Европейската гражданска инициатива направи палуба във Варшава като част от тригодишната си демонстрация в цяла Европа, която започна в България, пътува до Литва и след като Полша се насочва към Чешката република, Франция, Португалия и Австрия през 2018 г. Този път екипът на Европейската гражданска инициатива се срещна с местни представители на гражданското общество, които участват активно в гражданското участие и демокрацията на участието.
В чест на Международния ден на демокрацията, на 17 септември Европейската комисия покани полските граждански организации да участват в полския семинар за обмен на знания и да поемат инициативата! Проявата привлече публиката чрез дискусионна дискусия по темата как да се осъществи общоевропейската демокрация на участието, която беше последвана от практически сесии, на които участниците можеха да споделят практически знания и опит и да се учат от други за Европейската гражданска инициатива. Екипът на Европейската гражданска инициатива също така създаде интерактивна кабина, която свързва гражданите в цяла Европа чрез разпространяване на идеи, разработени по време на проявите за повишаване на осведомеността по време на демонстрацията.
Пряка демокрация: преодоляване на невъзможността
Пряката демокрация винаги е била разглеждана като особено предизвикателство за създаването и постигането на успех поради сложността на предложените механизми и големия брой на нас. Участниците в дискусията обаче подчертаха, че се въвеждат нови инструменти, което прави невъзможно това, което досега изглежда невъзможно. Сред тези инструменти е Европейската гражданска инициатива, която дава възможност на всички граждани на ЕС да участват в законодателната дейност на Европейския съюз.
Тези инструменти са необходими и важни за всички демократични общества, особено както се посочва от д-р Роланд Зажицки, заместник-ректор по академични въпроси в Колегиум Чивитас, за относително скорошни демокрации като Полша, които все още намират пътя си за създаване на най-добри практики в областта на демокрацията. Често срещан модел е, че когато става въпрос за законодателни действия, малцинството трябва да следва мнозинството, което често разубеждава обществеността да предприеме допълнителната стъпка, за да се включи по-активно. Това повдига много въпроси, като например: инструментите на демокрацията на участието оказват ли реално въздействие върху реалността около нас?
Европейската комисия е запозната с тези въпроси и има няколко инструмента за привличане на повече европейци към демокрацията на равнище ЕС. Представителят на Европейската комисия Олга Курпиш предложи на публиката кратко представяне на Европейската гражданска инициатива, като посочи, че тя попада в обхвата на един от десетте приоритета на Комисията „Юнкер“ за насърчаване на диалога с гражданите. Тя подчерта някои най-добри практики от предишни успешни инициативи и обясни процедурата, която трябва да се следва, като предложи много практическа информация и съвети.
Новите заплахи за демокрацията са предизвикателство за ангажираността на гражданите
Въпреки че диалогът относно демокрацията на участието процъфтява и се въвеждат важни нови инструменти като Европейската гражданска инициатива, възникват нови заплахи и се създават нови предизвикателства, които трябва да бъдат преодолени. Участниците в дискусията бяха силно ангажирани с тези предизвикателства. Те говориха за ролята на социалните медии и за това как те са оказали силно въздействие върху диалога с гражданите. Пример за това е, че фалшивите новини затрудняват мотивираните дискусии. Важно е „мрежата да бъде възстановена, за да се върне хващачът върху посланието„, обясни Рафал Димек, директор на фондация „Шуман“.
Darek Kraszewki от фондация Stefana Batorego говори накратко за особеностите в Полша и в по-общ план за това как е важно да се срещнем с хората и да се ангажираме с тях, за да постигнем истинска демокрация на участието.
Бяха отправени препоръки, а именно от Marcin Wojtalik, съосновател и член на управителния съвет на Института за глобална отговорност, за постигане на максимален успех на Европейската гражданска инициатива, а именно необходимостта да се даде гласност на всички граждани, да се вземат предвид всички мнения и критики, за да се постигне реален напредък.
Обединяване и споделяне на идеи
Втората част на семинара направи аудиторията активни участници. Тя им даде възможност да споделят практическа информация и заедно да се запознаят по-добре с Европейската гражданска инициатива. От аудиторията беше поискано да действа въз основа на конкретни примери и да се проектира в качеството си на участник в процедурата за Европейската гражданска инициатива. Те бяха ръководени от участниците в дискусията да намерят най-подходящите решения на три основни въпроса: как да се насърчават гражданските инициативи? Как да се изберат партньори за подкрепа на инициативите и кампаниите? Как да се набират средства?
Организираните сесии предложиха специална среда, в която се събраха участници от много различни сектори. Те имаха възможност да споделят своите знания и идеи и да изразят съмненията и предизвикателствата пред експертите, които направиха всичко възможно, за да им предложат насоки и подкрепа.
- Как да популяризирате вашата гражданска инициатива? (модератор: Olga Kurpisz)
Участниците в дискусията подчертаха, че инициатива, която е интересна например за поляците, няма непременно да бъде интересна за жителите на други държави. Ето защо е важно да се избере тема, която е „универсална“, и да се достигне до подходящата целева аудитория.
Както и в другата група, финансовият въпрос беше изтъкнат като едно от предизвикателствата, заедно с необходимостта от подходяща координация и самоорганизация. Беше обърнато внимание и на необходимостта от изграждане на подходяща мрежа от контакти и последователност на кампанията по отношение на комуникацията, адаптирана към реалностите и реагираща на настъпващите промени. Тя също така подчерта наблюдението на резултатите от кампанията, извличането на заключения и извличането на поуки от грешките на предишни инициативи.
Участниците в разговора посочиха, че на етапа на планиране на кампанията е необходимо да се направи правилна оценка на ресурсите и възможностите за тяхното използване. Участниците в семинара заявиха също така, че целта на кампанията може не винаги да бъде постигане на законодателството на ЕС, но би могло да бъде и публичност, която ще спомогне за постигането на целта на други, последващи кампании.
- Как да набирате средства за вашата кампания? (модератор: Marcin Wojtalik)
Участниците в семинара изчислиха, че за да проведат успешна кампания за дадена инициатива, те ще трябва да съберат 3 млн. PLN (700 000 EUR), които ще използват за осъществяване на кампанията и инициативата. Събраните средства трябва да бъдат разпределени, наред с другото, за подготовка на материали, популяризиране и реклама, сътрудничество с координаторите и последващ анализ на кампанията, оценка на резултатите от нея и допуснати грешки.
В контекста на националните координатори беше заявено, че следва да има толкова държави, колкото и държавите, участващи в кампанията, най-малко седем — по един във всяка участваща държава. Тук може би могат да бъдат реализирани някои икономии, т.е. установяване на сътрудничество с организации, които биха могли да „осигурят“ безплатно координатора, благодарение на което необходимата сума може да бъде намалена с приблизително 1.2 милиона PLN. Както и при предишните две групи, беше подчертано, че средствата следва да бъдат събрани преди действителното започване на кампанията.
Предизвикателството, изтъкнато от участниците, беше ниската култура на набиране на средства и благотворителност в Полша, което води до трудности при събирането на бюджета. Беше заявено също така, че предизвикателството ще бъде да се даде на участниците в кампанията обещание, че гласът им ще бъде чут и техните надежди няма да бъдат разочаровани.
Сред действията, които трябва да бъдат предприети, беше създаването от ЕС на фонд, посветен на ЕГИ. Участниците в разговора заявиха също така, че от момента на достигане на определено равнище на участие на гражданите (например 500 000 подписа) държавата членка следва също така да бъде задължена да подкрепи инициативата с финансиране.
- Как да търсите партньори в подкрепа на вашата инициатива и кампания? (модератор: д-р Roland Zarzycki)
Участниците в тази група се съгласиха, че целта на всяка кампания е нейното популяризиране, бюджетиране и последващо изпълнение. Предизвикателството беше да се плати за участието на координатори или лица, формиращи общественото мнение.
Участниците заявиха, че всяка инициатива следва да бъде предшествана, наред с другото, от преглед на вече наличните публикации, за да се определи кои хора, организации и медии се интересуват от дадена тема. Те привлякоха вниманието и към анализа на потенциалните партньори и значението на изграждането на мрежи както у дома, така и в чужбина. По време на тази дискусия се очерта интересен аргумент във връзка с факта, че една и съща инициатива може да бъде подкрепена от две напълно различни и противоположни среди (напр. ляво и дясно).
По отношение на популяризирането, подобно на други групи, участниците се съгласиха, че едно добро решение е да се получи/установи сътрудничество с изтъкнати личности/лидери на общественото мнение, които ще бъдат лицето на кампанията и ще имат подходящи контакти. Въпреки това беше обърнато внимание на факта, че придобиването на такова лице може също така да бъде малко опасно с оглед на историята/образа на личните убеждения, минали дейности, с какво те са свързани и т.н.
Групата от дейности, които трябва да бъдат предприети, включваше изготвяне на каталог на потенциалните партньори, показващ успех на вече предприети и изпълнени инициативи. Беше обърнато внимание и на възможността за използване на националните представителства на ЕС и за пряк контакт с местните власти относно планираната инициатива, което може да помогне за установяване на контакти и популяризиране на инициативата.
Като цяло втората част на семинара беше изключително интерактивна и показа как могат да получат ангажираните граждани. Това беше положителен поглед към това, което Европейската гражданска инициатива би могла да постигне.
Оставете коментар
За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.