Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Občanská iniciativa #European v praxi: sdílení znalostí o tom, co funguje v Polsku

Datum aktualizace: 17/12/2019

Evropská občanská iniciativa zastavila ve Varšavě jako součást svého tříletého dlouhého stezky po celé Evropě, která začala v Bulharsku, cestovala do Litvy a v roce 2018 směřovala do České republiky, Francie, Portugalska a Rakouska. Tentokrát se tým evropské občanské iniciativy setkal s místními občanskými aktéry, kteří se aktivně zapojují do účasti občanů a participativní demokracie.

Na počest Mezinárodního dne demokracie pozvala Evropská komise dne 17. září polské občanské organizace, aby se zúčastnily půldenního semináře o sdílení znalostí a iniciativy. Akce zapojovala publikum prostřednictvím panelové diskuse o tom, jak realizovat celoevropskou participativní demokracii, po níž následovaly praktické panelové diskuse, na nichž se účastníci mohli podělit o praktické znalosti a zkušenosti a poučit se od ostatních o evropské občanské iniciativě. Tým evropské občanské iniciativy rovněž zřídil svou interaktivní kabinu, která propojuje občany v celé Evropě šířením myšlenek vytvořených během osvětových akcí v rámci Roadshow.

Přímá demokracie: překonání nemožnosti

Vzhledem ke složitosti navrhovaných mechanismů a velkému počtu nás byla přímá demokracie vždy vnímána jako obzvláště náročná, pokud jde o nastavení a úspěch. Účastníci panelu však zdůraznili, že jsou zaváděny nové nástroje, což se až doposud zdálo nemožné. Mezi tyto nástroje patří evropská občanská iniciativa, která nabízí všem občanům EU příležitost vyjádřit se k legislativní činnosti Evropské unie.

Tyto nástroje jsou nezbytné a důležité pro všechny demokratické společnosti, zejména jak zdůraznil Roland Zarzycki, místopředseda pro akademické záležitosti Collegium Civitas, pro relativně nedávné demokracie, jako je Polsko, které stále nalézají cestu k nastavení osvědčených postupů v oblasti demokracie. Je běžné, že pokud jde o legislativní opatření, musí se menšina řídit většinou, často odrazovat veřejnost od toho, aby podnikla další kroky k aktivnějšímu zapojení. To vyvolává mnoho otázek, například: mají nástroje participativní demokracie skutečně dopad na realitu kolem nás?

Evropská komise si je těchto otázek vědoma a existuje několik nástrojů, jak zapojit více Evropanů do demokracie na úrovni EU. Zástupkyně Evropské komise Olga Kurpiszová nabídla publikum stručnou prezentaci evropské občanské iniciativy a uvedla, že tato iniciativa spadá pod jednu z deseti priorit Junckerovy Komise na podporu dialogu s občany. Vyzdvihla některé osvědčené postupy z předchozích úspěšných iniciativ a vysvětlila postup, kterým je třeba se řídit, a nabídla velmi praktické poznatky a poradenství.

 

Nové hrozby pro demokracii představují výzvu pro zapojení občanů

Ačkoli dialog o participativní demokracii vzkvétá a zavádějí se důležité nové nástroje, jako je evropská občanská iniciativa, narůstají nové hrozby a vznikají nové výzvy, které je třeba překonat. Členové panelu se na těchto výzvách velmi angažovali. Hovořili o úloze sociálních médií a o tom, jak tato média výrazně ovlivnila dialog s občany. Jako příklad lze uvést, že falešné zprávy znesnadnily odůvodněné diskuse. Je důležité, aby „síť byla obnovena, aby se vrátila zpět do povstání“, uvedl Rafał Dymek, ředitel Schumanovy nadace.

Darek Kraszewki z nadace Stefana Batorego stručně hovořil o zvláštnostech Polska a obecněji o tom, jak je důležité setkat se s lidmi a spolupracovat s nimi, aby bylo dosaženo skutečné participativní demokracie.

Konkrétně Marcin Wojtalik, spoluzakladatel a člen správní rady Institutu pro globální odpovědnost, vydal doporučení s cílem maximalizovat úspěch evropské občanské iniciativy, konkrétně nutnost dát slovo všem občanům, zohlednit všechny názory a kritiku, aby bylo dosaženo skutečného pokroku.

Spojování a sdílení nápadů

Druhá část semináře umožnila aktivní účast diváků. Poskytla jim příležitost sdílet praktické informace a společně se lépe seznámit s evropskou občanskou iniciativou. Posluchači byli požádáni, aby jednali na základě konkrétních příkladů a propagovali se jako součást postupu evropské občanské iniciativy. Byli vedeni členy panelu, aby nalezli nejvhodnější řešení tří hlavních otázek: jak podpořit občanské iniciativy? Jak vybrat partnery na podporu iniciativ a kampaní? Jak získat finanční prostředky?

Výsledná setkání nabídla zvláštní prostředí, v němž se sešli aktéři z velmi odlišných odvětví. Mohli sdílet své znalosti a myšlenky a vyjádřit své pochybnosti a výzvy odborníkům, kteří se udělali co nejlépe, aby jim poskytli poradenství a podporu.

  • Jak propagovat vaši občanskou iniciativu? (umírněna Olga Kurpiszovou)

Účastníci diskuse zdůraznili, že iniciativa, která je zajímavá například pro Poláky, nebude nutně zajímavá pro obyvatele jiných zemí. Proto je důležité zvolit téma, které je „univerzální“, a oslovit vhodnou cílovou skupinu.

Stejně jako u druhé skupiny byla finanční otázka zdůrazněna jako jedna z výzev spolu s potřebou řádné koordinace a sebeorganizace. Pozornost byla rovněž věnována potřebě vybudovat vhodnou síť kontaktů a důslednost kampaně, pokud jde o komunikaci, přizpůsobenou realitě a reagovat na probíhající změny. Zdůraznila rovněž monitorování výsledků kampaně, vyvození závěrů a poučení z chyb předchozích iniciativ.

Účastníci konverzace uvedli, že ve fázi plánování kampaně je nezbytné řádně posoudit zdroje a možnosti jejich využití. Účastníci semináře rovněž uvedli, že cílem kampaně nemusí být vždy dosažení právních předpisů EU, ale že by to mohla být i propagace, která pomůže dosáhnout cíle dalších následných kampaní.

  • Jak získat finanční prostředky na vaši kampaň? (moderován Marcinem Wojtalikem)

Účastníci semináře vypočítali, že k tomu, aby mohli vést úspěšnou kampaň pro určitou iniciativu, budou muset vybrat 3 miliony PLN (700 000 EUR), které použijí k realizaci kampaně a iniciativy. Získané finanční prostředky mají být přiděleny mimo jiné na přípravu materiálů, propagaci a reklamu, spolupráci s koordinátory a následnou analýzu kampaně, vyhodnocení jejích výsledků a učiněných chyb.

V souvislosti s národními koordinátory bylo uvedeno, že do kampaně by mělo být zapojeno tolik zemí, nejméně sedm, v každé zúčastněné zemi jeden. Zde lze dosáhnout určitých úspor, tj. navázat spolupráci s organizacemi, které by mohly koordinátorovi „poskytnout“ bezplatně, díky čemuž by mohla být potřebná částka snížena přibližně o 1,2 milionu PLN. Stejně jako v předchozích dvou skupinách bylo zdůrazněno, že finanční prostředky by měly být vybrány před samotným zahájením kampaně.

Výzvou, kterou účastníci zdůraznili, byla nízká kultura získávání finančních prostředků a filantropie v Polsku, což se promítlo do obtíží při výběru rozpočtu. Bylo rovněž uvedeno, že výzvou bude poskytnout účastníkům kampaně slib, že jejich hlas bude slyšet a že jejich naděje nebudou zklamány.

Mezi opatření, která mají být přijata, patřilo vytvoření fondu věnovaného evropské občanské iniciativě ze strany EU. Účastníci konverzace rovněž uvedli, že od okamžiku dosažení určité míry zapojení občanů (například 500 000 podpisů) by měl být členský stát rovněž povinen podporovat iniciativu financováním.

  • Jak hledat partnery na podporu vaší iniciativy a kampaně? (pod vedením dr. Rolanda Zarzyckiho)

Účastníci této skupiny se shodli na tom, že cílem každé kampaně je její propagace, sestavování rozpočtu a následné provádění. Výzvou je zaplatit za zapojení koordinátorů nebo osob ovlivňujících veřejné mínění.

Účastníci uvedli, že každé iniciativě by měl předcházet mimo jiné přezkum již dostupných publikací, aby bylo možné určit, které osoby, organizace a média mají o dané téma zájem. Rovněž upozornili na analýzu potenciálních partnerů a na význam vytváření sítí, a to jak doma, tak v zahraničí. Během této diskuse se objevil zajímavý argument odkazující na skutečnost, že tutéž iniciativu lze podpořit dvěma zcela odlišnými a protichůdnými prostředími (např. levicovou a pravou).

Pokud jde o propagaci, účastníci se podobně jako ostatní skupiny shodli na tom, že dobrým řešením je získat/nastolit spolupráci s lídrem slavnosti/stanoviska, který bude tváří v tvář kampaně a bude mít vhodné kontakty. Bylo však upozorňováno na skutečnost, že získání takové osoby může být rovněž o něco nebezpečné vzhledem k historii/obrázku osobního přesvědčení, dřívějším aktivitám, tomu, s čím jsou spojeny atd.

Skupina činností, které měly být provedeny, zahrnovala přípravu katalogu potenciálních partnerů, který ukázal úspěch již provedených a realizovaných iniciativ. Pozornost byla rovněž věnována možnosti využít zastoupení členských států EU a oslovit místní orgány přímo o plánované iniciativě, což může pomoci navázat kontakty a podpořit iniciativu.

Celkově byla druhá část semináře extrémně interaktivní a ukázala, jak se mohou angažovaní občané dostat. Bylo to pozitivní pohled na to, čeho by evropská občanská iniciativa mohla dosáhnout.

Přispěvatelé

Melissa Capiotová

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu?

Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?