlőség, a szolidaritás és az inkluzivitás alapvető értékeivel összhangban megtervezzék az európai demokrácia megújításának módjait.

Az Európai Polgári Napok részeként az európai polgári kezdeményezés csapata bemutatta az eszközt, és naprakész tájékoztatást nyújtott az eszköz jogalapjának folyamatban lévő felülvizsgálatáról. A csoport a közelmúltban elindított fórummal kapcsolatos híreket is megosztott.

Egy interaktív fülke és kapcsolatépítő fal arra hívta fel a résztvevőket, hogy mondjanak véleményt azokról a témákról, amelyekről valóban érdeklődnek, és európai polgári kezdeményezésként szeretnének látni. Ötleteik most más uniós országokba is elutaznak, hogy hasonló gondolkodású polgárokat és szervezeteket keressenek, akik készek együttműködni a változások érdekében.

A polgárokkal együtt határoz: együttműködés és interakció

Pascal Herry, az Európai Bizottság Főtitkárságán az európai polgári kezdeményezéssel foglalkozó csoport csoportvezetője az érdekelt felekkel évek óta folytatott számos konzultáció konkrét eredményeként nevezte meg a fórumot. „A fórum kísérleti projekt, amelynek célja a kezdeményezés polgárbarátabbá tétele, a javaslatok minőségének javítása és a közösség összefogása” – jelentette ki, hozzátéve, hogy az eszköz fejlesztése folyamatban van. Arra kéri a résztvevőket, hogy az online visszajelzések révén segítsék elő ennek javítását.

A fórum funkcióinak megjelenítése során Elisa Lironi, az ECAS digitális demokráciáért felelős vezetője rámutatott, hogy az európai polgári kezdeményezés egyedülálló, transznacionális eszköz, amely lehetővé teszi a polgárok számára, hogy részt vegyenek az uniós döntéshozatalban. Az eszköz javítása érdekében elmondja, hogy valamennyi civil társadalmi szervezetnek továbbra is együtt kell működnie. Assya Kavrakova, az ECAS igazgatója és a *name*.. panel moderátora hozzátette, hogy a fórum fontos lépés e célkitűzés felé, és ökoszisztémaként kell működnie.

A közönség észrevételeire reagálva a vitafórum tagjai megvitatták, hogy a jogalkotási javaslaton kívül a kezdeményezés milyen hatásokkal járhat. Az Európai Bizottság ajánlásai között szerepelt az Európai Parlamentben folytatott vita, a helyi, nemzeti és uniós szintű figyelemfelkeltés, az érdekelt felek bevonása, valamint az uniós országok hasonló aggályaival foglalkozó hálózatok létrehozása.  

Miután megkérdezték, hogy mi hoz változást egy kezdeményezés népszerűsítése során, az egyik résztvevő hangsúlyozta, hogy amikor a kampány üzenete olyan kérdésre összpontosít, amely negatív hatással van az emberek életére – egy sürgős probléma vagy vészhelyzet –, sokkal gyorsabban és eredményesebben terjed.

Eközben Atanas Szlavov, a Közvetlen Demokráciáért Intézet munkatársa hangsúlyozta, hogy a méret fontos. A kommunikációval, valamint a kezdeményezésekhez és petíciókhoz szükséges aláírások gyűjtésével kapcsolatos tapasztalatai alapján elmondja, hogy a polgárok helyi szintű elérése és mozgósítása – ahol a hatások kézzelfoghatóbbak – sokkal hatékonyabb és mérhetőbb, mint a nemzeti szintű tevékenységek.

Vegyük ki a kezdeményezést: kommunikáció és szerepvállalás

Vitafórum a „Kezdeményezés: az európai polgári kezdeményezésről szóló, az egész EU-ra kiterjedő új kommunikációs kampány” című közleményében érdekes képet adott arról, hogy miként lehet előmozdítani a tanulást és a tapasztalatcserét, és megmutatta, hogy a kommunikáció hogyan vezethet hosszú távon egyre több sikeres kezdeményezéshez.

Fabien Dongradi, a GOPA Com-Campaigns EU Campaigns csoportvezető ismerteti a „Tegyük meg a kezdeményezést” elnevezésű új figyelemfelkeltő kampányt, amely számos olyan tevékenységet és eszközt foglal magában, amelyek Európa-szerte az érdekelt felek bevonására összpontosítanak. Beszélt a roadshow-ról, amely az év végéig további hat országot – Lengyelországot, Észtországot, a Cseh Köztársaságot, Portugáliát, Franciaországot és Ausztriát – látogat el, és az elkövetkező két évben valamennyi uniós tagállamra kiterjed majd.

Az előző vitafórum vitájára utalva Dongradi rámutat, hogy bár a kommunikációs kampányt Brüsszelben indították el, a cél az, hogy találkozzanak a helyi szereplőkkel, és közvetlenül meghallgassák őket arról, hogy mi történik a helyszínen. Ebben az esetben a nemzeti szervezetek szerepe döntő fontosságú abban, hogy tagjaik vagy választókerületeik révén helyi szinten terjesszék a szót. „Ha részt kíván venni ennek a különleges és egyedülálló eszköznek a sikerében, csatlakozzon hozzánk a szó terjesztéséhez” – mondta, és felkérte a résztvevőket, hogy töltsék le az európai polgári kezdeményezés honlapján az EU valamennyi nyelvén elérhető kész kommunikációs anyagokat, és használják azokat saját kommunikációs csatornáikon keresztül.

A bolgár nézőpontot a szófiai egyetemről származó Atanas Szlavov, a Közvetlen Demokráciáért Intézet és Radostina Pavlova (Költségmentességi Központ) biztosította: Hang Bulgáriában – a folyamatban lévő, „Nagyakvagyunk üdvözlendő Európa” kezdeményezés helyi koordinátora.

Atanas Szlavov megjegyezte, hogy az európai polgári kezdeményezés nemcsak a polgári részvételről szól, hanem egy átfogóbb kép részét képezi – alapvető eleme az EU demokratikusabbá tételének, és a közös európai értékek megerősítésére összpontosít. Ezt követően kiemeli az európai polgári kezdeményezésről szóló rendelet felülvizsgálatára irányuló bizottsági javaslatban szereplő pozitív változásokat, amelyek jelenleg megvitatás alatt állnak az uniós társjogalkotók között:

  • több uniós polgár bevonása azáltal, hogy a kezdeményezés támogatásának korhatárát 16 évre csökkentik;
  • egy konkrét jogi személy nyilvántartásba vételének lehetősége szervezeti támogatás nyújtása céljából;
  • az Európai Bizottság támogatásának növelése az online aláírásgyűjtést szolgáló online gyűjtési rendszeren, valamint egy tanácsadást és konzultációt biztosító fórumon keresztül; és
  • a kezdeményezés aláírásakor a személyes adatok szolgáltatására vonatkozó követelmények csökkentése.

Vladimír Slavov úgy véli, hogy az Európai Bizottság proaktív megközelítése pozitív hatással lesz a nemzeti jogalkotásra és a nemzeti szintű új kezdeményezések támogatásának fokozására.

Radostina Pavlova a „Nem üdvözlendő Európa” kezdeményezés szervezőjeként szerzett közvetlen tapasztalatairól, valamint a kommunikációval, az aláírások gyűjtésével és a hálózatok építésével kapcsolatos megközelítéséről beszél. Miközben megemlíti az olyan kihívásokat, mint a folyamat összetettsége, a kampány lebonyolításához szükséges szakértelem és erőforrások, valamint a polgári szerepvállalás erős hagyományának hiánya Bulgáriában, rámutat számos olyan fontos elemre, amelyet a kezdeményezés koordinátorainak szem előtt kell tartaniuk:

  • az üzeneteknek és a nyelvi stílusnak a helyi körülményekhez való igazítása, hogy jobban reagáljanak;
  • partnerek keresése tágabb összefüggésben és szélesebb tagsági alappal;
  • egy konkrét kezdeményezésen túlmutató tartós partnerségek létrehozása (pl. elindították a civil társadalmi brunchot); és
  • a kommunikációs lehetőségek teljes skálájának kihasználása, ideértve a személyes szerepvállalást, a médiamegjelenést, az egyetemeken tartott előadásokat stb.

Európai polgári kezdeményezés: az aláírásokon túlmutató hatás

Ezt követően a vitafórum moderátora, Assya Kavrakova megnyitja a vitát arról, hogy az európai polgári kezdeményezés a végső célon túl milyen hatást gyakorol a jogszabály-módosításra. „Az európai polgári kezdeményezés sokkal több, mint 1 millió aláírás gyűjtése és elérése. Ésszerűnek tűnik, hogy az EU Tanácsán belül a kezdeményezéssel foglalkozó magas szintű munkacsoport jöjjön létre, amely megvitathatja a javaslatokat. Számos olyan kezdeményezés és ötlet létezik, amely jogalkotási változtatás nélkül is kidolgozható” – jelentette ki Kavrakova asszony.

A közönség egyetértett abban, hogy az európai polgári kezdeményezések sikerét szélesebb körben kell mérni, figyelembe véve az olyan eredményeket, mint a támogatás megszilárdítása és a hálózatok megerősítése, az üzenetek láthatóságának növelése, a nemzeti jogalkotási aktusok reformja és az egész EU-ra kiterjedő viták elindítása.

Amint azt Pavlova asszony kifejtette: „Az európai polgári kezdeményezés lehetőséget kínál egy szélesebb körű érdekképviseleti kampányra uniós és nemzeti szinten egyaránt. Ez egy módja annak, hogy megmondjuk az uniós polgároknak, hogy nem egyedül élnek velük, és van mód arra, hogy közösen változtassunk meg.”

Közreműködők

Yana Pargova, kampánymenedzser @ EUTakeTheInitiative

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.

Hozzászólások

Công ty TNHH PR Việt | 29/09/2022

I love roadshow events, it helps people communicate and solve problems more effectively.

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?