Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Program razmjene Civil Servant: novom europskom građanskom inicijativom teži se programu „Erasmus” za državne službenike

Ažurirano: 14/10/2021

Mi, skupina europskih građana, pokrećemo europsku građansku inicijativu Civil Servant Exchange Program razmjene.

Pozivamo Europsku komisiju da razvije program na razini EU-a kojim će se javnim službenicima iz država članica EU-a ponuditi radno iskustvo u drugoj državi članici. Ovaj program dobrovoljne razmjene i osposobljavanja odvijat će se u sličnoj službi u razdoblju od dva do 12 mjeseci kako bi sudionici mogli promatrati i naučiti kako se njihov rad obavlja u drugoj zemlji Europske unije.

Ta bi inicijativa bila važan korak u stvaranju Unije građana u Europi, ali za njezin uspjeh potrebna nam je vaša pomoć.

sky

Ideja o pokretanju europske građanske inicijative nastala je tijekom naših studija. Učili smo o mogućnosti da građani EU-a izravno sudjeluju u donošenju odluka na razini EU-a te smo odlučili predložiti ovaj Program razmjene za civilne poslužitelje. Mi smo skupina od devet osoba iz sedam različitih država članica EU-a, što odražava raznolikost Europe, od zapada do istoka. Većina nas iskusila je prednosti programa Erasmus+ i smatramo da te razmjene ne bi trebale prestati nakon završetka studija jer je cjeloživotno učenje ključno za profesionalni i osobni razvoj.

Ta je inicijativa pokrenuta 4. listopada i potrebna nam je vaša pomoć kako bismo u roku od godine dana prikupili milijun potpisa potrebnih za njezino ostvarenje. Možete se potpisati ovdje.

Što je CESP?

Tim bi se programom „Erasmus za državne službenike” javnim službenicima iz cijele Europe ponudilo radno iskustvo u drugoj državi članici. Ta će se razmjena odvijati u sličnoj službi u razdoblju od 2 do 12 mjeseci. Kako bi se izbjegle razlike među državnim službenicima u pogledu primitaka od rada, oni bi trebali nastaviti primati plaće iz svoje zemlje podrijetla. U slučaju da je plaća sudionika niža od one koju javni službenik u usporedivom položaju prima u državi članici domaćinu, trebalo bi osnovati europski fond za nadoknadu razlike.

Javna služba jedan je od najvećih sektora zapošljavanja u svakoj državi članici EU-a. Međutim, nudi vrlo malo prilika za rad u međunarodnom okruženju. Cilj je ovog programa nadoknaditi razlike između zaposlenika u privatnom i javnom sektoru u tom pogledu. Državni službenici mogli bi imati koristi od tog europskog iskustva, zbog čega se mnogi mladi stručnjaci mogu odlučiti za javnu službu umjesto za privatno zaposlenje. Zahvaljujući tom programu cijela nova kategorija radnika moći će se kretati unutar EU-a, što će pomoći u poboljšanju funkcioniranja unutarnjeg tržišta i jačanju slobode kretanja radnika.

team

Program nagrađivanja za državne službenike

Duboko vjerujemo da će taj program omogućiti javnim službenicima iz cijele Europe da razvijaju stalnu međusobnu razmjenu znanja i iskustva: švedski vatrogasci mogli bi saznati kako španjolski vatrogasci postupaju sa šumskim požarima; Bugarske medicinske sestre mogle bi njemačkim medicinskim sestrama objasniti kako liječiti pacijente i koje medicinske prakse provode; danski nastavnik mogao bi naučiti metode podučavanja čeških profesora; Francuski službenici za borbu protiv korupcije mogli bi podijeliti svoje metode rada s portugalskim službenikom; itd. Tom će se razmjenom javnim službenicima omogućiti da se upoznaju s drugim dužnosnicima koji rade u njihovu području te da se stvori kultura razmjene, razvoja i razvoja dobrih praksi zajedno. To će također biti izvrsna prilika za vježbanje stranih jezika, razvoj vještina u europskom okruženju i učenje drugih oblika javnog upravljanja.

Razvoj i širenje dobrih praksi ključni su jer će državni službenici moći iskoristiti znanje stečeno tijekom razmjene u svojoj matičnoj državi članici. Te prakse mogu uključivati nove oblike administrativnih ili zdravstvenih praksi, posebnu metodu podučavanja, nove načine liječenja pacijenata, brigu o potrebama javnosti itd. Sve te dobre prakse postupno će se širiti s obzirom na to da će se te razmjene odvijati, a naravno će ih odabrati oni koji su najsposobniji u tom području, a cilj im je staviti interes građana u središte njihova rada: državni službenici.

One su u središtu država članica i zaista vjerujemo da će se takvim razmjenama poboljšati suradnja među europskim građanima i među državama članicama. Glavni je cilj tog programa jačanje slobode kretanja radnika u EU-u, poticanje razmjene najboljih praksi među javnim službama i poboljšanje veza među državama članicama EU-a. Njime će se povećati učinkovitost javnog sektora za građane u duhu vlada građana.

Hvala što ste odvojili vrijeme da pročitate ovaj članak do kraja. Slobodno nam se obratite za dodatne informacije i izrazite svoju potporu potpisivanjem i dijeljenjem naše inicijative.

Gdje se potpisati: https://eci.ec.europa.eu/016/public/#/screen/home

https://eci-csep.eu/

team

Objavitelji

Tim europske građanske inicijative za program razmjene civilnih poslužitelja

Tim europske građanske inicijative „Civil Servant Exchange Programme” sastoji se od devet mladih stručnjaka iz sedam različitih država članica. U vrijeme podnošenja europske građanske inicijative svi smo bili studenti magistarskih studija u istoj ustanovi u Belgiji, gdje smo osmislili i razvili ideju koju smo predstavili Komisiji. Tim čine Johan GONÇALVES (FR/PT), Adam MAZOYER (FR), Paulo Roquete VITORINO (PT), Kristina MUSIC (DE), Francesco BORDONE (IT), Amandine Deswert (BE), Angelica MASTRO (IT), Mădălina IONESCU (RO) i Petra POSPÍŠILOVÁ (CZ).

 

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?