Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Dan evropske državljanske pobude 2020 – kakšna bo prihodnost evropske državljanske pobude?

Spremenjeno dne: 18/03/2020

Dan evropske državljanske pobude 2020 – kakšna bo prihodnost evropske državljanske pobude?

Dne 25. februarja 2020 je potekal deveti dan evropske državljanske pobude: Organizatorji evropske državljanske pobude, državljani, organizacije civilne družbe, raziskovalci in oblikovalci politik so manj kot dva meseca po začetku uporabe nove uredbe razpravljali o pretekli sedanjosti in prihodnosti evropske državljanske pobude. Poleg tega, da je potekala temeljita razprava o prednostih in omejitvah instrumenta, so udeleženci razpravljali in glasovali tudi o številnih priporočilih za izboljšanje tega instrumenta! Več informacij je na voljo!

Dan evropske državljanske pobude je letno srečanje organizatorjev evropske državljanske pobude, državljanov, organizacij civilne družbe, raziskovalcev in oblikovalcev politik za izmenjavo, povezovanje in ponovno povezovanje v zvezi z vprašanjem skupnega interesa: prihodnost evropske državljanske pobude, prvega in edinega instrumenta nadnacionalnega sodelovanja na svetu. Dan evropske državljanske pobude 2020 je organiziral Evropski ekonomsko-socialni odbor v sodelovanju z organizacijo Democracy International, Evropsko službo za državljansko ukrepanje (ECAS), Evropskim odborom regij, kampanjo za evropsko državljansko pobudo in Bertelsmann Stiftung. Dogodek je potekal manj kot dva meseca po začetku uporabe nove uredbe o evropski državljanski pobudi 1. januarja 2020.

pNEL 1

Akreditacija slike „@EU2020 – vir: EESO“

Prvi del dogodka je udeležencem omogočil, da so se učili iz izkušenj z evropsko državljansko pobudo do danes. Poleg tega je bil cilj, da bi ljudje delili svoja pričakovanja in pričakovanja glede prihodnosti instrumenta v skladu z novo uredbo in po njej ter razpravljali o njih. Že od samega začetka je velika večina udeležencev izjavila, da je na novo uvedena uredba izboljšava v primerjavi s prvotno. Kljub temu so govori in izmenjave, ki so sledili, pokazali: Evropska državljanska pobuda lahko in mora biti boljša.

Osrednja točka razprave je bilo vprašanje „uspešnosti“: kako uspešna je evropska državljanska pobuda? Pablo Sanchez, organizator prve uspešne evropske državljanske pobude „Pravica do vode“, je o tem razpravljal: „Uspešnost ne sme opredeliti Komisija – opredeliti jo morajo organizatorji.“ Olga Kikou, predstavnica evropske državljanske pobude „Končajmo dobo kletk“, je v svojem govoru izrazila, kaj šteje za „uspešnost“: „Če bi živalim uspelo izločiti iz kletk, bi bila evropska državljanska pobuda vredna vsa ogromna prizadevanja.“ Evropska državljanska pobuda „Končajmo dobo kletk“ je bila uspešna tudi pri doseganju praga podpisa, vendar še vedno čaka na postopek pregleda.

Po izražanju nezadovoljstva z nadaljnjimi ukrepi v zvezi z uspešnimi pobudami je potekala bolj splošna razprava o tem, kako izboljšati učinek tega instrumenta. Nekateri udeleženci so trdili, da je glavna težava dejstvo, da evropsko državljansko pobudo obravnava Evropska komisija: „Dokler je [Evropska državljanska pobuda] v rokah Komisije, žal ne bo prinesla pravega uspeha.“ Da bi to spremenili, so bili podani predlogi za večjo vključenost Evropskega parlamenta: organizirati plenarne razprave in glasovati o vseh uspešnih pobudah. Poleg tega so udeleženci in govorniki menili, da bi bilo treba morebitno prihodnjo pravico Parlamenta do pobude deliti z državljani prek evropske državljanske pobude. Poleg vloge Evropskega parlamenta je bila pozornost namenjena tudi vlogi držav članic in njihovih parlamentov. Assya Kavrakova, direktorica ECAS, je spodbudila nacionalne parlamente, naj še preden dosežejo prag za podpis, organizirajo razprave o tekočih pobudah. Nazadnje je Daniela Vancic, vodja evropskega programa za demokracijo International, utemeljila, da je treba evropsko državljansko pobudo nadgraditi v instrument neposredne in ne participativne demokracije. Menila je, da bi morali uspešni organizatorji v prihodnosti imeti možnost, da začnejo drugi krog zbiranja podpisov, če niso zadovoljni z odgovorom institucij EU na njihovo pobudo. Če bi bili uspešni tudi v tem drugem krogu zbiranja podpisov, bi bilo treba organizirati zavezujoč vseevropski referendum. Danielov predlog reforme je podprlo več kot 60 % udeležencev dneva evropske državljanske pobude, vendar bi bilo treba za njegovo izvedbo spremeniti pogodbo.

ECI

Akreditacija slike „@EU2020 – vir: EESO“

Drugi izziv, o katerem se je razpravljalo, je premajhna prepoznavnost instrumenta. Komunikacijska kampanja Komisije o evropski državljanski pobudi je bila dobrodošla in se je zdela potrebna, vendar nezadostna: Carsten Berg, direktor kampanje za evropsko državljansko pobudo, je dejal, da bo evropska državljanska pobuda postala precej bolj znana šele, ko bo predstavljena resnična zgodba o uspehu – ko bodo ljudje opazili vpliv, ki ga lahko ima ta instrument na politiko in oblikovanje politik EU.

Med dopoldanskim zasedanjem so bila obravnavana še številna druga vprašanja: priložnost, ki jo ponuja evropska državljanska pobuda za vključevanje mladih v politični proces, zlasti če bi se najnižja starost za podpis evropske državljanske pobude v vseh državah EU znižala na 16 let; razlike v političnih kulturah in nacionalni zgodovini v EU, kar pojasnjuje, zakaj je lažje prepričati državljane, da podpišejo evropsko državljansko pobudo v nekaterih delih EU, v drugih pa ne; in priložnost, ki jo ponuja načrtovana dvoletna konferenca o prihodnosti Evrope, da bo evropska državljanska pobuda postala javno znana.

Čeprav številne razprave o izzivih, s katerimi se sooča instrument, niso nove, je edini način, da se evropska državljanska pobuda oživi, če ljudje še naprej skrbijo za njeno usodo. Ta dan evropske državljanske pobude je bil dokaz, da še vedno obstaja skupnost ljudi, ki skrbijo za evropsko državljansko pobudo, in da še vedno raste.

Če želite prebrati priporočila dneva evropske državljanske pobude 2020 za prihodnost evropske državljanske pobude, ki so bila oblikovana na podlagi prispevka govornika in o katerih so glasovali udeleženci, si oglejte tukaj.

maarten
Christian

Avtorji člankov

Maarten de Groot

Maarten de Groot in Christian Huesmann sta vodji projektov v okviru programa za prihodnost demokracije Bertelsmann Stiftung. Maarten je bil moderator dopoldanskega dela dneva evropske državljanske pobude 2020, kristjani pa so bili govorniki.

Stopite v stik z njimi na forumu evropske državljanske pobude!

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.
Želite prijaviti pobudo?

Želite podpreti pobudo? Želite vedeti več o trenutnih in preteklih pobudah?