Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

„Wzór ECI”: W jaki sposób studenci uczą się w praktyce, aby zachęcić obywateli europejskich do aktywnego uczestnictwa w życiu

Data aktualizacji: 27/07/2022

„EIO: Od A do Z, w ramach projektu finansowanego w ramach programu Erasmus+, zaproszono nauczycieli, nauczycieli dydaktycznych i studentów z czterech różnych europejskich uniwersytetów do udziału w wydarzeniu fabrycznym pod hasłem „ECI Model”. W przyjaznym i wielokulturowym środowisku uczniowie opracowali własne propozycje europejskiej inicjatywy obywatelskiej oraz wypracowali kreatywne i dojrzałe rozwiązania, aby stawić czoła niektórym z najważniejszych wyzwań stojących przed Unią Europejską w dzisiejszych czasach. Działanie to, oparte na podejściu „uczenie się przez działanie”, okazało się bardzo obiecujące pod względem promowania demokratycznego uczestnictwa, rozwijania umiejętności i kompetencji oraz budowania aktywnych obywateli europejskich.

Projekt „EIK: Od A do Z’, który był już obecny na poprzednim postie na blogu, ma na celu przede wszystkim zaznajomienie studentów szkół wyższych z mechanizmem europejskiej inicjatywy obywatelskiej i zapewnienie im kompetencji w zakresie opracowywania własnych wniosków w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej, a tym samym odgrywania aktywnej roli w procesach politycznych i decyzyjnych UE.

Przez kilka miesięcy w sesjach wprowadzających dotyczących europejskiej inicjatywy obywatelskiej, które odbyły się online ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19, wzięło udział około sześć tysięcy studentów z czterech uniwersytetów. Wkrótce potem studenci zostali zaproszeni do udziału w kursie on-line poświęconym europejskiej inicjatywie obywatelskiej, który został specjalnie opracowany przez zespół nauczycieli i nauczycieli projektu, aby umożliwić wszystkim rodzajom studentów szkół wyższych, niezależnie od ich obszaru studiów lub specjalizacji.

Kilka miesięcy później zespół i studenci spotkali się w Vigo (Hiszpania) na temat „modelu ECI”, działania fabrycznego, które było szczytem prac prowadzonych przez cały rok, oraz wyników wszystkich spotkań, działań w zakresie partnerskiego uczenia się i kursów internetowych europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Przez pięć dni kolejnych zajęć uczniowie wprowadzają w życie swoje pomysły dotyczące preferowanego przez siebie tematu związanego z Unią Europejską (wszyscy mają ścisły związek z celami zrównoważonego rozwoju określonymi w agendzie ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030).  

Presentation of role-playing activity

Podpis: Uczestnicy zebrali się, aby wziąć udział w „modelu europejskiej inicjatywy obywatelskiej”

Podczas tego działania uczniowie pracowali w grupach, aby opracować i spróbować swoich propozycji oraz wypełnić odpowiedni wniosek o rejestrację. Do rejestracji zgłoszono osiem różnych wniosków:

  • Inicjatywa nr 1:Zapewnić bezpieczeństwo mobilności uchodźców”: WE wniosku w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej wezwano do przyjęcia szeregu środków w celu zagwarantowania bezpiecznego i dobrze zorganizowanego transportu uchodźców w trakcie ich podróży do UE, ich przyjmowania i osiedlania się w miejscu docelowym;
  • Inicjatywa nr 2:Nowy nacisk na prawo do erasu w UE”: W ramach tej inicjatywy obywatelskiej zwrócono się o środki zapewniające każdemu prawo do usunięcia danych i mające na celu zapewnienie ochrony w odniesieniu do obecności w internecie i podpisu cyfrowego;
  • Inicjatywa nr 3:Sprawiedliwy Frontex: Odwrócić ich niekontrolowane kompetencje, a nie ludzi!”: WE wniosku tym zwrócono się o sprawiedliwszy, bezpieczniejszy, bardziej przejrzysty i odpowiedzialny Frontex, w szczególności poprzez reformę ram zarządzania Agencji, zaangażowanie na rzecz praw człowieka, demokracji i wartości UE, egzekwowanie strategii Agencji w zakresie praw podstawowych oraz poprawę mechanizmów przejrzystości i rozliczalności w Agencji;
  • Inicjatywa nr 4:Odpakowywanie Ziemi”: W ramach tej inicjatywy obywatelskiej wezwano do wprowadzenia środków promujących stosowanie materiałów ulegających biodegradacji jako alternatywy dla tworzyw sztucznych w opakowaniach, m.in. poprzez podniesienie podatków od produkcji opakowań z tworzyw sztucznych;
  • Inicjatywa nr 5:Bardziej zielone polowania – bardziej ekologiczna planeta”: WE wniosku w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej wezwano do wprowadzenia konsumentów do kupowania mniejszej liczby ubrań, a jednocześnie do większej świadomości ich działań przy zakupie różnych rodzajów produktów, co przyniosło ogólne korzyści planecie.
  • Inicjatywa nr 6:Nasza rzemieślnicza, EU Protect Protect”: WE wniosku tym wezwano do utworzenia przejrzystego unijnego systemu ochrony oznaczeń geograficznych dla produktów nierolnych, biorąc pod uwagę istniejące różnice między produktami w kontekście oznaczeń geograficznych;
  • Inicjatywa nr 7:Pomoc humanitarna: Możesz udzielić pomocy na rzeczUnseen: W ramach tej inicjatywy obywatelskiej zwrócono się o ponowne zdefiniowanie narzędzi i działań UE w dziedzinie pomocy i pomocy udzielanej słabszym grupom społecznym w przypadku poważnego kryzysu humanitarnego;
  • Inicjatywa nr 8:Redystrybucja żywności: droga do zamożnegospołeczeństwa: W niniejszym wniosku w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej wezwano do udoskonalenia europejskich ram regulacyjnych dotyczących marnotrawienia żywności i redystrybucji żywności, aby osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju 12.3.

List of proposed ECIs from 2021 teams

Podpis: Wykaz wniosków w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej z zespołów z 2021 r.

Po przedłożeniu formularza „Komisja Europejska” rozpatrywała osobiście każdy wniosek w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej i podjęła decyzje dotyczące rejestracji wniosków, z których wszystkie były pozytywne. Wkrótce potem odbyło się bardzo oczekiwane wysłuchanie w Parlamencie Europejskim. Dziesięciu posłów do Parlamentu Europejskiego dokładnie wysłuchało mówców z każdej grupy i przeanalizowało propozycje, zadając pytania, które uznali za istotne na koniec każdej prezentacji.

Parliamentary Hearing

Podpis: Wysłuchanie w Parlamencie w sprawie wniosków

Wreszcie, po uważnej analizie wszystkich wniosków i rozważeniu prezentacji oraz rezolucji Parlamentu, „Komisja Europejska” przeczytała publicznie swoje komunikaty zawierające polityczne i prawne wnioski co do istoty każdego wniosku, umożliwiając organizatorom wyrażenie opinii.

Patrząc wstecz na to doświadczenie, możemy z zadowoleniem stwierdzić, że umożliwiło ono studentom rozwijanie umiejętności i kompetencji, większe zaangażowanie w politykę UE oraz, na poziomie osobistym, nawiązywanie kontaktów ze studentami z różnych krajów. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim studentom, którzy uczestniczyli w tej podróży wraz z profesorami, naukowcami i wykładowcami projektu.

Group Photo of Participants

Podpis: Uczestnicy projektu

Mimo że pierwszy rozdział projektu dobiegł końca, projekt „EIK: Od A do Z’ ma jeszcze wiele do zrobienia i nadal zapewnia budowę Unii Europejskiej skoncentrowanej na obywatelach i ich potrzebach. Obecnie nowa grupa studentów chce uczyć się i uczestniczyć w kolejnych europejskich inicjatywach obywatelskich. Nie możemy czekać na kolejną „Wzór europejskiej inicjatywy obywatelskiej”, która odbędzie się w Göttingen (Niemcy), tak więc nie możemy czekać.

 

— —

 

Projekt „Europejska inicjatywa obywatelska: Narzędzie na rzecz zaangażowania i aktywnego obywatelstwa”(akronim europejskiej inicjatywy obywatelskiej: Od A do Z) jest finansowany z programu Erasmus+ Komisji Europejskiej (nr umowy 2020-I-PT01-KA203-078546),

Aby dowiedzieć się więcej o europejskiej inicjatywie obywatelskiej: Od A do Z, odwiedź nas na adres https://eci-az.eu/; śledź nas również na Facebooku, Twitterze i Instagramie (@eciatoz), korzystając z hashtagów #ECIfromAtoZ i #EUTakeTheInitiative.

 

 

Autorzy

Dulce Lopes

Dulce Lopes jest profesorem na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Coimbrze. Pracował dla portugalskiej prezydencji Rady Ministrów, Parlamentu Europejskiego i Katolickiego Uniwersytetu w Lille oraz był dyrektorem studiów w języku angielskim w Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego (2018 r.). Jest koordynatorką europejskiej inicjatywy obywatelskiej Erasmus+: Od A do Z.

Dalsze odniesienia na stronie:  https://www.cienciavitae.pt/E013-0BE9-8B08

Eduardo Figueiredo jest organizatorem projektu EIO: Od A do Z oraz zaproszony asystent na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Coimbrze.

Dalsze odniesienia na stronie: https://www.cienciavitae.pt/portal/pt/0A17-3ED6-803B

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.

Komentarze

jone arthur | 14/10/2022

Jakie warianty rozwoju europejskich strategii w zakresie edukacji obywatelskiej?

Student, który posiada &a href=„”>włoska nazwa ilt;/a>

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?