Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Den evropské občanské iniciativy 2020 – jaká bude budoucnost evropské občanské iniciativy?

Datum aktualizace: 18/03/2020

Den evropské občanské iniciativy 2020 – jaká bude budoucnost evropské občanské iniciativy?

Dne 25. února 2020 se uskutečnil 9. ročník Dne evropské občanské iniciativy: Organizátoři evropské občanské iniciativy, občané, organizace občanské společnosti, výzkumní pracovníci a tvůrci politik spolu diskutovali o minulosti a budoucnosti evropské občanské iniciativy, a to méně než dva měsíce poté, co nové nařízení vstoupilo v platnost. Nejenže proběhla zásadní diskuse o přínosech a omezeních tohoto nástroje, účastníci rovněž diskutovali a hlasovali o řadě doporučení ke zlepšení tohoto nástroje! Přečtěte si více informací!

Den evropské občanské iniciativy je každoročním setkáním organizátorů evropské občanské iniciativy, občanů, organizací občanské společnosti, výzkumných pracovníků a tvůrců politik za účelem výměny, propojení a opětovného propojení v otázkách společného zájmu: budoucnost evropské občanské iniciativy, prvního a jediného nástroje nadnárodní účasti na světě. Den evropské občanské iniciativy 2020 uspořádal Evropský hospodářský a sociální výbor ve spolupráci s organizací Democracy International, Evropskou službou pro občanskou akci (ECAS), Evropským výborem regionů, kampaní ECI Campaign a Bertelsmannem Stiftungem. Akce se konala méně než dva měsíce poté, co dne 1. ledna 2020 vstoupilo v platnost nové nařízení o evropské občanské iniciativě.

pNEL 1

Kredit snímků „@EU2020 – zdroj: EHSV“

První část akce umožnila účastníkům vzít si ponaučení z dosavadních zkušeností s evropskou občanskou iniciativou. Kromě toho bylo cílem, aby lidé sdíleli a diskutovali o svých nadějích a očekáváních, pokud jde o budoucnost tohoto nástroje v rámci nového nařízení i po jeho skončení. Od samého počátku převážná většina účastníků uvedla, že nově zavedené nařízení je oproti původnímu nařízení zlepšením. Následující projevy a výměny názorů nicméně ukázaly: Evropská občanská iniciativa může a musí dělat lepší výsledky.

Ústředním bodem diskuse byla otázka „úspěšnosti“: v čem je evropská občanská iniciativa úspěšná? Pablo Sanchez, organizátor vůbec první úspěšné evropské občanské iniciativy „Right2Water“, se k tomu zamyslel: „Úspěšnost nesmí být definována Komisí – musí ji definovat organizátoři.“ Ve svém projevu uvedla Olga Kikou, zástupkyně evropské občanské iniciativy „End The Cage Age“, co považuje za „úspěšnost“: „Pokud se nám podaří vyvést zvířata z klecí, pak by evropská občanská iniciativa stála za veškeré obrovské úsilí.“ Evropská občanská iniciativa „Konec doby klecové“ rovněž úspěšně splnila prahovou hodnotu pro podpis, ale stále čeká na přezkumný postup.

Po vyjádření nespokojenosti s opatřeními navazujícími na úspěšné iniciativy proběhla obecnější diskuse o tom, jak zlepšit dopad tohoto nástroje. Někteří účastníci tvrdili, že hlavním problémem je skutečnost, že evropská občanská iniciativa je řešena Evropskou komisí: „Dokud [EOI] zůstane v rukou Komise, nepřinese bohužel žádný skutečný úspěch.“ Aby se to změnilo, byly předloženy návrhy, aby se Evropský parlament více angažoval: pořádat plenární rozpravy a hlasovat o všech úspěšných iniciativách. Účastníci a řečníci dále tvrdili, že případné budoucí právo podnětu Parlamentu by mělo být prostřednictvím evropské občanské iniciativy sdíleno s občany. Kromě úlohy Evropského parlamentu byla rovněž věnována pozornost úloze členských států a jejich parlamentů. Assya Kavrakova, ředitelka ECAS, vybídla vnitrostátní parlamenty, aby vedly diskuse o probíhajících iniciativách ještě předtím, než dosáhnou prahové hodnoty pro podpis. Daniela Vancicová, evropská programová manažerka pro demokracii International, položila argumenty pro to, aby byla evropská občanská iniciativa povýšena na nástroj přímé, a nikoli participativní demokracie. Uvedla, že v budoucnu by úspěšným organizátorům mělo být umožněno zahájit druhé kolo sběru podpisů, pokud nebudou spokojeni s reakcí orgánů EU na jejich iniciativu. Pokud by byly úspěšné i v tomto druhém kole sběru podpisů, bylo by třeba uspořádat závazné celounijní referendum. Návrh reformy Daniely podpořilo více než 60 % účastníků Dne evropské občanské iniciativy, ale aby byl proveden, vyžadoval by změnu Smlouvy.

ECI

Kredit snímků „@EU2020 – zdroj: EHSV“

Dalším problémem, o němž se diskutovalo, je nedostatečná viditelnost tohoto nástroje. Komunikační kampaň Komise týkající se evropské občanské iniciativy byla vítána a byla považována za nezbytnou, avšak nedostatečnou: Carsten Berg, ředitel kampaně The ECI Campaign, uvedl, že evropská občanská iniciativa se stane mnohem známějším teprve poté, co bude dosaženo skutečného úspěchu – jakmile lidé pozorují dopad, který tento nástroj může mít na politiku a tvorbu politik EU.

Během dopoledního zasedání bylo nadneseno mnoho dalších otázek: příležitost, kterou evropská občanská iniciativa nabízí pro zapojení mladých lidí do politického procesu, zejména pokud by minimální věk pro podpis evropské občanské iniciativy byl ve všech zemích EU snížen na 16 let; rozdíly v politických kulturách a národních dějinách v rámci EU, což vysvětluje, proč je snazší přesvědčit občany, aby podepsali evropskou občanskou iniciativu v některých částech EU, a nikoli v jiných; a příležitost, kterou nabízí plánovaná dvouletá konference o budoucnosti Evropy, aby se evropská občanská iniciativa stala veřejně známější.

Mnoho diskusí o výzvách, kterým tento nástroj čelí, sice není nové, ale jedinou cestou, jak mít evropská občanská iniciativa šanci na oživení, je, pokud se lidé i nadále pečují o její osud. Toto ročník Dne evropské občanské iniciativy byl důkazem toho, že stále existuje společenství lidí, kteří se o evropskou občanskou iniciativu starají, a že stále roste.

Pokud máte zájem číst doporučení Dne evropské občanské iniciativy 2020 týkající se budoucnosti evropské občanské iniciativy, která jsou formulována na základě příspěvku řečníka a odhlasována účastníky, podívejte se zde!

maarten
Christian

Přispěvatelé

Maarten de Groot

Maarten de Groot a Christian Huesmann jsou projektovými manažery programu „Budoucnost demokracie“ Bertelsmann Stiftung. Maarten byl moderátorem dopoledního zasedání Dne evropské občanské iniciativy 2020 a Christian byl řečníkem.

Kontaktujte je na Fóru evropské občanské iniciativy!

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu?

Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?