Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

#European polgári kezdeményezés a gyakorlatban: az ismeretek megosztása Lengyelországban

Frissítés dátuma: 17/12/2019

Az európai polgári kezdeményezés a bulgáriai, Litvániába utazott, majd 2018-ban Lengyelország után a Cseh Köztársaságba, Franciaországba, Portugáliába és Ausztriába tartó hároméves európai útsorozat részeként Varsóban megállt. Ezúttal az európai polgári kezdeményezés csapata találkozott a helyi civil szereplőkkel, akik aktívan részt vesznek a polgári részvételben és a részvételi demokráciában.

A demokrácia nemzetközi napjának tiszteletére az Európai Bizottság szeptember 17-én felkérte a lengyel civil szervezeteket, hogy vegyenek részt egy félnapos tudásmegosztási workshopon, és vegyenek részt a kezdeményezésben! A rendezvényen vitafórumot tartottak a közönségnek arról, hogy miként lehet megvalósítani a páneurópai részvételi demokráciát. Ezt követően a résztvevők megoszthatták egymással gyakorlati ismereteiket és tapasztalataikat, és tanulhattak az európai polgári kezdeményezésről. Az európai polgári kezdeményezés csapata interaktív fülkéjét is létrehozta, amely a Roadshow figyelemfelkeltő rendezvényei során kidolgozott ötletek terjesztése révén Európa-szerte összeköti a polgárokat.

Közvetlen demokrácia: a lehetetlen helyzet leküzdése

A javasolt mechanizmusok összetettsége és a számunk miatt a közvetlen demokrácia mindig is különösen nagy kihívást jelentett a létrehozás és a siker szempontjából. A paneltagok azonban kiemelték, hogy olyan új eszközök bevezetésére kerül sor, amelyek eddig lehetetlennek tűntek. Ezen eszközök közé tartozik az európai polgári kezdeményezés, amely minden uniós polgár számára lehetőséget biztosít arra, hogy beleszóljon az Európai Unió jogalkotási munkájába.

Ezek az eszközök minden demokratikus társadalom számára szükségesek és fontosak, különösen ahogyan arra dr. Roland Zarzycki, Collegium Civitas tudományos ügyekért felelős helyettes helyettese rámutatott a viszonylag közelmúlt demokráciái, például Lengyelország számára, amelyek még mindig találják útjukat a demokrácia terén bevált gyakorlatok kialakításához. Bevett gyakorlat, hogy a jogalkotás során a kisebbségnek a többséget kell követnie, ami gyakran eltántorítja a nyilvánosságot attól, hogy további lépést tegyen az aktívabb részvétel érdekében. Ez számos kérdést vet fel, például: hatással vannak-e a részvételi demokrácia eszközei a valóságra?

Az Európai Bizottság tisztában van ezekkel a kérdésekkel, és számos eszköz áll rendelkezésre ahhoz, hogy több európai polgár vegyen részt a demokráciában uniós szinten. Az Európai Bizottság képviselője, Olga Kurpisz rövid előadást tartott a közönségnek az európai polgári kezdeményezésről, jelezve, hogy az a Juncker-Bizottság tíz prioritásának egyike alá tartozik a civil párbeszéd ösztönzése érdekében. Kiemeli a korábbi sikeres kezdeményezések bevált gyakorlatait, és nagyon gyakorlati betekintést és tanácsadást nyújtva elmagyarázza a követendő eljárást.

 

A demokráciát fenyegető új fenyegetések kihívást jelentenek a polgárok szerepvállalása szempontjából

Bár a részvételi demokráciáról folytatott párbeszéd virágzik, és olyan fontos új eszközöket vezetnek be, mint az európai polgári kezdeményezés, az új fenyegetések egyre nagyobb méreteket öltenek, és új kihívásokat teremtenek. A vitafórum résztvevői nagyon elkötelezettek voltak e kihívások kezelése iránt. Beszéltek a közösségi média szerepéről és arról, hogy az milyen jelentős hatást gyakorolt a polgárokkal folytatott párbeszédre. Példaként említhető, hogy az álhírek megnehezítették az indokolt megbeszéléseket. Fontos, hogy „a hálózatot visszanyerjük annak érdekében, hogy visszakapjuk a narrationt” – fejtette ki Rafał Dymek, a Schuman Alapítvány igazgatója.

Darek Kraszewki Stefana Batorego alapítvány képviseletében röviden beszélt Lengyelország sajátosságairól és általánosabban arról, hogy milyen fontos a polgárokkal való találkozás és a velük való kapcsolattartás a valódi részvételi demokrácia elérése érdekében.

Marcin Wojtalik, a Global Responsibility Institute of Global Responsibility társalapítója és igazgatótanácsi tagja ajánlásokat fogalmazott meg az európai polgári kezdeményezés sikerének maximalizálása érdekében, nevezetesen annak érdekében, hogy minden polgárnak hangot kell adni, és minden véleményt és kritikát figyelembe kell venni a tényleges előrelépés érdekében.

Találkozás és ötletek megosztása

A workshop második részében a közönség aktív résztvevővé vált. Lehetőséget adott számukra arra, hogy gyakorlati információkat osszanak meg egymással, és közösen jobban megismerjék az európai polgári kezdeményezést. A célközönséget felkérték, hogy konkrét példákon alapuljon, és az európai polgári kezdeményezés eljárásában való részvételre ösztönözze magát. A résztvevők iránymutatásul szolgáltak, hogy megtalálják a legmegfelelőbb megoldásokat a következő három fő kérdésre: hogyan mozdítsuk elő a polgári kezdeményezéseket? Hogyan lehet partnereket választani a kezdeményezések és kampányok támogatására? Hogyan lehet forrásokat gyűjteni?

A munkamegszakítások olyan különleges környezetet kínáltak, amelyben nagyon különböző ágazatok szereplői gyűltek össze. Megoszthatták tudásukat és ötleteiket, és kifejezhették kétségeiket és kihívásaikat a szakértők felé, akik minden tőlük telhetőt megtettek, hogy iránymutatást és támogatást nyújtsanak számukra.

  • Hogyan népszerűsítse a polgári kezdeményezést? (módosító: Olga Kurpisz)

A vita résztvevői hangsúlyozták, hogy egy olyan kezdeményezés, amely például a lengyelek számára érdekes, nem feltétlenül lesz érdekes más országok lakosai számára. Ezért fontos az „egyetemes” téma kiválasztása és a megfelelő célközönség elérése.

A másik csoporthoz hasonlóan a pénzügyi kérdést is az egyik kihívásként jelölték meg, valamint a megfelelő koordináció és önszerveződés szükségességét. Figyelmet fordítottak arra is, hogy ki kell építeni a kapcsolatok megfelelő hálózatát és a kampány következetességét a kommunikáció tekintetében, amely igazodik a valósághoz és reagál a bekövetkezett változásokra. Hangsúlyozta továbbá a kampány eredményeinek nyomon követését, következtetések levonását és a korábbi kezdeményezések hibáinak tanulságait.

A beszélgetés résztvevői jelezték, hogy a kampány tervezésének szakaszában megfelelően értékelni kell az erőforrásokat és azok felhasználásának lehetőségeit. A workshop résztvevői azt is kijelentették, hogy a kampány célja nem mindig az uniós jogszabályok megvalósítása, hanem a nyilvánosság is, amely elősegíti más, későbbi kampányok céljának elérését.

  • Hogyan gyűjtsön forrásokat a kampányhoz? (moderátor: Marcin Wojtalik)

A workshop résztvevői úgy számítottak, hogy egy kezdeményezési kampány sikeres lebonyolításához 3 millió PLN (700 000 EUR) beszedésére van szükség, amelyet a kampány és a kezdeményezés megvalósításához fognak felhasználni. A begyűjtött forrásokat többek között anyagok előkészítésére, promócióra és reklámozásra, a koordinátorokkal való együttműködésre és a kampány ezt követő elemzésére, eredményeinek értékelésére és az elkövetett hibákra kell fordítani.

A nemzeti koordinátorokkal összefüggésben kijelentették, hogy a kampányban részt vevő országok közül legalább hétnek kell részt vennie minden érintett országban. Itt talán megtakarítások érhetők el, például olyan szervezetekkel való együttműködés kialakítása, amelyek ingyenesen „biztosíthatják” a koordinátort, aminek köszönhetően a szükséges összeg körülbelül 1,2 millió PLN-rel csökkenthető. Az előző két csoporthoz hasonlóan hangsúlyozták, hogy a pénzt a kampány tényleges elindítása előtt kell összegyűjteni.

A résztvevők által kiemelt kihívást az adománygyűjtés és a filantrópia alacsony kultúrája jelentette Lengyelországban, ami a költségvetés beszedésének nehézségeihez vezet. Az is elhangzott, hogy a kihívás az lenne, hogy a kampány résztvevőinek ígéretet tegyenek arra, hogy hallatják hangjukat, és reményeik nem csalódottak.

A meghozandó intézkedések között szerepelt egy európai polgári kezdeményezésre szánt alap uniós létrehozása. A beszélgetés résztvevői azt is kijelentették, hogy a polgári részvétel bizonyos szintjének (például 500 000 aláírás) elérésétől kezdve a tagállamot is kötelezni kell arra, hogy finanszírozással támogassa a kezdeményezést.

  • Hogyan lehet partnereket keresni a kezdeményezés és a kampány támogatására? (dr Roland Zarzycki moderátorral)

A csoport résztvevői egyetértettek abban, hogy az egyes kampányok célja azok népszerűsítése, költségvetése és későbbi végrehajtása. A kihívást a koordinátorok vagy véleményformálók bevonása jelentette.

A résztvevők kijelentették, hogy minden kezdeményezést meg kell előznie többek között a már rendelkezésre álló kiadványok áttekintésének annak meghatározása érdekében, hogy mely személyek, szervezetek és média érdeklődnek egy adott téma iránt. Felhívták továbbá a figyelmet a potenciális partnerek elemzésére és a hálózatépítés fontosságára mind belföldön, mind külföldön. E vita során érdekes érv merült fel arra vonatkozóan, hogy ugyanazt a kezdeményezést két teljesen eltérő és egymással ellentétes környezet (pl. baloldali és jobboldali) is támogathatja.

Ami a promóciót illeti, a résztvevők más csoportokhoz hasonlóan egyetértettek abban, hogy jó megoldás az együttműködés elérése/létrehozása egy hírességi/véleményvezetővel, aki a kampány elől fog állni, és aki megfelelő kapcsolatot tart fenn vele. Felhívták azonban a figyelmet arra, hogy egy ilyen személy megszerzése kissé veszélyes lehet a személy történetére/képére, a múltbeli tevékenységekre, a hozzájuk kapcsolódó tevékenységekre stb. tekintettel.

Az elvégzendő tevékenységek között szerepelt a potenciális partnerek katalógusának elkészítése, amely bemutatja a már megkezdett és végrehajtott kezdeményezések sikertörténetét. Figyelmet fordítottak arra a lehetőségre is, hogy az EU nemzeti képviseleteit igénybe vegyék, és közvetlenül megszólítsák a helyi önkormányzatokat a tervezett kezdeményezésről, ami segíthet a kapcsolatok kialakításában és a kezdeményezés népszerűsítésében.

Összességében a workshop második része rendkívül interaktív volt, és megmutatta, hogy a polgárok hogyan érhetnek el elkötelezetteket. Pozitívan hatott arra, hogy mit érhet el az európai polgári kezdeményezés.

Közreműködők

Melissa Capiot

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?