Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Програмата за обмен на държавни служители: нова европейска гражданска инициатива се стреми към програма от типа „Еразмус“ за държавни служители

Актуализирано на: 14/10/2021

Ние, група от европейски граждани, стартираме европейската гражданска инициатива „Програма за обмен на държавни служители“.

Призоваваме Европейската комисия да разработи общоевропейска схема, която да предлага на държавните служители от държавите — членки на ЕС, професионален опит в друга държава членка. Тази програма за доброволен обмен и обучение ще се осъществява в рамките на подобна служба за период от 2 до 12 месеца, така че участниците да могат да наблюдават и да научат как се извършва работата им в друга държава от Европейския съюз.

Тази инициатива ще бъде важна стъпка към създаването на Съюз на хората в Европа, но за да успее, имаме нужда от Вашата помощ.

sky

Идеята за стартиране на европейска гражданска инициатива беше родена по време на нашите проучвания. Научихме за възможността гражданите на ЕС да участват пряко във вземането на решения на равнище ЕС и решихме да предложим тази програма за обмен на държавни служители. Ние сме група от 9 души от 7 различни държави — членки на ЕС, което отразява многообразието на Европа — от запад на изток. Повечето от нас преживяха ползите от програмата „Еразъм +“ и считаме, че този обмен не следва да спира след приключването на обучението, тъй като ученето през целия живот е от ключово значение както за професионалното, така и за личностното развитие.

Тази инициатива стартира на 4 октомври и се нуждаем от Вашата помощ, за да постигнем целта от един милион подписа в рамките на една година. Можете да се подпишете тук.

Какво представлява CESP?

Този „Еразъм за държавни служители“ ще предлага на държавни служители от цяла Европа професионален опит в друга държава членка. Този обмен ще се извършва на подобна служба за период от 2 до 12 месеца. Зада се избегнат различия между държавните служители по отношение на възнагражденията, те следва да продължат да получават заплатите си от държавата си на произход. В случай че заплатата на участника е по-ниска от тази, която държавен служител на сходна длъжност получава в приемащата държава членка, следва да се създаде европейски фонд за компенсиране на разликата.

Държавната администрация е един от най-големите сектори на заетост във всяка от държавите — членки на ЕС. Тя обаче предлага много малко възможности за работа в международна среда. Тази програма има за цел да компенсира различията между служителите в частния и публичния сектор в това отношение. Държавните служители ще могат да се възползват от този европейски опит, поради което много млади специалисти могат да изберат държавна служба вместо частна заетост. Благодарение на тази програма цяла нова категория работници ще могат да се движат в рамките на ЕС, което ще спомогне за подобряване на функционирането на вътрешния пазар и за укрепване на свободното движение на работници.

team

Програма за възнаграждаване на държавните служители

Дълбоко вярваме, че тази програма ще позволи на държавни служители от цяла Европа да развиват постоянен обмен на ноу-хау помежду си: шведски пожарникар може да научи как испанските пожарникари се справят с горските пожари; Българските медицински сестри биха могли да обяснят на германските медицински сестри как лекуват пациентите и какви медицински практики извършват; един датски преподавател би могъл да се запознае с методите на преподаване на чешките професори; Френските служители за борба с корупцията биха могли да споделят своите методи на работа с португалски служител; и т.н. Този обмен ще даде възможност на държавните служители да се срещнат с други длъжностни лица, работещи в тяхната област, и ще създаде култура на обмен, развитие и развитие на добрите практики заедно. Това ще бъде и отлична възможност за практикуване на чужди езици, развиване на умения в европейска среда и изучаване на други форми на публично управление.

Разработването и разпространението на добри практики са от решаващо значение, тъй като държавните служители ще могат да използват придобития опит по време на обмена си в своята държава членка на произход. Тези практики могат да включват нови форми на административни или здравни практики, конкретен метод на преподаване, нови начини за лечение на пациенти, грижа за нуждите на обществеността и др. Всички тези добри практики постепенно ще се разпространяват, тъй като обменът ще се осъществява и естествено ще бъде избран от тези, които са най-компетентни в тази област и имат за цел да поставят интереса на гражданите в центъра на тяхната работа: държавни служители.

Те са в основата на държавите членки и ние наистина вярваме, че този обмен ще подобри както сътрудничеството между европейските граждани, така и между държавите членки. Основната цел на тази програма е да се укрепи свободното движение на работници в ЕС, да се насърчи обменът на най-добри практики между държавните служби и да се подобрят връзките между държавите — членки на ЕС. Тя ще повиши ефективността на публичния сектор в духа на правителствата на народа, от народа, за хората.

Благодарим Ви, че отделихте време, за да прочетете тази статия до края. Моля, не се колебайте да се свържете с нас, ако се нуждаете от допълнителна информация, и да изразите подкрепата си, като подпишете и споделите нашата инициатива.

Къде да се подпише: https://eci.ec.europa.eu/016/public/#/screen/home

https://eci-csep.eu/

team

Автори

Екип на програмата за обмен на граждански служители за ЕГИ

Екипът, който стои зад европейската гражданска инициатива „Програма за обмен на държавни служители“, се състои от 9 млади специалисти от 7 различни държави членки. По време на представянето на нашата ЕГИ всички бяхме студенти по магистърски програми в една и съща институция в Белгия, където изготвихме и разработихме идеята, която представихме на Комисията. Екипът се състои от Johan GONÇALVES (FR/PT), Adam MAZOYER (FR), Paulo Roquete VITORINO (PT), Kristina MUSIC (DE), Francesco BORDONE (Италия), Amandine Deswert (Белгия), Angelica MASTRO (IT), Mădălina IONESCU (RO) и Petra POSPÍŠILOVÁ (CZ).

 

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.
Готови сте да регистрирате вашата инициатива?

Искате да подкрепите инициатива? Искате да научите повече за текущи и минали инициативи?