Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Deň európskej iniciatívy občanov 2020 – čo bude budúcnosť európskej iniciatívy občanov?

Dátum aktualizácie: 18/03/2020

Deň európskej iniciatívy občanov 2020 – čo bude budúcnosť európskej iniciatívy občanov?

Dňa 25. februára 2020 sa uskutočnil 9. ročník Dňa európskej iniciatívy občanov: Organizátori európskej iniciatívy občanov, občania, organizácie občianskej spoločnosti, výskumní pracovníci a tvorcovia politík sa stretli, aby diskutovali o minulej prítomnosti a budúcnosti európskej iniciatívy občanov, a to menej ako dva mesiace po nadobudnutí účinnosti nového nariadenia. Nielenže sa uskutočnila zásadná diskusia o prínosoch a obmedzeniach nástroja, ale účastníci diskutovali aj o viacerých odporúčaniach na zlepšenie tohto nástroja a hlasovali o nich! Zistite viac!

Deň európskej iniciatívy občanov je každoročným stretnutím organizátorov európskej iniciatívy občanov, občanov, organizácií občianskej spoločnosti, výskumných pracovníkov a tvorcov politík na účely výmeny, prepojenia a opätovného prepojenia v súvislosti s otázkou spoločného záujmu: budúcnosť európskej iniciatívy občanov, ktorá je prvým a jediným nadnárodným nástrojom účasti na svete. Deň európskej iniciatívy občanov 2020 zorganizoval Európsky hospodársky a sociálny výbor v spolupráci s Democracy International, Európskou službou pre občiansku činnosť (ECAS), Európskym výborom regiónov, kampaňou európskej iniciatívy občanov a Bertelsmannom Stiftungom. Podujatie sa uskutočnilo menej ako dva mesiace po tom, ako sa 1. januára 2020 začalo uplatňovať nové nariadenie o európskej iniciatíve občanov.

pNEL 1

Zátvorka obrazu „@EU2020 – zdroj: EHSV

Prvá časť podujatia umožnila účastníkom poučiť sa zo svojich skúseností s európskou iniciatívou občanov dodnes. Okrem toho bolo cieľom, aby sa ľudia podelili o svoje nádeje a očakávania, pokiaľ ide o budúcnosť nástroja v rámci nového nariadenia a po ňom, a diskutovali o nich. Už od začiatku veľká väčšina účastníkov uviedla, že novozavedené nariadenie predstavuje zlepšenie oproti pôvodnému. Nasledujúce prejavy a výmeny názorov však ukázali: európska iniciatíva občanov môže a musí robiť lepšie.

Ústredným bodom diskusie bola otázka „úspešnosti“: čo znamená, že európska iniciatíva občanov je úspešná? Pablo Sanchez, organizátor vôbec prvej úspešnej európskej iniciatívy občanov „Právo na vodu“, sa v tejto súvislosti vyjadril: „Úspech nesmie byť definovaný Komisiou – musia ho definovať organizátori.“ Vo svojom prejave Olga Kikou, zástupkyňa európskej iniciatívy občanov „End the Cage Age“, uviedla, čo považuje za „úspešné“: „Ak sa nám podarí vymaniť zvieratá z klietok, európska iniciatíva občanov by si zaslúžila všetko obrovské úsilie.“ ECI „End the Cage Age“ (Skoncujme s klietkovým chovom) bola úspešná aj pri plnení hranice podpisu, ale stále čaká na postup preskúmania.

Po vyjadrení nespokojnosti s opatreniami nadväzujúcimi na úspešné iniciatívy sa uskutočnila všeobecnejšia diskusia o tom, ako zlepšiť vplyv tohto nástroja. Niektorí účastníci tvrdili, že hlavným problémom je skutočnosť, že európska iniciatíva občanov sa rieši v Európskej komisii: „Pokiaľ [iniciatíva občanov] zostane v rukách Komisie, bohužiaľ neprinesie žiadny skutočný úspech.“ S cieľom zmeniť to boli návrhy, aby sa Európsky parlament viac zapojil: organizovať rozpravy v pléne a hlasovať o všetkých úspešných iniciatívach. Okrem toho účastníci a rečníci tvrdili, že prípadné budúce právo iniciatívy Parlamentu by sa malo prostredníctvom európskej iniciatívy občanov zdieľať s občanmi. Okrem úlohy Európskeho parlamentu sa pozornosť upriamila aj na úlohu členských štátov a ich parlamentov. Assya Kavrakova, riaditeľka ECAS, nabádala národné parlamenty, aby viedli diskusie o prebiehajúcich iniciatívach ešte predtým, ako dosiahnu hranicu podpisu. A napokon Daniela Vancic, európska programová manažérka pre demokraciu International, položila podnet na to, aby sa európska iniciatíva občanov stala nástrojom priamej, a nie participatívnej demokracie. Tvrdila, že úspešní organizátori by mali mať v budúcnosti možnosť začať druhé kolo zberu podpisov, ak nie sú spokojní s odpoveďou inštitúcií EÚ na ich iniciatívu. Ak by boli úspešné aj v tomto druhom kole zberu podpisov, bolo by potrebné zorganizovať záväzné celoeurópske referendum. Návrh reformy Daniely podporil viac ako 60 % účastníkov Dňa európskej iniciatívy občanov, ale na to, aby sa mohol realizovať, by si vyžadoval zmenu zmluvy.

ECI

Zátvorka obrazu „@EU2020 – zdroj: EHSV

Ďalšou výzvou, o ktorej sa diskutovalo, je nedostatočná viditeľnosť nástroja. Komunikačná kampaň Komisie o európskej iniciatíve občanov bola vítaná a považovala sa za potrebnú, ale nedostatočnú: Carsten Berg, riaditeľ kampane európskej iniciatívy občanov, tvrdil, že európska iniciatíva občanov sa stane oveľa známejšou až vtedy, keď sa objaví skutočný úspech – keď ľudia spozorujú vplyv, ktorý tento nástroj môže mať na politiku a tvorbu politík EÚ.

Počas dopoludňajšej časti sa diskutovalo o mnohých ďalších otázkach: príležitosť, ktorú ponúka európska iniciatíva občanov na zapojenie mladých ľudí do politického procesu, najmä ak by sa minimálny vek na podpísanie európskej iniciatívy občanov znížil na 16 rokov vo všetkých krajinách EÚ; rozdiely v politických kultúrach a národných dejinách v celej EÚ, čo vysvetľuje, prečo je jednoduchšie presvedčiť občanov, aby podpísali európsku iniciatívu občanov v niektorých častiach EÚ, a nie v iných; a príležitosť, ktorú ponúka plánovaná dvojročná Konferencia o budúcnosti Európy, aby sa európska iniciatíva občanov stala verejne známa.

Hoci mnohé diskusie o výzvach, ktorým tento nástroj čelí, nie sú nové, jedinou možnosťou, ako by európska iniciatíva občanov mohla oživiť, je, ak sa ľudia budú naďalej starať o jeho osud. Ak vôbec, toto vydanie Dňa európskej iniciatívy občanov bolo dôkazom toho, že stále existuje komunita ľudí, ktorí sa starajú o európsku iniciatívu občanov, a že naďalej rastie.

Ak máte záujem prečítať si odporúčania Dňa európskej iniciatívy občanov 2020 pre budúcnosť európskej iniciatívy občanov – sformulované na základe príspevku rečníka a hlasované účastníkmi – pozrite sa tu!

maarten
Christian

Prispievatelia

Maarten de Groot

Maarten de Groot a Christian Huesmann sú projektovými manažérmi programu pre budúcnosť demokracie Bertelsmann Stiftung. Maarten bol moderátorom dopoludňajšej schôdze Dňa európskej iniciatívy občanov 2020 a kresťan bol rečníkom.

Spojte sa s nimi na Fóre európskej iniciatívy občanov!

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.