Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

#European Iniciatíva občanov v praxi: výmena poznatkov o tom, čo funguje v Poľsku

Dátum aktualizácie: 17/12/2019

Európska iniciatíva občanov zastavila vo Varšave v rámci svojej trojročnej prezentácie ciest v celej Európe, ktorá sa začala v Bulharsku, vycestovať do Litvy a po tom, ako Poľsko smeruje do Českej republiky, Francúzska, Portugalska a Rakúska v roku 2018. Tentoraz sa tím európskej iniciatívy občanov stretol s miestnymi občianskymi aktérmi, ktorí sa aktívne zapájajú do účasti občanov a participatívnej demokracie.

Na počesť Medzinárodného dňa demokracie Európska komisia 17. septembra pozvala poľské občianske organizácie, aby sa zúčastnili poldňového seminára o výmene poznatkov a využili iniciatívu! Na podujatí sa zúčastnilo publikum prostredníctvom panelovej diskusie o tom, ako dosiahnuť celoeurópsku participatívnu demokraciu, po ktorej nasledovali praktické diskusné stretnutia, na ktorých sa účastníci mohli podeliť o praktické poznatky a skúsenosti a poučiť sa od ostatných o európskej iniciatíve občanov. Tím európskej iniciatívy občanov takisto zriadil svoju interaktívnu kabínu, ktorá spája občanov v celej Európe šírením nápadov vyvinutých počas podujatí na zvyšovanie informovanosti v rámci putovnej výstavy.

Priama demokracia: prekonanie nemožnosti

Priama demokracia sa vždy vnímala ako mimoriadne náročná na zriadenie a úspech vzhľadom na zložitosť navrhovaných mechanizmov a ich počet. Účastníci panelovej diskusie však zdôraznili, že sa zavádzajú nové nástroje, čím sa zdalo nemožné, čo sa doteraz zdalo nemožné. Medzi tieto nástroje patrí európska iniciatíva občanov, ktorá ponúka všetkým občanom EÚ príležitosť vyjadriť sa k legislatívnej činnosti Európskej únie.

Takéto nástroje sú potrebné a dôležité pre všetky demokratické spoločnosti, najmä ako zdôraznil Dr. Roland Zarzycki, zástupca oddelenia akademických záležitostí v Collegium Civitas, pre relatívne nedávne demokracie, ako je Poľsko, ktoré stále hľadajú cestu k zavedeniu najlepších postupov v oblasti demokracie. Je to spoločný model, že pokiaľ ide o legislatívne opatrenia, menšina musí nasledovať väčšinu, ktorá často odrádza verejnosť od toho, aby podnikla ďalší krok k aktívnejšiemu zapojeniu. To vyvoláva mnohé otázky, ako napríklad: majú nástroje participatívnej demokracie skutočný vplyv na realitu okolo nás?

Európska komisia si je vedomá týchto otázok a existuje niekoľko nástrojov na zapojenie väčšieho počtu Európanov do demokracie na úrovni EÚ. Zástupkyňa Európskej komisie Olga Kurpiszová ponúkla publiku stručnú prezentáciu európskej iniciatívy občanov, v ktorej uviedla, že iniciatíva patrí do jednej z desiatich priorít Junckerovej Komisie na podporu dialógu s občanmi. Vyzdvihla niektoré najlepšie postupy z predchádzajúcich úspešných iniciatív a vysvetlila postup, ktorý sa má dodržať tým, že ponúkla veľmi praktické poznatky a poradenstvo.

 

Nové hrozby pre demokraciu spochybňujú angažovanosť občanov

Hoci dialóg o participatívnej demokracii prosperuje a zavádzajú sa dôležité nové nástroje, ako je európska iniciatíva občanov, nové hrozby narastajú a vytvárajú nové výzvy, ktoré treba prekonať. Členovia panelu sa na týchto výzvach intenzívne angažovali. Hovorili o úlohe sociálnych médií a o tom, ako výrazne ovplyvnila dialóg s občanmi. Uvedený príklad spočíval v tom, že falošné správy sťažili odôvodnené diskusie. Je dôležité, aby sa „sieť znovu získala, aby sa opäť dostala na ruku“, vysvetlil Rafał Dymek, riaditeľ nadácie Schuman.

Darek Kraszewki z nadácie Stefana Batorego stručne hovoril o osobitostiach Poľska a všeobecnejšie o tom, ako je dôležité stretávať sa s ľuďmi a spolupracovať s nimi s cieľom dosiahnuť skutočnú participatívnu demokraciu.

Predložili odporúčania, konkrétne Marcin Wojtalik, spoluzakladateľ a člen správnej rady Inštitútu pre globálnu zodpovednosť, aby sa maximalizoval úspech európskej iniciatívy občanov, konkrétne potreba dať hlas všetkým občanom, zohľadniť všetky názory a kritiku s cieľom dosiahnuť skutočný pokrok.

Spájanie a výmena nápadov

V druhej časti seminára sa publikum aktívne zúčastnilo. Poskytla im príležitosť podeliť sa o praktické informácie a spoločne získať lepší prehľad o európskej iniciatíve občanov. Publikum bolo požiadané, aby konalo na základe konkrétnych príkladov a aby si sami premietlo do postupu európskej iniciatívy občanov. Členovia panelu ich viedli s cieľom nájsť najvhodnejšie riešenia troch hlavných otázok: ako podporovať občianske iniciatívy? Ako vybrať partnerov na podporu iniciatív a kampaní? Ako získať finančné prostriedky?

Diskusné stretnutia ponúkali osobitné prostredie, v ktorom sa zhromaždili aktéri z rôznych odvetví. Dokázali sa podeliť o svoje poznatky a nápady a vyjadriť svoje pochybnosti a výzvy odborníkom, ktorí urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby im ponúkli usmernenia a podporu.

  • Ako podporiť vašu iniciatívu občanov? (upravený Olgou Kurpiszovou)

Účastníci diskusie zdôraznili, že iniciatíva, ktorá je zaujímavá napríklad pre Poliakov, nebude nevyhnutne zaujímavá pre obyvateľov iných krajín. Preto je dôležité vybrať tému, ktorá je „univerzálna“, a osloviť príslušnú cieľovú skupinu.

Podobne ako v druhej skupine sa finančná otázka zdôraznila ako jedna z výziev spolu s potrebou náležitej koordinácie a samoorganizácie. Pozornosť sa venovala aj potrebe vybudovať vhodnú sieť kontaktov a konzistentnosť kampane, pokiaľ ide o komunikáciu, prispôsobenú realite a reagovať na prebiehajúce zmeny. Zdôraznila tiež monitorovanie výsledkov kampane, vyvodzovanie záverov a poučenie z chýb predchádzajúcich iniciatív.

Účastníci rozhovoru uviedli, že vo fáze plánovania kampane je potrebné riadne posúdiť zdroje a možnosti ich využitia. Účastníci seminára tiež uviedli, že cieľom kampane nemusí byť vždy dosiahnutie právnych predpisov EÚ, ale mohlo by to byť aj publicita, ktorá pomôže dosiahnuť cieľ ďalších následných kampaní.

  • Ako získať finančné prostriedky na vašu kampaň? (upravený Marcinom Wojtalikom)

Účastníci seminára vypočítali, že na to, aby mohli viesť úspešnú kampaň za iniciatívu, budú musieť vybrať 3 milióny PLN (700 000 EUR), ktoré použijú na realizáciu kampane a iniciatívy. Vybrané finančné prostriedky sa majú prideliť okrem iného na prípravu materiálov, propagáciu a reklamu, spoluprácu s koordinátormi a následnú analýzu kampane, hodnotenie jej výsledkov a vykonaných chýb.

V súvislosti s národnými koordinátormi sa uviedlo, že v každej zúčastnenej krajine by malo existovať toľko krajín, ktoré sú zapojené do kampane, minimálne sedem krajín. Tu možno možno dosiahnuť určité úspory, t. j. nadviazanie spolupráce s organizáciami, ktoré by mohli koordinátorovi „poskytnúť“ bezplatne, vďaka čomu by sa potrebná suma mohla znížiť približne o 1,2 milióna PLN. Rovnako ako v predchádzajúcich dvoch skupinách sa zdôraznilo, že finančné prostriedky by sa mali vybrať pred samotným začatím kampane.

Výzvou, ktorú účastníci zdôraznili, bola nízka kultúra získavania finančných prostriedkov a filantropie v Poľsku, čo sa premieta do ťažkostí pri výbere rozpočtu. Takisto sa uviedlo, že výzvou bude poskytnúť osobám zapojeným do kampane prísľub, že ich hlas bude vypočutý a že ich nádeje nebudú sklamané.

Medzi opatrenia, ktoré sa mali prijať, patrilo vytvorenie fondu určeného pre európsku iniciatívu občanov zo strany EÚ. Účastníci rozhovoru tiež uviedli, že od okamihu dosiahnutia určitej úrovne zapojenia občanov (napríklad 500 000 podpisov) by mal byť členský štát povinný podporiť iniciatívu aj financovaním.

  • Ako hľadať partnerov na podporu vašej iniciatívy a kampane? (uvedené dr Rolandom Zarzyckim)

Účastníci tejto skupiny sa zhodli na tom, že cieľom každej kampane je jej propagácia, rozpočtovanie a následná realizácia. Výzvou bolo zaplatiť za zapojenie koordinátorov alebo tvorcov verejnej mienky.

Účastníci uviedli, že každej iniciatíve by malo predchádzať okrem iného preskúmanie už dostupných publikácií s cieľom určiť, ktoré osoby, organizácie a médiá majú záujem o danú tému. Upozornili aj na analýzu potenciálnych partnerov a význam vytvárania sietí doma aj v zahraničí. Počas tejto diskusie sa objavil zaujímavý argument, ktorý poukazuje na skutočnosť, že tú istú iniciatívu môžu podporiť dve úplne odlišné a protichodné prostredia (napr. ľavice a pravicové prostredie).

Pokiaľ ide o propagáciu, podobne ako v prípade iných skupín, účastníci sa zhodli na tom, že dobrým riešením je získať/vytvoriť spoluprácu s lídrom slávnosti/stanoviska, ktorý bude tvárou kampane a bude mať vhodné kontakty. Pozornosť sa však upriamila na skutočnosť, že akvizícia takejto osoby môže byť aj trochu nebezpečná vzhľadom na históriu/obrázok danej osoby, minulé činnosti, čo sú s tým spojené atď.

Skupina činností, ktoré sa majú vykonať, zahŕňala prípravu katalógu potenciálnych partnerov, ktorý ukázal úspech už vykonaných a realizovaných iniciatív. Pozornosť sa venovala aj možnosti využiť národné zastúpenia EÚ a priamo osloviť miestne samosprávy o plánovanej iniciatíve, čo môže pomôcť pri nadväzovaní kontaktov a propagácii iniciatívy.

Celkovo bola druhá časť seminára mimoriadne interaktívna a ukázala, ako sa môžu angažovaní občania dostať. Bolo to pozitívny pohľad na to, čo by mohla európska iniciatíva občanov dosiahnuť.

Prispievatelia

Melissa Capiot

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.
Ste pripravení zaregistrovať svoju iniciatívu?

Chcete niektorú z iniciatív podporiť? Potrebujete viac informácií o súčasných alebo minulých iniciatívach?