Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Početak turneje o europskoj građanskoj inicijativi u Sofiji

Ažurirano: 06/01/2021

Europske građanske inicijative pokrenute su tijekom Europskih dana građana u Sofiji (Bugarska) 29. i 31. svibnja. Događanje je građanima pružilo jedinstven prostor za razmjenu i učenje jedni od drugih te je uključivalo prezentaciju Foruma europske građanske inicijative, uvod u kampanju za podizanje svijesti „ Pokrenite inicijativu” i vrijedan uvid u bugarsku perspektivu o inicijativi i o participativnoj demokraciji u širem smislu.

 

Europske građanske inicijative pokrenute su tijekom Europskih dana građana (29. – 31. svibnja) u Sofiji (Bugarska), a to je prvo zaustavljanje putovanja diljem Europe kojim se nastoji potaknuti veća participativna demokracija i potaknuti sudjelovanje građana s pomoću građanskih inicijativa.

Sagledavajući trenutačno stanje demokracije i građanskog prostora u Europi, na događanju suorganizirani Forum za sudjelovanje građana, Europski građanski forum, Zaklada BlueLink i Europska služba za građansku akciju (ECAS) istaknuli su pozitivne primjere građanskog angažmana i suodlučivanja u donošenju politika. Građanima je pružio jedinstven prostor za razmjenu i učenje iz različitih iskustava, saslušanje različitih dionika i osmišljavanje načina za obnovu europske demokracije u skladu s temeljnim vrijednostima jednakosti, solidarnosti i uključivosti.

U okviru Europskih dana građana tim za europsku građansku inicijativu predstavio je instrument i ažurirao reviziju njegove pravne osnove koja je u tijeku. Tim je podijelio i novosti o nedavno pokrenutom forumu.

Interaktivna kabina i zid za povezivanje pozvali su sudionike da izraze svoje mišljenje o temama koje su im zaista sklone i koje bi htjele vidjeti kao europsku građansku inicijativu. Njihove će ideje sada otputovati u druge zemlje EU-a u potrazi za građanima i organizacijama istomišljenicima koji su voljni surađivati kako bi se ostvarile promjene.

Suodlučivanje s građanima: suradnja i interakcija

Pascal Herry, voditelj tima tima za europsku građansku inicijativu u Glavnom tajništvu Europske komisije, nazvao je Forum konkretnim ishodom brojnih dugogodišnjih savjetovanja s dionicima. „Forum je pilot-projekt čiji je cilj učiniti inicijativu prilagođenijom građanima, poboljšati kvalitetu prijedloga i povezati zajednicu”, rekao je i dodao da se taj alat razvija. Pozvao je sudionike da ga poboljšaju pružanjem povratnih informacija na internetu.

Pri prikazu funkcija Foruma Elisa Lironi, voditeljica digitalne demokracije u ECAS-u, istaknula je da je europska građanska inicijativa jedinstven transnacionalni alat koji građanima omogućuje sudjelovanje u donošenju odluka u EU-u. Kako bi se taj alat poboljšao, rekla je da sve organizacije civilnog društva moraju nastaviti surađivati. Assya Kavrakova, direktorica ECAS-a i moderatorica panela *ime*, dodala je da je Forum važan korak prema ostvarenju tog cilja i da bi trebao funkcionirati kao ekosustav.

Kao odgovor na primjedbu publike članovi panela raspravljali su o različitim učincima koje inicijativa može imati osim zakonodavnog prijedloga. Preporuke Europske komisije uključivale su raspravu u Europskom parlamentu, podizanje svijesti na lokalnoj i nacionalnoj razini te razini EU-a, uključivanje dionika i stvaranje mreža za slične probleme diljem država članica EU-a.  

Pitajući se što utječe na promicanje inicijative, jedan je sudionik naglasio činjenicu da se poruka kampanje koja je usmjerena na nešto što negativno utječe na živote ljudi, odnosno na hitan problem ili izvanrednu situaciju, širi mnogo brže i uspješnije.

U međuvremenu je Atanas Slavov iz Instituta za izravnu demokraciju naglasio važnost razmjera. Na temelju svojeg iskustva s komunikacijom i prikupljanjem potpisa za inicijative i predstavke rekao je da je dopiranje do građana na lokalnoj razini i njihovo mobiliziranje na lokalnoj razini, gdje su učinci opipljiviji, znatno učinkovitiji i mjerljiviji od provedbe aktivnosti na nacionalnoj razini.

Uzmimo inicijativu: komunikacija i angažman

Panel-raspravu o temi „Pokrenite inicijativu: nova komunikacijska kampanja o europskoj građanskoj inicijativi na razini EU-a” dovela je do zanimljive kombinacije perspektiva o tome kako poticati učenje i razmjenu te je pokazala kako komunikacija može dovesti do povećanja broja uspješnih inicijativa u dugoročnom razdoblju.

Fabien Dongradi, voditeljica tima EU-a u GOPA Com., predstavila je novu kampanju za podizanjesvijesti pod nazivom„Podizanje inicijative”, koja uključuje niz aktivnosti i alata usmjerenih na sudjelovanje dionika diljem Europe. Govorio je o kampanji koja će do kraja godine posjetiti još šest zemalja – Poljsku, Estoniju, Češku Republiku, Portugal, Francusku, Austriju, a u sljedeće dvije godine obuhvatit će sve države članice EU-a.

Govoreći o raspravi u prethodnom panelu, g. Dongradi istaknuo je da je, iako je komunikacijska kampanja pokrenuta u Bruxellesu, cilj sastati se s lokalnim akterima i izravno ih čuti o tome što se događa na terenu. U tom je pogledu uloga nacionalnih organizacija ključna za širenje riječi na lokalnoj razini među njihovim članovima ili izbornim jedinicama. „Ako želite sudjelovati u uspjehu ovog alata, koji je poseban i jedinstven, pridružite nam se u širenju te riječi”, rekao je i pozvao sve sudionike da preuzmu gotove komunikacijske materijale koji su dostupni na internetu na internetskim stranicama europske građanske inicijative na svim jezicima EU-a i da ih koriste na svojim komunikacijskim kanalima.

Bugarsku perspektivu pružili su Atanas Slavov sa Sveučilišta u Sofiji i Institut za izravnu demokraciju i Radostina Pavlova iz Centra za pravnu pomoć: Glas u Bugarskoj – lokalni koordinator inicijative „Jamo dobrodošlica Europi”.

Atanas Slavov napomenuo je da se europska građanska inicijativa ne odnosi samo na sudjelovanje građana, već i na širu sliku – ona je ključan element za povećanje demokracije EU-a i usmjerena je na jačanje zajedničkih europskih vrijednosti. Zatim je istaknuo pozitivne promjene uključene u prijedlog Komisije za reviziju Uredbe o europskoj građanskoj inicijativi o kojoj suzakonodavci EU-a trenutačno raspravljaju:

  • uključivanje većeg broja građana EU-a snižavanjem dobi za podupiranje inicijative na 16 godina;
  • mogućnost registracije određenog pravnog subjekta radi pružanja organizacijske potpore;
  • povećanje potpore Europske komisije putem sustava internetskog prikupljanja za prikupljanje potpisa na internetu i foruma za savjetovanje i savjetovanje; i
  • smanjenje zahtjeva za pružanje osobnih podataka pri potpisivanju inicijative.

G. Slavov smatra da će proaktivan pristup Europske komisije pozitivno utjecati na nacionalno zakonodavstvo i na poticanje zagovaranja novih inicijativa na nacionalnoj razini.

Radostina Pavlova govorila je o svojem izravnom iskustvu kao organizatoru inicijative „Da smo Europa dobrodošlica” i o svojem pristupu komunikaciji, prikupljanju potpisa i izgradnji mreža. Iako je spomenula izazove kao što su složenost postupka, stručno znanje i resursi potrebni za provođenje kampanje te nedostatak snažne tradicije građanskog angažmana u Bugarskoj, istaknula je nekoliko važnih elemenata koje bi koordinatori inicijative trebali imati na umu:

  • prilagođavanje poruka i jezičnog stila lokalnom kontekstu kako bi bolje odgovarali;
  • pronalaženje partnera koji rade u širem kontekstu i imaju širu bazu članstva;
  • stvaranje trajnih partnerstava izvan okvira određene inicijative (npr. njima je pokrenut Brunch civilnog društva); i
  • iskorištavanje cijelog raspona komunikacijskih mogućnosti, uključujući izravnu angažiranost, izglede u medijima, predavanja na sveučilištima itd.

Europska građanska inicijativa: učinak izvan okvira potpisa

Moderatorica panela Assya Kavrakova zatim je s publikom otvorila raspravu o učinku europske građanske inicijative izvan krajnjeg cilja zakonodavne promjene. „Europska građanska inicijativa ima mnogo više od prikupljanja i prikupljanja milijun potpisa. Smisleno je zalagati se za osnivanje radne skupine na visokoj razini za inicijativu u Vijeću EU-a koja će moći raspravljati o prijedlozima. Postoje brojne inicijative i ideje koje se mogu razviti čak i bez zakonodavnih promjena”, rekla je gđa Kavrakova.

Publika se složila da bi uspjeh europskih građanskih inicijativa trebalo mjeriti u širem smislu, uzimajući u obzir rezultate kao što su konsolidacija potpore i jačanje mreža, povećanje vidljivosti poruka, reforma nacionalnih zakonodavnih akata i pokretanje rasprava diljem EU-a.

Kao što je navela gđa Pavlova: „Europska građanska inicijativa prilika je za širu kampanju zagovaranja na razini EU-a i na nacionalnoj razini. To je način na koji se građanima EU-a može reći da nisu sami i da postoji način da se promjene zajedno provedu.”

Objavitelji

Yana Pargova, voditeljica kampanje @ EUTakeTheInitiative

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.

Komentari

Công ty TNHH PR Việt | 29/09/2022

I love roadshow events, it helps people communicate and solve problems more effectively.

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?