Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Ден на ЕГИ през 2020 г. — какво ще бъде бъдещето на Европейската гражданска инициатива?

Актуализирано на: 18/03/2020

Ден на ЕГИ през 2020 г. — какво ще бъде бъдещето на Европейската гражданска инициатива?

На 25 февруари 2020 г. се проведе 9-ото издание на Деня на ЕГИ: Организаторите на ЕГИ, гражданите, организациите на гражданското общество, изследователите и създателите на политики се събраха, за да обсъдят миналото настояще и бъдеще на Европейската гражданска инициатива по-малко от два месеца след влизането в сила на новия регламент. Не само че имаше фундаментална дискусия относно предимствата и ограниченията на инструмента, но и участниците обсъдиха и гласуваха редица препоръки за подобряване на този инструмент! Научете повече!

Денят на ЕГИ е годишната среща на организаторите на ЕГИ, гражданите, организациите на гражданското общество, изследователите и създателите на политики с цел обмен, свързване и възстановяване на връзката по въпроса от общ интерес: бъдещето на Европейската гражданска инициатива — първият и единствен инструмент за транснационално участие в света. Денят на ЕГИ през 2020 г. беше организиран от Европейския икономически и социален комитет в сътрудничество с Democracy International, Европейската служба за граждански действия (ECAS), Европейския комитет на регионите, кампанията за ЕГИ и Bertelsmann Stiftung. Събитието се проведе по-малко от два месеца след влизането в сила на новия регламент относно Европейската гражданска инициатива на 1 януари 2020 г.

pNEL 1

Отчисление на изображението „@EU2020 — източник: ЕИСК“

Първата част на проявата даде възможност на участниците да извлекат поуки от опита си с ЕГИ до днес. Освен това целта беше хората да споделят и обсъдят своите надежди и очаквания за бъдещето на инструмента в бъдеще съгласно новия регламент и след това. От самото начало огромното мнозинство от участниците заявиха, че нововъведеният регламент представлява подобрение в сравнение с първоначалния. Въпреки това последвалите речи и размяна на мнения показаха: ЕГИ може и трябва да постигне по-добри резултати.

Основна тема за обсъждане беше въпросът за „успеха“: какво прави дадена ЕГИ успешна? Пабло Санчес, организатор на първата по рода си успешна ЕГИ „Право на вода“, размишлява върху това: „Успехът не трябва да се определя от Комисията — той трябва да бъде определен от организаторите. „В речта си Olga Kikou, представител на ЕГИ „End The Cage Age„, изрази това, което тя счита за „успех“: „Ако успеем да извадим животните от клетки, ЕГИ щеше да заслужава всички огромни усилия. „Европейската гражданска инициатива „End The Cage Age“ също успя да достигне прага за подписване, но все още очаква процедурата по разглеждане.

След като беше изразено недоволство от последващите действия във връзка с успешните инициативи, се състоя по-обща дискусия относно начините за подобряване на въздействието на този инструмент. Някои от участниците заявиха, че основният проблем е фактът, че ЕГИ се разглежда от Европейската комисия: „Докато [ЕГИ] остане в ръцете на Комисията, за съжаление тя няма да доведе до реален успех.“ За да се промени това, бяха направени предложения за по-голямо участие на Европейския парламент: провеждане на пленарни разисквания и гласуване на всички успешни инициативи. Освен това участниците и ораторите заявиха, че евентуалното бъдещо право на инициатива на Парламента следва да бъде споделяно с гражданите посредством ЕГИ. Освен ролята на Европейския парламент беше обърнато внимание и на ролята на държавите членки и техните парламенти. Асиа Кавръкова, директор на ECAS, насърчи националните парламенти да проведат дебати по текущи инициативи още преди да достигнат прага за подписване. И накрая, Даниела Ванчик, европейски програмен мениджър за Демокрация Интернешънъл, положи усилия ЕГИ да бъде превърната в инструмент на пряка демокрация, а не на демокрация на участието. Тя заяви, че в бъдеще на успешните организатори следва да бъде позволено да започнат втори кръг на събиране на подписи, ако не са доволни от отговора на тяхната инициатива от страна на институциите на ЕС. Ако те успеят и в този втори кръг на събиране на подписи, ще трябва да се организира обвързващ за целия ЕС референдум. Предложението за реформа на Даниела беше подкрепено от над 60 % от участниците в Деня на ЕГИ, но за прилагането му ще е необходима промяна на Договора.

ECI

Отчисление на изображението „@EU2020 — източник: ЕИСК“

Друго предизвикателство, което беше обсъдено, е липсата на видимост на инструмента. Комуникационната кампания на Комисията относно ЕГИ беше приветствана и счетена за необходима, но недостатъчна: Карстен Берг, директор на кампанията за ЕГИ, заяви, че ЕГИ ще стане значително по-популярна едва след като има истински успех — след като хората забележат въздействието, което този инструмент може да окаже върху политиката и изготвянето на политиките на ЕС.

По време на сутрешното заседание бяха повдигнати още много въпроси: възможността, която ЕГИ предоставя за включване на младите хора в политическия процес, по-специално ако минималната възраст за подписване на ЕГИ бъде намалена на 16 години във всички държави от ЕС; различията в политическата култура и националната история в ЕС, което обяснява защо е по-лесно да се убедят гражданите да подпишат ЕГИ в някои части на ЕС, а не в други; и възможността, която планираната двугодишна конференция за бъдещето на Европа предлага, ЕГИ да стане по-обществено достояние.

Въпреки че много от дискусиите относно предизвикателствата, пред които е изправен инструментът, не са нови, единственият начин ЕГИ да има шанс за съживяване е, ако хората продължават да се грижат за съдбата ѝ. Ако това е така, това издание на Деня на ЕГИ е доказателство, че все още има общност от хора, които се грижат за ЕГИ, и че тя продължава да расте.

Ако проявявате интерес към четенето на препоръките от Деня на ЕГИ през 2020 г. за бъдещето на ЕГИ, формулирани въз основа на приноса на оратора и гласувани от участниците, моля, разгледайте тук!

maarten
Christian

Автори

Maarten de Groot

Maarten de Groot и Christian Huesmann са ръководители на проекти в програмата „Бъдещето на демокрацията“ на Bertelsmann Stiftung. Мартен беше модератор на сутрешната сесия на Деня на ЕГИ през 2020 г. и християн беше оратор.

Свържете се с тях на форума на Европейската гражданска инициатива!

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.