„ECI: Od A po Z, projekt financovaný z programu Erasmus+, vyzval učiteľov, lektorov a študentov zo štyroch rôznych európskych univerzít, aby sa zúčastnili na rolovej aktivite s názvom „model ECI“. V priateľskom a multikultúrnom prostredí študenti vypracovali vlastné návrhy európskej iniciatívy občanov a získali tvorivé a zrelé riešenia niektorých najdôležitejších výziev, ktoré Európska únia v súčasnosti predstavuje. Na základe prístupu „učenie sa v praxi“ sa táto činnosť ukázala ako veľmi sľubná, pokiaľ ide o podporu demokratickej účasti, rozvoj zručností a kompetencií a budovanie aktívnych európskych občanov.
Projekt „ECI: Od A po Z’, ktorá sa už objavila na predchádzajúcom blogovom príspevku, má hlavný cieľ oboznámiť študentov vysokoškolského vzdelávania s mechanizmom európskej iniciatívy občanov a poskytnúť im právomoci na vypracovanie vlastných návrhov európskej iniciatívy občanov, a tým sa stať aktívnymi aktérmi v politike a rozhodovacích procesoch EÚ.
Niekoľko mesiacov sa približne šesť desiatok študentov zo štyroch univerzít zúčastnilo na úvodných školeniach o európskej iniciatíve občanov, ktoré sa konali online z dôvodu obmedzení spôsobených pandémiou COVID-19. Čoskoro potom boli študenti vyzvaní, aby sa zúčastnili online kurzu o európskej iniciatíve občanov, ktorý bol špeciálne navrhnutý tímom učiteľov a tútorov v rámci projektu s cieľom vyškoliť všetky typy vysokoškolských študentov bez ohľadu na ich oblasť štúdia alebo špecializácie.
O niekoľko mesiacov neskôr sa tím a študenti stretli vo Vigu (Španielsko) s cieľom „model európskej iniciatívy občanov“, rolovej aktivity, ktorá bola vrcholom práce vykonanej počas celého roka, a výsledkov všetkých stretnutí, činností partnerského učenia a online kurzu európskej iniciatívy občanov. Počas piatich dní po sebe nasledujúcich aktivít študenti v praxi uvádzajú do praxe svoje nápady týkajúce sa témy súvisiacej s Európskou úniou, ktorú uprednostňujú (všetky s úzkym prepojením na ciele udržateľného rozvoja Agendy 2030 OSN).
Názov: Účastníci sa stretli, aby sa zapojili do „modelu európskej iniciatívy občanov“
Počas tejto aktivity študenti pracovali v skupinách s cieľom vypracovať a preskúmať svoje návrhy a vyplniť príslušnú žiadosť o registráciu. Na registráciu bolo predložených osem rôznych návrhov:
- Iniciatíva číslo 1: „Zabezpečiť bezpečnosť pre mobilitu utečencov“: V tomto návrhu európskej iniciatívy občanov sa požadovalo prijatie niekoľkých opatrení na zaručenie bezpečnej a dobre organizovanej prepravy utečencov počas celej ich cesty do EÚ, ich prijatia a usadenia sa v konečnej destinácii;
- Iniciatíva číslo 2: „Nové zameranie na právo na vysťahovanie v EÚ“: V rámci tejto iniciatívy občanov sa požadovali opatrenia na zabezpečenie toho, aby každý mal právo na vymazanie, a jej cieľom je poskytnúť ochranu, pokiaľ ide o prítomnosť na internete a digitálny podpis;
- Iniciatíva číslo 3: „Spravodlivá agentúra Frontex: Potlačiť ich nekontrolovateľné kompetencie, nie ľudí!“: V tomto návrhu sa požadovala spravodlivejšia, bezpečnejšia, transparentnejšia a zodpovednejšia agentúra Frontex, a to konkrétne reformou rámca riadenia agentúry, záväzkom k ľudským právam, demokracii a hodnotám EÚ, presadzovaním stratégie agentúry pre základné práva a zlepšením mechanizmov transparentnosti a zodpovednosti v rámci agentúry;
- Iniciatíva číslo 4: „Odbaliť Zem“: V rámci tejto iniciatívy občanov sa požadovali opatrenia na podporu používania biologicky rozložiteľných materiálov ako alternatívy k plastom v obaloch, a to okrem iného zvýšením daní z výroby plastových obalov;
- Iniciatíva číslo 5: „Zelenšie oblečenie – zelenšia planéta“: V tomto návrhu európskej iniciatívy občanov sa od spotrebiteľov požadovalo, aby si kupovali menej oblečenia a zároveň si viac uvedomovali svoju činnosť pri nákupe rôznych druhov predmetov, čo celkovo prospieva planéte;
- Iniciatíva č. 6: „Máme, EÚ chránime“: V tomto návrhu sa požadovalo vytvorenie transparentného systému EÚ na ochranu zemepisných označení pre nepoľnohospodárske výrobky vzhľadom na existujúce rozdiely medzi výrobkami v súvislosti so zemepisnými označeniami;
- Iniciatíva číslo 7: „Humanitárna pomoc: Môžete pomôcť neplánovanému navrátiť“: V rámci tejto iniciatívy občanov sa požadovalo nové vymedzenie nástrojov a opatrení EÚ v oblasti pomoci a pomoci poskytovanej zraniteľným skupinám v prípade vážnej humanitárnej krízy;
- Iniciatíva číslo 8: „Predistribúcia potravín: cesta k prosperujúcejspoločnosti: V tomto návrhu európskej iniciatívy občanov sa požadovalo zlepšenie európskeho regulačného rámca pre plytvanie potravinami a prerozdeľovanie v záujme dosiahnutia cieľa trvalo udržateľného rozvoja 12.3.
Názov: Zoznam návrhov európskej iniciatívy občanov z tímov na rok 2021
Po predložení formulára „Európska komisia“ rokovala v súkromí o každom návrhu európskej iniciatívy občanov a prijala rozhodnutia týkajúce sa registrácie návrhov, ktoré boli všetky pozitívne. Krátko potom sa uskutočnilo dlho očakávané vypočutie v Európskom parlamente. Desať močových poslancov Európskeho parlamentu (poslanci EP) pozorne vypočul rečníkov z každej skupiny a analyzoval návrhy a položil otázky, ktoré považovali za relevantné na konci každej prezentácie.
Názov: Vypočutie návrhov v Parlamente
Napokon, po dôkladnom preskúmaní všetkých návrhov a zvážení prezentácií, ako aj uznesení Parlamentu si Európska komisia verejne prečítala svoje oznámenia obsahujúce politické a právne závery o podstate každého návrhu, čo organizátorom umožnilo poskytnúť spätnú väzbu.
Ak sa pozrieme na túto skúsenosť, môžeme s radosťou povedať, že umožnila študentom rozvíjať svoje zručnosti a kompetencie, viac sa zapájať do politík EÚ a na osobnej úrovni spájať so študentmi z rôznych krajín. Sme mimoriadne vďační všetkým študentom, ktorí boli súčasťou tejto cesty, spolu s profesormi, výskumníkmi a lektormi projektu.
Názov: Účastníci projektu
Hoci sa prvá kapitola projektu skončila, projekt „EIO: Od A po Z’ musí ísť ešte dlhá cesta a naďalej zabezpečovať budovanie Európskej únie zameranej na občanov a ich potreby, v súčasnosti s novou skupinou študentov, ktorí sa chcú učiť a zúčastňovať sa na ďalších európskych iniciatívach občanov. Nemôžeme čakať na ďalšiu „modelovú európsku iniciatívu občanov“, ktorá sa uskutoční v Göttingene (Nemecko), a preto sme zostali naladení!
—
Projekt „Európska iniciatíva občanov: A Tool for Engagement and Active Citizenship“(akronym ECI: Od A po Z) je financovaný z programu Erasmus+ Európskej komisie (dohoda č. 2020-I-PT01-KA203 – 078546),
Viac informácií o európskej iniciatíve občanov: Od projektu A po Z, navštívte nás na adrese https://eci-az.eu/; sledujte nás aj na Facebooku, Twitteri a Instagrame (@eciatoz) pomocou hashtagov #ECIfromAtoZ a #EUTakeTheInitiative.
Prispievatelia
Dulce LopesDulce Lopes je profesorom na Právnickej fakulte Univerzity v Coimbre. Pracoval pre portugalské predsedníctvo Rady ministrov, Európsky parlament a Univerzitu v Catholique v Lille a bol riaditeľom pre štúdium v angličtine na Haagskej akadémii medzinárodného práva (2018). Je koordinátorkou pre európsku iniciatívu občanov v rámci projektu Erasmus+: Od A po Z.
Ďalšie odkazy na adrese: https://www.cienciavitae.pt/E013-0BE9-8B08
Eduardo Figueiredo je koordinátorom projektu ECI: Od A po Z a pozývaný asistent na Právnickej fakulte Univerzity v Coimbre.
Ďalšie odkazy na adrese: https://www.cienciavitae.pt/portal/pt/0A17-3ED6-803B
Odoslať komentár
Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.Komentáre