Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

V Sofii se rozběhnou putovní akce evropské občanské iniciativy

Datum aktualizace: 06/01/2021

Akce evropské občanské iniciativy byly zahájeny během Evropských občanských dnů v bulharské Sofii ve dnech 29.–31. května. Tato akce poskytla jedinečný prostor pro to, aby se občanské subjekty mohly vzájemně sdílet a učit se od sebe, a zahrnovala prezentaci Fóra evropské občanské iniciativy, úvod k osvětové kampani „ Přijmout iniciativu“ a určitý cenný vhled do bulharské perspektivy této iniciativy a participativní demokracie obecně.

 

Akce evropské občanské iniciativy byly zahájeny během Evropských občanských dnů (29.–31. května) v Sofii (Bulharsko) – první zastávka po celé Evropě, jejímž cílem bylo podpořit větší participativní demokracii a posílit účast občanů prostřednictvím občanských iniciativ.

S ohledem na současný stav demokracie a občanského prostoru v Evropě tato akce, kterou spolupořádaly Fórum pro účast občanů, Evropské občanské fórum, nadace BlueLink a Evropská služba pro občanskou akci (ECAS), zdůraznila pozitivní příklady občanské angažovanosti a spolurozhodování při tvorbě politik. Poskytl jedinečný prostor pro to, aby se občanské subjekty podělily o různé zkušenosti a poučily se z nich, vyslechly různé zúčastněné strany a nastínily způsoby, jak obnovit evropskou demokracii v souladu se základními hodnotami rovnosti, solidarity a inkluzivnosti.

V rámci Evropských občanských dnů představil tým evropské občanské iniciativy tento nástroj a informoval o probíhající revizi jeho právního základu. Tým rovněž sdílel zprávy o nedávno zahájeném fóru.

Interaktivní kabina a zápasová stěna vyzvala účastníky, aby se vyjádřili k tématům, o nichž skutečně zajímají, a přáli by si, aby se na ně pohlíželo jako na evropskou občanskou iniciativu. Jejich nápady budou nyní cestovat do jiných zemí EU za účelem hledání podobně smýšlejících občanů a organizací, které budou ochotny spolupracovat na dosažení změn.

Spolu s občany: spolupráce a interakce

Pascal Herry, vedoucí týmu evropské občanské iniciativy v rámci generálního sekretariátu Evropské komise, označil fórum za konkrétní výsledek mnoha konzultací se zúčastněnými stranami v průběhu mnoha let. „Fórum je pilotní projekt, jehož cílem je učinit iniciativu vstřícnější k občanům, zlepšit kvalitu návrhů a spojit komunitu,“ dodal, že tento nástroj prochází vývojem. Vyzval účastníky, aby přispěli k jeho zlepšení tím, že poskytnou zpětnou vazbu on-line.

Při zobrazování funkcí fóra Elisa Lironiová, manažerka pro digitální demokracii v ECAS, poukázala na to, že evropská občanská iniciativa je jedinečným nadnárodním nástrojem, který občanům umožňuje podílet se na rozhodování EU. V zájmu zlepšení tohoto nástroje uvedla, že všechny organizace občanské společnosti musí pokračovat ve spolupráci. Assya Kavrakova, ředitelka ECAS a moderátorka panelu *name.., dodala, že fórum je důležitým krokem k dosažení tohoto cíle a že by mělo fungovat jako ekosystém.

V reakci na připomínku posluchačů diskutovali účastníci panelu o různých dopadech, které iniciativa může mít kromě legislativního návrhu. Doporučení Evropské komise zahrnovala diskusi v Evropském parlamentu, zvyšování povědomí na místní, vnitrostátní a unijní úrovni, zapojení zúčastněných stran a vytváření sítí týkajících se podobných problémů napříč zeměmi EU.  

Jeden účastník, který byl dotázán na to, co má při propagaci iniciativy zásadní význam, zdůraznil, že pokud se poselství kampaně zaměřuje na něco, co má negativní dopad na životy lidí, což je naléhavý problém nebo nouzová situace, šíří se mnohem rychleji a úspěšněji.

Atanas Slavov z Institutu pro přímou demokracii mezitím zdůraznil, že rozsah je důležitý. Na základě svých zkušeností s komunikací a shromažďováním podpisů pro iniciativy a petice uvedl, že oslovení a mobilizace občanů na místní úrovni, kde jsou dopady hmatatelnější, je mnohem účinnější a měřitelnější než provádění činností na vnitrostátní úrovni.

Přijměte iniciativu: komunikace a zapojení

Panelová diskuse na téma „Přijmout iniciativu: nová celounijní komunikační kampaň o evropské občanské iniciativě“ přinesla zajímavou kombinaci pohledů na to, jak podpořit učení a výměnu, a ukázat, jak může komunikace vést v dlouhodobém horizontu k rostoucímu počtu úspěšných iniciativ.

Fabien Dongradi, vedoucí týmu EU v kampani GOPA Com., představil novou osvětovou kampaň „Přijmout iniciativu“, která zahrnuje celou řadu činností a nástrojů, které se zaměřují na zapojení zúčastněných stran v celé Evropě. Hovořil o putovní akci, která do konce roku navštíví dalších šest zemí – Polsko, Estonsko, Českou republiku, Portugalsko, Francii a Rakousko – a v nadcházejících dvou letech pokryje všechny členské státy EU.

S odkazem na diskusi v předchozím panelu pan Dongradi poukázal na to, že ačkoli byla komunikační kampaň zahájena v Bruselu, jejím cílem je setkat se s místními aktéry a přímo od nich vyslechnout, co se děje v praxi. V tomto ohledu má úloha vnitrostátních organizací zásadní význam pro šíření slova na místní úrovni prostřednictvím svých členů nebo volebních obvodů. „Chcete-li být součástí úspěchu tohoto nástroje, který je zvláštní a jedinečný, připojte se k šíření tohoto slova,“ řekl a vyzval všechny účastníky, aby si stáhli hotové komunikační materiály, které jsou k dispozici na internetových stránkách evropské občanské iniciativy ve všech jazycích EU, a používali je ve svých vlastních komunikačních kanálech.

Bulharskou perspektivu poskytly Atanas Slavov z univerzity v Sofii a Institut pro přímou demokracii a Radostina Pavlova z Centra pro právní pomoc: Hlas v Bulharsku – místní koordinátor probíhající iniciativy „Jsme vstřícná Evropa“.

Atanas Slavov poznamenal, že evropská občanská iniciativa se netýká pouze účasti občanů, ale je součástí širšího obrazu – je zásadním prvkem pro demokratičtější EU a zaměřuje se na posilování společných evropských hodnot. Dále zdůraznil pozitivní změny obsažené v návrhu Komise na revizi nařízení o evropské občanské iniciativě, který v současné době projednává spolunormotvůrci EU:

  • zvýšení počtu občanů EU snížením věku pro podporu iniciativy na 16 let;
  • možnost registrace konkrétního právního subjektu za účelem poskytnutí organizační podpory;
  • zvýšení podpory ze strany Evropské komise prostřednictvím on -line systému pro sběr podpisů online a fóra poskytujícího poradenství a konzultace; a
  • omezení požadavků na poskytování osobních údajů při podpisu iniciativy.

Pan Slavov se domnívá, že proaktivní přístup Evropské komise bude mít pozitivní vliv na vnitrostátní právní předpisy a na podporu prosazování nových iniciativ na vnitrostátní úrovni.

Radostina Pavlova hovořila o své přímé zkušenosti jako organizátorky iniciativy „Jsme vstřícná Evropa“ a o svém přístupu ke komunikaci, shromažďování podpisů a budování sítí. Zmínila výzvy, jako je složitost procesu, odborné znalosti a zdroje potřebné k vedení kampaně a nedostatek silné tradice občanské angažovanosti v Bulharsku, a poukázala na několik důležitých prvků, které by koordinátoři iniciativ měli mít na paměti:

  • přizpůsobení sdělení a jazykového stylu místním podmínkám tak, aby lépe rezonovaly;
  • hledání partnerů pracujících v širším kontextu a s širší členskou základnou;
  • vytváření trvalých partnerství nad rámec konkrétní iniciativy (např. spustily občanskou společnost Brunch), a
  • využití celé škály možností komunikace, včetně osobní angažovanosti, mediálních vystoupení, přednášek na univerzitách atd.

Evropská občanská iniciativa: dopad nad rámec podpisů

Moderátorka panelu Assya Kavrakova poté s diváky zahájila diskusi o dopadu evropské občanské iniciativy nad rámec konečného cíle legislativní změny. „Evropská občanská iniciativa má mnohem více než shromáždit a získat 1 milion podpisů. Je vhodné usilovat o vytvoření pracovní skupiny na vysoké úrovni pro tuto iniciativu v Radě EU, která by mohla projednat návrhy. Existuje mnoho iniciativ a nápadů, které lze rozvinout i bez legislativních změn,“ uvedla paní Kavrakova.

Publikum se shodlo na tom, že úspěch evropských občanských iniciativ by měl být měřen v širším měřítku s přihlédnutím k výsledkům, jako je konsolidace podpory a posílení sítí, větší viditelnost sdělení, reforma vnitrostátních legislativních aktů a zahájení celoevropských diskusí.

Jak uvedla paní Pavlova: „Evropská občanská iniciativa je příležitostí pro širší propagační kampaň na úrovni EU i na vnitrostátní úrovni. Je to způsob, jak občanům EU sdělit, že nejsou sami a že existuje způsob, jak dosáhnout změny společně.“

Přispěvatelé

Yana Pargova, vedoucí kampaně @ EUTakeTheInitiative

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.

Komentáře

Công ty TNHH PR Việt | 29/09/2022

I love roadshow events, it helps people communicate and solve problems more effectively.

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu?

Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?