Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Начало на демонстрация на европейска гражданска инициатива в София

Актуализирано на: 06/01/2021

Демонстрацията на Европейската гражданска инициатива започна по време на Европейските граждански дни в София, България, на 29—31 май. Проявата предостави уникално пространство за обмен и извличане на поуки от гражданските участници и включваше представяне на форума на Европейската гражданска инициатива, въведение в кампанията за повишаване на осведомеността „ Да поемем инициативата“ и известна ценна представа за българската перспектива за инициативата и за демокрацията на участието в по-широк план.

 

Демонстрацията на Европейската гражданска инициатива започна по време на Европейските граждански дни (29—31 май) в София, България — първата спирка на пътуване из цяла Европа с цел насърчаване на по-голяма демокрация на участието и засилване на участието на гражданите чрез граждански инициативи.

Като се направи преглед на настоящото състояние на демокрацията и гражданското пространство в Европа, проявата, организирана съвместно от Форума за гражданско участие, Европейския граждански форум, Фондацията BlueLink и Европейската служба за граждански действия (ECAS), открои положителни примери за гражданска ангажираност и съвместно вземане на решения в процеса на изготвяне на политики. Тя предостави уникално пространство за гражданските участници да споделят и да се учат от различен опит, да чуват мнения от различни заинтересовани страни и да предвиждат начини за обновяване на европейската демокрация в съответствие с основните ценности на равенство, солидарност и приобщаване.

Като част от Европейските граждански дни екипът на Европейската гражданска инициатива представи инструмента и актуализира текущото преразглеждане на неговото правно основание. Екипът сподели и новини за наскоро създадения форум.

Интерактивна кабина и стена за намиране на партньори поканиха участниците да изразят мнението си по теми, по които наистина се грижат, и биха желали да видят като европейска гражданска инициатива. Идеите им сега ще пътуват до други държави от ЕС в търсене на единомислещи граждани и организации, които желаят да работят заедно, за да постигнат промяна.

Съвместно вземане на решения с гражданите: сътрудничество и взаимодействие

Паскал Хери, ръководител на екипа на Европейската гражданска инициатива в Генералния секретариат на Европейската комисия, нарича Форума конкретен резултат от множество консултации със заинтересованите страни в продължение на много години. „Форумът е пилотен проект, чиято цел е инициативата да стане по-благоприятна за гражданите, да се подобри качеството на предложенията и да се обедини общността“, заяви той, като добави, че инструментът е в процес на разработване. Той призова участниците да помогнат за подобряването му, като предоставят обратна информация онлайн.

Докато показва функциите на форума, Elisa Lironi, мениджър по цифрова демокрация в ECAS, посочи, че Европейската гражданска инициатива е уникален транснационален инструмент, който позволява на гражданите да участват във вземането на решения в ЕС. За да се подобри инструментът, тя заяви, че всички организации на гражданското общество трябва да продължат да работят заедно. Асиа Кавръкова, директор на ECAS и модератор на групата * име *.., добави, че форумът е важна стъпка към постигането на тази цел и че той следва да функционира като екосистема.

В отговор на коментар от аудиторията участниците обсъдиха разнообразието от въздействия, които дадена инициатива може да има освен законодателно предложение. Препоръките на Европейската комисия включваха дебат в Европейския парламент, повишаване на осведомеността на местно, национално и европейско равнище, ангажиране на заинтересованите страни и създаване на мрежи във връзка със сходни проблеми в държавите от ЕС.  

Запитан какво е от значение при популяризирането на дадена инициатива, един участник подчерта факта, че когато посланието на кампанията се съсредоточава върху нещо, което оказва отрицателно въздействие върху живота на хората — неотложен въпрос или извънредна ситуация — то се разпространява много по-бързо и по-успешно.

Междувременно Атанас Славов от Института за пряка демокрация подчерта, че мащабът е важен. Въз основа на своя опит в комуникацията и събирането на подписи за инициативи и петиции той заяви, че достигането и мобилизирането на гражданите на местно равнище, където въздействието е по-осезаемо, е значително по-ефективно и измеримо, отколкото извършването на дейности на национално равнище.

Поемете инициативата: комуникация и ангажираност

Тематична дискусия на тема „Да поемем инициативата: нова комуникационна кампания за целия ЕС относно Европейската гражданска инициатива“ представи интересна комбинация от гледни точки относно начините за насърчаване на ученето и обмена и показа как комуникацията може да доведе до все по-голям брой успешни инициативи в дългосрочен план.

Fabien Dongradi, ръководител на екип „Кампания на ЕС „в рамките на GOPA Com., представи новата кампания за повишаванена осведомеността „Вземане на инициативата“, която включва разнообразни дейности и инструменти, насочени към ангажираността на заинтересованите страни в цяла Европа. Той говори за пътното шоу, което ще посети още шест държави до края на годината — Полша, Естония, Чешката република, Португалия, Франция, Австрия, и ще обхване всички държави — членки на ЕС, през следващите две години.

Позовавайки се на дискусията в предишната дискусионна група, г-н Dongradi посочи, че въпреки че комуникационната кампания е стартирана в Брюксел, целта е да се срещнат с местните участници и да се чуят директно от тях какво се случва на място. Тук ролята на националните организации е от решаващо значение за разпространението на думата на местно равнище чрез техните членове или избирателни райони. „Ако искате да бъдете част от успеха на този инструмент, който е специален и уникален, присъединете се към нас в разпространението на думата“, каза той, като прикани всички участници да изтеглят готовите комуникационни материали, които са достъпни онлайн на уебсайта на Европейската гражданска инициатива, на всички езици на ЕС и да ги използват по собствените си канали за комуникация.

Българската гледна точка беше предоставена от Атанас Славов от Софийския университет и от Института за пряка демокрация и Радостина Павлова от Центъра за правна помощ: Глас в България — местният координатор на текущата инициатива „Ние приветстваме Европа“.

Атанас Славов отбеляза, че Европейската гражданска инициатива не се отнася само до участието на гражданите, тя е част от една по-широка картина — тя е съществен елемент от повишаването на демократичността на ЕС и поставя акцент върху укрепването на общите европейски ценности. След това той подчерта положителните промени, включени в предложението на Комисията за преразглеждане на Регламента относно европейската гражданска инициатива, който понастоящем се обсъжда между съзаконодателите на ЕС:

  • увеличаване на броя на гражданите на ЕС чрез намаляване на възрастта за подкрепа на дадена инициатива на 16 години;
  • възможността за регистриране на конкретно юридическо лице за предоставяне на организационна подкрепа;
  • увеличаване на подкрепата от страна на Европейската комисия чрез онлайн система за събиране на подписи за събиране на подписи онлайн и форум за предоставяне на консултации и консултации; и
  • намаляване на изискванията за предоставяне на лични данни при подписването на инициатива.

Г-н Славов смята, че проактивният подход на Европейската комисия ще окаже положително влияние върху националното законодателство и върху насърчаването на застъпничеството за нови инициативи на национално равнище.

Радостина Павлова говори за прекия си опит като организатор на инициативата „Ние приветстваме Европа“ и за техния подход към комуникацията, събирането на подписи и изграждането на мрежи. Като посочи предизвикателства като сложността на процеса, експертния опит и ресурсите, необходими за провеждането на кампания, и липсата на силна традиция на гражданско участие в България, тя посочи няколко важни елемента, които инициативните координатори следва да имат предвид:

  • адаптиране на посланията и езиковия стил към местния контекст, така че те да имат по-добър отзвук;
  • намиране на партньори, работещи в по-широк контекст и с по-широк кръг членове;
  • създаване на трайни партньорства извън рамките на конкретна инициатива (напр. те дадоха началото на Бърнех на гражданското общество); и
  • възползване от пълния набор от възможности за комуникация, включително лична ангажираност, медийни изяви, лекции в университетите и др.

Европейска гражданска инициатива: въздействие извън подписите

След това модераторът на дискусионната група Асиа Кавръкова откри дискусията относно въздействието на Европейската гражданска инициатива над крайната цел за законодателна промяна с публиката. „Европейската гражданска инициатива има много повече от събирането и събирането на 1 милиона подписа. Целесъобразно е да се настоява за създаването на работна група на високо равнище по инициативата в Съвета на ЕС, която да може да обсъжда предложения. Има много инициативи и идеи, които могат да бъдат разработени дори без законодателна промяна“, заяви г-жа Кавръкова.

Публиката изрази съгласие, че успехът на европейските граждански инициативи следва да се измерва в по-широк план, като се вземат предвид резултатите, като например консолидиране на подкрепата и укрепване на мрежите, увеличаване на видимостта на посланията, реформиране на националните законодателни актове и започване на дебати в целия ЕС.

Както заяви г-жа Павлова: „Европейската гражданска инициатива е възможност за по-широка кампания за застъпничество както на равнището на ЕС, така и на национално равнище. Това е начин да се каже на гражданите на ЕС, че те не са сами и че има начин да постигнем промяна заедно.“

Автори

Яна Парговова, ръководител на кампанията @ EUTakeTheInitiative

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.

Коментари

Công ty TNHH PR Việt | 29/09/2022

I love roadshow events, it helps people communicate and solve problems more effectively.

Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.