Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Dzień Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej 2020 – jaka będzie przyszłość europejskiej inicjatywy obywatelskiej?

Data aktualizacji: 18/03/2020

Dzień Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej 2020 – jaka będzie przyszłość europejskiej inicjatywy obywatelskiej?

25 lutego 2020 r. odbyło się 9. edycjaDnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej: Organizatorzy europejskiej inicjatywy obywatelskiej, obywatele, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, naukowcy i decydenci polityczni spotkali się, by omówić teraźniejszość i przyszłość europejskiej inicjatywy obywatelskiej, niecałe dwa miesiące po wejściu w życie nowego rozporządzenia. Uczestnicy nie tylko dyskutowali o zaletach i ograniczeniach instrumentu, ale także dyskutowali i głosowali nad szeregiem zaleceń dotyczących udoskonalenia tego instrumentu! Dowiedz się więcej!

Dzień Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej to coroczne spotkanie dla organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej, obywateli, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, naukowców i decydentów politycznych w celu wymiany, połączenia i ponownego połączenia się wokół kwestii będącej przedmiotem wspólnego zainteresowania: przyszłość europejskiej inicjatywy obywatelskiej, pierwszego i jedynego instrumentu uczestnictwa ponadnarodowego na świecie. Dzień Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej 2020 został zorganizowany przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny we współpracy z Democracy International, Europejską Służbą Działań Obywatelskich (ECAS), Europejskim Komitetem Regionów, kampanią europejskiej inicjatywy obywatelskiej i Bertelsmannem Stiftungiem. Wydarzenie odbyło się niecałe dwa miesiące po wejściu w życie nowego rozporządzenia w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej w dniu 1 stycznia 2020 r.

pNEL 1

Kredyt obrazu „@EU2020 – źródło: EKES”

Pierwsza część wydarzenia pozwoliła uczestnikom wyciągnąć wnioski z dotychczasowych doświadczeń związanych z europejską inicjatywą obywatelską. Ponadto celem było, aby obywatele podzielili się swoimi nadziejami i oczekiwaniami na przyszłość instrumentu w ramach nowego rozporządzenia i poza nim oraz przedyskutowali te nadzieje i oczekiwania. Od samego początku zdecydowana większość uczestników stwierdziła, że nowo wprowadzone rozporządzenie stanowi poprawę w stosunku do pierwotnego. Niemniej jednak następujące po nich wystąpienia i wymiany poglądów pokazały: Europejska inicjatywa obywatelska może i musi działać lepiej.

Głównym punktem dyskusji była kwestia „skuteczności”: co sprawia, że europejska inicjatywa obywatelska jest udana? Pablo Sanchez, organizator pierwszej w historii udanej europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Right2Water”, odzwierciedlonej w tej kwestii: „Koniec sukcesu nie może być definiowany przez Komisję – musi zostać określony przez organizatorów”. W swoim przemówieniu Olga Kikou, przedstawicielka europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End The Cage Age”, wyraziła to, co uważa za „sukces”: „Jeżeli uda nam się wyprowadzić zwierzęta z klatek, europejska inicjatywa obywatelska byłaby warta wszystkich ogromnych starań”. Europejska inicjatywa obywatelska „End The Cage Age” okazała się również skuteczna w osiągnięciu progu podpisu, ale nadal czeka na procedurę sprawdzającą.

Po wyrażeniu niezadowolenia z działań następczych podjętych w związku z udanymi inicjatywami odbyła się bardziej ogólna dyskusja na temat sposobów poprawy oddziaływania tego instrumentu. Niektórzy uczestnicy twierdzili, że głównym problemem jest fakt, że europejska inicjatywa obywatelska jest poruszana w Komisji Europejskiej: „O ile [Europejska inicjatywa obywatelska] pozostanie w rękach Komisji, niestety nie przyniesie ona żadnych rzeczywistych sukcesów”. Aby zmienić tę sytuację, Parlament Europejski zaproponował większe zaangażowanie: przeprowadzenie debat plenarnych i głosowania nad wszystkimi udanymi inicjatywami. Ponadto uczestnicy i prelegenci stwierdzili, że ewentualne przyszłe prawo inicjatywy Parlamentu powinno zostać udostępnione obywatelom za pośrednictwem europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Oprócz roli Parlamentu Europejskiego zwrócono również uwagę na rolę państw członkowskich i ich parlamentów. Assya Kavrakova, dyrektor ECAS, zachęciła parlamenty narodowe do organizowania debat na temat bieżących inicjatyw jeszcze przed osiągnięciem przez nie progu podpisu. Wreszcie Daniela Vancic, kierownik europejskiego programu na rzecz demokracji międzynarodowej, stworzyła argumenty przemawiające za przekształceniem europejskiej inicjatywy obywatelskiej w instrument demokracji bezpośredniej, a nie uczestniczącej. Stwierdziła, że w przyszłości organizatorzy, którzy odnieśli sukces, powinni mieć możliwość rozpoczęcia drugiej rundy zbierania podpisów, jeżeli nie są zadowoleni z reakcji instytucji UE z ich inicjatywy. Gdyby również druga runda zbierania podpisów zakończyła się sukcesem, konieczne byłoby zorganizowanie wiążącego ogólnounijnego referendum. Propozycja reformy Danieli została poparta przez ponad 60 % uczestników Dnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, ale w celu jej wdrożenia konieczne będzie wprowadzenie zmian w traktacie.

ECI

Kredyt obrazu „@EU2020 – źródło: EKES”

Innym wyzwaniem, które omówiono, jest brak widoczności tego instrumentu. Kampania informacyjna Komisji na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej została przyjęta z zadowoleniem i uznana za konieczną, ale niewystarczającą: Carsten Berg, dyrektor kampanii na rzecz europejskiej inicjatywy obywatelskiej, stwierdził, że europejska inicjatywa obywatelska stanie się znacznie bardziej znana dopiero wtedy, gdy uda się osiągnąć prawdziwe sukcesy – kiedy ludzie zauważą wpływ tego instrumentu na politykę i kształtowanie polityki UE.

Podczas sesji porannej poruszono wiele innych kwestii: możliwości zaangażowania młodych ludzi w proces polityczny, zwłaszcza w przypadku obniżenia minimalnego wieku wymaganego do podpisania europejskiej inicjatywy obywatelskiej do 16 lat we wszystkich krajach UE; różnice w kulturach politycznych i historii poszczególnych krajów w UE, które wyjaśniają, dlaczego łatwiej jest przekonać obywateli do podpisania europejskiej inicjatywy obywatelskiej w niektórych częściach UE, a nie w innych; oraz sposobności, jaką oferuje planowana dwuletnia konferencja w sprawie przyszłości Europy, aby europejska inicjatywa obywatelska stała się bardziej znana publicznie.

Chociaż wiele dyskusji na temat wyzwań, przed którymi stoi ten instrument, nie jest nowych, jedyną drogą, aby europejska inicjatywa obywatelska miała szansę na ożywienie, jest sytuacja, w której ludzie będą nadal troszczyć się o jej los. Ta edycja Dnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej była dowodem na to, że nadal istnieje wspólnota osób, które zajmują się europejską inicjatywą obywatelską, i że nadal się rozwija.

Jeśli są Państwo zainteresowani zapoznaniem się z zaleceniami z Dnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej 2020 dotyczącymi przyszłości europejskiej inicjatywy obywatelskiej – sformułowanymi na podstawie uwag prelegentów i przegłosowanymi przez uczestników – proszę zajrzeć tutaj!

maarten
Christian

Autorzy

Maarten de Groot

Maarten de Groot i Christian Huesmann są kierownikami projektów w ramach programu „Przyszłość demokracji” Bertelsmann Stiftung. Maarten był moderatorem sesji porannej w Dniu Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej 2020, a chrześcijan był prelegentem.

Skontaktuj się z nimi na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej!

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.