Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

V Sofiji se je začela potujoča predstavitev evropske državljanske pobude

Spremenjeno dne: 06/01/2021

Potujoča kampanjaevropske državljanske pobude se je začela med evropskimi državljanskimi dnevi v Sofiji v Bolgariji 29. in 31. maja. Dogodek je zagotovil edinstven prostor za izmenjavo in učenje med civilnimi akterji ter vključeval predstavitev foruma evropske državljanske pobude, uvod v kampanjo ozaveščanja „Ukrepi pobudo “ in nekaj dragocenega vpogleda v bolgarski vidik pobude in širše participativne demokracije.

 

Potujoča kampanja evropske državljanske pobude se je začela med evropskimi državljanskimi dnevi (29.–31. maja) v Sofiji v Bolgariji – prvi postanek na potovanju po Evropi, katerega namen je spodbuditi večjo participativno demokracijo in povečati udeležbo državljanov prek državljanskih pobud.

Dogodek, ki so ga skupaj organizirali forum za sodelovanje državljanov, Evropski državljanski forum, Fundacija BlueLink in Evropska služba za ukrepanje za državljane (ECAS), je ob pregledu trenutnega stanja demokracije in državljanskega prostora v Evropi izpostavil pozitivne primere državljanskega udejstvovanja in soodločanja pri oblikovanju politik. Civilnim akterjem je zagotovil edinstven prostor za izmenjavo in učenje iz različnih izkušenj, prisluhnilo različnim deležnikom in predvidel načine za obnovo evropske demokracije v skladu s temeljnimi vrednotami enakosti, solidarnosti in vključenosti.

Skupina za evropsko državljansko pobudo je v okviru evropskih državljanskih dni predstavila instrument in ga seznanila s trenutnim pregledom njegove pravne podlage. Skupina je delila tudi novice o nedavno vzpostavljenem forumu.

Interaktivna kabina in zid za navezovanje stikov je udeležence povabila, naj izrazijo svoje mnenje o temah, ki jim resnično sledijo, in si želijo, da bi bila evropska državljanska pobuda. Njihove zamisli bodo zdaj odpotovale v druge države EU, da bi iskale podobno misleče državljane in organizacije, ki so pripravljene sodelovati pri doseganju sprememb.

Soodločanje z državljani: sodelovanje in interakcija

Pascal Herry, vodja skupine za evropsko državljansko pobudo v generalnem sekretariatu Evropske komisije, je forum označil za konkreten rezultat številnih večletnih posvetovanj z zainteresiranimi stranmi. „Forum je pilotni projekt, s katerim naj bi pobuda postala bolj prijazna do državljanov, izboljšala kakovost predlogov in povezala skupnost,“ je dodal, da se orodje razvija. Udeležence je pozval, naj ga izboljšajo s posredovanjem povratnih informacij na spletu.

Ob prikazu funkcij foruma Elisa Lironi, odgovorna za digitalno demokracijo pri ECAS, je poudarila, da je evropska državljanska pobuda edinstveno, nadnacionalno orodje, ki državljanom omogoča sodelovanje pri odločanju v EU. Dejala je, da morajo za izboljšanje orodja vse organizacije civilne družbe še naprej sodelovati. Assya Kavrakova, direktorica ECAS in moderatorka okrogle mize *ime*., je dodala, da je forum pomemben korak k temu cilju in da bi moral delovati kot ekosistem.

V odgovor na pripombo občinstva so člani okrogle mize razpravljali o različnih učinkih, ki jih lahko ima pobuda poleg zakonodajnega predloga. Priporočila Evropske komisije so vključevala razpravo v Evropskem parlamentu, ozaveščanje na lokalni in nacionalni ravni ter na ravni EU, vključevanje deležnikov in oblikovanje mrež v zvezi s podobnimi vprašanji v državah EU.  

Na vprašanje, kaj je pomembno za promocijo pobude, je eden od udeležencev poudaril, da se sporočilo kampanje, ki se osredotoča na nekaj, kar negativno vpliva na življenje ljudi – nujno vprašanje ali izredne razmere – širi veliko hitreje in uspešneje.

Medtem je Atanas Slavov z Inštituta za neposredno demokracijo poudaril, da je obseg pomemben. Na podlagi svojih izkušenj s komuniciranjem in zbiranjem podpisov za pobude in peticije je dejal, da sta doseganje in mobilizacija državljanov na lokalni ravni, kjer so učinki oprijemljivejši, precej učinkovitejša in merljiva kot izvajanje dejavnosti na nacionalni ravni.

Povejte pobudo: komuniciranje in sodelovanje

Okrogla miza o pobudi: nova vseevropska komunikacijska kampanja o evropski državljanski pobudi“ je prinesla zanimivo kombinacijo pogledov na to, kako spodbujati učenje in izmenjavo, ter pokazati, kako lahko komunikacija dolgoročno privede do vse večjega števila uspešnih pobud.

Fabien Dongradi, vodja skupinske kampanje EU pri GOPA Com., je predstavil novo kampanjo ozaveščanja „Ukrepipobudo“,ki vključuje različne dejavnosti in orodja, ki se osredotočajo na sodelovanje deležnikov po vsej Evropi. Spregovoril je o cestni razstavi, ki bo do konca leta obiskala še šest držav – Poljsko, Estonijo, Češko, Portugalsko, Francijo in Avstrijo – in bo v prihodnjih dveh letih zajela vse države članice EU.

V zvezi z razpravo na prejšnji okrogli mizi je g. Dongradi poudaril, da čeprav se je komunikacijska kampanja začela v Bruslju, je njen cilj srečanje z lokalnimi akterji in njihovo neposredno posvetovanje o dogajanju na terenu. Pri tem je vloga nacionalnih organizacij ključna za širjenje besede na lokalni ravni prek svojih članov ali volilnih enot. „Če želite biti del uspeha tega orodja, ki je posebno in edinstveno, se nam pridružite pri širjenju besede,“ je dejal in pozval vse udeležence, naj prenesejo pripravljeno komunikacijsko gradivo, ki je na voljo na spletu na spletišču evropske državljanske pobude v vseh jezikih EU, in ga uporabljajo prek svojih komunikacijskih kanalov.

Bolgarsko perspektivo sta predstavila Atanas Slavov z Univerze v Sofiji in Inštitut za neposredno demokracijo ter Radostina Pavlova iz Centra za pravno pomoč: Glasujte v Bolgariji, tj. lokalnem koordinatorju tekoče pobude„Smamo dobrodošla Evropa“.

Atanas Slavov je opozoril, da evropska državljanska pobuda ne zadeva le udeležbe državljanov, temveč je del širše slike, saj je bistven element za večjo demokratičnost EU in se osredotoča na krepitev skupnih evropskih vrednot. Nato je poudaril pozitivne spremembe, vključene v predlog Komisije za revizijo uredbe o evropski državljanski pobudi, o katerem trenutno razpravljata sozakonodajalca EU:

  • podelitev volilne pravice več državljanom EU z znižanjem starosti za podporo pobudi na 16 let;
  • možnost registracije določene pravne osebe za zagotavljanje organizacijske podpore;
  • povečanje podpore Evropske komisije prek sistema spletnega zbiranja za zbiranje spletnih podpisov in foruma za svetovanje in posvetovanje; in
  • zmanjšanje zahtev za zagotavljanje osebnih podatkov ob podpisu pobude.

Slavov meni, da bo proaktivni pristop Evropske komisije pozitivno vplival na nacionalno zakonodajo in spodbujanje novih pobud na nacionalni ravni.

Radostina Pavlova je spregovorila o svojih neposrednih izkušnjah, ki jih je imela kot organizatorka pobude „Smi smo gostoljubna Evropa“, ter o svojem pristopu h komuniciranju, zbiranju podpisov in vzpostavljanju omrežij. Omenila je izzive, kot so zapletenost procesa, strokovno znanje in viri, potrebni za izvedbo kampanje, ter pomanjkanje močne tradicije državljanskega udejstvovanja v Bolgariji, hkrati pa opozorila na več pomembnih elementov, ki bi jih morali koordinatorji pobud upoštevati:

  • prilagajanje sporočil in jezikovnega sloga lokalnim razmeram, da bi se bolje prevladovali;
  • iskanje partnerjev, ki delujejo v širšem okviru in s širšim članstvom;
  • vzpostavitev trajnih partnerstev, ki presegajo posebno pobudo (npr. začeli so pobudo za civilno družbo); in
  • izkoriščanje vseh možnosti komuniciranja, vključno z osebnim udejstvovanjem, medijskimi predavanji, predavanji na univerzah itd.

Evropska državljanska pobuda: učinek poleg podpisov

Moderatorka okrogle mize Assya Kavrakova je nato z občinstvom začela razpravo o učinku evropske državljanske pobude, ki presega končni cilj zakonodajne spremembe. „Evropska državljanska pobuda ima veliko več, kot pa zbira in dosega milijon podpisov. Smiselno si je prizadevati za delovno skupino na visoki ravni za pobudo v Svetu EU, ki bi lahko razpravljala o predlogih. Številne pobude in zamisli je mogoče razviti tudi brez zakonodajnih sprememb,“ je dejala ga. Kavrakova.

Občinstvo se je strinjalo, da bi bilo treba uspešnost evropskih državljanskih pobud meriti širše, ob upoštevanju rezultatov, kot so utrditev podpore in krepitev mrež, povečanje prepoznavnosti sporočil, reforma nacionalnih zakonodajnih aktov in začetek razprav na ravni EU.

Kot je dejala ga. Pavlova: „Evropska državljanska pobuda je priložnost za širšo kampanjo zagovorništva na ravni EU in nacionalni ravni. To je način, kako državljanom EU povedati, da niso sami in da obstajajo možnosti za skupne spremembe.“

Avtorji člankov

Yana Pargova, vodja kampanje @ EUTakeTheInitiative

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.

Komentarji

Công ty TNHH PR Việt | 29/09/2022

I love roadshow events, it helps people communicate and solve problems more effectively.

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.
Želite prijaviti pobudo?

Želite podpreti pobudo? Želite vedeti več o trenutnih in preteklih pobudah?