Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

„Vzor evropské občanské iniciativy“: Jak studenti naučit se stát aktivními evropskými občany v praxi

Datum aktualizace: 27/07/2022

„ECI: Od A do Z“, což je projekt financovaný z programu Erasmus+, vyzval učitele, školitele a studenty ze čtyř různých evropských univerzit, aby se zúčastnili simulační činnosti nazvané „model evropské občanské iniciativy“. V přátelském a multikulturním prostředí studenti vypracovali své vlastní návrhy evropské občanské iniciativy a získali kreativní a zralá řešení s cílem řešit některé z nejdůležitějších výzev, jimž Evropská unie v současné době čelí. Na základě přístupu „učení praxí“ se tato činnost ukázala jako velmi slibná, pokud jde o podporu demokratické účasti, rozvoj dovedností a kompetencí a budování aktivních evropských občanů.

Projekt „ECI: Od A do Z, které již bylo uvedeno na předchozím blogovém příspěvku, má hlavní cíl seznámit vysokoškolské studenty s mechanismem evropské občanské iniciativy a poskytnout jim kompetence k vypracování jejich vlastních návrhů evropské občanské iniciativy, a tím k tomu, aby se stali aktivními aktéry v rámci politik a rozhodovacích procesů EU.

Za několik měsíců se úvodních zasedání týkajících se evropské občanské iniciativy, která se konala on-line v důsledku omezení způsobených pandemií COVID-19, zúčastnilo přibližně šest desítek studentů ze čtyř univerzit. Brzy poté byli studenti pozváni k účasti na on-line kurzu o evropské občanské iniciativě, který byl speciálně navržen týmem učitelů a instruktorů v rámci projektu s cílem podpořit všechny typy vysokoškolských studentů bez ohledu na oblast jejich studia nebo specializace.

O několik měsíců později se tým a studenti setkali ve městě Vigo (Španělsko) na téma „model evropské občanské iniciativy“, simulační činnost, která byla vrcholem práce vykonané v průběhu roku, a výsledek všech setkání, činností vzájemného učení a on-line kurzu evropské občanské iniciativy. Po dobu pěti dnů po sobě jdoucích aktivit studenti realizují své myšlenky týkající se tématu souvisejícího s Evropskou unií, které upřednostňují (všichni mají úzkou vazbu na cíle udržitelného rozvoje Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030).  

Presentation of role-playing activity

Popisek: Účastníci se sešli, aby se zúčastnili „modelu evropské občanské iniciativy“

Během této aktivity žáci pracovali ve skupinách, aby vypracovali a potlačovali své návrhy a vyplnili příslušnou žádost o registraci. K registraci bylo předloženo osm různých návrhů:

  • Iniciativa č. 1:Zajistit bezpečnost pro mobilitu uprchlíků“: Tento návrh evropské občanské iniciativy požadoval přijetí několika opatření k zajištění bezpečné a dobře organizované přepravy uprchlíků po celou dobu jejich cesty do EU, jejich přijímání a usídlování v konečné destinaci;
  • Iniciativa č. 2:Nové zaměření na právo na erasure v EU“: Tato občanská iniciativa požadovala opatření, která zajistí, aby měl každý právo na výmaz, a jejím cílem je poskytnout ochranu, pokud jde o přítomnost na internetu a digitální podpis;
  • Iniciativa č. 3:Spravedlivá agentura Frontex: Vzdát se svých nekontrolovatelných kompetencí, nikoli lidí!“: Tento návrh požadoval spravedlivější, bezpečnější, transparentnější a odpovědnější agenturu Frontex, zejména reformou správního rámce agentury, dodržováním lidských práv, demokracie a hodnot EU, prosazováním strategie agentury pro základní práva a zlepšením mechanismů transparentnosti a odpovědnosti v rámci agentury;
  • Iniciativa č. 4:Vybavení Země“: Tato občanská iniciativa požadovala opatření na podporu používání biologicky rozložitelných materiálů jako alternativy plastů v obalech, mimo jiné zvýšením daní z výroby plastových obalů;
  • Iniciativa č. 5:Zelenější oblečení – zelenější planeta“: Tento návrh evropské občanské iniciativy požadoval, aby spotřebitelé byli motivováni k tomu, aby nakupovali méně oděvů, a zároveň si byli více vědomi svých činností při nákupu různých druhů zboží, což celkově prospělo planetě;
  • Iniciativa č. 6:My řemesel, EU Protect“: Tento návrh požadoval vytvoření transparentního systému EU pro ochranu zeměpisných označení nezemědělských produktů s ohledem na stávající rozdíly mezi produkty v souvislosti se zeměpisnými označeními;
  • Iniciativa č. 7:Humanitární pomoc: Můžete pomoci Unseen“: Tato občanská iniciativa požádala o nové vymezení nástrojů a opatření EU v oblasti pomoci a pomoci poskytované zranitelným skupinám v případě vážné humanitární krize;
  • Iniciativa č. 8:Přerozdělování potravin: cesta k prosperující společnosti“: Tento návrh evropské občanské iniciativy požadoval zlepšení evropského regulačního rámce pro plýtvání potravinami a přerozdělování za účelem dosažení cíle udržitelného rozvoje 12.3.

List of proposed ECIs from 2021 teams

Popisek: Seznam návrhů evropské občanské iniciativy z roku 2021

Po předložení formuláře jednala „Evropská komise“ soukromě o každém návrhu evropské občanské iniciativy a přijala rozhodnutí týkající se registrace návrhů, z nichž všechny byly pozitivní. Brzy poté se konalo velmi očekávané slyšení Evropského parlamentu. Deset vzorů poslanců Evropského parlamentu pečlivě vyslechlo řečníky každé skupiny a analyzovalo návrhy a položilo otázky, které považovali za relevantní na konci každé prezentace.

Parliamentary Hearing

Popisek: Slyšení Parlamentu o návrzích

Po pečlivém posouzení všech návrhů a po zvážení prezentací a usnesení Parlamentu si „Evropská komise“ veřejně přečetla svá sdělení obsahující politické a právní závěry týkající se podstaty každého návrhu, což organizátorům umožňuje poskytnout zpětnou vazbu.

Podíváme-li se na tyto zkušenosti, můžeme s potěšením konstatovat, že studenti mohli rozvíjet své dovednosti a kompetence, více se zapojit do politik EU a na osobní úrovni navázat kontakty se studenty z různých zemí. Děkujeme všem studentům, kteří byli součástí této cesty, společně s profesory, výzkumnými pracovníky a školiteli projektu.

Group Photo of Participants

Popisek: Účastníci projektu

Ačkoli první kapitola projektu skončila, projekt „EOI: Od A do Z“ má před sebou ještě dlouhou cestu a nadále zajišťuje budování Evropské unie zaměřené na občany a jejich potřeby, nyní s novou skupinou studentů, kteří se chtějí učit a zapojit se do dalších evropských občanských iniciativ. Nemůžeme čekat, až se příští „vzorová evropská občanská iniciativa“ uskuteční v Göttingenu (Německo), takže zůstaneme laděni!

 

 

Projekt „Evropská občanská iniciativa: Nástroj pro angažovanost a aktivní občanství“(acronym ECI: Od A do Z) je financován z programu Evropské komise Erasmus+ (dohoda č. 2020-I-PT01–KA203–078546),

Chcete-li se dozvědět více o evropské občanské iniciativě: Projekt A až Z, navštivte nás na adrese https://eci-az.eu/; sledujte nás také na Facebooku, Twitteru a Instagramu (@eciatoz) pomocí hashtagů #ECIfromAtoZ a #EUTakeTheInitiative.

 

 

Přispěvatelé

Dulce Lopes

Dulce Lopes je profesorem na právnické fakultě Univerzity v Coimbře. Pracoval pro portugalské předsednictví Rady ministrů, Evropský parlament a katolickou univerzitu v Lille a byl ředitelem pro studium v angličtině na Haagské akademii mezinárodního práva (2018). Je koordinátorkou pro evropskou občanskou iniciativu v rámci programu Erasmus+: Od A do Z.

Další odkazy na:  https://www.cienciavitae.pt/E013-0BE9-8B08

Eduardo Figueiredo je Tutorem v projektové evropské občanské iniciativě: Od A do Z a pozvaný asistent na Právnické fakultě Univerzity v Coimbře.

Další odkazy na: https://www.cienciavitae.pt/portal/pt/0A17-3ED6-803B

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.

Komentáře

jone arthur | 14/10/2022

Jaké možnosti rozvoje evropských strategií v oblasti výchovy k občanství?

Student, který má &a href=’’’> Italian name andlt;/a>

Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.