Euroopa kodanikualgatus: Programmi Erasmus+ rahastatud projekt A-st Z-ni on sundinud nelja Euroopa ülikooli õpetajaid, juhendajaid ja üliõpilasi osalema rollimängus „Euroopa kodanikualgatuse mudel“. Sõbralikus ja mitmekultuurilises keskkonnas on õpilased välja töötanud oma Euroopa kodanikualgatuse ettepanekud ning leidnud loomingulisi ja küpseid lahendusi, et lahendada mõned praegu Euroopa Liidu jaoks kõige olulisemad probleemid. Töö käigus õppimisel põhinev lähenemisviis näitas, et see tegevus on väga paljulubav demokraatliku osalemise edendamise, oskuste ja pädevuste arendamise ning aktiivsete Euroopa kodanike loomise osas.
Projekt „Euroopa kodanikualgatus: Alates A-st Z’ini, mida käsitleti juba ühes varasemas blogipostituses, on peamine eesmärk tutvustada üliõpilastele Euroopa kodanikualgatuse mehhanismi ja anda neile pädevus töötada välja oma Euroopa kodanikualgatuse ettepanekud ning saada seega aktiivseks osalejaks ELi poliitikas ja otsustusprotsessis.
Mitu kuud on ligikaudu kuus tosinat üliõpilast neljast ülikoolist osalenud Euroopa kodanikualgatuse sissejuhatavatel istungjärkudel, mis toimusid COVID-19 pandeemiast tingitud piirangute tõttu veebis. Varsti pärast seda kutsuti õpilasi osalema Euroopa kodanikualgatuse veebikursusel, mille oli spetsiaalselt kavandanud projekti õpetajate ja juhendajate meeskond, et võimaldada igat liiki üliõpilastele, olenemata nende õppe- või spetsialiseerumisvaldkonnast.
Mõni kuu hiljem kohtusid meeskond ja üliõpilased Vigos (Hispaania) seoses Euroopa kodanikualgatuse mudeliga, rollimänguga, mis oli aasta jooksul tehtud töö tipphetk, ning kõigi kohtumiste, vastastikuse õppimise ja Euroopa kodanikualgatuse veebikursuse tulemustega. Viiel järjestikusel päeval hakkasid õpilased ellu viima oma ideid seoses Euroopa Liiduga seotud teemaga, mida nad eelistavad (kõikidel on tihe seos ÜRO kestliku arengu tegevuskava 2030 kestliku arengu eesmärkidega).
Pealkiri: Osalejad, kes koguti osalema Euroopa kodanikualgatuse mudelis
Selle tegevuse käigus töötasid õpilased rühmades, et töötada välja ja poleerida oma ettepanekuid ning täita vastav registreerimistaotlus. Registreerimiseks esitati kaheksa ettepanekut:
- Algatuse nr 1: „Pagulaste liikuvuse turvalisuse tagamine“: Selles Euroopa kodanikualgatuse ettepanekus nõuti mitme meetme vastuvõtmist, et tagada pagulaste turvaline ja hästi korraldatud transport kogu nende reisimisel ELi, nende vastuvõtmine ja elama asumine lõppsihtkohta;
- Algatus nr 2: „Uus fookus ELis Erasure’i õiguse kohta“: Selles kodanikualgatuses paluti võtta meetmeid tagamaks, et igaühel on õigus andmete kustutamisele, ning selle eesmärk on tagada kaitse seoses internetis viibimise ja digitaalallkirjaga;
- Algatus nr 3: „Õiglane Frontex: Suunata tagasi oma kontrollimatud pädevused, mitte inimesed!“ Selles ettepanekus nõuti õiglasemat, ohutumat, läbipaistvamat ja vastutustundlikumat Frontexit, eelkõige reformides ameti juhtimisraamistikku, pühendudes inimõigustele, demokraatiale ja ELi väärtustele, jõustades ameti põhiõiguste strateegiat ning parandades läbipaistvust ja aruandlusmehhanisme ametis;
- Algatus nr 4: „Maast lahti pakkimine“ – Selles kodanikualgatuses paluti võtta meetmeid, et edendada biolagunevate materjalide kasutamist alternatiivina pakendis olevale plastile, suurendades muu hulgas plastpakendite tootmise makse;
- Algatus nr 5: „Rohelisemad proovid – keskkonnahoidlikum planeet“: Selles Euroopa kodanikualgatuse ettepanekus paluti tarbijatel osta vähem riideid, olles samal ajal teadlikumaks oma tegevusest eri liiki esemete ostmisel, tuues üldist kasu planeedile;
- Algatus nr 6: „Me Craft, EU Protect“: Selles ettepanekus paluti luua läbipaistev ELi geograafiliste tähiste kaitse süsteem mittepõllumajanduslike toodete jaoks, võttes arvesse toodete vahelisi erinevusi geograafiliste tähiste kontekstis;
- Algatus nr 7: „Humanitaarabi: Saad abiks olla unseen’is“: Selles kodanikualgatuses paluti uuesti määratleda ELi vahendid ja meetmed raske humanitaarkriisi korral haavatavatele rühmadele antava abi ja abi valdkonnas;
- Algatus nr 8: „Toiduainete ümberjaotamine: tee jõuka ühiskonnani“: Euroopa kodanikualgatuse ettepanekus paluti parandada toidu raiskamist ja toidu ümberjaotamist käsitlevat Euroopa õigusraamistikku, et saavutada säästva arengu eesmärk 12.3.
Pealkiri: 2021. aasta Euroopa kodanikualgatuse ettepanekute loetelu
Pärast vormi esitamist arutas Euroopa Komisjon iga Euroopa kodanikualgatuse ettepanekut eraldi ja võttis vastu otsused ettepanekute registreerimise kohta, mis kõik olid positiivsed. Varsti pärast seda toimus Euroopa Parlamendi kauaoodatud kuulamine. Kümme Euroopa Parlamendi liiget kuulasid hoolikalt ära iga fraktsiooni sõnavõtjad ja analüüsisid ettepanekuid, esitades iga ettekande lõpus asjakohaseid küsimusi.
Pealkiri: Ettepanekute kuulamine Euroopa Parlamendis
Lõpuks luges „Euroopa Komisjon“ pärast kõigi ettepanekute hoolikat läbivaatamist ning ettekandeid ja parlamendi resolutsioone arvesse võttes avalikult oma teatisi, mis sisaldavad poliitilisi ja õiguslikke järeldusi iga ettepaneku sisu kohta, võimaldades korraldajatel anda tagasisidet.
Sellele kogemusele tuginedes võime tõdeda, et see on võimaldanud õpilastel arendada oma oskusi ja pädevusi, osaleda rohkem ELi poliitikas ning isiklikul tasandil suhelda eri riikidest pärit üliõpilastega. Oleme äärmiselt tänulikud kõigile üliõpilastele, kes on osalenud koos projekti professorite, teadlaste ja juhendajatega.
Pealkiri: Projektis osalejad
Kuigi projekti esimene peatükk on lõppenud, on projekt „Euroopa kodanikualgatus: A-st Z-ni on veel palju teha, et tagada kodanikele ja nende vajadustele keskenduva Euroopa Liidu ülesehitamine ning nüüd soovib uus rühm üliõpilasi õppida ja osaleda edasistes Euroopa kodanikualgatustes. Me ei saa oodata, kuni järgmine Euroopa kodanikualgatuse mudel toimub Göttingenis (Saksamaa), nii et püsime oma hääles!
–
Projekt „Euroopa kodanikualgatus: Kaasamise ja kodanikuaktiivsuse vahend“(akronüüm: A-st Z-ni) rahastatakse Euroopa Komisjoni programmist „Erasmus+“ (leping nr 2020-I-PT01-KA203–078546),
Lisateave Euroopa kodanikualgatuse kohta: Projektist A-Z külastage meid aadressil https://eci-az.eu/; jälgige meid ka Facebooki, Twitteri ja Instagrami (@eciatoz) kaudu, kasutades teemaviiteid nr #ECIfromAtoZ ja nr #EUTakeTheInitiative.
Autorid
Dulce LopesDulce Lopes on Coimbra ülikooli õigusteaduskonna professor. Töötas Portugali eesistumise ajal ministrite nõukogus, Euroopa Parlamendis ja Lille’i Catholique’i ülikoolis ning oli Haagi rahvusvahelise õiguse akadeemia ingliskeelsete uuringute direktor (2018). Ta on programmi „Erasmus+“ Euroopa kodanikualgatuse koordinaator: Punktist A kuni Z.
Täiendavad viited aadressil: https://www.cienciavitae.pt/E013-0BE9-8B08
Eduardo Figueiredo on Euroopa kodanikualgatuse juht: A-st Z-ni ja Coimbra ülikooli õigusteaduskonna kutsutud assistent.
Täiendavad viited aadressil: https://www.cienciavitae.pt/portal/pt/0A17-3ED6-803B
Kommenteerige
Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.Kommentaarid