Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Program izmenjave javnih uslužbencev: nova evropska državljanska pobuda si prizadeva za program „Erasmus“ za javne uslužbence

Spremenjeno dne: 14/10/2021

Kot skupina evropskih državljanov uvajamo evropsko državljansko pobudo Civil Servant Exchange Program.

Evropsko komisijo pozivamo, naj razvije vseevropski sistem, ki bo javnim uslužbencem iz držav članic EU ponujal delovne izkušnje v drugi državi članici. Ta program prostovoljnih izmenjav in usposabljanja bo potekal v podobni službi za obdobje od 2 do 12 mesecev, da bodo udeleženci lahko opazovali in spoznali, kako se njihovo delo opravlja v drugi državi Evropske unije.

Ta pobuda bi bila pomemben korak pri oblikovanju Unije ljudi v Evropi, vendar za uspeh potrebujete vašo pomoč.

sky

Zamisel o uvedbi evropske državljanske pobude je nastala med našim študijem. Izvedeli smo se o možnosti, da državljani EU neposredno sodelujejo pri odločanju na ravni EU, in se odločili predlagati ta program za izmenjavo javnih uslužbencev. Smo skupina devetih ljudi, ki prihajajo iz sedmih različnih držav članic EU, kar odraža raznolikost Evrope, od zahoda do vzhoda. Večina nas je izkusila koristi programa Erasmus+ in menimo, da se te izmenjave ne bi smele ustaviti po koncu študija, saj je vseživljenjsko učenje ključno za poklicni in osebni razvoj.

Pobuda se je začela 4. oktobra, zato potrebujemo vašo pomoč, da bomo v enem letu dosegli milijon podpisov. Tukaj se lahko podpišete.

Kaj je CESP?

Ta „Erasmus za javne uslužbence“ bi javnim uslužbencem iz vse Evrope ponudil poklicne izkušnje v drugi državi članici. Ta izmenjava bo potekala v podobni službi za obdobje od 2 do 12 mesecev. Da bi se izognili kakršnim koli razlikam v plačah med javnimi uslužbenci, bi morali ti še naprej prejemati plače iz matične države. Če je plača udeleženca nižja od plače, ki jo javni uslužbenec na primerljivem položaju prejme v državi članici gostiteljici, bi bilo treba ustanoviti evropski sklad za izravnavo razlike.

Javna uprava je eden največjih sektorjev zaposlovanja v vsaki od držav članic EU. Vendar ponuja zelo malo možnosti za delo v mednarodnem okolju. Namen tega programa je izravnati razlike med zaposlenimi v zasebnem in javnem sektorju v zvezi s tem. Javni uslužbenci bi lahko izkoristili to evropsko izkušnjo, zato se lahko številni mladi strokovnjaki odločijo za javno upravo namesto za zasebno zaposlitev. Po zaslugi tega programa se bo lahko znotraj EU gibala nova kategorija delavcev, kar bo pripomoglo k boljšemu delovanju notranjega trga in krepitvi prostega gibanja delavcev.

team

Program nagrajevanja za javne uslužbence

Trdno smo prepričani, da bo ta program javnim uslužbencem iz vse Evrope omogočil, da razvijejo stalno medsebojno izmenjavo znanja: švedski gasilec bi lahko izvedel, kako se španski gasilci ukvarjajo z gozdnimi požari; Bolgarske medicinske sestre bi lahko nemškim medicinskim sestram pojasnile, kako zdravijo bolnike in katere zdravstvene prakse opravljajo; danski učitelj bi se lahko učil o učnih metodah čeških profesorjev; Francoski protikorupcijski uradniki bi lahko svoje delovne metode delili s portugalskim uradnikom; ta izmenjava bo javnim uslužbencem omogočila, da se srečajo z drugimi uradniki, ki delajo na njihovem področju, in ustvarila kulturo skupne izmenjave, razvoja in širjenja dobrih praks. To bo tudi odlična priložnost za učenje tujih jezikov, razvoj spretnosti v evropskem okolju in učenje drugih oblik javnega upravljanja.

Razvoj in širjenje dobrih praks sta ključnega pomena, saj bodo javni uslužbenci lahko uporabili znanje in izkušnje, pridobljene med izmenjavo v svoji državi članici izvora. Te prakse lahko vključujejo nove oblike upravnih ali zdravstvenih praks, posebno metodo poučevanja, nove načine zdravljenja pacientov, skrb za potrebe javnosti itd. Vse te dobre prakse se bodo postopoma širile, ko bodo potekale izmenjave in jih bodo seveda izbrali najbolj usposobljeni na tem področju, njihov cilj pa je postaviti interes državljanov v središče njihovega dela: javni uslužbenci.

So v središču držav članic in resnično verjamemo, da bodo takšne izmenjave izboljšale sodelovanje med evropskimi državljani in med državami članicami. Glavni cilj tega programa je okrepiti prosto gibanje delavcev v EU, spodbujati izmenjavo najboljših praks med javnimi službami in izboljšati povezave med državami članicami EU. Povečala bo učinkovitost javnega sektorja v duhu ljudskih vlad za ljudi.

Zahvaljujemo se vam za čas, da si ta članek preberete do konca. Če potrebujete dodatne informacije, se lahko obrnete na nas in svojo podporo izrazite s podpisom in delitvijo naše pobude.

Kje se podpiše: https://eci.ec.europa.eu/016/public/#/screen/home

https://eci-csep.eu/

team

Avtorji člankov

Ekipa evropske državljanske pobude za program izmenjave civilnih uslužbencev

Ekipo evropske državljanske pobude „Program za izmenjavo javnih uslužbencev“ sestavlja 9 mladih strokovnjakov iz sedmih različnih držav članic. V času predložitve evropske državljanske pobude smo bili vsi študenti magistrskega študija na isti ustanovi v Belgiji, kjer smo razvili in razvili zamisel, ki smo jo predstavili Komisiji. Skupino sestavljajo Johan GONÇALVES (FR/PT), Adam MAZOYER (FR), Paulo Roquete VITORINO (PT), Kristina MUSIC (DE), Francesco BORDONE (IT), Amandine Deswert (BE), Angelica MASTRO (IT), Mădălina IONESCU (RO) in Petra POSPÍŠILOVÁ (CZ).

 

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.
Želite prijaviti pobudo?

Želite podpreti pobudo? Želite vedeti več o trenutnih in preteklih pobudah?