Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Program wymiany pracowników służby cywilnej: nowa europejska inicjatywa obywatelska ma na celu stworzenie programu „Erasmus” dla urzędników służby cywilnej

Data aktualizacji: 14/10/2021

My, grupa obywateli europejskich, inicjujemy europejską inicjatywę obywatelską w ramach programu wymiany pracowników służby cywilnej.

Wzywamy Komisję Europejską do opracowania ogólnounijnego systemu oferującego urzędnikom służby cywilnej z państw członkowskich UE doświadczenie zawodowe w innym państwie członkowskim. Ten dobrowolny program wymiany i szkoleń będzie realizowany w podobnej służbie przez okres od 2 do 12 miesięcy, tak aby uczestnicy mogli obserwować i uczyć się, w jaki sposób ich praca jest wykonywana w innym kraju Unii Europejskiej.

Inicjatywa ta byłaby ważnym krokiem na drodze do utworzenia Unii narodów w Europie, ale aby odnieść sukces, potrzebujemy Waszej pomocy.

sky

Pomysł uruchomienia europejskiej inicjatywy obywatelskiej pojawił się podczas naszych badań. Dowiedzieliśmy się o możliwości bezpośredniego uczestnictwa obywateli UE w procesie decyzyjnym na szczeblu UE i postanowiliśmy zaproponować ten program wymiany pracowników służby cywilnej. Jesteśmy grupą 9 osób pochodzących z 7 różnych państw członkowskich UE, odzwierciedlających różnorodność Europy, od Zachodu po Wschód. Większość z nas doświadczyła korzyści płynących z programu Erasmus+ i uważamy, że wymiana ta nie powinna kończyć się po zakończeniu studiów, ponieważ uczenie się przez całe życie jest kluczem do rozwoju zawodowego i osobistego.

Inicjatywa ta została uruchomiona w dniu 4 października i potrzebujemy Państwa pomocy, aby w ciągu roku uzyskać wymagane milion podpisów. Można zalogować się tutaj.

Czym jest CESP?

Ten „Erasmus dla urzędników służby cywilnej” zapewniłby urzędnikom z całej Europy doświadczenie zawodowe w innym państwie członkowskim. Wymiana ta będzie miała miejsce w ramach podobnej usługi przez okres od 2 do 12 miesięcy. Aby uniknąć jakichkolwiek różnic w wynagrodzeniach urzędników służby cywilnej, powinni oni nadal otrzymywać wynagrodzenie z kraju pochodzenia. W przypadku gdy wynagrodzenie uczestnika jest niższe niż wynagrodzenie otrzymywane przez urzędnika służby cywilnej na porównywalnych stanowiskach w przyjmującym państwie członkowskim, należy utworzyć fundusz europejski w celu zrekompensowania różnicy.

Służba publiczna jest jednym z największych sektorów zatrudnienia w każdym z państw członkowskich UE. Oferuje on jednak bardzo niewiele możliwości pracy w środowisku międzynarodowym. Program ten ma na celu zrekompensowanie różnic między pracownikami sektora prywatnego i publicznego w tym zakresie. Urzędnicy służby cywilnej mogliby korzystać z tego doświadczenia europejskiego, w związku z czym wielu młodych specjalistów może wybrać służbę publiczną zamiast prywatnego zatrudnienia. Dzięki temu programowi cała nowa kategoria pracowników będzie mogła przemieszczać się w obrębie UE, co przyczyni się do poprawy funkcjonowania rynku wewnętrznego i wzmocnienia swobody przepływu pracowników.

team

Program nagradzający urzędników służby cywilnej

Jesteśmy głęboko przekonani, że program ten umożliwi urzędnikom służby cywilnej z całej Europy rozwijanie stałej wymiany know-how między sobą: szwedzki straż pożarny mógłby dowiedzieć się, jak hiszpańscy strażacy radzą sobie z pożarami lasów; Bułgarscy pielęgniarki mogą wyjaśnić niemieckim pielęgniarkom, w jaki sposób leczą pacjentów i jakie praktyki medyczne stosują; duński nauczyciel mógł uczyć się metod nauczania czeskich profesorów; Francuscy urzędnicy antykorupcyjny mogliby dzielić się swoimi metodami pracy z urzędnikiem portugalskim; wymiana ta umożliwi urzędnikom służby cywilnej spotkanie z innymi urzędnikami pracującymi w ich dziedzinie i stworzy kulturę wymiany, rozwoju i rozwoju dobrych praktyk. Będzie to również doskonała okazja do posługiwania się językami obcymi, rozwijania umiejętności w środowisku europejskim i uczenia się innych form zarządzania publicznego.

Rozwój i rozpowszechnianie dobrych praktyk mają kluczowe znaczenie, ponieważ urzędnicy służby cywilnej będą mogli korzystać z wiedzy fachowej zdobytej podczas wymiany w państwie członkowskim pochodzenia. Praktyki te mogą obejmować nowe formy praktyk administracyjnych lub zdrowotnych, szczególną metodę nauczania, nowe sposoby leczenia pacjentów, dbanie o potrzeby społeczeństwa itp. Wszystkie te dobre praktyki będą stopniowo rozpowszechniane w miarę wymiany i będą oczywiście wybierane przez osoby najbardziej kompetentne w tej dziedzinie i mają na celu umiejscowienie zainteresowania obywateli w centrum ich pracy: urzędnicy służby cywilnej.

Znajdują się one w centrum państw członkowskich i wierzymy, że taka wymiana poprawi zarówno współpracę między obywatelami europejskimi, jak i między państwami członkowskimi. Głównym celem tego programu jest wzmocnienie swobody przepływu pracowników w UE, wspieranie wymiany najlepszych praktyk między służbami cywilnymi oraz poprawa powiązań między państwami członkowskimi UE. Zwiększy to efektywność sektora publicznego w duchu rządów obywateli, obywateli i obywateli.

Dziękujemy za poświęcenie czasu na przeczytanie tego artykułu do końca. Jeśli potrzebują Państwo dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z nami i wyrażenie poparcia poprzez podpisanie inicjatywy i dzielenie się nią.

Gdzie należy podpisać: https://eci.ec.europa.eu/016/public/#/screen/home

https://eci-csep.eu/

team

Autorzy

Zespół ds. Programu Wymiany Informacji Cywilnych

Zespół odpowiedzialny za europejską inicjatywę obywatelską „Program wymiany pracowników służby cywilnej” składa się z 9 młodych specjalistów z 7 różnych państw członkowskich. W momencie składania naszej europejskiej inicjatywy obywatelskiej byliśmy studentami studiów magisterskich w tej samej instytucji w Belgii, gdzie przygotowaliśmy i rozwinęliśmy pomysł przedstawiony Komisji. W skład zespołu wchodzą Johan GONÇALVES (FR/PT), Adam MAZOYER (FR), Paulo Roquete VITORINO (PT), Kristina MUSIC (DE), Francesco BORDONE (IT), Amandine Deswert (BE), Angelica MASTRO (IT), Mădălina IONESCU (RO) i Petra POSPÍŠILOVÁ (CZ).

 

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.