Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

#European piliečių iniciatyva praktiškai: dalijimasis žiniomis apie tai, kas veikia Lenkijoje

Atnaujinta: 17/12/2019

Įgyvendinant Europos piliečių iniciatyvą Varšuvoje sustojo trimetė kelionė po visą Europą, kuri prasidėjo Bulgarijoje ir 2018 m. vyko į Lietuvą, o Lenkija 2018 m. nuvyko į Čekiją, Prancūziją, Portugaliją ir Austriją. Šį kartą Europos piliečių iniciatyvos grupė susitiko su vietos pilietinės visuomenės veikėjais, kurie aktyviai dalyvauja piliečių dalyvavimo ir dalyvaujamosios demokratijos veikloje.

Tarptautinės demokratijos dienos proga Europos Komisija rugsėjo 17 d. pakvietė Lenkijos pilietines organizacijas dalyvauti pusdienyje dalijimusi žiniomis ir pasidomėti šia iniciatyva! Renginyje auditorija dalyvavo podiumo diskusijoje tema, kaip užtikrinti visos Europos dalyvaujamąją demokratiją, po kurios vyko praktiniai pertraukų užsiėmimai, per kuriuos dalyviai galėjo pasidalyti praktinėmis žiniomis ir patirtimi ir pasimokyti iš kitų apie Europos piliečių iniciatyvą. Europos piliečių iniciatyvos grupė taip pat sukūrė savo interaktyvią kabiną, kuri suburia piliečius visoje Europoje skleisdama idėjas, sukurtas informuotumo didinimo renginių metu.

Tiesioginė demokratija: įveikti tai, kas neįmanoma

Tiesioginė demokratija visada buvo vertinama kaip ypač sudėtinga sukurti ir sėkmingai įgyvendinti dėl siūlomų mechanizmų sudėtingumo ir vien mūsų skaičiaus. Tačiau ekspertų grupės nariai pabrėžė, kad diegiamos naujos priemonės, dėl kurių iki šiol tai tapo neįmanoma. Viena iš šių priemonių – Europos piliečių iniciatyva, kuri suteikia galimybę visiems ES piliečiams pareikšti savo nuomonę Europos Sąjungos teisėkūros darbe.

Tokios priemonės yra būtinos ir svarbios visoms demokratinėms visuomenėms, visų pirma, kaip nurodė Collegium Civitas akademinių reikalų vicerektorius Roland Zarzycki, palyginti neseniai tokioms demokratinėms valstybėms kaip Lenkija, kurios vis dar ieško geriausios patirties demokratijos srityje. Įprasta, kad teisėkūros veiksmų srityje mažuma turi vadovautis dauguma, dažnai atgrasanti visuomenę imtis papildomų veiksmų ir aktyviau dalyvauti. Dėl to kyla daug klausimų, pavyzdžiui: ar dalyvaujamosios demokratijos priemonės iš tiesų veikia aplink mus supančią tikrovę?

Europos Komisija žino apie tokius klausimus ir yra keletas priemonių, kuriomis siekiama, kad daugiau europiečių įsitrauktų į demokratiją ES lygmeniu. Europos Komisijos atstovė Olga Kurpisz pateikė auditorijai glaustą Europos piliečių iniciatyvos pristatymą, nurodydama, kad ji atitinka vieną iš dešimties J.-C. Junckerio vadovaujamos Komisijos prioritetų skatinti piliečių dialogą. Ji atkreipė dėmesį į kai kuriuos ankstesnių sėkmingų iniciatyvų geriausios praktikos pavyzdžius ir paaiškino procedūrą, kurios reikia laikytis, pateikdama labai praktinių įžvalgų ir patarimų.

 

Naujos grėsmės demokratijai kelia iššūkių piliečių dalyvavimui

Nors dialogas dalyvaujamosios demokratijos klausimais klesti ir diegiamos svarbios naujos priemonės, pavyzdžiui, Europos piliečių iniciatyva, kyla naujų grėsmių ir kyla naujų iššūkių, kuriuos reikia įveikti. Grupės nariai aktyviai dalyvavo sprendžiant šiuos uždavinius. Jie kalbėjo apie socialinės žiniasklaidos vaidmenį ir apie tai, kaip ji padarė didžiulį poveikį piliečių dialogui. Vienas iš išvardytų pavyzdžių – melagingos naujienos apsunkino motyvuotas diskusijas. Šumano fondo direktorius Rafał Dymek paaiškino, kad „tinklas bus atgautas siekiant atkurti naratyvą“.

Stefana Batorego fondo atstovas Darek Kraszewki trumpai kalbėjo apie Lenkijos ypatumus ir apskritai apie tai, kaip svarbu susitikti su žmonėmis ir su jais bendradarbiauti siekiant tikros dalyvaujamosios demokratijos.

Buvo pateiktos rekomendacijos, kurias pateikė vienas iš Visuotinės atsakomybės instituto steigėjų ir valdybos narys Marcin Wojtalik, kad Europos piliečių iniciatyva būtų kuo sėkmingesnė, t. y. kad visi piliečiai turėtų galimybę išsakyti savo nuomonę, kad būtų atsižvelgta į visas nuomones ir kritiką, kad būtų pasiekta reali pažanga.

Suvienijimas ir dalijimasis idėjomis

Antroje seminaro dalyje dalyviai buvo aktyvūs. Tai suteikė jiems galimybę dalytis praktine informacija ir kartu geriau suprasti Europos piliečių iniciatyvą. Auditorijos buvo paprašyta imtis veiksmų pagal konkrečius pavyzdžius ir suplanuoti save kaip dalyvaujančią Europos piliečių iniciatyvos procedūroje. Grupės nariai jiems vadovavo, kad rastų tinkamiausius trijų pagrindinių klausimų sprendimus: kaip skatinti pilietines iniciatyvas? Kaip pasirinkti partnerius iniciatyvoms ir kampanijoms remti? Kaip surinkti lėšų?

Per pertraukas buvo sukurta ypatinga aplinka, į kurią susirinko labai skirtingų sektorių subjektai. Jie galėjo pasidalyti savo žiniomis ir idėjomis ir išreikšti savo abejones bei iššūkius ekspertams, kurie padarė viską, ką galėjo, kad jiems pateiktų rekomendacijų ir paramos.

  • Kaip propaguoti jūsų piliečių iniciatyvą? (modernavo Olga Kurpisz)

Diskusijos dalyviai pabrėžė, kad, pavyzdžiui, lenkams įdomi iniciatyva nebūtinai bus įdomi kitų šalių gyventojams. Todėl svarbu pasirinkti „universalią“ temą ir pasiekti tinkamą tikslinę auditoriją.

Kaip ir kitoje grupėje, finansų klausimas buvo įvardytas kaip vienas iš iššūkių, taip pat tinkamo koordinavimo ir saviorganizacijos poreikis. Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į poreikį sukurti tinkamą ryšių tinklą ir kampanijos nuoseklumą komunikacijos srityje, pritaikytą prie realijų ir reaguojant į vykstančius pokyčius. Ji taip pat pabrėžė kampanijos rezultatų stebėseną, išvadas ir pasimokymą iš ankstesnių iniciatyvų klaidų.

Pokalbio dalyviai nurodė, kad kampanijos planavimo etape būtina tinkamai įvertinti išteklius ir jų panaudojimo galimybes. Seminaro dalyviai taip pat teigė, kad kampanijos tikslas ne visada gali būti ES teisės aktų įgyvendinimas, tačiau tai taip pat galėtų būti viešumas, kuris padės pasiekti tikslą, susijusį su kitomis vėlesnėmis kampanijomis.

  • Kaip surinkti lėšų savo kampanijai? (moderėjo Marcin Wojtalik)

Seminaro dalyviai apskaičiavo, kad norint vykdyti sėkmingą iniciatyvos kampaniją, jiems reikės surinkti 3 mln. PLN (700 000 EUR), kuriuos jie panaudos kampanijai ir iniciatyvai įgyvendinti. Surinktos lėšos turi būti skiriamos, be kita ko, medžiagos rengimui, reklamai ir reklamai, bendradarbiavimui su koordinatoriais ir tolesnei kampanijos analizei, jos rezultatų vertinimui ir padarytoms klaidoms.

Kalbant apie nacionalinius koordinatorius, buvo nurodyta, kad kampanijoje turėtų dalyvauti tiek pat šalių, kiek jose dalyvauja ne mažiau kaip septynios ir po vieną kiekvienoje šalyje. Šiuo atveju galbūt būtų galima sutaupyti lėšų, t. y. užmegzti bendradarbiavimą su organizacijomis, kurios galėtų „suteikti“ koordinatoriui nemokamą paslaugą, todėl reikiama suma galėtų būti sumažinta maždaug 1,2 mln. PLN. Kaip ir ankstesnėse dviejose grupėse, buvo pabrėžta, kad pinigai turėtų būti surinkti prieš faktiškai pradedant kampaniją.

Dalyvių akcentuotas iššūkis buvo žema lėšų rinkimo ir filantropijos kultūra Lenkijoje, dėl kurios kyla sunkumų renkant biudžetą. Taip pat buvo nurodyta, kad bus sunku kampanijos dalyviams suteikti pažadą, kad jų balsas bus išgirstas, o jų viltys nebus nusivylusios.

Vienas iš veiksmų, kurių reikia imtis, buvo ES Europos piliečių iniciatyvai skirto fondo sukūrimas. Pokalbio dalyviai taip pat teigė, kad nuo tada, kai bus pasiektas tam tikras piliečių dalyvavimo lygis (pvz., 500 000 parašų), valstybė narė taip pat turėtų būti įpareigota remti iniciatyvą skiriant finansavimą.

  • Kaip ieškoti partnerių jūsų iniciatyvai ir kampanijai paremti? (vidutiniškai dr Roland Zarzycki)

Šios grupės dalyviai sutiko, kad kiekvienos kampanijos tikslas yra jos propagavimas, biudžeto sudarymas ir vėlesnis įgyvendinimas. Uždavinys – sumokėti už koordinatorių arba nuomonės formuotojų dalyvavimą.

Dalyviai teigė, kad prieš kiekvieną iniciatyvą, be kita ko, turėtų būti peržiūrimi jau paskelbti leidiniai, siekiant nustatyti, kurie žmonės, organizacijos ir žiniasklaida domisi konkrečia tema. Jie taip pat atkreipė dėmesį į potencialių partnerių analizę ir tinklaveikos svarbą tiek šalies viduje, tiek užsienyje. Šios diskusijos metu iškilo įdomus argumentas, kad tą pačią iniciatyvą gali paremti dvi visiškai skirtingos ir priešingos aplinkos (pvz., kairiojo ir dešiniojo sparno).

Kalbant apie reklamą, kaip ir kitų grupių atveju, dalyviai sutarė, kad geras sprendimas yra užmegzti bendradarbiavimą su šventiniu ir (arba) nuomonės lyderiu, kuris bus kampanijos akivaizdoje ir palaikys tinkamus ryšius. Tačiau buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad tokio asmens įsigijimas taip pat gali būti šiek tiek pavojingas, atsižvelgiant į asmens įsitikinimų istoriją ir (arba) vaizdą, ankstesnę veiklą, su tuo susijusią veiklą ir t. t.

Į vykdytinos veiklos grupę buvo įtrauktas potencialių partnerių katalogo parengimas, parodantis jau įgyvendintų ir įgyvendintų iniciatyvų sėkmę. Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į galimybę pasinaudoti ES nacionalinėmis atstovybėmis ir tiesiogiai susisiekti su vietos valdžios institucijomis apie planuojamą iniciatyvą, o tai gali padėti užmegzti ryšius ir skatinti iniciatyvą.

Apskritai antroji seminaro dalis buvo itin interaktyvi ir parodė, kaip gali pasiekti aktyvūs piliečiai. Tai buvo teigiamas požiūris į tai, ką būtų galima pasiekti įgyvendinant Europos piliečių iniciatyvą.

Autoriai

Melissa Capiot

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.
Esate pasirengę užregistruoti savo iniciatyvą?

Norite paremti iniciatyvą? Norite gauti daugiau informacijos apie dabartines arba ankstesnes iniciatyvas?