Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

#European građanska inicijativa u praksi: razmjena znanja o tome što funkcionira u Poljskoj

Ažurirano: 17/12/2019

Europska građanska inicijativa zaustavila se u Varšavi kao dio trogodišnjeg puta diljem Europe, koji je započeo u Bugarskoj, putovao u Litvu i nakon što je Poljska odlazila u Češku, Francusku, Portugal i Austriju 2018. Ovaj se put tim za europsku građansku inicijativu sastao s lokalnim civilnim akterima koji su aktivno uključeni u sudjelovanje građana i participativnu demokraciju.

U čast Međunarodnog dana demokracije Europska komisija 17. rujna pozvala je poljske civilne organizacije da sudjeluju u poludnevnoj radionici za razmjenu znanja i da iskoriste inicijativu! Publiku je na događanju bilo posvećeno okruglim stolovima o tome kako ostvariti paneuropsku participativnu demokraciju, nakon čega su slijedili praktični sastanci na kojima su sudionici mogli razmjenjivati praktično znanje i iskustvo te učiti od drugih o europskoj građanskoj inicijativi. Tim europske građanske inicijative uspostavio je i svoju interaktivnu kabinu koja povezuje građane diljem Europe širenjem ideja razvijenih tijekom događanja posvećenih podizanju svijesti u okviru te radionice.

Izravna demokracija: prevladavanje nemogućih

Za izravnu demokraciju oduvijek se smatralo da je posebno zahtjevna za uspostavu i da bude uspješna zbog složenosti predloženih mehanizama i samog broja nas. Međutim, panelisti su istaknuli da se uvode novi alati, što do sada čini nemogućim. Među tim je instrumentima europska građanska inicijativa, koja svim građanima EU-a pruža priliku da sudjeluju u zakonodavnom radu Europske unije.

Takvi su alati nužni i važni za sva demokratska društva, posebno kako je istaknuo g. Roland Zarzycki, Potrektor za akademska pitanja u Collegium Civitasu, za relativno nedavne demokracije kao što je Poljska, koje još uvijek nađu put za uspostavu najboljih praksi u području demokracije. Uobičajeni je obrazac da kada je riječ o zakonodavnom djelovanju manjina mora slijediti većinu koja često odvraća javnost da poduzme dodatne korake kako bi se aktivnije uključila. To postavlja brojna pitanja, kao što su: utječu li alati participativne demokracije zapravo na stvarnost oko nas?

Europska komisija svjesna je takvih pitanja i postoji nekoliko alata za uključivanje većeg broja Europljana u demokraciju na razini EU-a. Predstavnica Europske komisije Olga Kurpisz predstavila je publiku sažetu prezentaciju europske građanske inicijative, navodeći da je ona obuhvaćena jednim od deset prioriteta Junckerove Komisije za poticanje dijaloga s građanima. Istaknula je neke najbolje prakse iz prethodnih uspješnih inicijativa i objasnila postupak koji treba slijediti pružanjem vrlo praktičnog uvida i savjeta.

 

Nove prijetnje demokraciji izazov su za angažman građana

Iako je dijalog o participativnoj demokraciji uspješan i uvode se važni novi alati kao što je europska građanska inicijativa, sve su veće nove prijetnje i stvaraju se novi izazovi koje treba prevladati. Panelisti su bili vrlo angažirani u rješavanju tih izazova. Govorili su o ulozi društvenih medija i o tome kako je to uvelike utjecalo na dijalog s građanima. Naveden je primjer da su lažne vijesti otežale obrazložene rasprave. Važno je da se „mreža vrati kako bi se vratila u naraciju”, objasnio je Rafał Dymek, direktor Schumanove zaklade.

Darek Kraszewki iz zaklade Stefana Batorego ukratko je govorio o posebnostima u Poljskoj i, općenitije, o važnosti susreta s građanima i suradnje s njima kako bi se postigla istinska participativna demokracija.

Preporuke su dali Marcin Wojtalik, suosnivač i član Upravnog odbora Instituta za globalnu odgovornost, kako bi se maksimalno povećao uspjeh europske građanske inicijative, odnosno potreba da se svim građanima da glas, kako bi se uzela u obzir sva mišljenja i kritike kako bi se ostvario stvaran napredak.

Zbližavanje i dijeljenje ideja

U drugom dijelu radionice publika je aktivno sudjelovala. Omogućila im je razmjenu praktičnih informacija i bolje razumijevanje europske građanske inicijative. Od publike se tražilo da djeluje na temelju konkretnih primjera i da se projicira kako je uključeno u postupak europske građanske inicijative. Vodili su ih članovi panela kako bi pronašli najprikladnija rješenja za tri glavna pitanja: kako promicati građanske inicijative? Kako odabrati partnere koji će podupirati inicijative i kampanje? Kako prikupiti sredstva?

Razbijanje je bilo posebno okruženje u kojem su se okupili dionici iz vrlo različitih sektora. Mogli su podijeliti svoje znanje i ideje te izraziti svoje sumnje i izazove stručnjacima koji su im dali sve od sebe kako bi im ponudili smjernice i potporu.

  • Kako promicati građansku inicijativu? (moderatorica Olga Kurpisz)

Sudionici rasprave naglasili su da inicijativa koja je, primjerice, zanimljiva Poljcima neće nužno biti zanimljiva stanovnicima drugih zemalja. Stoga je važno odabrati temu koja je „univerzalna” i doprijeti do odgovarajuće ciljne publike.

Kao i u drugoj skupini, financijsko pitanje istaknuto je kao jedan od izazova, zajedno s potrebom za odgovarajućom koordinacijom i samoorganizacijom. Pozornost je posvećena i potrebi za izgradnjom odgovarajuće mreže kontakata i dosljednosti kampanje u pogledu komunikacije, prilagođene stvarnim okolnostima i kao odgovor na promjene koje se događaju. Također je naglasio praćenje rezultata kampanje, donošenje zaključaka i učenje iz pogrešaka u prethodnim inicijativama.

Sudionici razgovora naveli su da je u fazi planiranja kampanje potrebno pravilno procijeniti resurse i mogućnosti njihove upotrebe. Sudionici radionice izjavili su i da cilj kampanje možda nije uvijek postizanje zakonodavstva EU-a, već bi to mogao biti i promidžba koja će pomoći u postizanju cilja drugih, naknadnih kampanja.

  • Kako prikupiti sredstva za vašu kampanju? (moderirao Marcin Wojtalik)

Sudionici radionice izračunali su da će za provedbu uspješne kampanje za inicijativu morati prikupiti 3 milijuna PLN (700 000 EUR) koje će upotrijebiti za provedbu kampanje i inicijative. Prikupljena sredstva dodjeljuju se, među ostalim, za pripremu materijala, promidžbu i oglašavanje, suradnju s koordinatorima i naknadnu analizu kampanje, evaluaciju njezinih rezultata i učinjene pogreške.

U kontekstu nacionalnih koordinatora navedeno je da bi u svakoj uključenoj zemlji trebalo biti onoliko zemalja koliko i zemalja koje sudjeluju u kampanji, najmanje sedam, po jedan. Ovdje se možda mogu ostvariti određene uštede, tj. uspostaviti suradnju s organizacijama koje bi mogle „besplatno osigurati” koordinatora, zahvaljujući čemu bi se potrebni iznos mogao smanjiti za približno 1,2 milijuna PLN. Kao i u prethodnim dvjema skupinama, naglašeno je da bi novac trebalo prikupiti prije stvarnog početka kampanje.

Izazov koji su istaknuli sudionici bila je niska kultura prikupljanja sredstava i filantropije u Poljskoj, što dovodi do poteškoća u prikupljanju proračuna. Također je navedeno da će izazov biti pružiti onima koji sudjeluju u kampanji obećanje da će se njihov glas čuti i da njihove nade neće biti razočarane.

Jedna od mjera koje je trebalo poduzeti bila je uspostava fonda namijenjenog europskoj građanskoj inicijativi od strane EU-a. Sudionici razgovora izjavili su i da bi od trenutka dostizanja određene razine uključenosti građana (na primjer 500 000 potpisa) država članica također trebala biti obvezna pružiti financijsku potporu inicijativi.

  • Kako potražiti partnere za potporu vašoj inicijativi i kampanji? (pod moderatorom dr. Rolanda Zarzyckija)

Sudionici te skupine složili su se da je cilj svake kampanje promicanje, izrada proračuna i naknadna provedba. Izazov je bio platiti sudjelovanje koordinatora ili voditelja javnog mnijenja.

Sudionici su izjavili da bi svakoj inicijativi trebalo prethoditi, među ostalim, pregled već dostupnih publikacija kako bi se utvrdilo koje su osobe, organizacije i mediji zainteresirani za određenu temu. Također su skrenuli pozornost na analizu potencijalnih partnera i važnost umrežavanja, kako kod kuće tako i u inozemstvu. Tijekom te rasprave pojavio se zanimljiv argument koji se odnosi na činjenicu da istu inicijativu mogu poduprijeti dva potpuno različita i suprotna okruženja (npr. lijeva i desna).

Kad je riječ o promidžbi, slično kao i u drugim skupinama, sudionici su se složili da je dobro rješenje postizanje/uspostava suradnje s slavnim vođom/voditeljem mišljenja koji će biti lice kampanje i imati odgovarajuće kontakte. Međutim, skrenuta je pozornost na činjenicu da stjecanje takve osobe također može biti malo opasno s obzirom na povijest/slika uvjerenja osobe, prethodne aktivnosti, s njima povezane veze itd.

Skupina aktivnosti koje je trebalo poduzeti uključivala je pripremu kataloga potencijalnih partnera koji je pokazao uspjeh već poduzetih i provedenih inicijativa. Pozornost je posvećena i mogućnosti korištenja nacionalnih predstavništava EU-a i izravnog obraćanja lokalnim vlastima o planiranoj inicijativi, što može pomoći u uspostavi kontakata i promicanju inicijative.

Općenito, drugi dio radionice bio je iznimno interaktivan i pokazao kako angažirani građani mogu dobiti. To je bio pozitivan uvid u ono što bi europska građanska inicijativa mogla postići.

Objavitelji

Melissa Capiot

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?