Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

2020 m. Europos piliečių iniciatyvos diena. Kokia bus Europos piliečių iniciatyvos ateitis?

Atnaujinta: 18/03/2020

2020 m. Europos piliečių iniciatyvos diena. Kokia bus Europos piliečių iniciatyvos ateitis?

2020 m. vasario 25 d. įvyko 9-oji EPI diena: EPI organizatoriai, piliečiai, pilietinės visuomenės organizacijos, mokslininkai ir politikos formuotojai susitiko aptarti Europos piliečių iniciatyvos praeities dabarties ir ateities praėjus mažiau nei dviem mėnesiams nuo naujojo reglamento taikymo pradžios. Ne tik iš esmės diskutuota apie priemonės privalumus ir trūkumus, bet ir dalyviai diskutavo ir balsavo dėl keleto rekomendacijų, kaip patobulinti šią priemonę! Sužinokite daugiau!

EPI diena – tai kasmetinis EPI organizatorių, piliečių, pilietinės visuomenės organizacijų, mokslininkų ir politikos formuotojų susitikimas, skirtas keistis informacija apie bendro intereso klausimą, užmegzti ryšius ir jį iš naujo susieti: Europos piliečių iniciatyvos ateitis – pirmoji ir tik tarptautinė dalyvavimo priemonė pasaulyje. 2020 m. Europos piliečių iniciatyvos dieną surengė Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas, bendradarbiaudamas su „Demokrat International“, Europos piliečių veiksmų tarnyba (ECAS), Europos regionų komitetu, Europos piliečių iniciatyvos kampanija ir Bertelsmann Stiftung. Renginys įvyko praėjus mažiau nei dviem mėnesiams nuo naujojo reglamento dėl Europos piliečių iniciatyvos taikymo pradžios 2020 m. sausio 1 d.

pNEL 1

Vaizdo kreditas „@EU2020 – šaltinis: EESRK“

Pirmojoje renginio dalyje dalyviai iki šiol galėjo pasimokyti iš su EPI susijusios patirties. Be to, buvo siekiama, kad žmonės dalytųsi ir aptartų savo viltis ir lūkesčius dėl priemonės ateities pagal naująjį reglamentą ir vėliau. Nuo pat pradžių didžioji dauguma dalyvių teigė, kad naujai įvestas reglamentas yra patobulinimas, palyginti su pradiniu reglamentu. Nepaisant to, po to vykusios kalbos ir mainai parodė, kad: Europos piliečių iniciatyva gali ir turi veikti geriau.

Pagrindinis diskusijų klausimas buvo „sėkmės“ klausimas: kas užtikrina, kad Europos piliečių iniciatyva būtų sėkminga? Pablo Sanchez, pirmosios sėkmingos Europos piliečių iniciatyvos „Right2Water“ organizatorius: Europos piliečių iniciatyvos „End The Cage Age“ atstovė Olga Kikou pasakė, ką ji laiko „sėkme“: „Jei sugebėsime pašalinti gyvūnus iš narvų, EPI būtų buvę verta dėti visas didžiules pastangas.“ Europos piliečių iniciatyva „End The Cage Age“ taip pat sėkmingai pasiekė parašo ribą, tačiau vis dar laukia nagrinėjimo procedūros.

Pareiškus nepasitenkinimą tolesniais veiksmais dėl sėkmingų iniciatyvų, vyko bendresnė diskusija apie tai, kaip pagerinti šios priemonės poveikį. Kai kurie dalyviai teigė, kad pagrindinė problema yra tai, kad Europos piliečių iniciatyva skiriama Europos Komisijai: „Kol [Europos piliečių iniciatyva] liks Komisijos rankose, ji, deja, neduos jokios realios sėkmės.“ Siekiant tai pakeisti, buvo pateikta pasiūlymų, kad Europos Parlamentas aktyviau dalyvautų: surengti plenarinio posėdžio diskusijas ir balsavimą dėl visų sėkmingų iniciatyvų. Be to, dalyviai ir pranešėjai teigė, kad galima būsima Parlamento iniciatyvos teise turėtų būti dalijamasi su piliečiais pasitelkiant Europos piliečių iniciatyvą. Be Europos Parlamento vaidmens, dėmesys taip pat atkreiptas į valstybių narių ir jų parlamentų vaidmenį. ECAS direktorė Assya Kavrakova paragino nacionalinius parlamentus surengti diskusijas dėl vykdomų iniciatyvų dar prieš joms pasiekiant pasirašymo ribą. Galiausiai Daniela Vancic, Europos programos „Demokratija International“ vadovė, pasiūlė atnaujinti Europos piliečių iniciatyvą, kad ji taptų tiesioginės, o ne dalyvaujamosios demokratijos priemone. Ji teigė, kad ateityje sėkmingiems organizatoriams turėtų būti leista pradėti antrąjį parašų rinkimo etapą, jei jie nepatenkinti ES institucijų reakcija į jų iniciatyvą. Jei jos taip pat būtų sėkmingos šiame antrajame parašų rinkimo etape, reikėtų surengti privalomą referendumą visoje ES. Daugiau kaip 60 proc. Europos piliečių iniciatyvos dienos dalyvių pritarė Danielos pasiūlymui dėl reformos, tačiau tam, kad būtų įgyvendintas, reikėtų pakeisti Sutartį.

ECI

Vaizdo kreditas „@EU2020 – šaltinis: EESRK“

Kitas klausimas, dėl kurio buvo diskutuojama, yra priemonės matomumo stoka. Komisijos informavimo apie Europos piliečių iniciatyvą kampanija buvo palankiai įvertinta ir laikoma būtina, tačiau nepakankama: Europos piliečių iniciatyvos kampanijos direktorius Carsten Berg teigė, kad Europos piliečių iniciatyva taps daug geriau žinoma tik tada, kai bus pateikta tikros sėkmės istorija, kai žmonės pastebės, kokį poveikį ši priemonė gali daryti ES politikai ir politikos formavimui.

Per rytinę sesiją buvo iškelta daug daugiau klausimų: EPI suteikia galimybę įtraukti jaunimą į politinį procesą, ypač jei minimalus amžius, nuo kurio galima pasirašyti Europos piliečių iniciatyvą, visose ES šalyse būtų sumažintas iki 16 metų; politinės kultūros ir nacionalinių istorijų skirtumai ES, kurie paaiškina, kodėl lengviau įtikinti piliečius pasirašyti Europos piliečių iniciatyvą kai kuriose ES dalyse, o ne kitose; ir galimybę, kurią planuojamoje dvejų metų konferencijoje dėl Europos ateities siūlo Europos piliečių iniciatyva, kad ji taptų viešai žinoma.

Nors daugelis diskusijų apie iššūkius, su kuriais susiduria ši priemonė, nėra nauji, vienintelis būdas EPI suteikti galimybę atgaivinti Europos piliečių iniciatyvą yra tik tuo atveju, jei žmonės ir toliau rūpinsis jos likimu. Ši EPI diena buvo įrodymas, kad vis dar yra žmonių, kurie rūpinasi EPI, bendruomenė ir kad ji toliau auga.

Jei norėtumėte perskaityti 2020 m. Europos piliečių iniciatyvos dienos rekomendacijas dėl Europos piliečių iniciatyvos ateities, kurios parengtos remiantis pranešėjo nuomone ir dėl kurių balsavo dalyviai, apsilankykite čia!

maarten
Christian

Autoriai

Maarten de Groot

Maarten de Groot ir Christian Huesmann yra „Bertelsmann Stiftung“ programos „Demokratijos ateitis“ projektų vadovai. Maartenas buvo 2020 m. Europos piliečių iniciatyvos dienos rytinio posėdžio vedėjas, o krikščionys kalbėjo.

Susisiekite su jais Europos piliečių iniciatyvos forume!

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.