Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Sofijā sākas Eiropas pilsoņu iniciatīva

Atjaunināšanas datums: 06/01/2021

Eiropas pilsoņu iniciatīva sākās Eiropas Pilsonisko dienu laikā 29.–31. maijā Sofijā, Bulgārijā. Pasākumā pilsoniskās sabiedrības dalībniekiem bija unikāla iespēja dalīties un mācīties citam no cita, un tas ietvēra Eiropas pilsoņu iniciatīvas foruma prezentāciju, informācijas kampaņas “ Ierosināt iniciatīvu” ievadu un vērtīgu ieskatu Bulgārijas perspektīvā attiecībā uz iniciatīvu un līdzdalības demokrātiju plašākā nozīmē.

 

Eiropas pilsoņu iniciatīva sākās Eiropas Pilsonisko dienu laikā (29.–31. maijā) Sofijā (Bulgārijā), kas bija pirmā apstāšanās braucienam visā Eiropā, kura mērķis bija veicināt lielāku līdzdalības demokrātiju un veicināt pilsoņu līdzdalību, izmantojot pilsoņu iniciatīvas.

Izvērtējot pašreizējo stāvokli demokrātijas un pilsoniskās telpas jomā Eiropā, pasākumā, ko kopīgi organizēja Pilsoņu līdzdalības forums, Eiropas Pilsoniskais forums, BlueLink fonds un Eiropas Pilsoņu rīcības dienests (ECAS), tika uzsvērti pozitīvi piemēri pilsoniskajai iesaistei un koplēmuma procedūrai politikas veidošanā. Tā nodrošināja unikālu telpu pilsoniskās sabiedrības dalībniekiem, lai dalītos pieredzē un mācītos no tās, uzklausītu dažādas ieinteresētās personas un paredzētu veidus, kā atjaunot Eiropas demokrātiju saskaņā ar tādām pamatvērtībām kā līdztiesība, solidaritāte un iekļautība.

Eiropas Pilsoniskās dienas ietvaros Eiropas pilsoņu iniciatīvas komanda iepazīstināja ar šo instrumentu un sniedza jaunāko informāciju par tā juridiskā pamata notiekošo pārskatīšanu. Komanda arī dalījās ar ziņām par nesen uzsākto forumu.

Interaktīva kabīne un kontaktu veidošanas mūris aicināja dalībniekus paust viedokli par tematiem, par kuriem viņi patiešām rūpējas, un vēlētos, lai viņi to uzskatītu par Eiropas pilsoņu iniciatīvu. Viņu idejas tagad ceļos uz citām ES valstīm, lai meklētu līdzīgi domājošus pilsoņus un organizācijas, kas vēlas sadarboties, lai panāktu pārmaiņas.

Kopīga lēmumu pieņemšana ar iedzīvotājiem: sadarbība un mijiedarbība

Pascal Herry, Eiropas Komisijas Ģenerālsekretariāta Eiropas pilsoņu iniciatīvas grupas vadītājs, nosauca forumu par konkrētu rezultātu daudzās apspriedēs ar ieinteresētajām personām daudzu gadu garumā. “Forums ir izmēģinājuma projekts, kura mērķis ir padarīt iniciatīvu iedzīvotājiem draudzīgāku, uzlabot priekšlikumu kvalitāti un apvienot sabiedrību,” viņš piebilda, piebilstot, ka šis instruments tiek attīstīts. Viņš aicināja dalībniekus palīdzēt to uzlabot, sniedzot atsauksmes tiešsaistē.

Demonstrējot foruma funkcijas, ECAS digitālās demokrātijas vadītāja Elisa Lironi norādīja, ka Eiropas pilsoņu iniciatīva ir unikāls, starptautisks instruments, kas ļauj iedzīvotājiem piedalīties ES lēmumu pieņemšanā. Lai šo instrumentu uzlabotu, viņa norāda, ka visām pilsoniskās sabiedrības organizācijām ir jāturpina sadarboties. Assya Kavrakova, ECAS direktore un žūrijas moderatore *name*, piebilda, ka forums ir svarīgs solis šā mērķa sasniegšanā un ka tam būtu jādarbojas kā ekosistēmai.

Atbildot uz auditorijas komentāru, paneļdiskusiju dalībnieki apsprieda dažādās ietekmes, ko iniciatīva var radīt papildus tiesību akta priekšlikumam. Eiropas Komisijas ieteikumi ietvēra debates Eiropas Parlamentā, izpratnes veicināšanu vietējā, valsts un ES līmenī, ieinteresēto personu iesaistīšanu un tīklu izveidi saistībā ar līdzīgām problēmām visās ES valstīs.  

Atbildot uz jautājumu, kas ietekmē iniciatīvas popularizēšanu, viens dalībnieks uzsvēra, ka tad, kad kampaņas vēstījums ir vērsts uz kaut ko tādu, kam ir negatīva ietekme uz cilvēku dzīvi — steidzamu jautājumu vai ārkārtas situāciju —, tas izplatās daudz ātrāk un veiksmīgāk.

Tajā pašā laikā Atanas Slavov no Tiešās demokrātijas institūta uzsvēra, ka mērogs ir svarīgs. Pamatojoties uz savu pieredzi saziņā un iniciatīvu un lūgumrakstu parakstu vākšanā, viņš norāda, ka iedzīvotāju uzrunāšana un mobilizēšana vietējā līmenī, kur ietekme ir jūtamāka, ir daudz efektīvāka un izmērāma nekā pasākumu veikšana valsts līmenī.

Uzņemties iniciatīvu: komunikācija un iesaistīšanās

Paneļdiskusija par tematu “Ierosināt iniciatīvu: jauna ES mēroga komunikācijas kampaņa par Eiropas pilsoņu iniciatīvu” sniedza interesantu viedokļu kopumu par to, kā veicināt mācīšanos un apmaiņu, un parādīja, kā komunikācija var novest pie arvien lielāka skaita sekmīgu iniciatīvu ilgtermiņā.

GOPA Com. ES kampaņu vadītājs Fabien Dongradi iepazīstināja ar jauno izpratnes veicināšanas kampaņu “Ierosinātiniciatīvu”, kas ietver dažādus pasākumusun instrumentus, kuri vērsti uz ieinteresēto personu iesaisti visā Eiropā. Viņš runāja par ceļveža projektu, kas līdz gada beigām apmeklēs vēl sešas valstis — Poliju, Igauniju, Čehiju, Portugāli, Franciju un Austriju — un nākamajos divos gados aptvers visas ES dalībvalstis.

Atsaucoties uz diskusiju iepriekšējā paneļdiskusijā, Dongradi kgs norāda, ka, lai gan komunikācijas kampaņa tika uzsākta Briselē, tās mērķis ir tikties ar vietējiem dalībniekiem un tieši no viņiem uzklausīt par to, kas notiek uz vietas. Šajā ziņā valstu organizācijām ir izšķiroša nozīme vārda izplatīšanā vietējā līmenī, izmantojot savus biedrus vai vēlēšanu apgabalus. “Ja vēlaties būt daļa no šā īpašā unikālā rīka panākumiem, pievienojieties mums, lai izplatītu vārdu,” viņš teica, aicinot visus dalībniekus lejupielādēt sagatavotos komunikācijas materiālus, kas pieejami tiešsaistē Eiropas pilsoņu iniciatīvas tīmekļa vietnē visās ES valodās, un izmantot tos savos saziņas kanālos.

Bulgārijas perspektīvu sniedza Atanas Slavov no Sofijas Universitātes un Tiešās demokrātijas institūts un Radostina Pavlova no Juridiskās palīdzības centra: Balss Bulgārijā — pašreizējās iniciatīvas “Mēs esam viesmīlīga Eiropa” vietējais koordinators.

Atanas Slavov norādīja, ka Eiropas pilsoņu iniciatīva attiecas ne tikai uz pilsoņu līdzdalību, tā ir daļa no plašākas ainas — tā ir būtisks elements, lai padarītu ES demokrātiskāku un koncentrētu uz kopējo Eiropas vērtību stiprināšanu. Turpinājumā viņš uzsver pozitīvās izmaiņas, kas iekļautas Komisijas priekšlikumā par Eiropas pilsoņu iniciatīvas regulas pārskatīšanu, kuru pašlaik apspriež ES likumdevēji:

  • vairāk ES pilsoņu, samazinot iniciatīvas atbalsta vecumu līdz 16 gadiem;
  • iespēja reģistrēt konkrētu juridisku personu, lai sniegtu organizatorisku atbalstu;
  • palielināt Eiropas Komisijas atbalstu, izmantojot tiešsaistes vākšanas sistēmu parakstu vākšanai tiešsaistē un forumu, kas sniedz konsultācijas un konsultācijas; un
  • prasību samazināšana attiecībā uz personas datu sniegšanu, parakstot iniciatīvu.

Slavov kgs uzskata, ka Eiropas Komisijas proaktīvajai pieejai būs pozitīva ietekme uz valstu tiesību aktiem un jaunu iniciatīvu aizstāvības veicināšanu valstu līmenī.

Radostina Pavlova runāja par savu tiešo pieredzi kā iniciatīvas “Mēs esam viesmīlīga Eiropa” organizatoru un viņu pieeju saziņai, parakstu vākšanai un tīklu veidošanai. Pieminot tādus izaicinājumus kā procesa sarežģītība, kampaņas īstenošanai nepieciešamās zināšanas un resursi, kā arī spēcīgas pilsoniskās līdzdalības tradīcija Bulgārijā, viņa norādīja uz vairākiem svarīgiem elementiem, kas iniciatīvas koordinatoriem būtu jāpatur prātā:

  • pielāgot vēstījumus un valodu stilu vietējam kontekstam, lai tie labāk rezonētu;
  • atrast partnerus, kas strādā plašākā kontekstā un ar plašāku dalībnieku bāzi;
  • izveidot ilgstošas partnerības, kas sniedzas tālāk par konkrētu iniciatīvu (piemēram, tās izveidoja pilsoniskās sabiedrības grupu); un
  • izmantot visas saziņas iespējas, tostarp klātienes iesaisti, prezentācijas plašsaziņas līdzekļos, lekcijas universitātēs u. c.

Eiropas pilsoņu iniciatīva: ietekme, kas pārsniedz parakstu skaitu

Pēc tam paneļdiskusija Assya Kavrakova atklāja diskusiju ar auditoriju par Eiropas pilsoņu iniciatīvas ietekmi, kas pārsniedz tiesību aktu izmaiņu galīgo mērķi. “Eiropas pilsoņu iniciatīvai ir daudz kas vairāk nekā savākt un savākt vienu miljonu parakstu. Ir lietderīgi mudināt ES Padomē izveidot augsta līmeņa darba grupu iniciatīvas jautājumos, kas varētu apspriest priekšlikumus. Ir daudz iniciatīvu un ideju, ko var attīstīt pat bez izmaiņām tiesību aktos,” sacīja Kavrakova.

Auditorija piekrita, ka Eiropas pilsoņu iniciatīvu panākumi būtu jāvērtē plašāk, ņemot vērā tādus rezultātus kā atbalsta konsolidācija un tīklu stiprināšana, vēstījumu pamanāmības palielināšana, valstu tiesību aktu reformēšana un ES mēroga debašu sākšana.

Kā norādīja Pavlova: “Eiropas pilsoņu iniciatīva ir iespēja plašākai aizstāvības kampaņai gan ES, gan valstu līmenī. Tas ir veids, kā pateikt ES pilsoņiem, ka viņi nav vieni paši un ka ir veids, kā kopīgi īstenot pārmaiņas.”

Autori

Yana Pargova, kampaņas vadītāja @ EUTakeTheInitiative

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.

Komentāri

Công ty TNHH PR Việt | 29/09/2022

I love roadshow events, it helps people communicate and solve problems more effectively.

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu?

Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?