Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

V Sofii sa začína putovná kampaň v rámci európskej iniciatívy občanov

Dátum aktualizácie: 06/01/2021

Európska iniciatíva občanov sa začala počas Európskych občianskych dní 29. – 31. mája v bulharskej Sofii. Podujatie poskytlo občianskym aktérom jedinečný priestor na to, aby sa navzájom od seba podelili a učiť sa, a jeho súčasťou bola prezentácia Fóra európskej iniciatívy občanov, úvod k informačnej kampani s názvom Take the Initiative a určitý cenný pohľad na bulharskú perspektívu iniciatívy a participatívnej demokracie vo všeobecnosti.

 

Európska iniciatíva občanov sa začala počas Európskych občianskych dní (29. – 31. mája) v bulharskej Sofii – prvé zastavenie cesty po celej Európe s cieľom podporiť väčšiu participatívnu demokraciu a zvýšiť účasť občanov prostredníctvom iniciatív občanov.

Zhodnotenie súčasného stavu demokracie a občianskeho priestoru v Európe, podujatie, ktoré spoluorganizovalo Fórum účasti občanov, Európske občianske fórum, nadácia BlueLink a Európska služba pre občiansku činnosť (ECAS), poukázalo na pozitívne príklady občianskej angažovanosti a spolurozhodovania pri tvorbe politík. Poskytol jedinečný priestor pre občianskych aktérov, aby sa podelili o rôzne skúsenosti a poučili sa z nich, počuli od rôznych zainteresovaných strán a uvažovali o možnostiach obnovy európskej demokracie v súlade so základnými hodnotami rovnosti, solidarity a inkluzívnosti.

Tím európskej iniciatívy občanov predstavil nástroj ako súčasť Európskych občianskych dní a informoval o prebiehajúcej revízii jeho právneho základu. Tím si tiež vymieňal správy o nedávno spustenom fóre.

Interaktívna kabína a stena na nadväzovanie kontaktov vyzvala účastníkov, aby sa vyjadrili k témam, ktorým skutočne záleží, a chceli by sa považovať za európsku iniciatívu občanov. Ich nápady budú teraz cestovať do iných krajín EÚ, aby hľadali podobne zmýšľajúcich občanov a organizácie, ktoré sú ochotné spolupracovať s cieľom dosiahnuť zmenu.

Spolurozhodovanie s občanmi: spolupráca a interakcia

Pascal Herry, vedúci tímu európskej iniciatívy občanov na Generálnom sekretariáte Európskej komisie, označil fórum za konkrétne výsledky mnohých konzultácií so zainteresovanými stranami počas mnohých rokov. „Fórum je pilotný projekt, ktorého cieľom je dosiahnuť, aby iniciatíva bola ústretovejšia voči občanom, zlepšiť kvalitu návrhov a spojiť komunitu,“ dodal, že tento nástroj sa vyvíja. Vyzval účastníkov, aby pomohli zlepšiť ho poskytovaním spätnej väzby online.

Pri zobrazovaní funkcií fóra Elisa Lironiová, manažérka digitálnej demokracie v ECAS, poukázala na to, že európska iniciatíva občanov je jedinečný, nadnárodný nástroj, ktorý umožňuje občanom zúčastňovať sa na rozhodovacom procese EÚ. Na zlepšenie tohto nástroja uviedla, že všetky organizácie občianskej spoločnosti musia naďalej spolupracovať. Assya Kavrakova, riaditeľka ECAS a moderátorka panelu *name*., dodala, že fórum je dôležitým krokom k dosiahnutiu tohto cieľa a malo by fungovať ako ekosystém.

V reakcii na pripomienku publika účastníci panelu diskutovali o rôznych vplyvoch, ktoré môže mať iniciatíva okrem legislatívneho návrhu. Odporúčania Európskej komisie zahŕňali diskusiu v Európskom parlamente, zvyšovanie informovanosti na miestnej a vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ, zapojenie zainteresovaných strán a vytváranie sietí v súvislosti s podobnými obavami v krajinách EÚ.  

Na otázku, čo je dôležité pri propagácii iniciatívy, jeden účastník zdôraznil skutočnosť, že keď sa posolstvo kampane zameriava na niečo, čo má negatívny vplyv na životy ľudí – naliehavý problém alebo núdzový stav –, šíri sa oveľa rýchlejšie a úspešnejšie.

Atanas Slavov z Inštitútu pre priamu demokraciu zdôraznil, že rozsah je dôležitý. Na základe svojich skúseností s komunikáciou a zhromažďovaním podpisov pre iniciatívy a petície uviedol, že oslovenie a mobilizácia občanov na miestnej úrovni, kde sú vplyvy hmatateľnejšie, sú oveľa účinnejšie a merateľné ako vykonávanie činností na vnútroštátnej úrovni.

Prijmite iniciatívu: komunikácia a zapojenie

Panelová diskusia o iniciatíve: nová celoúnijná komunikačná kampaň o európskej iniciatíve občanov“ priniesla zaujímavú kombináciu pohľadov na to, ako podporiť vzdelávanie a výmenu, a ukázala, ako môže komunikácia viesť z dlhodobého hľadiska k rastúcemu počtu úspešných iniciatív.

Fabien Dongradi, vedúci tímu kampane EÚ v rámci GOPA Com, predstavil novú informačnú kampaň s názvomPrijať iniciatívu, ktorá zahŕňa rôzne činnosti a nástroje zamerané na zapojenie zainteresovaných strán v celej Európe. Hovoril o putovnej súťaži, ktorá do konca roka navštívi ďalších šesť krajín – Poľsko, Estónsko, Českú republiku, Portugalsko, Francúzsko, Rakúsko, a v nasledujúcich dvoch rokoch pokryje všetky členské štáty EÚ.

V súvislosti s diskusiou v predchádzajúcej panelovej diskusii pán Dongradi poukázal na to, že hoci sa komunikačná kampaň začala v Bruseli, jej cieľom je stretnúť sa s miestnymi aktérmi a vypočuť si ich priamo o tom, čo sa deje v teréne. V tejto súvislosti je úloha národných organizácií kľúčová pri šírení tohto slova na miestnej úrovni prostredníctvom svojich členov alebo volebných obvodov. „Ak chcete byť súčasťou úspechu tohto nástroja, ktorý je osobitný a jedinečný, spojte sa s nami pri šírení slova“, povedal a vyzval všetkých účastníkov, aby si stiahli pripravené komunikačné materiály, ktoré sú dostupné online na webovom sídle európskej iniciatívy občanov vo všetkých jazykoch EÚ, a aby ich používali vo svojich vlastných komunikačných kanáloch.

Bulharskú perspektívu poskytli Atanas Slavov zo Sofijskej univerzity a Inštitút pre priamu demokraciu a Radostina Pavlov z Centra pre právnu pomoc: Hlas v Bulharsku – miestny koordinátor prebiehajúcej iniciatívy „Sme vítanú Európu“.

Atanas Slavov poznamenal, že európska iniciatíva občanov sa netýka len účasti občanov, ale je súčasťou širšieho obrazu – je základným prvkom posilnenia demokracie EÚ a zameriava sa na posilnenie spoločných európskych hodnôt. Ďalej zdôraznil pozitívne zmeny obsiahnuté v návrhu Komisie na revíziu nariadenia o európskej iniciatíve občanov, o ktorom v súčasnosti rokujú spoluzákonodarcovia EÚ:

  • posilnenie volebného práva pre viac občanov EÚ znížením veku na podporu iniciatívy na 16 rokov;
  • možnosť registrácie konkrétneho právneho subjektu s cieľom poskytnúť organizačnú podporu;
  • zvýšenie podpory zo strany Európskej komisie prostredníctvom online systému zberu podpisov a fóra poskytujúceho poradenstvo a konzultácie, a
  • obmedzenie požiadaviek na poskytovanie osobných údajov pri podpise iniciatívy.

Pán Slavov sa domnieva, že proaktívny prístup Európskej komisie bude mať pozitívny vplyv na vnútroštátne právne predpisy a na podporu presadzovania nových iniciatív na vnútroštátnej úrovni.

Radostina Pavlova hovorila o svojich priamych skúsenostiach ako organizátorke iniciatívy „Sme vítanou Európou“ a o jej prístupe ku komunikácii, zhromažďovaniu podpisov a budovaniu sietí. Hoci spomenula výzvy, ako je zložitosť procesu, odborné znalosti a zdroje potrebné na uskutočnenie kampane a chýbajúca silná tradícia občianskej angažovanosti v Bulharsku, poukázala na niekoľko dôležitých prvkov, ktoré by mali mať na zreteli koordinátori iniciatív:

  • prispôsobenie posolstiev a jazykového štýlu miestnemu kontextu tak, aby lepšie rezonovali;
  • hľadanie partnerov pracujúcich v širšom kontexte a so širšou členskou základňou;
  • vytváranie trvalých partnerstiev nad rámec konkrétnej iniciatívy (napr. spustili občiansku spoločnosť Brunch), a
  • využitie celej škály komunikačných príležitostí vrátane osobnej angažovanosti, mediálnych vystúpení, prednášok na univerzitách atď.

Európska iniciatíva občanov: vplyv nad rámec podpisov

Moderátorka panelu Assya Kavrakova potom otvorila diskusiu o vplyve európskej iniciatívy občanov nad rámec konečného cieľa legislatívnej zmeny s publikom. „Európska iniciatíva občanov má oveľa viac než zozbierať a dosiahnuť 1 milión podpisov. Je logické presadzovať vytvorenie pracovnej skupiny na vysokej úrovni pre iniciatívu v Rade EÚ, ktorá bude môcť diskutovať o návrhoch. Existuje mnoho iniciatív a nápadov, ktoré možno rozvíjať aj bez legislatívnej zmeny,“ uviedla pani Kavrakova.

Publikum súhlasilo s tým, že úspech európskych iniciatív občanov by sa mal merať v širšom zmysle, pričom by sa mali zohľadniť výsledky, ako je konsolidácia podpory a posilnenie sietí, zviditeľnenie posolstiev, reforma vnútroštátnych legislatívnych aktov a začatie diskusií v celej EÚ.

Ako uviedla pani Pavlova: „Európska iniciatíva občanov je príležitosťou na širšiu podpornú kampaň na úrovni EÚ, ako aj na vnútroštátnej úrovni. Je to spôsob, ako občanom EÚ oznámiť, že nie sú sami a že existuje spôsob, ako spoločne vykonať zmenu.“

Prispievatelia

Yana Pargova, manažérka kampane @ EUTakeTheInitiative

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.

Komentáre

Công ty TNHH PR Việt | 29/09/2022

I love roadshow events, it helps people communicate and solve problems more effectively.

Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.